Okno kolankowe (dachowe) – wymiary, cena, wady i zalety
Czym są okna kolankowe? To okna dachowe łamane – świetne rozwiązanie na poddasze, łączące zalety tradycyjnego okna pionowego z oknem dachowym (połaciowym, skośnym). Okna kolankowe to idealna opcja szczególnie do domu o niewielkim nachyleniu dachu lub wysokiej ściance kolankowej. Jakie okna kolankowe są najlepsze? Czy okno kolankowe na poddaszu ma jakieś wady?
Z poradnika dowiesz się
Dachy bez okapów to coraz częściej spotykana opcja w konstrukcji domów. W takim przypadku na poddaszu sprawdzą się zarówno tradycyjne okna dachowe, jak i okna kolankowe. Druga z wymienionych opcji ma też zastosowanie w narożach, gdy na poddaszu występują wysokie ściany kolankowe.
Ogromny wybór okien – mnogość producentów i rodzajów ram okiennych – sprawia, że bez problemu można połączyć okno osadzone w ścianie kolankowej z oknami połaciowymi. Efekt? Doświetlenie wnętrza i możliwość swobodnego wyglądania przez okno dachowe.
Okna kolankowe – co warto o nich wiedzieć?
Najważniejsza informacja: kiedy można zastosować okna kolankowe? Warunkiem jest właściwie tylko odpowiednia konstrukcja poddasza i dachu. Zbyt mały kąt nachylenia dachu lub zbyt niska ściana kolankowa mogą mocno utrudnić lub uniemożliwić montaż.
Okna kolankowe mogą być zastosowane w przypadku dachów z kątem nachylenia od 15 do 90 stopni (najlepiej ze ścianą kolankową o wysokości powyżej 85 cm). O możliwość instalacji okna kolankowego najlepiej zapytać ekspertów – okna tego typu produkuje się pod wymiar, z różnych materiałów, dostosowując produkt do danego projektu.
Jeśli projekt zakłada połączenie okna dachowego (połaciowego) z tradycyjnym, to konieczne jest dopasowanie zestawu, aby (za pomocą specjalnego kołnierza) okna szczelnie się zespoliły.
Poniżej przedstawiamy ranking 71 494 Sprzedawców Okien najlepszych w 2025 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Wady i zalety okien kolankowych
Zalety okien kolankowych:
- doświetlenie poddasza, które jest specyficznym miejscem każdego domu, często z małą ilością naturalnego światła i ze względu na skosy - przytłaczającym;
- możliwość swobodnego wyglądania przez okno to druga ważna zaleta - okno dachowe daje możliwość patrzenia tylko w niebo;
- okna kolankowe – szczególnie połączone w szeregu - są efektownym rozwiązaniem i zapewniają wnętrzu nowoczesny wygląd.
Wady okien kolankowych:
- cena – zarówno samych okien, jak i montażu – jest wyższa niż w przypadku tradycyjnego okna dachowego;
- należy spełnić kilka warunków, aby możliwa była instalacja tego rodzaju okien.
Okna kolankowe – drewniane, plastikowe, aluminiowe
Dowolność materiałów dotyczy również okien typu kolankowego – na rynku dostępne są okna wykonane z drewna, plastiku i aluminium. Co prawda drewno obecnie nie jest najpopularniejszym materiałem w produkcji okien, ale akurat w przypadku okien dachowych konstrukcje drewniane znajdują zastosowanie.
Wymiary okien kolankowych
Wymiary okna fasadowego uzależnione są od wysokości ściany kolankowej. Podobnie w przypadku okna połaciowego – wszystko zależy od projektu.
Ile kosztują okna kolankowe?
Cena okien kolankowych jest wyższa niż w przypadku tradycyjnego rozwiązania (czyli zastosowania tylko okna dachowego). W tym przypadku montujemy komplet, więc sama inwestycja wymaga większych nakładów finansowych.
Co wpływa na cenę okien kolankowych? Przede wszystkim sam projekt, liczba okien kolankowych, sposób ich łączenia, ale też rodzaj zastosowanych materiałów i parametry okien. Pojedyncze okno kolankowe może więc kosztować zarówno ok. 1 000 zł, jak i kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Zapytaj o wycenę Twojego zlecenia specjalistów od okien z Warszawy lub innego miasta bliżej Ciebie.
Czy można łączyć ze sobą okna kolankowe?
Jeśli tylko pozwala na to przestrzeń i konstrukcja poddasza, to oczywiście możliwe jest bliźniacze łączenie okien kolankowych. Montaż w takim przypadku odbywa się zastosowaniem odpowiedniej przerwy konstrukcyjnej i wykorzystaniem specjalnego kołnierza. Pomoże Ci w tym specjalista od okien z Rzeszowa lub Twojego miasta!
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o oknach
Montaż okna dachowego wymaga wprawy i wiedzy, jaką dysponują dekarze. Czy jednak można zamontować samodzielnie takie elementy? Zobacz, jak wygląda instrukcja na montaż okna dachowego i poznaj najczęściej popełniane błędy w tym zakresie.
13.09.2022Okno łazienkowe pomaga doświetlić pomieszczenie kąpielowe, a przy tym ułatwia wentylację. Pozwala szybko odprowadzić wilgoć na zewnątrz i zapobiec powstawaniu pleśni. Jakie okno łazienkowe zamontować? Jakie są ich najpopularniejsze rodzaje?
19.09.2022Dobre okna plastikowe w niskiej cenie – to cel, który większość stawia sobie przed zakupem stolarki okiennej. Im lepszej jakości rozwiązanie, tym wyższe ceny okien PCV. Kwoty rosną, jeśli okna mają mieć dodatkowe funkcje i akcesoria. Jaka jest cena okien plastikowych w 2024? Jakie są różnice cen różnych rodzajów rozwiązań? Sprawdziliśmy to dla Ciebie!
21.03.2024Narożne okno w kuchni lub salonie to rozwiązanie stosowane coraz częściej. Do wyboru mamy dwie opcje: okna narożne bez słupka (przeszklenie całej powierzchni) oraz okna narożne ze słupkiem (słupek pełni rolę wspornika). Rogowe przeszklenie można stworzyć z okien plastikowych, drewnianych, aluminiowych lub hybrydowych (drewniano-aluminiowych). Ile kosztują okna narożne? Jakie są ich wady i zalety? Czy warto zainwestować w takie rozwiązanie?
17.12.2020Właściwe osadzenie i prawidłowy montaż okna dają gwarancję zachowania najważniejszych parametrów okiennych. Ważne jest odpowiednie uszczelnienie okna i dbałość o wszelkie prace wykończeniowe. Dzięki temu nie powstaną mostki termiczne, które narażają na utratę ciepła i osadzanie się wilgoci. Jak prawidłowo zamontować okno? Jakie są najczęściej popełniane błędy? Ile kosztuje montaż okna?
17.12.2020Regulacja okien plastikowych, uchyłu okna, zawiasów okiennych, okna balkonowego czy docisku drzwi balkonowych – w większości przypadków te i inne regulacje można wykonać samodzielne. Zobacz, w jakim celu się to robi i jak wygląda w przypadku rozwiązań starego typu?
29.07.2022