Montaż okien ciepły i standardowy - Oferteo.pl

Montaż okna standardowy czy ciepły? Porównujemy wady i zalety

Katarzyna Kowalczyk, 24 Czerwca 2016

Po długich poszukiwaniach wybraliśmy w końcu odpowiednie okna. Reszta zależy od prawidłowego montażu. Możemy zaufać tradycyjnym rozwiązaniom i zlecić montaż standardowy albo dopłacić do montażu ciepłego. Zdania ekspertów na temat tych technik są podzielone. Sprawdźmy, czym różnią się te dwie metody.

Jeśli chciałbyś otrzymać konkretne oferty na zakup i montaż okien, wypełnij ten formularz.

Montaż okien

Montaż okien jest równie ważny jak ich parametry. Prawidłowe wstawienie okna zwiększy efekt energooszczędności stolarki okiennej. Wstawione nieprawidłowo mogą wpłynąć na większą utratę ciepła z domu. Dlatego ważne jest, żeby okna były montowane przez specjalistów. Zapytajmy firmę, u której zamawialiśmy produkt, czy jest możliwość wstawienia okien. Najczęściej nie ma z tym problemu. Ponadto zyskamy 8% VAT. Z tego rozwiązania korzysta większość kupujących w Oferteo.

Większość wybiera zakup okie nz montażem

Prawie 60% klientów, szukających ofert na okna w serwisie Oferteo, planuje zakup okien z montażem. 20% osób nie określa szczegółowo zakresu usługi. Tyle samo kupujących wybiera dostawę okien bez ich montażu. Kupując okna, wiemy przeważnie, komu powierzymy zadanie montażu - firmie dostawczej, znajomym fachowcom czy samym sobie. Dlatego rzadko zdarza się, że klienci Oferteo poszukują tylko usługi montażu okien.

Na czym właściwie polega montaż okien?

By przymocować okno do muru, potrzebujemy specjalnych łączników - kotew lub dybli. Kotwy mają podłużny, płaski kształt i są wykonane ze stali. Przykręca się je do muru i futryny okna. W przypadku okien plastikowych należy sprawdzić, czy kotwy pasują do profilu. Dyble to kołki, którymi przykręca się ościeżnicę do muru. Stosowane są do większych, cięższych okien lub do takich, które często będą otwierane i zamykane, a tym samym narażone na obciążenia.

Podstawowe punkty dobrego montażu

Nawet jeśli powierzamy montaż firmie wykonawczej, dobrze jest znać kilka jego najważniejszych etapów:

 • Uszczelnienie – montując okno, uszczelnia się ościeżnice. Z tego powodu między ramą a murem zostawia się szczeliny, które wypełnia się paroprzepuszczalną pianką. Otwory okienne powinny być o około 3 cm szersze oraz o 3–6 cm dłuższe od okna.
 • Podstawa – okno musi być zamontowane na podstawie. Tworzy ją na przykład mur, ale mogą nią być także kątowniki metalowe, podwaliny drewniane z krawędziaków czy konsole tworzywowe.
 • Rodzaj ściany – inaczej montuje się okno w ścianie 1-, 2- i 3-warstwowej. W pierwszym przypadku okno wstawia się pośrodku grubości ściany. To optymalne rozwiązanie, dzięki któremu straty ciepła są stosunkowo niewielkie, za to zyski energii słonecznej – całkiem spore. W przypadku ściany dwuwarstwowej okno osadza się w granicy muru, tak, by było lekko przesunięte w ocieplenie domu. Przesunięcie zależy od grubości ocieplenia. Zazwyczaj wynosi ono kilka centymetrów. W ścianach trzywarstwowych okna znajdują się w strefie izolacyjnej, między ścianami.
 • Rodzaj montażu – do wyboru mamy montaż ciepły i standardowy. To, który z nich jest lepszy, nie jest oczywiste - nawet dla specjalistów.

Montaż ciepły i montaż standardowy

Nazwa wskazuje nam podstawową różnicę. Ciepły montaż ma ocieplić nasz dom, czyli ograniczyć wydostawanie się ciepła na zewnątrz. W efekcie powinien on obniżyć także koszty ogrzewania. By odpowiednio ocieplić okna, stosuje się dodatkowe uszczelnienie - folie wodoodporne i paroprzepuszczalne oraz paroizolacyjne.

Ciepły montaż jest droższy od zwykłego, powinien jednak zmniejszyć wydatki na ogrzewanie. Czy ten nakład finansowy rzeczywiście jest dobrą inwestycją? Eksperci nie są w tej kwestii jednomyślni:


Ciepły montaż polega na dodatkowym uszczelnieniu okna za pomocą taśm zewnętrznych i wewnętrznych. Bardzo często klienci różnicują te dwa rodzaje taśm i montują jedynie te wewnętrzne, które są paroprzepuszczalne. Taśmy zewnętrzne mają funkcję paroizolacyjną.

Taśmy zmniejszają współczynnik przenikania ciepła całego okna i muru o jakieś 0,5 kW. Wykonanie standardowego montażu i uszczelnienie okien samą pianą PUR pozwala na osiągnięcie współczynnika 1,5–1,8 kW. W przypadku ciepłego montażu - około 1,0 kW. Gdybyśmy przeliczyli te wartości na wydawane pieniądze, okazałoby się, że w ciągu roku możemy oszczędzić około 1000 zł.


Wykonawcy montażu techniką „na ciepło” przekonują, że realnie wpływa on na obniżenie kosztów ogrzewania. Jest to więc inwestycja, która może się zwrócić już po kilku latach. Nie wszyscy jednak podzielają to zdanie:


Ciepły montaż jest po prostu bez sensu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów taśm ociepleniowych. Niestety klienci często wybierają te tańsze, które nie sprawdzają się zbyt dobrze.

Wszystko zależy od tego, jaki budujemy dom. Jeżeli od podstaw, już od fundamentów, dbamy o energooszczędność, to ciepły montaż faktycznie może zwiększyć ten efekt. W domu murowanym, budowanym tradycyjną metodą, rozwiązania takie jak 3-szybowe okna czy ciepły montaż po prostu nie zdają egzaminu.


Porównajmy jeszcze zalety i wady obu technik montażu:

ZALETY WADY
Montaż standardowy
 • szybszy
 • tańszy
 • powszechny – każda firma może go wykonać
 • nie ogranicza strat ciepła
 • nie nadaje się do domów energooszczędnych
Montaż ciepły
 • zapobiega stratom ciepła
 • szczelny – zapobiega infiltracji powietrza
 • dobry do domów energooszczędnych
 • ogranicza wydatki na ogrzewanie
 • drogi
 • czasochłonny
 • nie sprawdza się w starym budownictwie
 • mniej powszechny – upewnijmy się, że firma zna się na rzeczy

Być może rady ekspertów powinny być dla nas wskazówką przy wyborze montażu – zastanówmy się, czy nasze mury oraz okna faktycznie mają właściwości zatrzymujące ciepło w domu. Nie oszukujmy się, że sam ciepły montaż zdziała cuda – powinien być wsparty dodatkowymi zabezpieczeniami przed utratą energii cieplnej i sprawdza się najlepiej w domach energooszczędnych lub pasywnych, które od początku budowane są tak, by zmniejszyć utratę ciepła.

Kiedy montować okna?

Okna najlepiej jest montować wiosną lub latem. Nie jest to jednak stała zasada, chłodniejsze pory roku również nadadzą się do tych prac.


Arkadiusz Biłocha -

Temperatura powietrza powinna wynosić powyżej 5 stopni Celsjusza. Okna ogólnie da się montować przy temperaturach sięgających -5 czy nawet -10 stopni. Po prostu musimy dokupić pianki zimowe. Różnica w cenie jest minimalna.


Statystyki Oferteo.pl potwierdzają, że chętniej kupujemy okna latem:

Latem najwięcej osób decyduje sie na zakup okien

Najczęściej okna zamawiamy w lipcu, maju oraz czerwcu. W ostatnich miesiącach roku kupujemy okna znacznie rzadziej. Wraz z nowym rokiem i nadchodzącą wiosną, zainteresowanie stolarką okienną ponownie wzrasta.

Okna możemy montować niemal o każdej porze roku. Wygodniej będzie wstawić je cieplejszą porą, zwłaszcza jeżeli remontujemy, a nie budujemy dom. Zlećmy montaż odpowiedniej firmie. Najlepiej, jeśli będzie to nasz dostawca. Fachowcy chętnie doradzą w kwestii montażu, zmierzą otwory okienne i odpowiednio uszczelnią ramy.

Podsumowanie

Jeśli znasz już wszystkie części tego poradnika o oknach - dobra robota! Okna nie mają przed tobą tajemnic. Wiesz, które z dostępnych na rynku rozwiązań jest dla ciebie najlepsze i potrafisz swój wybór uzasadnić. Co teraz? Rozważ kilka opcji:

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

 • Tomasz Watras
 • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »