specjalista przeprowadza montaż standardowy okna - w 2021

Ciepły montaż okien czy montaż standardowy? Wady i zalety

Tzw. ciepły montaż okien (inaczej: montaż warstwowy – w warstwie ocieplenia) to już standard w nowym budownictwie. Poza tym na naszym rynku wciąż stosowany jest podstawowy montaż (za pomocą pianki montażowej, na dyble lub za pomocą kotw).

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 12 stycznia 2021 12.01.2021 Czas lektury: 7min

W branży okiennej wybór okien nie ogranicza się dziś do kilku standardowych modeli. Do wyboru mamy różne rodzaje okienplastikowe (PCV), drewniane i aluminiowe. Można też dobrać kolor ram, kształt, dodać szprosy, określić liczbę szyb. Oferta okien jest bardzo szeroka – na szczęście producenci i sprzedawcy pomagają w indywidualnym doborze najlepszego rozwiązania.

Przyjmijmy, że po długich poszukiwaniach wybrałeś w końcu odpowiednie okna. Reszta zależy od prawidłowego montażu. Można zaufać tradycyjnym rozwiązaniom i zlecić montaż standardowy albo dopłacić do tzw. montażu ciepłego. Zdania ekspertów na temat tych technik są podzielone. Sprawdźmy, czym różnią się te dwie metody.

Zakup okna – z montażem czy bez?

Montaż okien jest równie ważny jak ich parametry. Prawidłowe wstawienie okna zwiększy efekt energooszczędności stolarki okiennej. Wstawione nieprawidłowo mogą wpłynąć na większą utratę ciepła z domu. Dlatego ważne jest, żeby okna były montowane przez specjalistów.

Zapytaj firmę, u której zamawiałeś produkt, czy jest możliwość wstawienia okien. Najczęściej nie ma z tym problemu. Ponadto zyskasz 8% VAT. Z tego rozwiązania korzysta większość kupujących w Oferteo.

Większość wybiera zakup okien z montażem

Prawie 60% klientów, szukających ofert na okna w serwisie Oferteo, planuje zakup okien z montażem. 20% osób nie określa szczegółowo zakresu usługi.

Tyle samo kupujących wybiera dostawę okien bez ich montażu. Kupując okna, wiemy przeważnie, komu powierzymy zadanie montażu – firmie dostawczej, znajomym fachowcom czy samym sobie. Dlatego rzadko zdarza się, że klienci Oferteo poszukują tylko usługi montażu okien.

Okna - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 13 771 Sprzedawców Okien najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Na czym polega montaż okien?

By przymocować okno do muru, potrzeba specjalnych łączników – kotew lub dybli. Kotwy mają podłużny, płaski kształt i są wykonane ze stali. Przykręca się je do muru i futryny okna.

W przypadku okien plastikowych należy sprawdzić, czy kotwy pasują do profilu. Dyble to kołki, którymi przykręca się ościeżnicę do muru. Stosowane są do większych, cięższych okien lub do takich, które często będą otwierane i zamykane, a tym samym narażone na obciążenia.

Montaż okna – najważniejsze zasady

Nawet jeśli powierzasz montaż firmie wykonawczej, dobrze jest znać kilka jego najważniejszych etapów:

 • Uszczelnienie – montując okno, uszczelnia się ościeżnice. Z tego powodu między ramą a murem zostawia się szczeliny, które wypełnia się paroprzepuszczalną pianką. Otwory okienne powinny być o około 3 cm szersze oraz o 3–6 cm dłuższe od okna.
 • Podstawa – okno musi być zamontowane na podstawie. Tworzy ją na przykład mur, ale mogą nią być także kątowniki metalowe, podwaliny drewniane z krawędziaków czy konsole tworzywowe.
 • Rodzaj ściany – inaczej montuje się okno w ścianie 1-, 2- i 3-warstwowej. W pierwszym przypadku okno wstawia się pośrodku grubości ściany. To optymalne rozwiązanie, dzięki któremu straty ciepła są stosunkowo niewielkie, za to zyski energii słonecznej – całkiem spore. W przypadku ściany dwuwarstwowej okno osadza się w granicy muru, tak, by było lekko przesunięte w ocieplenie domu. Przesunięcie zależy od grubości ocieplenia. Zazwyczaj wynosi ono kilka centymetrów. W ścianach trzywarstwowych okna znajdują się w strefie izolacyjnej, między ścianami.
 • Rodzaj montażu – do wyboru jest montaż ciepły i standardowy. To, który z nich jest lepszy, nie jest oczywiste – nawet dla specjalistów.
Więcej o montażu okien: Montaż okien – krok po kroku

Montaż ciepły i montaż standardowy

montaż okna ciepły czy standardowy

Nazwa wskazuje na podstawową różnicę. „Ciepły montaż” ma ocieplić dom, czyli ograniczyć wydostawanie się ciepła na zewnątrz. W efekcie powinien on obniżyć także koszty ogrzewania. By odpowiednio ocieplić okna, stosuje się dodatkowe uszczelnienie – folie wodoodporne i paroprzepuszczalne oraz paroizolacyjne.

Ciepły montaż jest droższy od zwykłego, powinien jednak zmniejszyć wydatki na ogrzewanie. Czy ten nakład finansowy rzeczywiście jest dobrą inwestycją? Eksperci nie są w tej kwestii jednomyślni:

„Ciepły montaż polega na dodatkowym uszczelnieniu okna za pomocą taśm zewnętrznych i wewnętrznych. Bardzo często klienci różnicują te dwa rodzaje taśm i montują jedynie te wewnętrzne, które są paroprzepuszczalne. Taśmy zewnętrzne mają funkcję paroizolacyjną.

Taśmy zmniejszają współczynnik przenikania ciepła całego okna i muru o jakieś 0,5 kW. Wykonanie standardowego montażu i uszczelnienie okien samą pianą PUR pozwala na osiągnięcie współczynnika 1,5–1,8 kW. W przypadku ciepłego montażu – około 1,0 kW. Gdybyśmy przeliczyli te wartości na wydawane pieniądze, okazałoby się, że w ciągu roku możemy oszczędzić około 1 000 zł.”

Wojciech Wajda, Centrum Okien i Drzwi

Wykonawcy montażu techniką „na ciepło” przekonują, że realnie wpływa on na obniżenie kosztów ogrzewania. Jest to więc inwestycja, która może się zwrócić już po kilku latach. Nie wszyscy jednak podzielają to zdanie:

„Ciepły montaż jest po prostu bez sensu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów taśm ociepleniowych. Niestety klienci często wybierają te tańsze, które nie sprawdzają się zbyt dobrze.

Wszystko zależy od tego, jaki budujemy dom. Jeżeli od podstaw, już od fundamentów, dbamy o energooszczędność, to ciepły montaż faktycznie może zwiększyć ten efekt. W domu murowanym, budowanym tradycyjną metodą, rozwiązania takie jak 3-szybowe okna czy ciepły montaż po prostu nie zdają egzaminu.”

Kiril Socha, Edi Panorama

Porównajmy jeszcze zalety i wady obu technik montażu:

Montaż standardowy
Zalety Wady
 • szybszy
 • tańszy
 • powszechny – każda firma może go wykonać
Wady
 • nie ogranicza strat ciepła
 • nie nadaje się do domów energooszczędnych
Montaż ciepły
Zalety Wady
 • zapobiega stratom ciepła
 • szczelny – zapobiega infiltracji powietrza
 • dobry do domów energooszczędnych
 • ogranicza wydatki na ogrzewanie
Wady
 • drogi
 • czasochłonny
 • nie sprawdza się w starym budownictwie
 • mniej powszechny – upewnijmy się, że firma zna się na rzeczy

Być może rady ekspertów powinny być wskazówką przy wyborze montażu – zastanów się, czy mury oraz okna w twoim domu faktycznie mają właściwości zatrzymujące ciepło.

Nie oszukujmy się, że sam ciepły montaż zdziała cuda – powinien być wsparty dodatkowymi zabezpieczeniami przed utratą energii cieplnej i sprawdza się najlepiej w domach energooszczędnych lub pasywnych, które od początku budowane są tak, by zmniejszyć utratę ciepła.

Więcej o tym rozwiązaniu w tekście: Okna pasywne - co to znaczy?
Pamiętaj!
Od 2021 roku każdy nowy budynek musi spełniać kryteria domu energooszczędnego. Wskaźnik Ep (współczynnik zużycia energii pierwotnej) nie może przekraczać restrykcyjnej wartości 70 (od 2017 Ep wynosił 95). Oznacza to konieczność odpowiedniego ocieplenia domu oraz zamontowania okien, których współczynnik Uw nie przekracza 1,1 W/m²K dla okien fasadowych i drzwi oraz 1,3 W/m²K dla okien dachowych.
Sprawdź praktyczne wskazówki: Regulacja okien PCV

Kiedy montować okna?

Okna najlepiej jest montować wiosną lub latem. Nie jest to jednak stała zasada, chłodniejsze pory roku również nadadzą się do tych prac. Mówi o tym nasz specjalista Arkadiusz Biłocha z firmy Profi Partner:

„Temperatura powietrza powinna wynosić powyżej 5 stopni Celsjusza. Okna ogólnie da się montować przy temperaturach sięgających -5 czy nawet -10 stopni. Po prostu musimy dokupić pianki zimowe. Różnica w cenie jest minimalna.”

Statystyki Oferteo.pl potwierdzają, że klienci chętniej kupują okna latem:

Latem najwięcej osób decyduje sie na zakup okien

Okna najczęściej zamawiane są w lipcu, maju oraz czerwcu. W ostatnich miesiącach roku znacznie rzadziej kupuje się stolarkę okienną. Wraz z nowym rokiem i nadchodzącą wiosną, zainteresowanie nią ponownie wzrasta.

Okna można montować niemal o każdej porze roku. Wygodniej będzie wstawić je cieplejszą porą, zwłaszcza jeżeli remontujesz, a nie budujesz dom. Zleć montaż odpowiedniej firmie. Najlepiej, jeśli będzie to dostawca okien. Fachowcy chętnie doradzą w kwestii montażu, zmierzą otwory okienne i odpowiednio uszczelnią ramy.

Jak oceniasz ten poradnik?
Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco