Wymiana szyby w oknie – co zrobić, gdy pęknie szyba? Ile kosztuje wymiana?
Wymiana szyby w oknie jest konieczna zawsze wtedy, gdy ta pęknie lub zostanie całkowicie stłuczona. Może się to stać w wyniku uszkodzenia mechanicznego, ale zdarzają się przypadki samoistnego wystąpienia tego, w związku z działaniem naprężeń wewnątrz niej. Jak powinna być dokonana wymiana szyby? Ile kosztuje usługa i kto tym się zajmuje?
Z poradnika dowiesz się
Podstawowa kwestia: czy to możliwe, że szyby pękają samoistnie? To nie do końca dobrze zadane pytanie – szyby zespolone w pakietach nie pękają samoistnie, tylko spontanicznie i nagle, ale zawsze w wyniku jakiejś przyczyny.
Na forach poświęconych tematyce stolarki okiennej znaleźć można wątki o „szybach pękających od temperatury”, „pęknięciach od rolet”, „pękniętych szybach od wewnątrz i na zewnątrz”, „samoczynnych pęknięciach okien”. Każdy ten przypadek należy traktować indywidualnie.
Czasami mamy do czynienia z wadą konstrukcyjną (np. przedostanie się niewielkich cząstek siarczku niklu do masy szklanej i zwiększenie ich objętości pod wpływem działania promieni słonecznych); innym razem z uszkodzeniem mechanicznym lub naprężeniami termicznymi. Niezależnie od przyczyny pozostaje problem pękniętej szyby – i na jego rozwiązaniu warto się skupić.
Wymiana szyby w oknie – wymiana pakietu szybowego lub wymiana całego okna
Warto wiedzieć, że na okna składają się pakiety dwuszybowe lub trzyszybowe, które są ze sobą zespolone. Między szybami znajdują się najczęściej: absorbent wilgoci, ramka dystansowa oraz gaz szlachetny (zazwyczaj: argon).
Zarówno pęknięcie (nawet jeśli jest niewielkie), jak i ulotnienie gazu szlachetnego sprawiają, że okno traci swoje właściwości termoizolacyjne. Same szyby (i elementy konstrukcyjne okna) łączone są ze sobą za pomocą specjalnych mas uszczelniająco-klejących. Wszystko to sprawia, że wymiana pojedynczej nie jest możliwa.
W przypadku pęknięcia szyby mamy do wyboru dwie opcje: wymiana pakietu szybowego lub całego okna. Pierwsza opcja zazwyczaj ma większy sens i nie jest procesem trudnym – pod warunkiem, że z problemem zwrócimy się do dobrego fachowca. Inaczej wymiana wygląda, jeśli masz do czynienia z oknem zespolonym (najczęściej), a inaczej, jeśli mowa o oknie drewnianym, gdzie szyby niekoniecznie muszą być ze sobą trwale połączone.
Poniżej przedstawiamy ranking 61 384 Specjalistów od Naprawy Okien najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Wymiana szyby w oknie krok po kroku

Jeśli pękła szyba w oknie w twoim domu lub mieszkaniu, to naturalne, że prędzej czy później będziesz musiał założyć nową. Krok po kroku taka wymiana szyby w oknie plastikowym przebiega następująco:
- Krok pierwszy: ocena straty i zweryfikowanie, czy jest to zarysowanie, czy pęknięcie.
- Krok drugi: sprawdzenie, czy gwarancja na okno obejmuje pęknięcie szyby (najczęściej gwarancja nie obejmuje uszkodzenia szyby np. w trakcie remontu lub uszkodzeń mechanicznych).
- Krok trzeci: zgłoszenie problemu do firmy, w której dokonałeś zakupu okna i/lub do producenta okien.
- Krok czwarty: ocena pękniętej szyby przez fachowca, np. specjalistę od okien z Warszawy lub innego miasta – jeśli to możliwe, to również ocena przyczyny pękniętej szyby.
- Krok piąty: pomiar pakietu szybowego i decyzja, czy wybierasz podobny pakiet, czy może przy okazji inwestujesz w wymianę szyby na lepszą.
- Krok szósty: zamówienie pakietu szybowego (czas wymiany pękniętej szyby uzależniony jest od wielu czynników, w tym m.in. od dostępności zamienników oraz tego, czy naprawy dokonuje autoryzowany dystrybutor).
- Krok siódmy: wymiana pakietu szybowego, którą poprzedza usunięcie starego pakietu; sama wymiana szyby trwa ok. godziny.
Nowy pakiet szybowy możesz zamówić u producenta okna. Wymiana w starym elemencie drewnianym może być okazją do tego, by zmienić całe na nowe.
Pęknięta szyba w oknie – czego unikać?
Pęknięta szyba traci z czasem swoje właściwości termoizolacyjne i dlatego powinna zostać wymieniona. Jeśli chcesz powierzyć to zadanie firmie, zwróć uwagę na to, jakie stawki oferują specjaliści. Podejrzanie niskie ceny za usługę mogą iść w parze z niekompetencją fachowca. Lepiej więc unikać takich ofert. Skontaktuj się ze szklarzami z Gdyni, szklarzami z Białegostoku lub innego miasta, aby poznać ich cennik.
Chcąc zaoszczędzić na wymianie, możesz wpaść na pomysł, by wykorzystać do tego stare szyby. To jednak rozwiązanie nietrwałe i niezapewniające takich samych właściwości izolacyjnych, jak fabrycznie nowe pakiety.
Taniej sprzedawane są szyby zespolone z powietrzem, a nie z gazem szlachetnym. Decydując się na nie, wiedz, że mają one niską jakość i słabe parametry cieplne.
Wymiana okna – szklarz, producent, dystrybutor?
Szybę można zamówić bezpośrednio u szklarza – otrzymasz wówczas szybę zespoloną, ale bez argonu, czyli nie tę próżniowo zamykaną. Najprostszą opcją jest zamówienie szyby u sprzedawcy okien, który zadba o wszelkie szczegóły. Cały proces trwa zazwyczaj ok. 2 tygodni. Najpierw trzeba zrobić pomiar pakietu (pakiety w oknach różnią się od siebie rozmiarami) – i na tej podstawie zamawiany jest pakiet pod konkretny wymiar.

Ile kosztuje wymiana szyby w oknie?
Jeśli nie czujesz się na siłach, by przeprowadzić samodzielnie wymianę szyby w oknie PCV, to powinieneś zlecić tę czynność fachowcom. Wybierz kilka firm oferujących taką usługę. Cena może być jednym z elementów rzutujących na podjęcie decyzji o zaangażowaniu konkretnych specjalistów.
Ile kosztuje wymiana szyby w oknie PCV standardowej wielkości? Za nowy element wraz z montażem trzeba zapłacić od 500 zł do 800 zł za m². Ostatecznie od czego zależy opłata za wymianę szyby w oknie balkonowym czy dachowym? Na cenę wpływa to, jaki pakiet szklany wybierzesz – czy będą to zwyczajne, standardowe szyby okienne czy profilowane, czy też szyby o specjalnych właściwościach.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wymiany szyby w oknie
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o naprawach okien
Tylko dobre okna mogą spełnić wszystkie swoje zadania: chronić budynek przed uciekaniem ciepła, wpuścić do domu jak najwięcej światła i dobrze się prezentować. Jak je wybrać? Odpowiedz sobie na 7 pytań i wybierz okna dopasowane do twojego domu.
Uszczelki okienne wpływają zarówno na współczynnik przenikania ciepła, jak i wodoszczelność oraz przepuszczalność powietrza. Prawidłowo zainstalowane uszczelki do okien ograniczają też przenoszenie drgań akustycznych. Wszystko to sprawia, że okna zachowują na dłużej swoje parametry i właściwości użytkowe. Czym uszczelnić okna? Jakie uszczelki wybrać do okien PCV, drewnianych i aluminiowych? Czy samodzielne uszczelnianie okien to dobry pomysł?
20.09.2022Czym są szprosy okienne? To listwy dzielące okno na mniejsze części (dlatego okna ze szprosami to potocznie „okna z kratkami”). Na rynku dostępne są różne rodzaje szprosów – wewnętrzne (międzyszybowe), konstrukcyjne, weneckie (szprosy naklejane na szybę), wiedeńskie, nakładane. Jakie są wady i zalety szprosów? Ile kosztują szyby ze szprosami?
17.12.2020Prawidłowo wykonana obróbka okien dachowych decyduje o wskaźniku izolacji termicznej. Odpowiednio dobrana obudowa (tzw. stelaż okna dachowego), przygotowanie wnęk wokół okien połaciowych i zabudowa okna na poddaszu (przy użyciu szpalet lub płyt gipsowych gk) – to najważniejsze etapy prac przy montażu okna dachowego. Na czym polega wykończenie okna dachowego? Jak obudować okno dachowe?
17.12.2020Okna duże, małe, standardowe i nietypowe – każde z nich powinno być odpowiednio dopasowane do wnętrza, by wpuszczało jak najwięcej światła. Jakie są standardowe wymiary takich elementów? Które są oferowane od ręki przez producentów? Podpowiadamy, jak dobrać wielkość okien do pomieszczeń w domu i sprawdzamy, jak ich rozmiar, inny od standardowych wymiarów, wpływa na koszt inwestycji.
06.10.2022Dlaczego warto wybrać do swojego domu okna pasywne? W ich przypadku deklarowany współczynnik przenikania ciepła Uw wynosi poniżej 0,8 W/m2K. Ważnym wskaźnikiem jest też klasa przepuszczalności powietrza. Okno pasywne z montażem warstwowym (tzw. ciepłym montażem) i pakietem trzyszybowym sprawi, że stolarka okienna w domu energooszczędnym będzie satysfakcjonować domowników. Jak wybrać okna pasywne? Na jakie parametry zwrócić uwagę?
21.09.2022