Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
fachowiec montuje okno dachowe na czerwonym dachu

Montaż okna dachowego – instrukcja, cena, częste błędy

Montaż okna dachowego – instrukcja, cena, częste błędy

Montaż okna dachowego wymaga wprawy i wiedzy, jaką dysponują dekarze. Czy jednak można zamontować samodzielnie takie elementy? Zobacz, jak wygląda instrukcja na montaż okna dachowego i poznaj najczęściej popełniane błędy w tym zakresie.

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 13 września 2022 13.09.2022 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 71382 Sprzedawców Okien blisko Ciebie

Okna dachowe pozwalają na doświetlenie pomieszczeń znajdujących się na górnej kondygnacji budynku. Jeśli planujesz zaaranżować poddasze użytkowe, to takie okna dachowe z pewnością zwiększą atrakcyjność i funkcjonalność domu. Ich montaż powinien być dokonany poprawnie, tak, by nie doszło do powstania mostków termicznych. Nieszczelności groziłyby przeciekaniem. Jak powinien prawidłowo przebiegać montaż okna dachowego?

Rodzaje montażu okien dachowych

Okna dachowe, nazywane również połaciowymi, muszą być montowane w odpowiedni sposób, a ich rozmiar powinien być dopasowany do rozstawu krokwi. Producenci mają tę kwestię na względzie i oferują klientom różne produkty.

Jeśli chodzi o to, jak założyć okno dachowe, istnieje na to kilka sposobów. Montaż okien może być wykonany:

  • na krokwiach,
  • na łatach,
  • na wymianach.

Instalując okno dachowe do łat, wykorzystuje się kątowniki montażowe i wkręty. Kątowniki te przykręca się do łat montażowych o szerokości 4–5 cm. Można je też zamocować bezpośrednio do krokwi.

Przy montażu okna dachowego na krokwiach należy umieścić okno pomiędzy dwiema sąsiadującymi ze sobą krokwiami.

Uwaga!
Ważne jest, by rozstaw krokwi przy montażu okien połaciowych wynosił około 4–6 cm więcej w stosunku do szerokości okna. Gdy jest on znacznie większy, należy stolarkę okienną zamocować do łat montażowych, co pozwala łatwo przesuwać okno w poziomie.

Montaż okna na wymianie ma miejsce wtedy, gdy podczas np. adaptowania poddasza dotychczas nieużytkowego okaże się, że element ten będzie szerszy niż rozstaw krokwi. Pozostaje nam tylko wyciąć wówczas fragment krokwi, który przeszkadza i w jego miejsce wykonać dodatkowe łaty, nazywane właśnie wymianami, które mocuje się w odległości od 30 do 50 cm od dolnej i górnej krawędzi okna.

Okna - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 71 382 Sprzedawców Okien najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Montaż okna dachowego krok po kroku

Zdecydowanie najłatwiej zamontować okna dachowe na krokwiach, a w przypadku dachów nowych domów jest to w większości przypadków możliwe. Prawidłowy montaż zaczyna się od umieszczenia go pomiędzy krokwiami dachowymi. Oto instrukcja montażu okna dachowego w takim przypadku:

  1. Odpowiednie rozmieszczenie okna – przyjmuje się, że górna krawędź powinna sięgać około 200 cm, a dolna – 100 cm nad podłogą, a powierzchnia wstawianego okna stanowić przynajmniej 10% powierzchni podłogi.
  2. Dopasowanie okna do rozstawu krokwi – najlepiej, by rozstaw ten w świetle był równy szerokości otworu powiększonej o około 3 cm z każdej strony.
  3. Wykonanie otworu w konstrukcji gotowego dachu – po wycięciu trzeba zdemontować pokrycie dachowe, a także przykręcić łaty montażowe.
  4. Przygotowanie okna dachowego do montażu – polega to na demontażu skrzydła z ościeżnicy i przykręceniu do niej kątowników montażowych. Kątowniki, po umieszczeniu ościeżnicy we wcześniej przygotowanym otworze, opiera się na łatach. Przykręca się je wkrętami, pojedynczo, by przy okazji dobrze wypoziomować ościeżnicę.
  5. Instalacja skrzydła w ościeżnicy – pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą powinna powstać szczelina równoległa do długości. Szczeliny poziome również powinny być równe.
  6. Wykonanie izolacji okna dachowego – z wykorzystaniem odpowiednich materiałów izolacyjnych.
  7. Założenie rynny odwodniającej nad oknem oraz kołnierza uszczelniającego.
  8. Wykonanie wnęki wokółokiennej, np. z płyt gipsowo-kartonowych.

Jak zamontować okno dachowe w istniejącym dachu?

Niewykluczone, że przy adaptowaniu dotychczas nieużytkowanego poddasza będziesz chciał przeprowadzić montaż okna w istniejącym dachu. Jak powinien on wyglądać? Przede wszystkim, zanim przystąpisz do montażu okna dachowego w starym dachu, zapoznaj się z jego budową. Bardzo często spotkać się można w takim przypadku z sytuacją, że rozstaw krokwi wynosi między 70 a 90 cm. Trzeba zatem tak rozmieścić nowe okna, by było symetrycznie.

Najczęściej montaż okna dachowego w gotowym dachu nie będzie ingerował w więźbę, ale jeśli miejsca pomiędzy krokwiami jest zbyt mało i trudno w nie trafić, to można zastosować wspominane wymiany, dzięki którym bez problemu zamontujesz ościeżnicę okna dachowego w istniejącym dachu.

Uwaga!
Warto zastanowić się także nad formalnościami związanymi z montażem okna dachowego. Pozwolenie czy zgłoszenie będzie wówczas wymagane? Zasadniczo adaptacja poddasza jest postrzegana jako zmiana sposobu użytkowania przestrzeni. Dlatego montaż okna połaciowego w istniejącym dachu z blachy, blachy trapezowej czy blachodachówki będzie wymagał pozyskania pozwolenia na budowę.

Jak zamontować okno dachowe w blachodachówce?

fachowiec montuje okno dachowe stojac na dachu

Nie ma przeciwwskazań do tego, by dokonać montażu okna dachowego w blachodachówce. Niemniej powinieneś pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Należy je umieścić na pewno pomiędzy krokwiami, o ile jest to możliwe, z zapasem około 3-centymetrowym z każdej strony. Montując okno w blachodachówce, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Powinno się:

  1. Zdjąć dwa sąsiadujące ze sobą arkusze blachodachówki, by nie zniszczyć ich i mieć łatwiejszy dostęp do dachu.
  2. Wyciąć łaty, które przeszkadzają w dostępie do warstwy izolacyjnej.
  3. Przeciąć folię izolacyjną w miejscu montażu okna i wywinąć ją na połać dachu.
  4. Usunąć ocieplenia oraz warstwy wykończenia poddasza w miejscu montażu okna. 

Montaż okna dachowego w blachodachówce

Kiedy prace przygotowawcze prowadzące do montażu okna dachowego w blachodachówce zostaną już zakończone, można przystąpić do instalacji. Należy osadzić okno w otworze, dopasowując wysokość ościeżnicy do profilu blachodachówki, a następnie wykonać izolację wokół okna z folii wysokoparoprzepuszczalnej oraz zamocować wszystkie obróbki.

Ostatnim etapem będzie wykończenie połaci dachu z arkuszy blachodachówki zdjętych uprzednio. Dociąć je trzeba do odpowiedniego rozmiaru i umocować do okapu okna. Pierwszy arkusz powinien podchodzić pod kołnierz zamontowanego okna dachowego. Ubytki blachy trzeba uzupełnić jednomodułowymi arkuszami i wyrównać krawędzie przy użyciu specjalnych nożyc do blachy.

Standardowy a obniżony montaż okien – jakie są różnice?

Okna dachowe można zamontować w sposób standardowy lub obniżony. Czym właściwie jest wysokość montażu takiego elementu? Określenie to odnosi się do tego, na ile okno zostanie zagłębione w dachu. Przy standardowym montażu powinno ono wystawać tylko nieco ponad płaszczyznę pokrycia. Przy obniżonym będzie zlicowane z pokryciem.

Uwaga!
Obniżony montaż okna dachowego grozi powstaniem mostków termicznych. Dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo je zainstalować, by zredukować jego współczynnik przenikalności cieplnej.

Ile kosztuje montaż okna dachowego?

Możesz przeprowadzić samodzielnie montaż okna dachowego. Cena całej inwestycji będzie wtedy niższa, bo będziesz musiał kupić tylko okno i elementy niezbędne do obróbki. Jeśli brakuje Ci wiedzy i umiejętności, montaż okien w Warszawie lub Twoim mieście lepiej pozostawić fachowcom, którzy przeprowadzą montaż okna dachowego w starym lub nowym dachu. Ile kosztuje montaż okna dachowego? Od 250 do nawet 650 zł za jedno okno dachowe. Jeśli montujesz kilka okien jednocześnie, możesz wypracować rabat.

Czy montaż okien można odliczyć od podatku?

Od 2019 roku obowiązują nowe zasady w ramach ulgi termomodernizacyjnej, które umożliwiają odliczenie od podatku wydatków poniesionych z tytułu termomodernizacji istniejącego domu jednorodzinnego, w tym zakupu okien pasywnych. Ulga obejmuje zarówno koszt okien, jak i zamówienie usługi ich montażu.

Najczęstsze błędy przy montażu okien dachowych

Nieprawidłowości przy montażu okien dachowych mogą spowodować, że okno nie będzie działało jak należy albo w ogóle nie będzie się otwierać. Ponadto źle zainstalowane w konstrukcji dachowej będzie miejscem strat ciepła, czyli spowoduje powstanie mostków termicznych. Dlatego warto wiedzieć, jakie są najczęstsze błędy popełniane przy montażu okien dachowych, by ich uniknąć. Wśród nich wymienia się:

  1. Niewłaściwe usytuowanie okna w dachu.
  2. Nieprawidłowy system uszczelniania i izolowania okna dachowego.
  3. Złe dobranie kołnierza izolacyjnego do okna dachowego.
  4. Błędna modyfikacja rodzaju kołnierza izolacyjnego.
  5. Brak lub zła izolacja cieplna wokół okna.
  6. Zła izolacja przeciwwodna okna dachowego.

Unikniesz takich błędów, zdając się na doświadczenie fachowców od okien z Krakowa i innych miast, którzy wielokrotnie montowali już okna dachowe.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco