zbliżenie na rękę mężczyzny otwierającą okno aluminiowe

Okna aluminiowe – ceny, wady i zalety, opinie

Okna aluminiowe – ceny, wady i zalety, opinie

Okna aluminiowe są często wybieraną alternatywą dla popularnych okien z PCV lub drewnianych. Ceny okien aluminiowych są przystępne dlatego wybierane są do budynków zarówno użyteczności publicznej jak i przez prywatnych inwestorów. Ile kosztują okna aluminiowe? Cena zależy od kilku czynników. W naszym poradniku sprawdzisz ceny okien aluminiowych w 2023 roku, ich wady i zalety oraz opinie o oknach aluminiowych.

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 31 stycznia 2023 31.01.2023 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 10204 Sprzedawców Okien Aluminiowych blisko Ciebie

Okna aluminiowe – najważniejsze cechy

Najważniejsze cechy i informacje o oknach aluminiowych:

 • okna aluminiowe świetnie nadają się do wielkoformatowych konstrukcji – głównie dlatego od dawna stosowane były w biurach, hotelach i budynkach użyteczności publicznej;
 • stabilność aluminiowej ramy sprawia, że pod względem konstrukcyjnym zyskujemy dowolność w zakresie kształtów;
 • współczesne okna aluminiowe nie ograniczają się do kilku kolorów – można wybierać spośród całej gamy odcieni;
 • aluminiowe ramy są odporne na korozję, a przy tym są bardzo wytrzymałe (szczególnie w przypadku stopów aluminium zawierających magnez);
 • aluminiowa stolarka okienna jest obecnie bardzo uniwersalna – okna z aluminium mogą mieć zastosowanie zarówno w odnawianych i remontowanych budynkach starszego budownictwa, jak i nowych projektach domów jednorodzinnych, biur, szkół itp.;
 • profile okien aluminiowych wykańczane są zazwyczaj na dwa sposoby: lakierowane / malowane proszkowo za pomocą lakierów poliestrowych;
 • na rynku dostępne są również okna hybrydowe (aluminiowo-drewniane), które łączą cechy naturalnego materiału, jakim jest drewno, z wytrzymałym aluminium.

Okna aluminiowe – zalety i wady

Okna aluminiowe mają bardzo dużo zalet, ale mają też wady. Poniżej znajdziesz największe zalety i wady okien aluminiowych:

Okna aluminiowe
Zalety
Wady
 • Okna aluminiowe są łatwe w czyszczeniu (czyści się je w większości przypadków miękką szmatką zwilżoną wodą z dodatkiem łagodnych środków)
 • Trwałość konstrukcji aluminiowej sprawia, że można bez problemu stworzyć wielkoformatowe okna narożne o dowolnym kształcie (łuki, zaokrąglenia)
 • Okien z aluminium nie trzeba konserwować (tak jak w przypadku okien drewnianych)
 • Okna aluminiowe mają niemal nieograniczone możliwości estetyczne – wykańczane są przez producentów na różne sposoby
Wady
 • Cena za okna aluminiowe jest zazwyczaj nieco wyższa niż w przypadku okien z PCV (warto jednak pamiętać, że na cenę wpływa bardzo dużo parametrów – projekt podlega indywidualnej wycenie)
 • Co prawda okna aluminiowe są bardzo trwałe, ale w przypadku poważnego uszkodzenia ramy (wgniecenie, głębokie rysy) naprawa nie jest możliwa i konieczna jest wymiana całego okna
 • Zimna rama – dla niektórych klientów może być to problem i wada; kluczowe jest wypełnienie – jeśli producent zastosował dobrej jakości materiały izolacyjne, to problem „zimnej ramy” nie występuje lub występuje w niewielkim stopniu

Okna aluminiowe – ceny w 2023 roku

profile okien aluminiowych

Ile kosztują okna aluminiowe? Cena poszczególnych modeli może znacząco się od siebie różnić. Na ostateczny koszt okien aluminiowych wpływa wiele czynników. Najważniejsze z nich to rozmiar, producent oraz parametry techniczne, takie jak sposób w jaki zostały wykonane profile szybowe (czytaj też: Okna trzyszybowe czy dwuszybowe?) oraz przeszklenia.

Najtańsze modele okien aluminiowych kosztują ok. kilkuset złotych za m² (najtańsze są okna stałe), droższe (uchylno-rozwierane z dodatkami) kosztują ok. 1 500-2 000 zł. Zazwyczaj nie są wyposażone w dodatkową izolację termiczną. Sprawdź, jak plasują się ceny okien aluminiowych w twojej okolicy. Przejrzyj oferty sprzedawców okien aluminiowych z Torunia, specjalistów od okien aluminiowych z Zabrza lub innych miast.

Przykładowe ceny okien aluminiowych:

 • okno aluminiowe stałe + szyba zespolona – ok. 800 zł,
 • okno aluminiowe UR (uchylno-rozwieralne), nietermiczne, nieszklone – 850 zł,
 • okno aluminiowe UR (uchylno-rozwierane), termiczne nieszklone – 1 300 zł,
 • okno aluminiowe UR (uchylno-rozwierane), termiczne z szybą zespoloną – ok. 1 500 zł.

Okna aluminiowe dają wiele możliwości aranżacyjnych – jeśli zależy ci na niestandardowym projekcie okna, pamiętaj, że kształt oraz wykończenie okna również decydują o cenie, która w takim przypadku będzie wyższa.

Okna aluminiowe - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 10 204 Sprzedawców Okien Aluminiowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Okna aluminiowe – kolory

Standardowe kolory okien aluminiowych to zazwyczaj biały i brązowy, ale za dopłatą można osiągnąć dowolny efekt, nawet odcienie drewnopodobne. Dodatkowo możesz też wybrać inne kolory na zewnątrz, a inne wewnątrz.

Są też opcje wykorzystujące anodowane aluminium i poddane barwieniu substancjami organicznymi lub nieorganicznymi (najczęściej mają kolor naturalnego aluminium lub dostępne są w odcieniach koloru złotego).

W ofercie wielu producentów znajdziesz też opcję teksturowania – do wyboru są też więc okna aluminiowe z grubą i drobną teksturą lub wykończone na zróżnicowany stopień połysku. Im bardziej skomplikowana modyfikacja, tym większy koszt okna aluminiowego – cena może wzrosnąć o ok. 200-500 zł.

Okna aluminiowe czy PCV? Które wybrać?

Co prawda okna PCV w 2023 r. wciąż wybierane są znacznie częściej niż okna aluminiowe, ale w przypadku tych drugich – rośnie ich popularność. W niektórych projektach okna aluminiowe mogą mieć znaczącą przewagę – np. w dużych pomieszczeniach o sporej powierzchni przeszklenia lepiej sprawdzą się okna aluminiowe.

Warto też zwrócić uwagę na wykończenie pomieszczeń i bryły budynku – okna aluminiowe mogą lepiej pasować do nowoczesnego stylu.

Które okna wybrać – plastikowe czy aluminiowe? Zdecydowanie najlepiej jest dobrać indywidualnie rodzaj okna do projektu. Okna plastikowe są tanie, łatwe w pielęgnacji i powszechnie stosowane jako standard w wielu budynkach, ale średnio sprawdzają się w projektach z dużymi przeszkleniami.

Najczęstsze pytania dotyczące okien aluminiowych

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco