specjalista mierzy szerokość okna w domu

Okna na wymiar i stolarka na zamówienie – jak zamawiać okna?

Okna na wymiar i stolarka na zamówienie – jak zamawiać okna?

Okna na zamówienie dopasowywane są pod wymiar, powinny być dobrane do konstrukcji budynku i posiadać parametry termoizolacyjne i akustyczne zgodne z wymogami danego projektu. Dziś bardzo rzadko stosuje się typowe wymiary okien – tzw. standardowe okna dostępne są głównie w marketach budowlanych. Kiedy zamawiać okna na wymiar i komu najlepiej zlecić wykonanie prac?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 17 grudnia 2020 17.12.2020 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 71429 Sprzedawców Okien blisko Ciebie

Przed laty producenci okien stosowali w fabrykach ujednolicone tabele wymiarowe, tak aby zachować jeden standard wymiarów okien. Masowa produkcja dziś nie ma racji bytu. Oczekiwania klientów są dużo większe, a domy projektuje się nie tylko z większą powierzchnią przeszkleń, ale też w niestandardowej bryle czy z nietypowym układem okien.

Zalety i wady okien na wymiar i stolarki na zamówienie

Okna na wymiar – zalety:

 • stolarka na zamówienie umożliwia stworzenie produktu dobranego do konkretnych potrzeb projektu;
 • okna na wymiar są perfekcyjnie dopasowane do otworów;
 • dzięki oknom stworzonym pod konkretne wymiary mamy dowolność w aranżacji;
 • dowolność wymiarowania okien sprawia, że w projekcie można uwzględnić nawet najbardziej nietypowe okna narożnikowe, portfenetry (okna francuskie), okna podnośno-przesuwne itd.;
 • współczesne metody produkcji okien umożliwiają tworzenie bardzo dużych przeszkleń – plastikowe profile wzmacniane są na ramach za pomocą kształtowników, drewniane – wzmocnione dzięki klejeniu warstwowym, aluminiowe – ze względu na materiał, z którego powstają, tworzą bardzo stabilne konstrukcje (idealne np. jako okna narożne lub duże okna balkonowe).

Wady okien na wymiar:

 • na realizację zamówienia trzeba czekać;
 • im bardziej niestandardowy i wymyślny plan – tym większa cena.
Okna - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 71 429 Sprzedawców Okien najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Okna na wymiar – jak i kiedy zamówić okna do domu?

Zbyt wczesne zamówienie okien na wymiar może skończyć się niepotrzebnymi przeróbkami i dodatkowymi kosztami. Zdecydowanie najlepiej jest zamówić okna dopiero w momencie, gdy gotowe są wszystkie otwory okienne (wcześniej możliwa jest orientacyjna wycena okien na wymiar, aby przygotować się na koszty i określić czas oczekiwania).

Jak dobrać okna do potrzeb? Najlepiej powierzyć to zadanie fachowcom od okien z Warszawy. Najczęściej sprzedawcy okien i firmy oferujące okna na wymiar działają z zespołem odpowiednio wyszkolonych montażystów.

Jak wygląda proces zamawiania okien?

określenie wymiarów okna
 1. Wstępna wycena – pierwszy kontakt z firmą sprzedającą okna w Krakowie często polega na podaniu najważniejszych szczegółów projektu i określeniu zapotrzebowania.
 2. Określenie wymiarów okna – w drugim etapie pracownik firmy sprzedającej okna najczęściej dokonuje szczegółowych pomiarów.
 3. Fachowe doradztwo – na tym etapie projekt uwzględniający okna na zamówienie jest szczegółowo konsultowany;
 4. Dobór odpowiedniego rodzaju okna;
 5. Ocena energooszczędności, wszelkich parametrów, gwarancji i zgodności okien z najnowszymi technologiami;
 6. Złożenie zamówienia i montaż okien w wyznaczonym terminie.

Okna na wymiar – cena

Ile kosztuje stolarka na zamówienie? Rozbieżności cenowe są bardzo duże, a wartość samej stolarki w przypadku domów jednorodzinnych mieści się w przedziale od kilkunastu tysięcy do nawet 1 mln zł.

Czy istnieją okna standardowe?

Typowe wymiary okien istnieją jeszcze w świadomości niektórych sklepów (szczególnie marketów), ale każdy sprzedawca definiuje standard wymiarów po swojemu.

Jakie są standardowe wymiary okien? Okno typowe ma wymiary: 1165 x 1135 mm (okno UR – uchylno-rozwierne) lub 1465x1435 mm (okno UR + R – z kwaterą prawą uchylno-rozwierną i lewą rozwierną). Szerokość standardowego okna jednokwaterowego to 865 mm, wysokość – 1435 lub 1135 mm. Gotowa stolarka okienna to obecnie niewielka część rynku. W marketach znaleźć można okna o wymiarach: 565 x 535, 865 x 535, 65 x 1135, 1165 x 835, 1465 x 1435, 1465 x 1135 mm.

Zaletami takiego rozwiązania jest często błyskawiczna dostępność i możliwość obejrzenia gotowego produktu przed zakupem. Masowy proces produkcyjny może też korzystnie wpłynąć na cenę (ale zarazem niekorzystnie – na jakość).

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco