fachowiec reguluje okucia okienne śrubokrętem

Okucia okienne – poznaj rodzaje i wybierz najlepsze

Okucia okienne – poznaj rodzaje i wybierz najlepsze

Niepozorny, często ukryty mechanizm okna, pozwalający na jego otwieranie czy zamykanie, to nic innego jak okucia. Występuje wiele rodzajów takich okuć, czyli metalowych elementów pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą. Zobacz, jakie są ich typy i jakie pełnią one funkcje.

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 14 września 2022 14.09.2022 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 71177 Sprzedawców Okien blisko Ciebie

Elementem stolarki okiennej i drzwiowej są okucia, które decydują o funkcjonalności odpowiednio okien lub drzwi. Jeśli wybierasz rozwiązania do domu, to musisz wziąć pod uwagę to, jakiego typu chcesz mieć okucia. Ich rodzaje decydują o tym, jak otwierane czy uchylane będą takie elementy oraz o bezpieczeństwie użytkowania i twojej wygodzie. Zanim przystąpisz do montażu okien w domu, zapoznaj się z rodzajami okuć okiennych.

Co to są okucia okienne?

Nie wiesz, czym są okucia okienne? To niepozorne metalowe elementy stolarki okiennej, do których zalicza się:

 • zawiasy,
 • narożniki,
 • łączniki wyposażone w rygle lub bolce,
 • klamki,
 • zaczepy.

Części te znajdują się pomiędzy skrzydłem a ramą okienną. Są one integralnym elementem konstrukcji okien wszelkiego rodzaju.

Funkcje okuć okiennych

Na wiele kwestii związanych z oknami i ich działaniem mają wpływ okucia, które pozwalają na otwieranie, uchylanie i zamykanie skrzydła. Jednak mogą one również zapewniać większą wytrzymałość, funkcjonalność, komfort obsługi, a przede wszystkim bezpieczeństwo antywłamaniowe. Umożliwiają też zamykanie czy blokowanie skrzydła okiennego w pozycji mikrorozszczelnienia.

Okucia okienne starego typu stanowiły również wzmocnienie dla ramy i ościeżnicy. Nadal kilka firm w Polsce produkuje okucia do okien drewnianych starego typu.

Jakie okucia okienne wybrać?

Istnieją różne okucia okienne. Rodzaje tych elementów mają wpływ na to, jak będzie można korzystać z okna. Czy na przykład będzie można je otworzyć, uchylić czy rozszczelnić. Antywłamaniowe okucia okienne powodują natomiast, że stolarka jest lepiej chroniona przed ryzykiem wyważenia.

Rodzaje okuć okiennych:

 1. Okucia do okien obwiedniowe – standardowe, które pozwalają na rozwieranie i uchylanie okien lub tylko ich rozwieranie. Okucia obwiedniowe mocuje się wokół skrzydła oraz do ramy. Na skrzydle w wersji podstawowej takiego rozwiązania znajduje się zasuwnica i rozwórka, którymi steruje się przy użyciu klamki. Do ramy okiennej przytwierdzane są zaś zawiasy i zaczepy. Taki rodzaj okuć umożliwia równomierne dociśnięcie skrzydła do ramy. Najczęściej znajdują one zastosowanie w przypadku okien balkonowych rozwieranych czy okien pionowych o wadze do 150–200 kg.
 2. Okucia PSK/HKS – jest to rodzaj okuć okiennych obwiedniowych, które są przeznaczone do dużych otworów tarasowych, w których jedna z kwater jest stała, nieotwieralna. Pozwalają one na uchylenie, odstawienie i przesunięcie na bok skrzydła okiennego po prowadnicy umieszczonej w nieruchomej części okna na dole ramy. Takie duże skrzydła okienne są ciężkie, dlatego nie mogą być uchylane czy zwyczajnie otwierane.
 3. Okucia HS/HST – systemy podnoszono-przesuwne, czyli specjalne okucia do okien balkonowych i tarasowych, w przypadku których rolki jezdne z prowadnicą dolną pozwalają na wprawienie w ruch skrzydła okiennego. Mają one dość dużą klamkę, która w wersji zamkniętej skierowana jest do góry, a także prowadnicę górną oraz zasuwnicę hakową służącą do zamykania drzwi. Jeśli klamka ta zostanie opuszczona, unosi się całe skrzydło lub w nowoczesnych okuciach okiennych podnosi się tylko uszczelka i odblokowuje rolki. Dla odsunięcia skrzydła okiennego wystarczy je przesunąć w bok po prowadnicy.

Jeśli wziąć pod uwagę typ okna, do którego montowane są okucia, to wymienić można takie rodzaje tych elementów, jak:

 1. Okucia okienne:
  • okucia okienne rozwieralne, z zawiasami umieszczonymi na pionowych elementach ramy, które umożliwiają otwieranie i zamykanie skrzydła;
  • okucia okienne uchylne przeznaczone wyłącznie do odchylenia skrzydła od pionu, gdzie zawiasy znajdują się w dolnej części okna, a na bokach jest mechanizm sterujący;
  • okucia okienne rozwieralno-uchylne – pozwalają na otworzenie skrzydła okiennego na oścież, ale i uchył, a typowym ich elementem są zasuwnice, czyli mechanizmy łączące skrzydło z ościeżnicą po przekręceniu klamki; mają ponadto rozwórki, które umożliwiają szybką, wygodną zmianę pozycji skrzydła z rozwartej na uchyloną.
 2. Okucia okienne balkonowe:
  • okucia przesuwne – pozwalają na przesunięcie skrzydła, a poruszają się po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie przeszklenia stałego, wyposażone są w prowadnice i wózki, na których przemieszcza się skrzydło oraz w system ryglowania, zapewniający szczelne zamykanie okna;
  • okucia uchylno-przesuwne – znajdują zastosowanie tylko w drzwiach balkonowych, a działają tak, że skrzydło przed przesunięciem uchyla się do przodu i można je w tej pozycji zostawić; wyposażone są w prowadnice, wózki oraz mechanizm uchyłu skrzydła;
  • okucia podnośno-przesuwne – nazywane są one okuciami unośno-przesuwnymi, unoszono-przesuwnymi lub podnoszono-przesuwnymi; po przekręceniu klamki skrzydło podnosi się i możliwe staje się jego przesunięcie w bok – wózki przemieszczają się wraz ze skrzydłem po prowadnicach o długości nawet 6,5 metra; za zamykanie (ryglowanie) odpowiadają zasuwnice i trzpienie o kształcie grzybka, mocowane na bokach skrzydła; ryglowanie zwykle jest na dole i na górze; skrzydłem możesz sterować przy użyciu klamki;
  • okucia harmonijkowe – przeznaczone do okien balkonowych harmonijkowych; skrzydła są wzajemnie połączone zawiasami i poruszają się po szybie mającej długość do 6 m.

Inna klasyfikacja wyróżnia okucia według typu okien, do jakich są przeznaczone:

Nowoczesnymi rozwiązaniami są okucia okienne roto. Ich regulacja jest bardzo prosta. Mamy do czynienia z inteligentnymi produktami, spełniającymi oczekiwania wymagających klientów. Okucia okienne roto zapewniają bezpieczeństwo, komfort i sprzyjają mądremu zarządzaniu energią.

Gdzie można kupić okucia okienne?

Wysokiej jakości okucia okienne można kupić w sklepach stacjonarnych i internetowych, a także bezpośrednio u producentów. Między innymi dostępne są rozwiązania Winkhaus, wśród których znajdują się różne rodzaje okuć, w tym specjalistyczne – do okien PCV, czy do okien drewnianych lub aluminiowych.

U producenta – firmy Maco – możesz zaopatrzyć się w nowoczesne okucia okienne – rozwierno-uchylne, otwierane na zewnątrz czy okucia okiennic. Rozwiązania Maco zapewniają wygodę i bezpieczeństwo stosowania.

Stare okucia okienne przy wymianie na nowe są kłopotliwe, ponieważ nie ma zbyt wielu producentów, którzy zaoferują ci rozwiązania do takich produktów. O wiele łatwiej kupić nowe okucia okienne.

Ranking okuć okiennych

Istnieje wiele firm, które oferują okucia okienne. Ranking takich produktów pozwoli ci wybrać te, które zapewniają funkcjonalność i bezpieczeństwo. Możesz sprawdzić, gdzie oferowane są okucia okienne na docisk czy ukryte okucia okienne, a nawet okucia nowoczesne, inteligentne wykorzystywane przede wszystkim w smart home.

Okna - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 71 177 Sprzedawców Okien najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Jak zamontować okucia okienne?

Najczęściej okucia są montowane już przez producenta okien. Dzięki temu masz pewność, że będą one poprawnie założone. Rzadko kiedy robi się to samodzielnie.

Jeśli musisz zamontować okucia okienne samodzielnie, powinieneś pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przeczytasz o nich poniżej.

Uwaga!
Instalując okucia okienne, należy dobrze dopasować rozmieszczenie elementów ryglujących na skrzydle do zaczepów na ościeżnicy. Zdarza się, że okucia na ościeżnicy i na ramie są inne i nie można ich zgrać. Po założeniu skrzydła na ościeżnicę powinno się sprawdzić, czy rozmieszczenie zaczepów i elementów ryglujących jest odpowiednie względem siebie.
Sprawdź też: Jak zamontować okna?

Jak konserwować i regulować okucia okienne?

fachowiec przykreca srubokretem okucia okienne

Okucia okienne są elementem mechanicznym, który narażony jest na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, zwłaszcza wilgoci czy wody opadowej. Trzeba o nie w odpowiedni sposób dbać, by nie musieć dokonywać przedwczesnej wymiany. Jak konserwować okucia okienne? Czym je smarować? Ruchome części pokrywa się specjalnym preparatem służącym do ich oliwienia. Zaleca się to robić przynajmniej raz w roku – można w tym celu wykorzystać smary silikonowe w aerozolu.

Pozostaje jeszcze kwestia tego, jak wyregulować okucia okienne? Samodzielna regulacja jest sztuką i wielu producentów to odradza, jeśli nie masz wiedzy w tym zakresie. Trzeba pamiętać o konieczności zachowania właściwej pozycji skrzydła względem ościeżnicy. Regulacja okuć okiennych wymaga użycia kluczyka imbusowego. Większość systemów okiennych można regulować w trzech płaszczyznach.

Okucia okienne – opinie na forum

Jakie wybrać okucia okienne? Uchylanie czy rozwieranie okna jest dla ciebie kluczową funkcją? A może chcesz zapewnić sobie sprawną wentylację i zastosować okucia z mikrorozszczelnieniem? Dobrym rozwiązaniem są okucia niewidoczne, dzięki którym zawiasy okienne są ukryte i nie widać ich na zewnątrz.

Z pewnością warto też przyjrzeć się bliżej okuciom antywłamaniowym do okien czy nowoczesnym, inteligentnym okuciom okiennym roto. Zobacz, jakie mają opinie innego rodzaju okucia i wybierz najlepsze dla siebie!

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco