trzy duże okna ze szprosami w salonie urządzonym w klasycznym stylu

Okna ze szprosami czy bez? Szprosy w oknach: rodzaje i ceny

Okna ze szprosami czy bez? Szprosy w oknach: rodzaje i ceny

Czym są szprosy okienne? To listwy dzielące okno na mniejsze części (dlatego okna ze szprosami to potocznie „okna z kratkami”). Na rynku dostępne są różne rodzaje szprosów – wewnętrzne (międzyszybowe), konstrukcyjne, weneckie (szprosy naklejane na szybę), wiedeńskie, nakładane. Jakie są wady i zalety szprosów? Ile kosztują szyby ze szprosami?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 17 grudnia 2020 17.12.2020 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 71467 Sprzedawców Okien blisko Ciebie

Okna ze szprosami od dawna są elementem charakterystycznym w zabytkowych domach i dworkach. Nie oznacza to jednak, że szprosy to relikt przeszłości. Wręcz przeciwnie – obecnie szprosy w oknach dzielące skrzydło okienne lub drzwiowe (w przypadku okien balkonowych i tarasowych) przeżywają drugą młodość.

Różnica w zastosowaniu szprosów polega na tym, że dawniej szczebliny okienne stanowiły przede wszystkim element konstrukcyjny, zwiększający stabilność okna. We współczesnych aranżacjach szprosy stosowane są przede wszystkim jako ozdoba – wpływająca zarówno na wygląd elewacji, jak i charakter wnętrza.

Okna ze szprosami – co warto o nich wiedzieć?

Szprosy dzielą okna w mniejsze pola (tzw. kwatery), ale nie są ograniczone jedynie do prostokątnych i kwadratowych kształtów. Równie dobrze można zastosować szprosy w kształcie kół lub gięte w łuki. Na rynku dostępne są też różne wykończenia szprosów (dostępne są m.in. szprosy wąskie i minimalistyczne – proste, frezowane, szerokie i z dodatkowymi zdobieniami).

Sprzedawcy okien z Warszawy zachęcają, by dzielić okna szprosami symetrycznie i niesymetrycznie – osiągając różne efekty i nieregularne kształty, stosując materiał taki sam jak rama lub dobierając inny – w zależności od upodobań. Tak samo z kolorystyką, którą również ogranicza jedynie wyobraźnia (np. można zastosować szprosy dwukolorowe – np. w kolorze elewacji i okiennic, łączone pod dowolnymi kątami).

Okna - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 71 467 Sprzedawców Okien najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Rodzaje szprosów

  • szprosy weneckie (naklejane),
  • szprosy międzyszybowe (wewnątrzszybowe),
  • szprosy konstrukcyjne
  • szprosy wiedeńskie,
  • szprosy nakładane w ramce.

Okna ze szprosami weneckimi

Weneckie szprosy naklejane są na powierzchnię szyby. Do wyboru jest opcja naklejenia ich tylko z jednej lub po obu stronach okna. Specjaliści od okien z Krakowa montują szprosy weneckie za pomocą specjalnej taśmy piankowej lub miękkiego silikonu.

Okna ze szprosami międzyszybowymi

W tym przypadku masz do czynienia z listwą umieszczoną między szybami. Listwa tworząca szprosy może być wykonana zarówno z tworzywa sztucznego, jak i aluminium. Warunkiem zastosowania szprosów tego typu jest odpowiednia odległość między pakietami szybowymi.

Szprosy konstrukcyjne

To części ramy okiennej – dzielące szybę na mniejsze tafle, a zarazem wpływające korzystnie na sztywność i wytrzymałość okna. Stosowane są najczęściej w dużych oknach (zwłaszcza drewnianych), wzmacniając ich konstrukcję.

Okna ze szprosami wiedeńskimi

Szprosy wiedeńskie to inaczej szprosy naklejane. Czym różnią się od weneckich? W tym przypadku dodatkowo między taflami szyby umieszczona jest specjalna ramka dystansowa (tzw. ślepy szpros). Następnie po obu stronach takiej instalacji montuje się cienkie listwy (często dodatkowo zabezpieczone na krawędziach uszczelkami).

Okna ze szprosami nakładanymi

Konstrukcja jest prosta: na zewnątrz szprosy tego typu nakłada się w postaci gotowej, drewnianej ramki (tego typu opcja znajduje zastosowanie tylko w oknach drewnianych). Sam montaż można wykonać na kilka sposobów (przybicie do ościeżnicy, na zawiasach lub zatrzaskach - w zależności od rodzaju).

Okna ze szprosami czy zwykłe? Wady i zalety szprosów

okna ze szprosami czy zwykłe

Niewątpliwą zaletą jest efekt estetyczny, a w niektórych przypadkach dodatkowo wzmocnienie konstrukcji okna.

Wadą może być problematyczne czyszczenie okien ze szprosami – szczególnie tymi umieszczonymi na zewnątrz.

Okna ze szprosami: cena. Ile kosztują szprosy okienne?

Cena zależy od rodzaju szprosów (i podlega indywidualnej wycenie). Najdroższe są okna ze szprosami wewnątrzszybowymi. Do ceny należy też doliczyć koszty fachowego montażu, na który warto się w przypadku szprosów zdecydować (np. wybierając szprosy naklejane).

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco