specjaliści montują okna w domu

Montaż okien – jak zamontować okno? Wstawianie okna krok po kroku

Montaż okien – jak zamontować okno? Wstawianie okna krok po kroku

Właściwe osadzenie i prawidłowy montaż okna dają gwarancję zachowania najważniejszych parametrów okiennych. Ważne jest odpowiednie uszczelnienie okna i dbałość o wszelkie prace wykończeniowe. Dzięki temu nie powstaną mostki termiczne, które narażają na utratę ciepła i osadzanie się wilgoci. Jak prawidłowo zamontować okno? Jakie są najczęściej popełniane błędy? Ile kosztuje montaż okna?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 17 grudnia 2020 17.12.2020 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 71443 Sprzedawców Okien blisko Ciebie

W branży okiennej krąży porzekadło: istnieją dwa rodzaje montażu okna: dobry i zły. To prawda, ale pod względem technicznym na polskim rynku stosowany jest nadal podstawowy montaż na piankę montażową, na dyble lub za pomocą kotw. W nowym budownictwie standardem jest "ciepły montaż okien". Samo określenie jest potoczne – oznacza szczelny montaż warstwowy (z zastosowaniem odpowiednich taśm zewnętrznych i wewnętrznych).

Istnieją ogólne zasady montażu okien (a dodatkowo producenci załączają do swoich produktów instrukcję montażu), ale w każdym przypadku cały proces instalacji nowego okna może przebiegać nieco inaczej. Fachowiec najpierw ocenia każdy szczegół, zwracając uwagę szczególnie na rodzaj ściany. Jest jeszcze jeden powód, dla którego montaż okna warto zlecić ekspertom – preferencyjna stawka VAT:

  • zakup okna z montażem – 8% VAT za usługę,
  • zakup samego okna (bez montażu) – VAT 23%.

W wielu przypadkach sam zakup okien (bez usługi) może więc być mało opłacalny.

Okna - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 71 443 Sprzedawców Okien najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Montaż okna – o czym pamiętać przed rozpoczęciem prac?

  • Po pierwsze: ustalić rodzaj i strukturę materiału ścian. Inaczej przebiega montaż w ścianie z cegły „dziurawki”, a sama technika montażu może zależeć od tego, czy mamy do czynienia ze ścianą dwu- czy trójwarstwową.
  • Po drugie: ustalić wymiary nowych okien. W tym celu najlepiej jest skorzystać z fachowej wiedzy sprzedawców okien z Warszawy (szczególnie jeśli celem jest wymiana starego okna). Poza bazą wymiarową (czyli zmierzoną w świetle ościeża szerokością i wysokością) konieczne jest ustalenie głębokości osadzenia starych ościeżnic. Firmy zajmujące się sprzedażą i montażem okien najczęściej oferują kompleksową usługę (od wyceny, przez demontaż, po montaż, prace wykończeniowe i ewentualną regulację okna po paru miesiącach).
  • Po trzecie: przygotować ościeża. Po demontażu starego okna należy oczyścić boki otworu, w którym znajdowała się rama, z wszelkich elementów montażowych i pyłu.
  • Po czwarte: wyrównać i wypoziomować dolny bok ościeża. Dzięki temu nowe okno będzie stabilnie wstawione w nowy otwór.

Montaż okien – krok po kroku

Montaż okna PCV będzie się różnił od montażu okien aluminiowych czy drewnianych. Inaczej przebiega też montaż okien dachowych, przesuwnych, tarasowych czy wielkogabarytowych. Istotne z punktu widzenia montażu są też materiały, z których wykonano mur.

Montaż standardowy okna PCV (dyble/kotwy) – krok po kroku

założenie uszczelki w zamontowanym oknie
  • Krok 1: po przygotowaniu otworu: demontaż skrzydeł nowego okna;
  • Krok 2: rozmieszczenie na ościeżnicy otworów pod dyble/osadzenie w rowkach ramy kotwy (w zależności od rodzaju montażu);
  • Krok 3: montaż okna na dyble - wywiercenie w profilu okiennym otworów;
  • Krok 4: wstawienie ramy okna do przygotowanego otworu na klinach lub klockach dystansowych (należy uwzględnić wysokość parapetu); w szerszych oknach dodatkowo wstawia się klocki oporowe po bokach ramy;
  • Krok 5: w przypadku montażu z kotwami: wygięcie kotw mocujących, tak aby przylegały otworami do ściany, w przypadku montażu za pomocą dybli - osadzenie dybli;
  • Krok 6: wstawienie ościeżnicy i wyregulowanie z poziomicą za pomocą klinów;
  • Krok 7: staranne wypełnienie szczeliny montażowej (za pomocą pianki poliuretanowej);
  • Krok 8: zerwanie folii ochronnej, odkurzanie z pyłu ramy i umycie okna.

Ciepły montaż okna – na czym polega?

Poprawiający ciepłochronność montaż warstwowy okna polega dodatkowo na osłonięciu i zabezpieczeniu wypełnionej pianką szczeliny. W montażu tego rodzaju przyklejana jest taśma wewnętrznej (do profilu okna), paroszczelna taśmy wewnętrznej (do muru), paroprzepuszczalna taśma zewnętrzna (do muru). Dodatkowo może być użyty tzw. ciepły parapet (ze styropianu technicznego lub styroduru).

Najważniejsze informacje o montażu warstwowym

  • w tzw. ciepłym montażu okna stosowane są dwie warstwy izolacyjnewewnętrzna (paroszczelna) oraz zewnętrzna (paroprzepuszczalna);
  • materiałami wykorzystywanymi w tej technice mogą być specjalna folia lub taśma;
  • dodatkowo – pomiędzy dwiema warstwami izolacyjnymi – stosowana jest pianka montażowa;
  • zarówno montaż okien PCV, jak i drewnianych można wykonać w "technologii ciepłej";
  • metoda pozwala zredukować ryzyko powstawania mostków cieplnych – czyli miejsc, które generują utratę ciepła;
  • „ciepły montaż” okna w ścianie z pustaków ceramicznych może wymagać zastosowania zaprawy murarskiej (przed montażem konieczne jest wyrównanie podłoża);
  • eksperci podkreślają, że szczególnie ta metoda montażu okien nie powinna być wykonywana samodzielnie. Wymaga dużej precyzji, indywidualnego podejścia i doświadczenia.

Ile kosztuje montaż okien?

Cena jest uzależniona od liczby skrzydeł, rodzaju szyby, od profilu, zakresu prac. Dodatkowo na cenę wpływają warunki montażowe (ceny różnią się w przypadku np. stanu surowego lub obróbki murarskiej). Ponadto należy doliczyć koszty demontażu okna.

Upraszając i uśredniając – cena za montaż standardowego okna PCV to ok. 1000-1500 zł (z obróbką murarską, łącznie z oknami i demontażem starszego okna). W przypadku standardowych dwóch okien PCV i balkonowego okna w mieszkaniu koszt montażu to ok. 3000 zł (z demontażem). W każdym przypadku praca firm montujących okna w Krakowie podlega indywidualnej wycenie.

Częste błędy przy montażu okien

  • niewłaściwe przygotowanie powierzchni ościeża;
  • odwrócenie procesu dyfuzji (użycie nieprawidłowych taśm w "montażu ciepłym");
  • montaż okna jedynie na pianie (bez kotew);
  • wstawienie okna w zbyt małe otwory okienne;
  • niedokładne uszczelnienie lub brak uszczelnienia dolnej szczeliny.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco