Wywietrzniki i nawiewniki do okien. Czy opłaci się montować w 2025 roku?
Montaż wywietrzników do okien pozwala na zwiększenie wentylacji w pomieszczeniu. Co prawda nawiewniki ingerują w konstrukcję stolarki okiennej, ale korzyści z ich zastosowania są bardzo duże. Sprawdź, jakie są ich rodzaje i w jakich sytuacjach się ich używa.
Z poradnika dowiesz się
Pleśń w pomieszczeniach mieszkalnych nie dość, że jest nieestetyczna, to bardzo groźna dla domowników. W szczególności negatywnie oddziałuje ona na alergików, dzieci czy osoby starsze i przewlekle chore na choroby związane z układem oddechowym. Należy jak najszybciej w takiej sytuacji usunąć nie tylko ogniska pleśni i zagrzybienia, ale również zadbać o to, by w pomieszczeniu zachowana była odpowiednia wentylacja. Mogą ją zagwarantować wywietrzniki do okien. Sprawdź, jaką spełniają one funkcje i jakie są rodzaje nawiewników okiennych.
Poniżej przedstawiamy ranking 71 500 Sprzedawców Okien najlepszych w 2025 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Co to jest nawiewnik do okna?
Nawiewniki okienne czy też wywietrzniki okienne bądź odpowietrzniki i napowietrzaki to niewielkie, właściwie niepozorne elementy okien. Służą do tego, by zapewnić właściwą wentylację w oknach oraz należytą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach.
Budowa nawietrzników do okien może być różna i od niej zależy to, czy będą one pozwalały na regulowanie przepływu powietrza czy też nie będzie można tego zrobić.
Funkcje nawiewników okiennych
Podstawową funkcją, jaką mają spełniać nawiewniki w oknach w bloku czy w domu jednorodzinnym, jest wspieranie działania wentylacji. Standardowo jest to wentylacja grawitacyjna, w której świeże powietrze powinno być nawiewane do pomieszczeń. Po przewietrzeniu całego mieszkania powinno ono wydostawać się na zewnątrz przez kratki wentylacyjne, które najczęściej montowane są w kuchni, łazience lub w toalecie. Aby wentylacja grawitacyjna funkcjonowała tak, jak należy, konieczne jest zachowanie swoistej równowagi pomiędzy ilością powietrza doprowadzanego i wywiewanego.
Niestety, ale nowoczesne okna – plastikowe czy aluminiowe charakteryzują się wysokim poziomem szczelności. Z jednej strony to ich zaleta, ale może to równocześnie przyczyniać się do znacznie mniejszego dopływu powietrza do wnętrz. Można go zwiększyć właśnie dzięki m.in. nawiewnikom okiennym. Montowane są one w postaci otworów najczęściej z osłoną w ościeżnicy okna.
Jakie nawiewniki do okien wybrać? Rodzaje wywietrzników okiennych
Wiesz już, czym są i jakie funkcje spełniają nawietrzniki do okien. Pora poznać ich poszczególne rodzaje. Jaki nawiewnik do okna wybrać? Przede wszystkim może być to nawiewnik regulowany, który pozwala na ustawienie pożądanego stopnia przepływu powietrza, ale i bywają nawiewniki bez regulacji. Odpowietrznik może być wyposażony w regulację automatyczną lub ręczną.
Pozostałe rodzaje nawiewników do okien PCV:
- nawiewniki do okien o regulacji ręcznej lub automatycznej,
- nawiewniki do okien PCV z ciśnieniową regulacją,
- nawiewniki higrosterowane i termostatyczne.
Nawiewniki do okien PCV z ciśnieniową regulacją
Należy również wspomnieć o nawiewnikach do okien PCV z ciśnieniową regulacją. W ich przypadku wentylacja jest zapewniona samoczynnie, wskutek zmiany różnicy ciśnień na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. W takiej sytuacji nawiewniki do okien PCV z ciśnieniową regulacją będą doprowadzały do pomieszczeń taką ilość powietrza, jaka wynika z różnicy ciśnień.
Nawiewniki ciśnieniowe do okien mają specyficzną zasadę działania. Otwór odpowiadający za doprowadzenie powietrza pozostaje maksymalnie otwarty do pewnej wartości różnicy ciśnienia, która jest wartością graniczną. Jeśli różnica wzrasta, np. w wyniku mocnych porywów wiatru, przepustnica znajdująca się w nawiewniku jest przymykana, co zapobiega nadmiernemu napływowi powietrza do wnętrz mieszkalnych.
Element ruchomy w przypadku nawiewnika ciśnieniowego może mieć różną budowę, tj. przysłona może być płynnie przymykana lub otwór może być zamykany skokowo przy wystąpieniu dużej różnicy ciśnień. Użytkownik także ma wpływ na to, czy przymknie wywietrznik w wentylacji okiennej, czy nie.
Nawiewniki higrosterowane i termostatyczne
Szczególnym rodzajem nawiewników do wentylacji okiennej są wywietrzniki do okien higrosterowane lub termostatyczne. Działają one automatycznie. Polega to na tym, że nawiewnik do okien higrosterowany pracuje w zależności od poziomu wilgotności powietrza, jaka panuje wewnątrz. Ma specjalny czujnik, który otwiera przesłonę, zwiększając automatycznie przepływ powietrza, aby wilgotność mogła spaść. Czujnik w nawiewniku wentylacyjnym do okien tego rodzaju zamyka przesłonę, jeśli wilgotność powietrza w pomieszczeniu spada poniżej pewnego wyznaczonego poziomu.
Wywietrzniki do okien higrosterowane mają sterowanie wielkością szczeliny w przedziale wilgotności powietrza we wnętrzach od 35 do 70 proc. Jeśli wilgotność ta jest mniejsza niż 35%, szczelina w odpowietrzniku pozostaje minimalna, natomiast w przeciwnej sytuacji, gdy wilgotność powietrza przekracza próg 70%, nawiewnik otwierany jest maksymalnie.
Kolejnym rodzajem wywietrznika do okien w bloku lub w mieszkaniu są wywietrzniki automatyczne, które zamykają i otwierają przesłonę pod wpływem zmian temperatury na zewnątrz. Jeśli temperatura spada np. poniżej 0 stopni Celsjusza, otwór nawiewny przepustnicy w nawiewniku jest niemal zamknięty. Ogranicza to dopływ powietrza z zewnątrz. Otwiera się natomiast, jeśli temperatura zewnętrzna wzrasta. Kluczowym elementem nawiewnika okiennego jest termostat.
Wywietrzniki do okien – montaż krok po kroku wraz z regulacją
Jeśli już wybrałeś odpowiednie wywietrzniki do okien, powinieneś dowiedzieć się, jak je zamontować. Najlepiej skorzystaj z pomocy fachowca z twojej okolicy, np. specjalisty od okien z Warszawy lub innego miasta. Zdarza się, że przy zakupie okien możesz wybrać taki ich rodzaj, by miały już fabrycznie zainstalowane nawiewniki okienne.
Jak wygląda proces instalacji nawiewników okiennych krok po kroku?
- Ustalenie miejsca montażu – najczęściej w górnej części okna w taki sposób, by nawiewane powietrze kierowane było ku górze, a jednocześnie wywietrznik nie przeszkadzał w otwieraniu okna.
- Wykonanie otworów w miejscach montażu sugerowanych przez producenta.
- Umieszczenie w otworach wywietrzników i przykręcenie ich do ościeżnicy czy ramy okiennej.
Kto montuje nawiewniki okienne?
Samodzielny montaż wywietrzników w oknach teoretycznie jest możliwy, ale nie jest zalecany. Wszystko przez to, że niewłaściwa instalacja może negatywnie wpłynąć na termoizolację okna, a dodatkowo może przyczynić się do utraty gwarancji na okno. Dlatego najlepiej jest zapytać od ofertę fachowca od okien z Wrocławia lub miasta blisko Ciebie i zapewnić sobie profesjonalną usługę.
Kiedy montować nawiewniki okienne?
Najlepiej kupić już okna z założonymi nawiewnikami, co będzie oszczędniejszym rozwiązaniem niż kupno i montaż okien, a dopiero później zamówienie wywietrzników i zlecenie ich zainstalowania. Poza tym masz pewność, że wybierając okna z nawiewnikiem okiennym z oferty producenta cieszącego się renomą, produkt z pewnością będzie spełniał rygorystyczne standardy.
Jeśli chcesz zamontować nawiewniki do starych okien, także możesz to zrobić.
Jak ustawić wywietrzniki do okien?
Jak zamontować wywietrzniki do okien PCV? Montaż może być przeprowadzony w profilu skrzydła lub w ościeżnicy. Najczęściej zaleca się montaż nawiewników okiennych w górnej części okna, ponieważ wtedy napływające powietrze będzie kierowane w stronę profilu. Najcieplejsze powietrze zawsze unosi się u góry i koncentruje w najwyższej części pomieszczenia. Stąd też strumień świeżego powietrza z zewnątrz powinien ulatywać ku górze, gdzie zmiesza się od razu z ciepłym powietrzem, a ty unikniesz znacznego spadku temperatury.
Wywietrzniki do okien – wymiana
Jeśli niemożliwa jest w przypadku wywietrzników w oknach regulacja i płynie z nich zimne powietrze, obniżając komfort termiczny w domu, możesz zastanowić się nad ich wymianą. Sprawdź, jaki rodzaj nawiewników spełni twoje oczekiwania. Jeśli będą one miały te same wymiary, co obecne wywietrzniki, będziesz mógł nawet zamontować je w dotychczasowych otworach – będą to nawiewniki okienne bez wiercenia.
Nawiewniki do okien a rolety
W żaden sposób nawiewniki w okiennej wentylacji nie przeszkadzają w zastosowaniu rolet okiennych. Jednak rolety powinny być montowane w świetle szyby.
Czy warto montować nawiewniki do okien? Opinie na forach
Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy warto zastosować w twoim przypadku nawiewniki okienne, to musisz w pierwszej kolejności sprawdzić, czy masz wystarczającą wentylację pomieszczeń. Niewłaściwa objawia się tym, że w pomieszczeniach pojawia się wilgoć, a wraz z nią pleśń i grzyby. To nie tylko stan niekomfortowy dla domowników i gości, ale i niezdrowy dla wszystkich. Powietrze w domach, które nie podlega wentylacji, jest pełne potencjalnych alergenów, roztoczy i drobnoustrojów, które mogą być chorobotwórcze.
Dlatego na pytanie o to, czy warto decydować się na nawiewniki w oknach, nie ma jednej odpowiedzi. Na forach dyskusyjnych dotyczących montażu wywietrzników w oknach można znaleźć wiele informacji, które być może ułatwią ci dokonanie wyboru odpowiedniego nawiewnika.
Koszty nawiewników do okien
Rodzaj regulacji decyduje o tym, ile kosztują wywietrzniki do okien. Cena elementu automatycznego, z higrometrem czy termostatem, będzie z pewnością wyższa niż prostego, ręcznie sterowanego. Koszt podstawowego wywietrznika zaczyna się od kilkunastu złotych za sztukę
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o oknach
Właściwe osadzenie i prawidłowy montaż okna dają gwarancję zachowania najważniejszych parametrów okiennych. Ważne jest odpowiednie uszczelnienie okna i dbałość o wszelkie prace wykończeniowe. Dzięki temu nie powstaną mostki termiczne, które narażają na utratę ciepła i osadzanie się wilgoci. Jak prawidłowo zamontować okno? Jakie są najczęściej popełniane błędy? Ile kosztuje montaż okna?
17.12.2020Planujesz montaż okien PCV lub wymianę starych okien na nowe plastikowe okna? Podpowiadamy, od czego zacząć i o czym pamiętać! Poniżej znajdziesz najważniejsze porady, wskazówki i gotowe ściągi – przygotowane we współpracy z fachowcami oraz użytkownikami okien. Sprawdź, jak przygotować się do montażu okien PCV krok po kroku.
18.11.2022Prawidłowo wykonana obróbka okien dachowych decyduje o wskaźniku izolacji termicznej. Odpowiednio dobrana obudowa (tzw. stelaż okna dachowego), przygotowanie wnęk wokół okien połaciowych i zabudowa okna na poddaszu (przy użyciu szpalet lub płyt gipsowych gk) – to najważniejsze etapy prac przy montażu okna dachowego. Na czym polega wykończenie okna dachowego? Jak obudować okno dachowe?
17.12.2020Okna aluminiowe są często wybieraną alternatywą dla popularnych okien z PCV lub drewnianych. Ceny okien aluminiowych są przystępne dlatego wybierane są do budynków zarówno użyteczności publicznej jak i przez prywatnych inwestorów. Ile kosztują okna aluminiowe? Cena zależy od kilku czynników. W naszym poradniku sprawdzisz ceny okien aluminiowych w 2023 roku, ich wady i zalety oraz opinie o oknach aluminiowych.
31.01.2023Narożne okno w kuchni lub salonie to rozwiązanie stosowane coraz częściej. Do wyboru mamy dwie opcje: okna narożne bez słupka (przeszklenie całej powierzchni) oraz okna narożne ze słupkiem (słupek pełni rolę wspornika). Rogowe przeszklenie można stworzyć z okien plastikowych, drewnianych, aluminiowych lub hybrydowych (drewniano-aluminiowych). Ile kosztują okna narożne? Jakie są ich wady i zalety? Czy warto zainwestować w takie rozwiązanie?
17.12.2020Zastanawiasz się, jakie są ceny okien dachowych w 2024 i co ma wpływ na cenę? Aktualne ceny okien dachowych obrotowych mieszczą się w przedziale od ok. 1000 do 2500 zł. Na cenę wpływa m.in. rozmiar, funkcje i materiał, z którego wykonano okna. Z poradnika dowiesz się, ile kosztują okna dachowe (z podziałem na różne rodzaje), jakie okna warto wybrać i na czym można oszczędzić.
18.06.2024