Obróbka okna dachowego – jak obrobić okno dachowe?
Prawidłowo wykonana obróbka okien dachowych decyduje o wskaźniku izolacji termicznej. Odpowiednio dobrana obudowa (tzw. stelaż okna dachowego), przygotowanie wnęk wokół okien połaciowych i zabudowa okna na poddaszu (przy użyciu szpalet lub płyt gipsowych gk) – to najważniejsze etapy prac przy montażu okna dachowego. Na czym polega wykończenie okna dachowego? Jak obudować okno dachowe?
Z poradnika dowiesz się
Zabudowa okna dachowego – najważniejsze informacje
Okna połaciowe (inaczej: okna dachowe) sprawiają, że na poddaszu mamy dostęp do naturalnego światła, a przy okazji poprawiamy cyrkulację powietrza. Odpowiednia zabudowa okna dachowego i trzymanie się podstawowych zasad wykonywania wnęk okiennych w połaci to zadania, które warto planować na etapie wykonywania rusztu do mocowania płyt.
- Czym grozi niewłaściwa obróbka okien dachowych? Nie tylko utratą właściwości okna (m.in. zmniejszeniem wskaźników termoizolacji oraz izolacji akustycznej), ale też zwiększeniem ryzyka powstania nieszczelności i pleśni w narożnikach.
- Jak obrobić okno dachowe? Prace wykończeniowe na poddaszu można zlecić firmie specjalizującej się w obróbce okien i tego rodzaju pracach budowlanych. Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielne wykończenie wnęki okiennej, warto wiedzieć, że istnieje na to kilka metod.
Dwie najczęściej stosowane metody obróbki okien
- Zabudowa okna połaciowego przy użyciu szpalet – w tym przypadku do obróbki wykorzystuje się gotowe obudowy okna połaciowego (stelaże), które dostępne są zarówno w sklepach budowlanych, jak i wu firmach zajmujących się montażem i obróbką okien;
- Obrabianie okien płytą gipsową (płytą gk) – płyty należy przygotować samodzielnie przez ich montażem.
Poniżej przedstawiamy ranking 71 502 Sprzedawców Okien najlepszych w 2025 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Stelaż okna dachowego (szpaleta okna dachowego) – jak to zrobić?
Krok po kroku: zabudowa okna połaciowego za pomocą szpalet:
- Na początek należy dokonać wyboru odpowiedniej szpalety do okien dachowych (na rynku dostępne są szpalety z różnych materiałów: drewniane – a konkretnie z płyt drewnianych fornirowanych lub powlekanych; z PCV), jest też opcja wykonania szpalety na zamówienie, ale wielu producentów okien oferuje gotowe obudowy - kompatybilne ze sprzedawanymi oknami;
- Następnie przygotowuje się szablon z dokładnymi wymiarami poszczególnych elementów montażowych szpalety;
- Kolejno należy w odpowiednich miejscach w obudowie do okna nawiercić otwory;
- Na koniec osadza się obudowę zgodnie z instrukcją producenta (procedura jest podobna do montażu obudowy z płyt g-k, ale zazwyczaj dużo łatwiejsza - w tym przypadku mamy gotowy produkt, kompatybilny z oknem i stworzony pod wymiar).
Obróbka okna dachowego regipsem – jak to zrobić?
Krok po kroku: obróbka okien dachowych płytą gipsową:
- Podczas montażu rusztu należy ustalić krawędzie wnęki i równo przyciąć profile ruszty na szerokość wnęki (z uwzględnieniem dodatkowej grubości dwóch płyt gipsowo-kartonowych);
- Płyty gipsowo-kartonowe umieszcza się w dwóch płaszczyznach – górna płyta (umieszczona nad oknem) montowana jest poziomo, zaś dolna (podokienna) montowana pionowo;
- Należy najpierw zamontować dolną, następnie górną płytę, a dopiero później boczne wypełnienia;
- Wszelkie wypukłe krawędzie płyt g-k należy zabezpieczyć kątownikami aluminiowymi, a na krawędziach użyć masy szpachlowej (jako wypełnienia), zbroić dodatkowo taśmami;
- Wykończenie okna dachowego polega na delikatnym szlifowaniu styków płyt i malowaniu tak przygotowanej obudowy okna.
Proces obróbki za pomocą płyt g-k uzależniony jest od rodzaju wnęki. Jej boki mogą być prostopadłe do płaszczyzny okna lub ukośne względem okna. Druga z wymienionych opcji (zastosowanie tzw. glifów), sprawia, że wpuścimy do pomieszczenia nieco więcej naturalnego światła, ale kosztem rozsunięcia krokwi (a więc osłabienia mocowania okna w połaci).
Ogólnym zaleceniem montażowym jest więc często trzymanie się zasady: boczne płaszczyzny wnęki – równoległe do siebie, prostopadłe – równoległe do powierzchni okna.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o oknach
Ceny okien trzyszybowych w 2024 r. mogą się różnić, zaczynając od kilkuset złotych i dochodząc do 3000 zł. Całkowity koszt zależy m.in. od rozmiaru, kształtu i materiału ram, rodzaju szyb i poziomu izolacji. Ale kiedy jest najlepszy moment na wybór okien trójszybowych? Czy warto zainwestować w okna trzyszybowe? Dowiedz się więcej o aktualnych cenach i czynnikach wpływających na ich koszt.
26.06.2024Okna duże, małe, standardowe i nietypowe – każde z nich powinno być odpowiednio dopasowane do wnętrza, by wpuszczało jak najwięcej światła. Jakie są standardowe wymiary takich elementów? Które są oferowane od ręki przez producentów? Podpowiadamy, jak dobrać wielkość okien do pomieszczeń w domu i sprawdzamy, jak ich rozmiar, inny od standardowych wymiarów, wpływa na koszt inwestycji.
06.10.2022Czym są szprosy okienne? To listwy dzielące okno na mniejsze części (dlatego okna ze szprosami to potocznie „okna z kratkami”). Na rynku dostępne są różne rodzaje szprosów – wewnętrzne (międzyszybowe), konstrukcyjne, weneckie (szprosy naklejane na szybę), wiedeńskie, nakładane. Jakie są wady i zalety szprosów? Ile kosztują szyby ze szprosami?
17.12.2020Planujesz montaż okien PCV lub wymianę starych okien na nowe plastikowe okna? Podpowiadamy, od czego zacząć i o czym pamiętać! Poniżej znajdziesz najważniejsze porady, wskazówki i gotowe ściągi – przygotowane we współpracy z fachowcami oraz użytkownikami okien. Sprawdź, jak przygotować się do montażu okien PCV krok po kroku.
18.11.2022Dlaczego warto wybrać do swojego domu okna pasywne? W ich przypadku deklarowany współczynnik przenikania ciepła Uw wynosi poniżej 0,8 W/m2K. Ważnym wskaźnikiem jest też klasa przepuszczalności powietrza. Okno pasywne z montażem warstwowym (tzw. ciepłym montażem) i pakietem trzyszybowym sprawi, że stolarka okienna w domu energooszczędnym będzie satysfakcjonować domowników. Jak wybrać okna pasywne? Na jakie parametry zwrócić uwagę?
21.09.2022Docieplenie okien dachowych, odpowiedni montaż i zadbanie o właściwą izolację okna na poddaszu mogą ochronić przed ucieczką ciepła z pomieszczenia, zapewnić ciszę i bezpieczeństwo, a finalnie – przynieść oszczędności. Zwrot z inwestycji będzie tym bardziej imponujący, im lepiej wykonamy ocieplenie okna dachowego. Jak zaizolować wnękę okienną przy oknach połaciowych? Na czym polega uszczelnienie okna dachowego od wewnątrz?
21.03.2023