Jak wygląda wymiana okien? Wszystko, co musisz wiedzieć w 2024
Wymiana okien powinna być realizowana fachowo, by nie doszło do powstania mostków termicznych. Zobacz, jak można to zrobić samodzielnie, a ile kosztuje zlecenie wymiany okien specjalistom?
Z poradnika dowiesz się
Stare, zużyte okna mogą powodować znaczną ucieczkę ciepła z domu, co generuje wyższe koszty ogrzewania. Dlatego konieczna może się okazać wymiana okna drewnianego lub plastikowego, zwłaszcza kiedy w środku pojawiają się mało estetyczne zacieki. Poznaj szczegóły!
Wymiana okien – jak często i kiedy najlepiej?
Zanim przejdziemy do omawiania technicznych kwestii związanych z wymianą okien w mieszkaniu czy domu, odpowiemy na pytanie: co ile lat należy wymieniać okna w mieszkaniu komunalnym czy prywatnym?
Trudno wskazać jeden, konkretny termin. Wbrew pozorom, nie należy sugerować się okresem gwarancyjnym na okna, który wynosi średnio od 5 do 10 lat. Okna mogą służyć nawet 20 lat i dłużej. Za najtrwalsze uznaje się okna drewniane ale wymagają one bieżącej konserwacji, by nie zbutwieć pod wpływem wilgoci. Najczęściej z kolei należy wymieniać okna PCV.
Kiedy konieczna jest wymiana okien? Poznaj 4 najczęstsze powody:
- Okna straciły szczelność – jeśli wyraźnie widać, że do wnętrz mieszkalnych przenika wilgoć czy chłód, zacznij od wymiany uszczelek okiennych, a jeśli to nic nie zmieni, rozważ wymianę okien.
- Okna mają niski współczynnik izolacji akustycznej – hałas w mieszkaniu może być uciążliwy i wpływać ujemnie na twoje samopoczucie. Zastanów się więc nad wymianą okna na dźwiękoszczelne.
- Widoczne są uszkodzenia w stolarce okiennej.
- Chcesz zlikwidować mostki termiczne – jeśli wybierzesz nowe okna z niższym współczynnikiem przenikania ciepła, pozwoli to na zwiększenie komfortu cieplnego w mieszkaniu, obniżenie rachunków za ogrzewanie.
Równie istotne dla wymiany okien w bloku czy w domu jednorodzinnym mogą być dla ciebie względy estetyczne. Jeśli okna zżółkły, mają widoczne uszkodzenia, które je szpecą, wówczas pomyśl o wymianie.
Kiedy podjąć się wymiany – przed ociepleniem czy po? Jeśli dom czy blok mają już ocieplenie, to należy umiejscowić okno przy krawędzi zewnętrznej ściany lub wysunąć je poza nią w warstwę ocieplenia, dla zachowania ciągłości izolacji.
Pozostaje jeszcze kwestia tego, czy np. zimą możesz wykonać montaż okien? Do jakiej temperatury można realizować prace montażowe? Najlepiej jest wymieniać okna od wiosny do jesieni, choć okna plastikowe przynajmniej teoretycznie można wymienić także zimą, pod warunkiem że temperatura na nie spadnie poniżej granicy -10 stopni Celsjusza.
Jak przygotować się do wymiany okien w 2024?
W ramach przygotowania do wymiany, w pierwszej kolejności musisz wybrać, zamówić i kupić odpowiednie rozwiązania. Trzeba wymierzyć otwory i zdecydować, jakiej klasy mają być wybrane rozwiązania. W domach pasywnych najlepiej zainwestować w okna pasywne.
O co musisz zadbać, zanim zajmiesz się wymianą?
Wymiana okien w bloku czy w domu będzie wymagała usunięcia karniszy i dekoracji okiennych, a także opróżnienia parapetów z kwiatów. Warto odsunąć meble, by zapewnić wygodę montażu specjalistom.
Wymiana okien – kiedy i gdzie należy ją zgłosić?
Czy wymiana okien w bloku wymaga poinformowania o tym zarządcy budynku bądź starostwa powiatowego? To zależy. Najczęściej nie jest to konieczne. Jeżeli wymieniasz okno na okno o takich samych wymiarach, a jedynie o lepszych parametrach izolacyjności cieplnej i termicznej, nikomu nie trzeba tego zgłaszać. Kodeks cywilny wskazuje, że jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, masz prawo do rozporządzania mieszkaniem także w zakresie wymiany okien. Co za tym idzie, możesz je zmienić bez pozwolenia ze strony spółdzielni czy wspólnoty.
Kiedy musisz zgłosić wymianę okien?
- W przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Wtedy właścicielem mieszkania jest spółdzielnia, podobnie jak przy lokatorskim prawie do lokalu. W razie przeprowadzania jakichkolwiek prac, musisz uzyskać jej zgodę. Konieczne będzie zgłoszenie wymiany okien do spółdzielni.
- Także wymiana okien na większe (ingerująca w ściany nośne budynku), musi być skonsultowana z administratorem. Pozwoli to na uzyskanie wytycznych dotyczących np. wielkości okien i minimalnych parametrów związanych z termoizolacją oraz ochroną przed nadmiernym hałasem.
- Ponadto zgłoszenie do starostwa jest niezbędne przy wymianie okien w budynku wpisanym do gminnej ewidencji zabytków. Trzeba uzyskać pozwolenia na takie prace, jeśli będą one wiązały się ze zmianą otworów, ich kształtu lub lokalizacji w ścianie bądź gdy niezbędne będzie ingerowanie w konstrukcję budowli. Wymiana okien w zabytku jest więc obwarowana wieloma wymaganiami formalnymi.
Wymiana okien – remont czy modernizacja?
Warto zastanowić się, czy wymiana okien jest remontem czy ulepszeniem, a więc modernizacją istniejącego budynku?
Pod względem formalnym remontem jest wykonanie wymiany okien polegającej na odtworzeniu ich stanu pierwotnego, czyli zmieniamy je na takie same lub podobne. Do remontu można np. zaliczyć wymianę okien drewnianych na aluminiowe czy z profili PCV, ale o tej samej wielkości. Natomiast modernizacją jest rozbudowa, nadbudowa lub przebudowa istniejącego obiektu.
Jak poprawnie zmierzyć okno do wymiany?
Przy wymianie okna na takie same pod względem wymiarów, sprawdź wielkość ościeżnicy od strony pomieszczenia metrówką i odejmij około 2-3 cm od szerokości oraz około 1,5 cm od wysokości okna. Dodatkowe centymetry będą potrzebne dla zachowania niezbędnego luzu dylatacyjnego i miejsca na warstwę pianki między murem a ościeżnicą.
W przypadku wymiany okien na większe, musisz nie tylko wymierzyć je, ale dopełnić formalności urzędowych wraz z przygotowaniem projektu przebudowy włącznie. Niewykluczone, że w takim wypadku wymiana bez uszkodzenia elewacji nie będzie możliwa, a cały proces będzie wymagał wykonania nowego nadproża.
Jak wygląda wymiana okien?
W praktyce wymiana okien wygląda następująco:
- Usunięcie starego okna – najpierw skrzydła, a później ościeżnicy.
- Opracowanie otworów okiennych dla montażu okien.
- Zamocowanie dybli lub kotew montujących.
- Zamontowanie ościeżnicy – musi być ona prawidłowo wypoziomowana i ustabilizowana, co polega na zamontowaniu klinów w narożnikach i na obwodzie. Łączniki montowane na ościeżnicy przeznaczone są do przykręcenia do muru.
- Zamocowanie skrzydeł i klamek.
- Uszczelnienie okna, np. z wykorzystaniem pianki poliuretanowej.
- Montaż parapetów i przeprowadzenie prac wykończeniowych
Wymiana okien czy samych szyb?
W niektórych przypadkach można wymienić okna bez futryn, czyli same szyby. To dobre rozwiązanie, jeśli rama okienna jest w dobrym stanie, a w celu poprawy izolacyjności cieplnej okna chcesz wymienić samą szybę.
Ile trwa wymiana okien?
Zdemontowanie i zamontowanie elementu może potrwać do kilku godzin. Instalacja średniej wielkości okna powinna zająć fachowcom około 2-3 godzin.
Poniżej przedstawiamy ranking 71 444 Sprzedawców Okien najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Na co zwrócić uwagę podczas wymiany okien? 4 porady
Przy wymianie okien w bloku czy w domu jednorodzinnym warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:
- Wymiana okien zimą – prace powinny być wykonywane przy plusowej temperaturze na zewnątrz, a jeśli jest chłodniej, trzeba do obróbki okien wykorzystać piankę poliuretanową odporną na niższe temperatury. Alternatywą mogą być trójfunkcyjne taśmy rozprężne.
- Umiejscowienie okien w ocieplonej elewacji – zadbaj o to, by okno umiejscowione zostało przy krawędzi zewnętrznej ściany lub wysuń je poza nią w warstwę ocieplenia, by zachować ciągłość izolacji.
- Wymiana okien z ciepłym montażem – pozwala to na uniknięcie powstawania mostków termicznych, a polega na zastosowaniu trzech warstw uszczelniających: zewnętrznej z taśmy paroprzepuszczalnej, środkowej z pianki poliuretanowej i wewnętrznej z taśmy paroszczelnej.
- Wymiana okien bez parapetów i z nimi – jeśli montowane są nowe parapety wewnętrzne, odchyl je w kierunku przeciwnym do ramy okna. Nie należy osadzać ich za głęboko. W przypadku pozostawienia starych elementów szczeliny trzeba wypełnić je silikonem.
Wymiana okien – ceny w 2022 roku
Koszt wymiany okien w domu obejmuje takie czynności, jak: wymiana samych okien, obróbka stolarki i montaż parapetów – zewnętrznych i wewnętrznych. Jeśli dokonywana jest wymiana okien w bloku, cena może być ustalona ze spółdzielnią. Natomiast wymiana okien dachowych będzie droższa niż elementów standardowych. Ceny za wstawienie okna zaczynają się już od 20-30 zł za metr bieżący.
Wymiana okien a dofinansowanie
Znasz już koszty wymiany okien na poddaszu czy tradycyjnych elementów w pomieszczeniach mieszkalnych. Do tego dochodzi jeszcze zakup samych okien. Czy można obniżyć koszty inwestycji? Okazuje się, że tak, np. przy wymianie okien w blokach. Spółdzielnia może dopłacić część kwoty.
Można też skorzystać z dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze. Warto sprawdzić warunki i otrzymać nawet do 53 tys. zł.
Wymiana okien a odliczenie od podatku
Wymiana okien i ulga termomodernizacyjna także mają wiele wspólnego, dlatego zobacz, jak z niej skorzystać i obniżyć koszty. Zwrot podatku jest możliwy dzięki temu, że wydatki poniesione na wymianę odlicza się od podatku
Dla kogo przeznaczona jest taka ulga? Czy można odliczyć od podatku wymianę okien w bloku? Niestety nie, ponieważ z ulgi termomodernizacyjnej skorzystają wyłącznie właściciele domów jednorodzinnych – wolnostojących lub w zabudowie szeregowej czy bliźniaczej.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o oknach
Dobre okna plastikowe w niskiej cenie – to cel, który większość stawia sobie przed zakupem stolarki okiennej. Im lepszej jakości rozwiązanie, tym wyższe ceny okien PCV. Kwoty rosną, jeśli okna mają mieć dodatkowe funkcje i akcesoria. Jaka jest cena okien plastikowych w 2024? Jakie są różnice cen różnych rodzajów rozwiązań? Sprawdziliśmy to dla Ciebie!
21.03.2024Dlaczego warto wybrać do swojego domu okna pasywne? W ich przypadku deklarowany współczynnik przenikania ciepła Uw wynosi poniżej 0,8 W/m2K. Ważnym wskaźnikiem jest też klasa przepuszczalności powietrza. Okno pasywne z montażem warstwowym (tzw. ciepłym montażem) i pakietem trzyszybowym sprawi, że stolarka okienna w domu energooszczędnym będzie satysfakcjonować domowników. Jak wybrać okna pasywne? Na jakie parametry zwrócić uwagę?
21.09.2022Ceny okien trzyszybowych w 2024 r. mogą się różnić, zaczynając od kilkuset złotych i dochodząc do 3000 zł. Całkowity koszt zależy m.in. od rozmiaru, kształtu i materiału ram, rodzaju szyb i poziomu izolacji. Ale kiedy jest najlepszy moment na wybór okien trójszybowych? Czy warto zainwestować w okna trzyszybowe? Dowiedz się więcej o aktualnych cenach i czynnikach wpływających na ich koszt.
26.06.2024Montaż wywietrzników do okien pozwala na zwiększenie wentylacji w pomieszczeniu. Co prawda nawiewniki ingerują w konstrukcję stolarki okiennej, ale korzyści z ich zastosowania są bardzo duże. Sprawdź, jakie są ich rodzaje i w jakich sytuacjach się ich używa.
16.09.2022Prawidłowo wykonana obróbka okien dachowych decyduje o wskaźniku izolacji termicznej. Odpowiednio dobrana obudowa (tzw. stelaż okna dachowego), przygotowanie wnęk wokół okien połaciowych i zabudowa okna na poddaszu (przy użyciu szpalet lub płyt gipsowych gk) – to najważniejsze etapy prac przy montażu okna dachowego. Na czym polega wykończenie okna dachowego? Jak obudować okno dachowe?
17.12.2020Niepozorny, często ukryty mechanizm okna, pozwalający na jego otwieranie czy zamykanie, to nic innego jak okucia. Występuje wiele rodzajów takich okuć, czyli metalowych elementów pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą. Zobacz, jakie są ich typy i jakie pełnią one funkcje.
14.09.2022