wnętrze łazienki z wanną prysznicem i oknem łazienkowym z widokiem

Czy warto mieć okno w łazience? Jakie okno łazienkowe wybrać?

Czy warto mieć okno w łazience? Jakie okno łazienkowe wybrać?

Okno łazienkowe pomaga doświetlić pomieszczenie kąpielowe, a przy tym ułatwia wentylację. Pozwala szybko odprowadzić wilgoć na zewnątrz i zapobiec powstawaniu pleśni. Jakie okno łazienkowe zamontować? Jakie są ich najpopularniejsze rodzaje?

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 19 września 2022 19.09.2022 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 71187 Sprzedawców Okien blisko Ciebie

W mieszkaniach blokowych rzadko kiedy w łazience znajduje się jakikolwiek otwór okienny, nawet niewielkich rozmiarów. Znacznie częściej jednak okna są montowane w pomieszczeniach łazienkowych w domach jednorodzinnych. Istnieje kilka rodzajów takich rozwiązań. Dowiedz się, jakie funkcje spełnia okno w łazience i czy jego montaż na pewno będzie dobrym pomysłem.

Okno w łazience – czy to dobry pomysł?

Jeszcze niedawno domy jednorodzinne były projektowane w ten sposób, że miały łazienkę bez okna. Od pewnego czasu zaczyna się to jednak zmieniać, a w nowoczesnych projektach często znajdziemy otwory okienne w tych pomieszczeniach. Jeśli zastanawiasz się, czy okno w łazience będzie dobrym pomysłem, rozważ kilka argumentów, które zdecydowanie przemawiają za takim rozwiązaniem:

 1. Odpowiednie doświetlenie pomieszczenia światłem naturalnym – światło słoneczne pozytywnie wpływa na samopoczucie, a przy tym likwiduje konieczność stałego wykorzystywania oświetlenia sztucznego, dzięki czemu oszczędzasz na rachunkach za prąd.
 2. Dodatkowe źródło pasywnego ogrzewania pomieszczenia.
 3. Sprawniejsza wentylacja – łazienki są stosunkowo małe, a panuje w nich wysoka wilgotność. Okno może zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, zapobiegając powstawaniu ognisk pleśni i grzybów.
 4. Ułatwione regulowanie temperatury pomieszczenia – po gorącej kąpieli wystarczy otworzyć okno w łazience, by odprowadzić nadmiar ciepła i wilgoci, przywracając pożądaną temperaturę.
 5. Estetyczne rozwiązanie – łazienka z oknem może wyglądać zachwycająco.

Czy okna w łazience mają same zalety? Niestety nie. Ich poważną wadą jest to, że utrudniają zachowanie pełnej intymności. Montaż okna w takim pomieszczeniu, zwłaszcza jeśli jest ono usytuowane od ulicy lub położone blisko sąsiednich budynków mieszkalnych, sprawi, że możesz odczuwać dyskomfort, przebywając tam. Na szczęście, takie wady okien łazienkowych można niwelować na wiele różnych sposobów. Poznaj je wszystkie.

Czym zasłonić okno łazienkowe?

wnetrze lazienki z oknem lazienkowym

Jeśli już zdecydowałeś się na montaż okna łazienkowe, a jest ono umieszczone tak, że będzie wychodzić na okna sąsiadów, drogę czy chodnik przy domu, to zastanów się, czym zasłonić otwór okienny? Czy zwykła firanka i zasłonka to dobre rozwiązanie? Niekoniecznie, ponieważ tekstylia będą chłonąć wilgoć z powietrza i szybko może rozwinąć się w nich pleśń i grzyby. Lepiej takiego zjawiska uniknąć.

Zatem, co na okno do łazienki? Pomysłów jest wiele. Możesz wykorzystać:

Folie i naklejki na okno łazienkowe

Powszechnie stosowanym sposobem na szybkie ozdobienie tego elementu w łazience czy zachowanie w niej pełnej prywatności jest użycie folii na okno do łazienki.

Jaka folia na okno do łazienki będzie dla ciebie najlepszym wyborem? Zdecyduj się na samoprzylepną bądź statyczną. Te pierwsze mają już warstwę kleju, która ułatwia nanoszenie ich na szybę. Folię statyczną przykleisz na wodę, bez kleju. Jeśli znudzi ci się taka dekoracja, możesz ją odkleić, bez ryzyka pozostawienia śladów na gładkich powierzchniach.

Właściwie więc mamy w tym przypadku do czynienia nie tyle z folią na okna do łazienki, ile z naklejkami na okno łazienkowe.

Folia czy naklejka na okno do łazienki jest niestandardową dekoracją okienną, ale komfortową w zastosowaniu, która rozwiąże problem braku prywatności w łazience. Przy tym ograniczenie dopływu światła słonecznego do łazienki nie jest zbyt wielkie. Naklejki na okna łazienkowe, np. w kolorze białym, nie zatrzymują go, zwłaszcza że nadruk ten jest transparentny.

Żaluzje i rolety na okno łazienkowe

Kolejną metodą zapewnienia większego poczucia prywatności w łazienkach z oknem jest ich przykrycie roletą lub żaluzjami. Masz do wyboru następujące rozwiązania:

 1. Żaluzje – można wybrać m.in. aluminiowe czy bambusowe. Oprócz tego, że wyglądają one stylowo i pasują np. do wnętrz w stylu vintage i kolonialnych, są odporne na wilgoć i odkształcenia, w porównaniu z żaluzjami drewnianymi. Mogą one być wykonane również z tworzywa sztucznego PCV z domieszką drewna, dzięki czemu będą białe i gładkie. 
 2. Rolety rzymskie – to stylowa dekoracja okienna, która na dodatek jest bardzo funkcjonalna. Można kupić m.in. rzymskie rolety na okno łazienkowe wykonane z materiału całkowicie zaciemniającego.
 3. Plisy – jest to szczególny rodzaj żaluzji okiennych, które możesz zasłaniać i odsłaniać od góry i od dołu. Do wyboru masz wiele różnego typu materiałów, z których plisy mogą być wykonane. Tkaniny te najczęściej można prać. Nie są one całkowicie odporne na wilgoć, dlatego musisz zadbać o dobrą wentylację.
 4. Kasetkowe rolety na okno łazienkowe – montowane są w kasetach, na skrzydle okna. Rolety w dowolnym kolorze czy wzorze mogą pomóc zasłonić okno łazienkowe, jeśli takie jest twoje życzenie.

Firanki i zasłony na okno do łazienki

Okna łazienkowe mogą być zasłonięte również w tradycyjny sposób, czyli za pomocą firanek i zasłon. Jeśli na to się zdecydujesz, zadbaj o właściwą wentylację pomieszczenia. Szukając firan i zasłon, unikaj sztucznego jedwabiu i aksamitu. Najlepiej sprawdzą się naturalne materiały.

Jeśli chcesz kupić odpowiednie firanki do łazienki na małe okno, mogą to być zazdrostki, wieszane w połowie tego elementu na specjalnym karniszu, albo proste, nieupinane grubo firanki. Powinny one być łatwe do zdjęcia i uprania. 

Okno łazienkowe – jakie wybrać?

Dostępne są okna w różnych kształtach, rozmiarach, orientacji i wykonane z różnych materiałów. Obecnie coraz częściej wybierane są okna z pakietem trzyszybowym i czteroszybowym, również do łazienek. Przede wszystkim okno powinno być dopasowane do wymiarów otworu przygotowanego do montażu stolarki okiennej. Czy postawić na elementy okna drewniane, aluminiowe, a może plastikowe (PCV)? Zobacz, co należy wziąć w szczególności pod uwagę przy kupowaniu okna łazienkowego.

Okna do łazienki – jakie powinny być?

Kluczową kwestią związaną z wyborem okna do łazienki jest to, by cechowało się ono odpowiednią izolacyjnością cieplną.

Im cieplejsze okna zamontujesz w łazience, czyli z niskim poziomem wskaźnika przenikalności cieplnej, tym większy komfort uzyskasz i zredukujesz koszty ogrzewania tego pomieszczenia.

Uwaga!
W 2021 roku opublikowano nowe, zaostrzone warunki techniczne dla nowo budowanych domów jednorodzinnych, które dotyczą również poziomu izolacyjności cieplnej okien (wskaźnik Uw).

Optymalne okno do łazienki powinno ułatwiać jej wentylację, dlatego wybierz najlepiej uchylno-rozwieralne z możliwością mikrowentylacji, która zapewni stały dopływ świeżego powietrza z zewnątrz.

Okna łazienkowe mogą być wykonane z dbałością o zachowanie najwyższej jakości. Nie jest prawdą, że rozwiązania drewniane kompletnie nie nadają się do wnętrz łazienkowych, a tylko okna plastikowe czy aluminiowe wchodzą w grę. Niezależnie od wyboru materiału, wysokiej klasy elementy będą służyły latami. Powinieneś mieć jednak świadomość, że okna drewniane rzeczywiście będą wymagać więcej zabiegów konserwacyjnych i pielęgnacyjnych.

Okno łazienkowe – wymiary

Duże okno w łazience czy może jednak małe? Wymiary zależą przede wszystkim od wielkości pomieszczenia oraz jego położenia w domu. Zdarza się nawet, że z łazienki jest nawet wyjście na balkon lub taras i wówczas można zamontować okno balkonowe w łazience. W dużych łazienkach sprawdzają się duże okna. Wymiary dostosuj do istniejących otworów czy do projektu, który przygotował architekt. Przestronność pomieszczenia sprawia też, że łatwiej zapewnić mu wentylację.

Nieduże okna umiejscowione w górnej części pomieszczenia pozwolą na skuteczne doświetlenie łazienki i nie powodują one utraty poczucia prywatności. Z kolei wąskie elementy, np. na wysokość ściany, podkreślą nowoczesny styl wnętrz kąpielowych.

Okna - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 71 187 Sprzedawców Okien najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Okno w łazience – gdzie umiejscowić?

Z wymiarami tego elementu związane jest też i to, w jakim miejscu powinny być okna do łazienek. W standardowych wnętrzach montuje się rozwiązania poziome, ale w nowoczesnych – okna łazienkowe wąskie, pionowe, które dodają stylu pomieszczeniom.

Na strychu czy zaadaptowanym poddaszu dobrym wyborem są elementy dachowe łazienkowe. Jeśli dotychczas miałeś małą łazienkę na poddaszu ze skosem bez okna, to możesz ją doświetlić i sprawić, że stanie się ona bardziej przestronna. A wszystko to za sprawą okna dachowego, które również nie rzutuje na intymność w tym pomieszczeniu. 

Uwaga!
Pamiętaj o kilku ważnych kwestiach związanych z umiejscowieniem okna łazienkowego:
 1. Nie powinno znajdować się naprzeciwko lustra.
 2. Nie powinno przeszkadzać w wykorzystywaniu urządzeń sanitarnych.
 3. Powinno być łatwo dostępne zarówno do otwierania, jak i do mycia.
 4. Nie powinno znajdować się bezpośrednio nad umywalką.
Jak prawidłowo zamontować okno? Sprawdź poszczególne etapy: Wstawianie okna krok po kroku

Okna do łazienki – nowoczesne rozwiązania

Wąskie, wysokie okno w nowoczesnej łazience będzie prezentowało się doskonale, podobnie jak przeszklenie całej ściany, ale wówczas zaplanuj od razu, jak zadbać o prywatność w pomieszczeniu. Pomoże w tym ultranowoczesne rozwiązanie w postaci okna z szybą elektrochromową, która pozwala zdalnie przyciemnić wnętrze do odpowiedniego poziomu, za pomocą przełącznika elektrycznego. Ale to nie jedyny sposób na zapewnienie prywatności!

Okno łazienkowe – sposoby na zapewnienie prywatności

Rolety, żaluzje czy naklejki to niektóre możliwości na zapewnienie prywatności, jeśli masz okno łazienkowe. Aranżacja i dekoracja okna łazienkowego może zakładać wykorzystanie firan i zasłon, ale możesz już na etapie kupowania okna łazienkowego zadbać o to, by gwarantowało ono intymność w takim szczególnym pomieszczeniu. Wybierz okno mleczne do łazienki, szyby ornamentowe lub piaskowane.

Wszystkie mają to do siebie, że zniekształcają obraz z zewnątrz i chronią przed niepożądanymi spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów. Niestety, zniekształcać będą one również to, co zobaczysz za oknem, przebywając w łazience.

Okna łazienkowe – cena

Jeśli wybierzesz okna łazienkowe PCV, cennik będzie w ich przypadku najkorzystniejszy. Droższe są rozwiązania drewniane czy aluminiowe, niezależnie od tego, czy będą to elementy do salonu, sypialni, czy łazienki. Ceny zależą od materiału, z jakiego wykonane jest okno, od jego wielkości, tego, czy mieści się w standardzie, a także jaki kolor mają ościeżnica i skrzydło. Na cenę wpływa liczba szyb i to, co znajduje się pomiędzy nimi. Standardowa cena okna łazienkowego wynosi około 500–600 zł za 1m2.

Więcej informacji o kosztach okien znajdziesz w naszym poradniku: Ceny okien plastikowych i drewnianych w 2022 roku

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco