Okno w kuchni – jakie wybrać i jak je udekorować?
Okno w kuchni zapewnia dobre doświetlenie tego pomieszczenia i sprawia, że staje się ono bardziej funkcjonalne. Jak wybrać odpowiednie do tego pomieszczenia, gdzie je zaplanować oraz jak ozdobić, by stanowiło mocny punkt aranżacji? Zobacz sam!
Z poradnika dowiesz się
Planowanie kuchni powinno być dobrze przemyślanym procesem. To pomieszczenie w domu, w którym spędza się dużo czasu. By kuchnia była maksymalnie funkcjonalna, musi być dobrze doświetlona światłem naturalnym. Jakie okno do kuchni będzie najwłaściwsze? Czy warto dobrać je do wystroju, czy może postawić w pierwszej kolejności na uniwersalizm? Jak zaaranżować modne okno w kuchni? O tym wszystkim przeczytasz w naszym poradniku!
Poniżej przedstawiamy ranking 71 494 Sprzedawców Okien najlepszych w 2025 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Jakie okno do kuchni wybrać?
Chcesz wiedzieć, jakie okno w kuchni będzie estetyczne, funkcjonalne i zapewni stały dopływ światła naturalnego do pomieszczenia? Zanim odwiedzisz składy i hurtownie budowlane weź pod uwagę takie kwestie dotyczące tego rozwiązania, jak:
- wielkość,
- rozmieszczenie,
- wymiary,
- tryb otwierania,
- materiał wykonania,
- kolor ram okiennych.
Rozmieszczenie okien w kuchni
Przy planowaniu rozkładu kuchni, zastanów się nad rozmieszczeniem okien. Porozmawiaj ze specjalistą od doboru i montażu okien z Warszawy lub innego miasta, który podpowie Ci, jakie okno najlepiej zamontować do kuchni. Kolejnym kryterium wyboru takich rozwiązań jest wzięcie pod uwagę tego, czy mają to być elementy:
- pionowe,
- poziome (horyzontalne),
- narożne,
- tarasowe.
Tradycyjnym wyborem jest montaż okna w kuchni powyżej blatu lub na równi z tym elementem. Rzadko kiedy montowane jest ono poniżej blatu, chyba że jest nieotwieralne. Jeśli wybierzesz okno horyzontalne, możesz zamontować je w kuchni między szafkami. Przeszklenia nad zlewem są popularnym rozwiązaniem, ale niestety obarczonym wadami – istnieją problemy z ich otwieraniem i często trzeba je czyścić.
Okna pionowe w kuchni montuje się tradycyjnie nad blatem roboczym, aby był on dobrze doświetlony. Likwiduje to możliwość zastosowania zabudowy górnych szafek w tym miejscu, ale nie jest to przeszkodą w większych kuchniach. Najczęściej okna są tak szerokie, jak co najmniej połowa blatu roboczego. Wtedy najłatwiej przygotowywać na nim posiłki.
Okna poziome, nazywane również horyzontalnymi, są coraz częściej spotykane w domach jednorodzinnych. Mają one zawiasy montowane na dole ramy. Ich położenie w murze powoduje, że dają możliwość zmieszczenia nad oknem górnych szafek. To dobry wariant w przypadku małych kuchni. Niskie okno może być rozsądnym wyborem, a przy tym doskonale spełni swoje zadanie źródła naturalnego światła, choć trochę trudniej będzie je utrzymać w czystości.
Okna narożne wyglądają efektownie, doświetlają kuchnię z dwóch stron i mogą zapewniać piękny widok, np. na ogród. Montowane są ze słupkiem pomiędzy albo w nowoczesny sposób – bez słupka, choć te są droższe w wykonaniu. Drzwi z oknami tarasowymi montuje się w kuchniach, w których istnieje możliwość wyjścia na taras lub na balkon.
Wymiary okien do kuchni
Pod uwagę przy wyborze okna w kuchni trzeba wziąć jeszcze jego wielkość, która powinna być dopasowana do zaprojektowanych lub istniejących otworów w murze. Dostosowanie elementu pod względem gabarytów jest szczególnie istotne dla zachowania odpowiedniej szczelności i likwidacji ewentualnych mostków termicznych, jakie mogłyby w tym miejscu występować.
Duże okna w kuchni dają doskonałe jej doświetlenie, ale ich umieszczanie np. w pobliżu kuchenki czy zlewu powoduje, że są często zachlapane i trzeba je częściej czyścić. Mniejsze elementy są praktyczniejsze – łatwo się je otwiera i wietrzy kuchnię, ale mogą być zbyt małe dla zapewnienia właściwego natężenia światła słonecznego w pomieszczeniu.
Przy projektowaniu nowego domu możesz zaplanować np. okno tarasowe w kuchni – duże, wysokie, z wyjściem na zewnątrz, okno balkonowe albo modne rozwiązanie w postaci okna horyzontalnego. Wymiary takiego elementu nie mogą być zbyt duże, by można je było swobodnie otwierać (o ile przewidujesz taką możliwość w przypadku podłużnego okna w kuchni). Horyzontalne okno w kuchni może znaleźć się pomiędzy blatem kuchennym a szafkami powieszonymi nad nim. Wymierz dokładnie, jaką masz przestrzeń w tym miejscu oraz zadbaj o wygodne otwieranie.
Małe okno w kuchni możesz zastosować w mniejszych pomieszczeniach, gdzie z uwagi na przestrzeń do dyspozycji, nie masz możliwości montażu dużego rozwiązania.
Sposób i system otwierania okien kuchennych
Jakie rozwiązanie w kuchni sprawdzi się najlepiej? Nieotwieralne, uchylne, a może uchylno-rozwierane? Jeśli tylko pozwala na to miejsce montażu, najlepiej wybierz, które będziesz mógł otworzyć całkowicie lub uchylić, w razie potrzeby.W kuchni możesz gotować różne potrawy, jakie wydzielają intensywne zapachy. Najszybszym sposobem na pozbycie się ich będzie po prostu otwarcie okna.
Możesz wybrać też okna przesuwne, w systemie PSK.
Zdecydowanie najrzadziej wybiera się na okna, które nie są w ogóle otwierane, ponieważ nie są one praktyczne w zastosowaniu. Chyba że jest to duże przeszklenie w kuchni, a prócz niego są inne okna, jakie będziesz mógł otworzyć. Wtedy jak najbardziej nieotwieralne okno kuchenne może mieć rację bytu, choć występować mogą pewne problemy w jego myciu. Trzeba stosować specjalne systemy magnetyczne, które pozwolą na skuteczne umycie takiego okna na wyższych kondygnacjach budynków mieszkalnych. Ciekawostką mogą być okna stałe, nieotwierane, zwane oknami fix.
Rodzaje okien kuchennych ze względu na materiał
Okna drewniane, a może plastikowe bądź wykonane z aluminium? Jakie wybrać, biorąc pod uwagę materiał, z jakiego są one wykonane? Najlepiej zastosować w tym przypadku ujednolicenie i w całym domu czy mieszkaniu montować takie elementy z tego samego materiału.
- Okna PCV (plastikowe) – produkowane są z wysokoudarowego polichlorku winylu. Ich profile przedzielone są cienkimi ściankami, tworzącymi komory. Im większa liczba tych komór, tym lepsza izolacja termiczna. Dla zapewnienia stabilności konstrukcji takie okna wzmacniane są elementami ze stali ocynkowanej lub z włókna szklanego. Ich zaletą jest bardzo dobra izolacyjność cieplna – mogą spełniać warunki właściwe dla okien energooszczędnych czy pasywnych, dlatego w domach pasywnych często znajdują zastosowanie. Przy tym są to okna niedrogie. Ich wadą jest to, że są dość wrażliwe na zmiany temperatury i nie nadają się do przeszkleń wielkogabarytowych.
- Okna drewniane są eleganckie, wykonane z naturalnych materiałów. Materiał ten jest zwykle klejony warstwowo, co pozwala na zachowanie elastyczności konstrukcji. To istotne, ponieważ drewno nie będzie odkształcało się pod wpływem zmian temperatury czy wilgotności. Powinno być ono zabezpieczone lakierobejcą lub farbą, by było odporne na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Minusem takich okien do kuchni jest ich stosunkowo wysoka cena i konieczność odpowiedniej pielęgnacji.
- Nowoczesne okna aluminiowe – anodowane lub lakierowane proszkowo, mogą imitować nawet naturalne drewno. Nadają się do dużych przeszkleń. Są sztywne, nie odkształcają się oraz są bardzo wytrzymałe i odporne na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Ich wadą jest dość wysoka cena.
Kolory ram okiennych
Kwestią drugorzędną dla funkcjonalności, a pierwszorzędną dla estetyki jest kolor ram okiennych. Tradycyjnie okna PCV są białe, ale przy niewielkiej dopłacie uzyskasz rozwiązania w dowolnym kolorze. Na przykład może być to eleganckie i nowoczesne okno antracytowe w kuchni.
Elementy aluminiowe i drewniane mogą być malowane na dowolne kolory, dlatego możesz je dostosować do swoich wymagań. Bardzo dobrze sprawdzają się brązowe i ciemne ramy okienne, ponieważ nie widać na nich zacieków i nie ulegają one przebarwieniom na słońcu.
Jak udekorować okno w kuchni? Nowoczesny wystrój okien kuchennych
Kiedy już wiesz, jakie zastosujesz okno w kuchni, poszukaj inspiracji dotyczących jego aranżacji. Dekoracja tego elementu jest właściwie zbędna przy oknach horyzontalnych czy narożnych. Same w sobie są one estetyczne. Tradycyjne projekty kuchni z oknem pionowym uwzględniają z kolei firany czy zasłony, a także panele oraz zazdrostki. Możesz wybrać dowolną aranżację, która będzie po prostu pasowała do całego wystroju. Porozmawiaj ze specjalistą od okien z Poznania lub innego miasta bliżej Ciebie, który doradzi, jakie okno do kuchni warto wybrać.
Dobrym pomysłem na dopełnienie wyglądu okna w kuchni jest rozmieszczenie na blacie czy parapecie kwiatów lub ziół. Te ostatnie przydadzą się przy gotowaniu. Jeśli denerwują cię spojrzenia przechodniów i sąsiadów, zastosuj folię na okno w kuchni lub pomyśl o innych sposobach na jego zasłonięcie.
Czym zasłonić okno w kuchni?
W szczególności w domach, w których okna kuchenne znajdują się od ulicy i chodnika albo blisko sąsiedniego budynku, ważne jest odpowiednie ich zaciemnienie. Możesz czuć się niekomfortowo, jeśli przechodnie będą widzieć, co robisz.
Okno w kuchni – firanka czy roleta?
Do wyboru w przypadku okna w kuchni masz firanki i panele firanowe, ale i rolety. W szczególności modne są dekoracje w postaci rolet rzymskich i stylizowanych na takie z firan i zasłon. Kolejnym pomysłem na zaciemnienie okna jest wykorzystanie rolet dzień i noc lub tradycyjnych rolet i żaluzji.
Jeśli wahasz się, co wybrać na okno w kuchni, musisz wiedzieć, że firanki będziesz mógł często wymieniać i tym samym zmieniać aranżację. Możesz wykorzystać dwa w jednym, czyli wybrać roletę rzymską.
Co na okno w kuchni zamiast firanki?
Firanka nie jest jedynym rozwiązaniem na okno w kuchni. Coraz częściej w nowoczesnych mieszkaniach, np. w loftach, rezygnuje się z niej. Jak wygląda okno w kuchni bez firanki? Niekoniecznie musi ono pozostać puste.
Zamiast firanki, możesz założyć na okno w kuchni ozdobne zasłony. Pamiętaj, by nie były zbyt ciężkie – staną się wówczas miejscem gromadzenia kurzu i tłustych osadów. Lepiej sprawdzą się lekkie, cienkie, dekoracyjne zasłony dostosowane długością do wielkości okna kuchennego.
Nowoczesne żaluzje do kuchni
Nowoczesne żaluzje, ściągane od góry i od dołu, drewniane albo wykonane z materiału to propozycja funkcjonalna i jednocześnie dekoracyjna na aranżację okna kuchennego.
Ile kosztuje okno do kuchni?
Trudno jest dokonać uśrednienia opłaty za okna do kuchni. Cena uzależniona jest od ich wielkości, rodzaju, materiału oraz od tego, jakie mają funkcje i parametry izolacyjności cieplnej.
Z pewnością standardowe okno pionowe, uchylno-rozwierane będzie dużo tańsze niż rozwiązanie narożne w pomieszczeniu bez słupka. Cena będzie dosyć wysoka za okno panoramiczne, które ma być uchylne.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o oknach
Narożne okno w kuchni lub salonie to rozwiązanie stosowane coraz częściej. Do wyboru mamy dwie opcje: okna narożne bez słupka (przeszklenie całej powierzchni) oraz okna narożne ze słupkiem (słupek pełni rolę wspornika). Rogowe przeszklenie można stworzyć z okien plastikowych, drewnianych, aluminiowych lub hybrydowych (drewniano-aluminiowych). Ile kosztują okna narożne? Jakie są ich wady i zalety? Czy warto zainwestować w takie rozwiązanie?
17.12.2020Szukając informacji na temat okien, łatwo się zniechęcić: nieznane marki, trudne do rozszyfrowania współczynniki, wzory i dane techniczne. A ty po prostu chciałbyś mieć dobre okna w dobrej cenie. Dlatego przygotowaliśmy jedyny taki poradnik, z którym wybór najlepszego okna do domu przestaje być czarną magią.
Planujesz montaż okien PCV lub wymianę starych okien na nowe plastikowe okna? Podpowiadamy, od czego zacząć i o czym pamiętać! Poniżej znajdziesz najważniejsze porady, wskazówki i gotowe ściągi – przygotowane we współpracy z fachowcami oraz użytkownikami okien. Sprawdź, jak przygotować się do montażu okien PCV krok po kroku.
18.11.2022Czym są szprosy okienne? To listwy dzielące okno na mniejsze części (dlatego okna ze szprosami to potocznie „okna z kratkami”). Na rynku dostępne są różne rodzaje szprosów – wewnętrzne (międzyszybowe), konstrukcyjne, weneckie (szprosy naklejane na szybę), wiedeńskie, nakładane. Jakie są wady i zalety szprosów? Ile kosztują szyby ze szprosami?
17.12.2020Okno łazienkowe pomaga doświetlić pomieszczenie kąpielowe, a przy tym ułatwia wentylację. Pozwala szybko odprowadzić wilgoć na zewnątrz i zapobiec powstawaniu pleśni. Jakie okno łazienkowe zamontować? Jakie są ich najpopularniejsze rodzaje?
19.09.2022Folia na okna może zabezpieczyć je przed stłuczeniem, chronić przed nadmierną ekspozycją na słońce i blokować promieniowanie UV. Jednocześnie bardzo często wykorzystywana jest w celach czysto dekoracyjnych. Zobacz, jakie są rodzaje folii okiennych i na które się zdecydować.
12.09.2022