Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Ekonomiczne, ekologiczne i efektowne. Oto dlaczego domy drewniane zyskują na popularności

Ekonomiczne, ekologiczne i efektowne. Oto dlaczego domy drewniane zyskują na popularności

W Polsce coraz łatwiej zauważyć drewniane domy szkieletowe. Ta nowoczesna technologia znana na całym świecie, m.in. w Ameryce Północnej i krajach skandynawskich, zyskuje na popularności również w naszym kraju.

author box img

Marko Gosk

Zaktualizowano: 18 października 2022 18.10.2022 Czas lektury: 3min
  • Więcej poradników o domach szkieletowych

Ponad 30450 Specjalistów od Domów Szkieletowych blisko Ciebie

Budynek szkieletowy drewniany

Chociaż w Polsce zainteresowanie budynkami mieszkalnymi i rekreacyjnymi z drewna dopiero rośnie, to można znaleźć kraje, w których to rozwiązanie jest bardzo popularne. Najlepszym tego przykładem są Stany Zjednoczone Ameryki, gdzie według szacunków stowarzyszenia branżowego Western Wood Products Association (USA), ponad 90% domów jest z drewna. Jednak również w Europie można znaleźć rejony, gdzie łatwo natrafić na dom drewniany. Są one dodatkowo widoczne, ze względu na charakterystyczną czerwoną barwę zwaną Faluröd czy też rödmull. Mowa oczywiście o Skandynawii, gdzie czerwień faluńska wpisała się na stałe w okoliczny krajobraz.

Dlaczego szkieletowych domów drewnianych jest coraz więcej?

Można wskazać wiele czynników, które powodują, że coraz chętniej budujemy domy drewniane. Czasami wynika to z indywidualnych preferencji klienta, a niekiedy chłodnej kalkulacji. Często cena budowy i utrzymania domu w technologii drewnianej może być bardziej atrakcyjna niż w przypadku murowanego odpowiednika. To pozwala stwierdzić, że takie domy są ekonomiczne.

Drewno jest niezwykle plastycznym materiałem, który pozwala na wiele dostosowań i adaptacji konstrukcji. Jego użycie daje szansę architektom, którzy odpowiedzą na potrzeby najbardziej wymagających klientów. Projekty przygotowane przez doświadczonych fachowców mogą bowiem być dostosowywane do potrzeb każdego z przyszłych mieszkańców i użytkowników. Tego typu konstrukcje sprzyjają również stosowaniu efektownych przeszkleń, które ciekawie się prezentują. Łatwiej także poddają się modyfikacjom.

Troska o środowisko

Część klientów stawia na budownictwo drewniane z powodu troski o środowisko naturalne. W przeciwieństwie do betonu czy cementu, drewno jest materiałem odnawialnym. Natomiast produkcja materiałów do konstrukcji takiego domu generuje o 80% mniejszy ślad węglowy w porównaniu do murowanego odpowiednika. Budowa domu drewnianego często idzie w parze z wdrożeniem ekologicznych rozwiązań, takich jak panele fotowoltaiczne czy pompa ciepła. Niektórzy decydują się także na ogrzewanie podłogowe.

Ile czeka się na budowę domu szkieletowego?

Mogłoby się wydawać, że ze względu na złożoność technologii, czas budowy będzie długi. Jest jednak odwrotnie. Okres budowy domu szkieletowego jest o wiele krótszy niż murowanego. Według wyliczeń naszego zespołu postawienie domu o powierzchni ok. 120 – 150 m2 w stanie surowym trwa średnio 2 tygodnie. Stan surowy zamknięty, a także deweloperski to zazwyczaj ok. 3 miesiące pracy.

W wyborcze firmy wykonawczej warto zwrócić uwagę na dostępność terminów. Niestety często są one odległe. Przy odrobinie szczęścia można jednak znaleźć fachowców, którzy oferują szybką realizację projektu. Warto podkreślić, że krótki czas budowy domu drewnianego nie wpływa negatywnie na jego parametry i jakość.

Dodano: 3 października 2022 Zaktualizowano: 18 października 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco