Pompy ciepła – dofinansowanie (dotacje, pożyczki, kredyty). Jak się ubiegać?
Instalacja pompy ciepła to duży wydatek. Korzystając z dotacji i pożyczek, zmniejszysz koszt zakupu oraz montażu urządzenia grzewczego. Możesz też ubiegać się o kredyt na pompę ciepła w banku. Otrzymasz go po spełnieniu kilku warunków. Gdzie wnioskować o dofinansowanie do pomp ciepła?
Z poradnika dowiesz się
Skąd dopłaty do pomp ciepła?
Coraz więcej osób decyduje się na rozwiązania, które ograniczają emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Jednym z popularnych działań w tym celu jest montaż pompy ciepła. Schemat jej działania jest bardzo prosty. Wykorzystuje ona odnawialne źródła energii do wytworzenia ciepła. Cena pompy ciepła jest wysoka, dlatego powstały różnego rodzaju możliwości dofinansowania.
Dopłatę do pomp ciepła możesz uzyskać z:
- dotacji,
- pożyczki,
- kredytu bankowego.
Poniżej przedstawiamy ranking 20 013 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Dofinansowanie do pomp ciepła 2021 - dotacje i pożyczki
Każdego roku podczas sezonu grzewczego ważnym tematem poruszanym w świecie jest smog. Aby z nim walczyć, rząd uruchamia kolejne programy oferujące dofinansowanie do pompy ciepła i fotowoltaiki czy dotacje na ogrzewanie geotermalne. Jakie dofinansowanie do pomp ciepła możesz uzyskać w roku 2021?
Program “Czyste Powietrze"
To rządowy program, który dostępny jest od 2018 roku (koniec planowany jest na 2029 rok). Zakłada:
- zmniejszenie emitowania szkodliwych substancji do atmosfery przez systemy grzewcze w istniejących już domach jednorodzinnych;
- poprawę efektywności energetycznej systemów grzewczych w istniejących domach jednorodzinnych;
- uniknięcie emisji zanieczyszczeń do atmosfery z systemów cieplnych w nowo budowanych budynkach mieszkalnych.
Pompę ciepła w ramach “Czystego Powietrza" mogą zakupić osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych lub planują budowę domu i uzyskali na to działanie pozwolenie.
Dopłata do pomp ciepła - w wysokości nawet 37 000 zł - pozwala na wymianę starych kotłów grzewczych na nowe kotły zasilane np. biomasą, systemy elektryczne, kotły gazowe czy pompy ciepła np. typu powietrze-powietrze. Ubiegając się o dofinansowanie na pompę ciepła w ramach Programu “Czyste Powietrze" możesz również ocieplić budynek, wymienić stolarkę zewnętrzną czy zamontować panele fotowoltaiczne. Prace możesz wykonać zarówno w starym, jak i w nowym budynku.
Fundusz Termomodernizacji i Remontów (FTiR)
Fundusz Termomodernizacji i Remontów to były Fundusz Termomodernizacji. Działa zgodnie z ustawą z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz. U. z 2020 poz. 412.)
Fundusz skierowany jest do inwestorów, którzy realizują działania termomodernizacyjne i remontowe. Dotacja ma charakter finansowych rekompensat (do 16 proc. wartości inwestycji) dla właścicieli budynków mieszkalnych, w których były lokale kwaterunkowe.
Dofinansowanie ma formę premii:
- termomodernizacyjnej,
- remontowej,
- kompensacyjnej.
Abyś mógł uzyskać dotację na pompę ciepła z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, musisz spełnić określone warunki. Dopiero po dopełnieniu formalności otrzymasz dopłatę.
Dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW)
Pieniądze na pompę ciepła np. typu woda-woda możesz otrzymać z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. WFOŚIGW wspiera przedsięwzięcia, które służą ochronie środowiska. Działa na podstawie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 519).
Wniosek o dofinansowanie na pompę ciepła mogą złożyć:
- jednostki budżetowe,
- jednostki samorządu terytorialnego,
- zakłady opieki zdrowotnej,
- stowarzyszenia, związki, fundacje (nieprowadzące działalności gospodarczej),
- przedsiębiorcy.
Fundusz udziela pożyczek zasadniczych oraz pożyczek na zachowanie płynności finansowej. Działalność dotacyjna polega z kolei na umorzeniu pożyczek oraz dopłatach do ich oprocentowania.
Program “PROSUMENT"
“Prosument" to program NFOŚiGW. Jego celem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery w wyniku produkcji energii z odnawialnych źródeł.
Dofinansowanie z programu “PROSUMENT" skierowane jest do:
- osób fizycznych,
- wspólnot mieszkaniowych,
- spółdzielni mieszkaniowych,
- jednostek samorządu terytorialnego.
Dofinansowanie do pomp ciepła do nowego domu możesz uzyskać dzięki:
- pożyczce (do 100 proc. kosztów kwalifikowanych instalacji wchodzących w skład przedsięwzięcia),
- dotacji (do 20 proc. dofinansowania).
Program przewiduje dopłaty do pomp ciepła do 2022 roku. Pamiętaj jednak, że umowę możesz najpóźniej podpisać do końca 2020 roku.
Regionalny Program Operacyjny dla województw
Dofinansowanie na pompę ciepła możesz uzyskać również w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego swojego województwa. Dokument zakłada przyznanie środków finansowych organom województwa, które chce podjąć działania rozwojowe w regionie.
Celem programu jest stworzenie konkurencyjnych warunków dla województwa poprzez wykorzystanie potencjału jego lokalizacji oraz ochrona zagrożonych obszarów, gospodarowanie odnawialnymi zasobami i dążenie do spójności terytorialnej.
Z programu mogą skorzystać:
- jednostki organizacyjne,
- przedsiębiorstwa,
- organizacje pozarządowe,
- spółdzielnie mieszkaniowe,
- jednostki naukowe.
Program jest finansowany z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Składa się z 13 obszarów działań. Piątym z nich jest ochrona środowiska.
Ulga termomodernizacyjna
Ulga termomodernizacyjna to ulga podatkowa, która została wprowadzona 1 stycznia 2019 r. ustawą z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Mogą z niej skorzystać podatnicy, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych i decydują się na termomodernizację swojego domu. Ulga dotyczy jednorodzinnych budynków mieszkalnych.
Abyś mógł skorzystać z ulgi w podatku, w rocznym zeznaniu podatkowym musisz przedstawić koszty poniesione na realizację ekologicznego przedsięwzięcia. Może to być:
- zmiana źródeł energii na odnawialne (np. zamiana kotła grzewczego na pompę ciepła monoblok lub urządzenie grzewcze typu split);
- zastosowanie kogeneracji (jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i użytkowego ciepła w elektrociepłowni);
- ulepszenie zmniejszające zużycie energii elektrycznej w budynku mieszkalnym;
- rozwiązanie zmniejszające zapotrzebowanie na energię cieplną oraz służące do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej.
Z ulgi termomodernizacyjnej np. na zakup pompy ciepła powietrze-woda, mogą skorzystać osoby opodatkowane:
- podatkiem liniowym,
- na zasadach ogólnych,
- ryczałtem od przychodów opodatkowanych, którzy ponieśli koszty na termomodernizację własnego budynku mieszkalnego jednorodzinnego,
Jeśli przedsięwzięcie modernizacyjne zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat (licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek z tym związany).
Kredyt na pompę ciepła 2021
Ogrzewanie pompami ciepła jest nie tylko modne, ale przede wszystkim ekologiczne. Dlatego oprócz dotacji czy pożyczek na zakup urządzeń grzewczych ograniczających zanieczyszczenie środowiska, możesz również skorzystać z bogatej oferty kredytowej.
Kredyt na pompę ciepła możesz uzyskać w większości banków. Dodatkowe pieniądze na wymianę instalacji grzewczej, ocieplenie domu czy montaż paneli fotowoltaicznych oferują m.in.: Bank Ochrony Środowiska, SGB Bank, Bank Zachodni, Getin Noble Bank, Nordea Bank, Bank Polskiej Spółdzielczości oraz Deutsche Bank.
Kredyt na pompę ciepła w 2021 roku możesz uzyskać, spełniając wymagania banku. Jednym z kluczowych jest pozytywna zdolność kredytowa, a także brak zaległości finansowych wobec innych podmiotów. Warunki uzyskania dopłaty do pomp ciepła są inne w każdym banku. Ważne jest więc, abyś poznał zasady finansowania jeszcze przed złożeniem wniosku. Na zakup pompy ciepła możesz otrzymać nawet 50 000 zł.
Jak uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła?

Inwestycja w pompę ciepła to niemały wydatek. Aby otrzymać dotację na pompę ciepła wybranego producenta, powinieneś:
- Określić swoje możliwości finansowe.
- Skontaktować się ze specjalistą i wybrać odpowiednie dla domu urządzenie grzewcze.
- Wybrać jedną z zaprezentowanych możliwości dotacji na pompę ciepła.
- Spełnić warunki dofinansowania i wypełnić wniosek o dofinansowanie pompy ciepła.
- Poczekać na wypłatę środków finansowych.
- Zlecić profesjonalistom montaż pompy ciepła.
- Płacić niższe rachunki za energię elektryczną.
Jak oceniasz ten poradnik?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Dziękujemy za Twoją opinię!