Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
pompa ciepła cwu zainstalowana na zewnątrz domu

Pompa ciepła do c.w.u. – jaką wybrać?

Pompa ciepła do c.w.u. – jaką wybrać?

Pompa ciepła CWU to urządzenie grzewcze, które służy do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Pobiera ciepło z zewnątrz budynku lub z pomieszczeń w domu. Jest tania w eksploatacji i łatwa w montażu. Jak działa pompa ciepła cwu i jaką wybrać? Te i wiele innych informacji znajdziesz w artykule!

author box img

Marta Białek

Zaktualizowano: 28 czerwca 2022 28.06.2022 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 24595 Sprzedawców Pomp Ciepła blisko Ciebie

W każdym domu należy zdecydować się na system pozwalający na dostarczanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Może służyć do tego piec grzewczy, jak i przepływowy ogrzewacz, ale bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest pompa ciepła c.w.u. Jak ona działa i jakie masz możliwości wyboru?

Co to jest pompa ciepła cwu?

Pompa ciepła CWU to urządzenie, które służy do podgrzania wody użytkowej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł. Zwykle to zadanie spełnia kocioł, który ogrzewa również budynek. Niektóre paliwa są jednak drogie. Sprawia to, że koszt ogrzania budynku oraz wody użytkowej jest bardzo wysoki. Sposobem na obniżenie opłat jest montaż pompy ciepła do CWU.

Pompa ciepła do grzania wody sprawdzi się u osób, które korzystają z kotłów na paliwo stałe, np. węgiel, ekogroszek czy pellet. Okres letni w przypadku tego urządzenia grzewczego jest problematyczny. Niewygodnie jest palić w piecu przy wysokich temperaturach zewnętrznych tylko po to, aby ogrzać bieżącą wodę.

Możesz oczywiście transportować ciepło jednym pionem, aby zasilić nim wyłącznie wodę użytkową (nie zaś wodę w grzejnikach). Jest to jednak uciążliwe. Z kolei kocioł z podajnikiem, który wydaje się wygodny w obsłudze, jest nieekonomiczny. Do podtrzymania żaru w piecu zużywa się więcej paliwa niż do ogrzania wody użytkowej.

Ważne
Pompa ciepła do wody odbiera ciepło z powietrza i trzy razy taniej ogrzewa wodę bez użycia prądu. Co więcej, urządzenie grzewcze do przygotowania ciepłej wody użytkowej jest tanie w zakupie i łatwe w montażu. Może uzupełniać np. pompę ciepła typu powietrze-powietrze, która wymaga instalacji dodatkowego układu grzewczego dla wody użytkowej.

Jeśli jesteś dopiero na etapie budowy domu i szukasz specjalisty od instalacji grzewczych, sprawdź, jakie oferty mają dla Ciebie specjaliści od pomp ciepła z Warszawy lub innego miasta bliżej Ciebie.

Pompy ciepła - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 24 595 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak działa pompa ciepła do cwu?

Pompa ciepła cwu, podobnie jak inne rodzaje pomp, wykorzystuje do pracy odnawialne źródło energii. W przeciwieństwie do pompy zasilanej ciepłem ziemi, która wymaga odwiertów, nie potrzebuje instalacji dodatkowych urządzeń na zewnątrz budynku. Dlatego instalacja jest o wiele prostsza, jeśli chodzi o pompę ciepła c.w.u. Schemat działania pompy ciepła do c.w.u. jest następujący:

  1. Pompa ciepła odbiera ciepło z powietrza.
  2. Pompa ciepła przekazuje ciepło wodzie znajdującej się w zbiorniku. Umożliwiają to sprężarka zasilana energią elektryczną i gaz.
  3. Gaz w sprężarce zwiększa swoją temperaturę i objętość, następnie zasila energią cieplną wodę.
  4. Gaz podczas rozprężania odbiera ciepło z powietrza i może być ponownie wykorzystany.

To właśnie gaz znajdujący się w sprężarce pełni funkcję czynnika roboczego, ponieważ odpowiada za transport ciepła.

Pompa ciepła do wody użytkowej włącza się, gdy tylko temperatura wody w zasobniku spadnie poniżej temperatury wymaganej (zaprogramowanej).

Pompa ciepła do ogrzewania wody, sprawdzi się również jako klimatyzator. Jako że powietrze pobierane jest z wnętrza pomieszczenia i oddawanie również do budynku, możesz skierować nawiew na pokój, w którym latem jest najcieplej (lub zdecyduj się na montaż klimatyzacji).

Dzięki zimnemu powietrzu, które wydostaje się z pompy ciepła CWU, możesz też osuszyć pomieszczenie. Funkcja ta sprawdzi się przede wszystkim w wilgotnych piwnicach. Dodatkowo możesz wysuszyć pranie powieszone w pomieszczeniu gospodarczym lub na strychu. Ważne, aby do pomieszczenia docierało zimne powietrze wyrzucane przez pompę.

Pompa ciepła CWU – jaką wybrać? Z zasobnikiem czy bez?

Pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej to w pełni bezobsługowe urządzenie, którego nie musisz nadzorować. Koszty jego użytkowania są niskie (pompa ciepła zużywa niewiele prądu), a montaż jest bardzo łatwy. Podgrzewacz wody z pompą ciepła występuje w dwóch wariantach:

  1. Z zasobnikiem na wodę – pompa ciepła c.w.u. jest zintegrowana z zasobnikiem. Zbiornik ma pojemność około 150-200 l, a taka ilość wody podgrzewana codziennie wystarcza do zaopatrywania w c.w.u. czteroosobowej rodziny. Zasobnik c.w.u. pompy ciepła jest pionowy i można go połączyć z kotłem grzewczym przy użyciu specjalnej wężownicy lub można zainstalować w zbiorniku grzałkę elektryczną. To wybór dla osób, które mają wystarczająco dużo miejsca do instalacji pompy ciepła ze zbiornikiem i chcą wykorzystywać zarówno powietrze wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
  2. Bez zasobnika wodnego – pompa ciepła bez zbiornika nie zajmuje tyle miejsca, co wyposażona w ten element. Rozwiązanie to wymaga montażu zbiornika na wodę w osobnym pomieszczeniu. Kiedy masz już zasobnik wody, również wybierz pompę bez zbiornika i nie narażaj się na dodatkowe koszty. Jeśli zdecydowałeś się kupić nowy zasobnik wody, sprawdź, czy jego parametry odpowiadają właściwościom wybranej pompy ciepła. W przypadku gdy masz dużą rodzinę, mały zbiornik wodny będzie niewystarczający. Przyjmuje się, że jedna osoba zużywa w ciągu dnia ok. 50 litrów wody użytkowej.

Skąd pompa ciepła c.w.u. czerpie powietrze?

pompa ciepła cwu odbiera ciepło z powietrza

Pompa ciepła do grzania wody odbiera ciepło z powietrza:

  • wewnętrznego,
  • zewnętrznego,
  • wewnętrznego i zewnętrznego.

Powietrze z wnętrza budynku

To najprostsze rozwiązanie. Możesz zamontować pompę w dowolnym pomieszczeniu wewnątrz domu, np.:

  • w kotłowni,
  • w piwnicy,
  • w komórce,
  • w pomieszczeniu gospodarczym,
  • na strychu.

Pamiętaj, że pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej czerpie powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje. Następnie wyrzuca je schłodzone. Wybierz więc taką przestrzeń pod instalację pompy, która może przyjąć zimne powietrze. Na pewno nie sprawdzi się do tego łazienka. Dlaczego?

  1. Powinna być ogrzana, ponieważ korzystają z niej nie tylko dorośli, ale również małe dzieci. One gorzej znoszą niską temperaturę.
  2. Po kąpieli niekomfortowo i niezdrowo jest przebywać w chłodnym pomieszczeniu.
  3. W łazience jest wilgotno, zimne powietrze przyczyni się do powstania pleśni i grzyba na ścianach.

Powietrze z zewnątrz budynku

Wydajnym źródłem ciepła dla pompy CWU jest ciepłe powietrze, które czerpie z zewnątrz budynku. Latem jego temperatura sięga nawet 30°C. Pamiętaj jednak, że urządzenie grzewcze dobrze pracuje również zimą. Producenci pomp ciepła zadbali o to, aby w ofercie sklepów pojawiły się zarówno urządzenia pracujące powyżej 0°C, jak i w temperaturach ujemnych.

Powietrze z wnętrza i otoczenia budynku

Najlepszym, bo dającym największe możliwości rozwiązaniem jest pobór powietrza do pompy ciepła CWU zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz budynku. Jeśli masz możliwość ułożenia przewodów powietrznych tak, aby korzystały z zasobów domowych i podwórkowych jednocześnie, zamontuj dodatkowo przepustnicę (element służący do regulacji przepływu powietrza). Pozwoli ona na zmianę trybu poboru powietrza. Systemem możesz sterować ręcznie lub automatycznie.

Pompa ciepła CWU – cena

Trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje pompa ciepła. Cena pompy ciepła cwu zależy to od kilku czynników, np. producenta. Średnia cena pompy ciepła do c.w.u. to 6000-10 000 zł. Urządzenie bez zasobnika wodnego to koszt 4000-6000 zł. Pamiętaj jednak, że cena nie obejmuje montażu instalacji grzewczej.

Poniżej przedstawiliśmy parametry i ceny wybranych modeli pomp ciepła do grzania wody:

Model Nominalna moc grzewcza Pojemność podgrzewacza Cena netto
Viessmann Vitocal 060-A 1,73 kW 250 l 11 600 zł
Hewalex PCWU 200eK-1,8kW 1,8 kW 200 l 9 515 zł
Buderus Logatherm WPT270.3 A-S 2 kW 270 l 14 860 zł
GALMET Small pompa ciepła powietrze-woda 2 kW bez zbiornika 7 020 zł
Panasonic Aquarea High Performance All-In-One KIT ADC07JE5 7 kW 185 l 28 609 zł
LG Therma V (R32) 1Fz typu split ze zintegrowanym zasobnikiem 9 kW 200 l 26 939 zł
Pamiętaj!
Możesz otrzymać dofinansowanie na pompę ciepła. Jest to możliwe m.in. dzięki Programowi Czyste Powietrze. Jego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Pompa ciepła c.w.u. czy solary?

Zarówno pompa ciepła, jak i kolektory słoneczne są zasilane energią odnawialną i będą w stanie zapewnić ci ciepłą wodę użytkową w domu.

  1. Pod względem kosztów eksploatacji zestaw solarny uzupełniony grzałką elektryczną, która funkcjonuje tylko w czasie niedoboru energii z kolektorów, może być lepszym rozwiązaniem od pompy ciepła c.w.u. zintegrowanej ze zbiornikiem i z grzałką działającą poza okresem pracy pompy ciepła. To dobre rozwiązanie dla osób, które korzystają z ciepłej wody użytkowej w większych ilościach. Koszt inwestycji w zestaw solarny jest jednak wyższy.
  2. Pompa ciepła CWU, np. pompa ciepła cwu 300 l, która zapewni ciepłą wodę dla czteroosobowej rodziny, jest urządzeniem, które będzie przygotowywać ją tylko wtedy, gdy jej potrzebujesz. Jest ona łatwiejsza w montażu od kolektorów słonecznych i tańsza w zakupie, ale droższa w eksploatacji.

Przy wyborze pompy ciepła cwu do swojego domu kieruj się nie tylko opiniami o pompach grzewczych. Weź pod uwagę również swoje oczekiwania względem urządzenia, a także możliwości finansowe i podejmij rozsądną decyzję. Pomoże w tym specjalista od pomp ciepła z Torunia lub Twojego miasta.

Dodano: 25 sierpnia 2020 Zaktualizowano: 28 czerwca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco