pompa ciepła cwu zainstalowana na zewnątrz domu - w 2021

Pompa ciepła CWU – jak działa i jaką wybrać?

Pompa ciepła CWU to urządzenie grzewcze, które służy do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Pobiera ciepło z zewnątrz budynku lub z pomieszczeń w domu. Jest tania w eksploatacji i łatwa w montażu. Jak działa pompa ciepła do wody i jaką wybrać? Te i wiele innych informacji znajdziesz w artykule!

author box img

Anita Brylak

Opublikowano: 12 stycznia 2021 12.01.2021 Czas lektury: 7min

Co to jest pompa ciepła cwu?

Pompa CWU to urządzenie, które służy do podgrzania wody użytkowej. Zwykle to zadanie spełnia kocioł, który ogrzewa również budynek. Niektóre paliwa są jednak drogie. Sprawia to, że koszt ogrzania budynku oraz wody użytkowej jest bardzo wysoki. Sposobem na obniżenie opłat jest montaż pompy ciepła do CWU.

Pompa ciepła do grzania wody sprawdzi się u osób, które korzystają z kotłów na paliwo stałe, np. węgiel. Okres letni w przypadku tego urządzenia grzewczego jest problematyczny. Niewygodnie jest palić w piecu przy wysokich temperaturach zewnętrznych tylko po to, aby ogrzać bieżącą wodę.

Możesz oczywiście transportować ciepło jednym pionem, aby zasilić nim wyłącznie wodę użytkową (nie zaś wodę w grzejnikach). Jest to jednak uciążliwe. Z kolei kocioł z podajnikiem, który wydaje się wygodny w obsłudze, jest nieekonomiczny. Do podtrzymania żaru w piecu zużywa się więcej paliwa niż do ogrzania wody użytkowej.

Ważne
Pompa ciepła do wody odbiera ciepło z powietrza i trzy razy taniej ogrzewa wodę bez użycia prądu. Co więcej, urządzenie grzewcze do wody jest tanie w zakupie i łatwe w montażu. Może uzupełniać np. pompę ciepła typu powietrze-powietrze, która wymaga instalacji dodatkowego układu grzewczego dla wody użytkowej.
Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 19 151 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak działa pompa ciepła do wody?

Pompa ciepła do wody, podobnie jak pompa gruntowa, wykorzystuje do pracy odnawialne źródło energii. W przeciwieństwie do pompy zasilanej ciepłem ziemi, która wymaga odwiertów pod elementy ogrzewania, nie potrzebuje instalacji dodatkowych urządzeń na zewnątrz budynku.

Pompa do podgrzewania wody odbiera ciepło z powietrza i przekazuje je wodzie znajdującej się w zbiorniku wodnym. Aby tak się stało, potrzebna jest sprężarka (zasilana energią elektryczną) oraz gaz. On jest tutaj czynnikiem roboczym, ponieważ transportuje ciepło.

Gaz w sprężarce zwiększa swoją temperaturę oraz objętość, następnie zasila energią cieplną wodę. Podczas rozprężania odbiera ciepło z powietrza. Dzięki temu może być ponownie wykorzystany.

Pompa ciepła do wody użytkowej włącza się, gdy tylko temperatura wody w zasobniku spadnie poniżej temperatury wymaganej (zaprogramowanej).

Skąd pompa ciepła woda użytkowa czerpie powietrze?

pompa ciepła cwu odbiera ciepło z powietrza

Pompa ciepła do grzania wody odbiera ciepło z powietrza:

 • wewnętrznego,
 • zewnętrznego,
 • wewnętrznego i zewnętrznego.

Powietrze z wnętrza budynku

To najprostsze rozwiązanie. Możesz zamontować pompę w dowolnym pomieszczeniu wewnątrz domu, np.:

 • w kotłowni,
 • w piwnicy,
 • w komórce,
 • w pomieszczeniu gospodarczym,
 • na strychu.

Pamiętaj, że pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej czerpie powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje. Następnie wyrzuca je schłodzone. Wybierz więc taką przestrzeń pod instalację pompy, która może przyjąć zimne powietrze. Na pewno nie sprawdzi się do tego łazienka. Dlaczego?

 • Powinna być ogrzana, ponieważ korzystają z niej nie tylko dorośli, ale również małe dzieci. One gorzej znoszą niską temperaturę.
 • Po kąpieli niekomfortowo i niezdrowo jest przebywać w chłodnym pomieszczeniu.
 • W łazience jest wilgotno, zimne powietrze przyczyni się do powstania pleśni i grzyba na ścianach.

Pompa ciepła powietrze-woda, która będzie służyć do ogrzewania wody, sprawdzi się jako klimatyzator. Jako że powietrze pobierane jest z wnętrza pomieszczenia i oddawanie również do budynku, możesz skierować nawiew na pokój, w którym latem jest najcieplej.

Dzięki zimnemu powietrzu, które wydostaje się z pompy ciepła CWU, możesz też osuszyć pomieszczenie. Funkcja ta sprawdzi się przede wszystkim w wilgotnych piwnicach. Dodatkowo ogrzewanie pompami ciepła pozwoli na wysuszenie prania powieszonego w pomieszczeniu gospodarczym lub na strychu. Ważne, aby do pomieszczenia docierało zimne powietrze wyrzucane przez pompę.

Powietrze z zewnątrz budynku

Wydajnym źródłem ciepła dla pompy CWU jest ciepłe powietrze, które czerpie z zewnątrz budynku. Latem jego temperatura sięga nawet 30°C. Pamiętaj jednak, że urządzenie grzewcze dobrze pracuje również zimą. Producenci pomp ciepła zadbali o to, aby w ofercie sklepów pojawiły się zarówno urządzenia pracujące powyżej 0°C, jak i w temperaturach ujemnych.

Powietrze z wnętrza i otoczenia budynku

Najlepszym, bo dającym największe możliwości rozwiązaniem jest pobór powietrza do pompy ciepła CWU zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz budynku. Jeśli masz możliwość ułożenia przewodów powietrznych tak, aby korzystały z zasobów domowych i podwórkowych jednocześnie, zamontuj dodatkowo przepustnicę (element służący do regulacji przepływu powietrza). Pozwoli ona na zmianę trybu poboru powietrza. Systemem możesz sterować:

 • ręcznie,
 • automatycznie.

Jak dobrać pompę ciepła do ogrzewania wody? Kluczowe będzie tutaj określenie zapotrzebowania domowników na ciepłą wodę użytkową. Koszt pompy ciepła do domu 100 m2 będzie niewielki, ponieważ do wytworzenia ciepłej wody nawet dla czteroosobowej rodziny, pompa c.w.u zużywa niewiele ciepła. Dziennie jest to ok. 10 kWh.

Wybierz więc pompę o niewielkim zapotrzebowaniu na ciepłe powietrze, aby zminimalizować jego straty. Pompy ciepła, również pompy ciepła CWU, znajdziesz w rankingu pomp ciepła. W zestawieniu znalazły się wyłącznie sprawdzone produkty

Pompa ciepła CWU – jaką wybrać? Z zasobnikiem czy bez?

Pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej to w pełni bezobsługowe urządzenie, którego nie musisz nadzorować. Koszty jego użytkowania są niskie (pompa ciepła zużywa niewiele prądu), a montaż jest bardzo łatwy. Podgrzewacz wody z pompą ciepła występuje w dwóch wariantach:

 • z zasobnikiem na wodę,
 • bez zasobnika wodnego.

Pompy ciepła do cwu zintegrowane z zasobnikiem wody są bardzo popularne. Zbiornik ma pojemność 150-200 l. Taka ilość wody starcza do codziennego użytku przez czteroosobową rodzinę. Zasobnik jest pionowy i możesz go połączyć z kotłem grzewczym za pomocą specjalnej wężownicy. Często spotykanym rozwiązaniem jest instalacja w zbiorniku grzałki elektrycznej.

Kiedy powinieneś kupić pompę ciepła do ogrzewania wody ze zbiornikiem? Jeśli masz na ich montaż wystarczającą ilość miejsca. Dodatkowo chcesz wykorzystać zarówno powietrze wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Pompa ciepła do cwu bez zbiornika to rozwiązanie dla osób, które nie mają na niego miejsca w przestrzeni domowej. W takiej sytuacji zbiornik na wodę użytkową możesz zamontować w osobnym pomieszczeniu, powiesić go pod sufitem lub zamontować na ścianie. Kiedy masz już zasobnik wody, również wybierz pompę bez zbiornika i nie narażaj się na dodatkowe koszty.

Jeśli zdecydowałeś się kupić nowy zasobnik wody, sprawdź, czy jego parametry odpowiadają właściwościom wybranej pompy ciepła. Jeśli masz dużą rodzinę, mały zbiornik wodny będzie niewystarczający. Przyjmuje się, że jedna osoba zużywa w ciągu dnia ok. 50 litrów wody użytkowej.

Pompa ciepła CWU - cena

Trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje pompa ciepła cwu. Zależy to od kilku czynników, np. producenta. Pompę można kupić w cenie 5 000 - 10 000 zł. Urządzenie bez zasobnika wodnego to koszt 6 000 - 8 000 zł. Pamiętaj jednak, że cena nie obejmuje montażu instalacji grzewczej.

Poniżej przedstawiliśmy parametry i ceny wybranych modeli pomp ciepła do grzania wody:

Model Nominalna moc grzewcza Pojemność podgrzewacza Cena netto
Viessmann Vitocal 060-A 1,3 kW 180 lub 250 l 8 450 zł
Hewalex PCWU 200eK-1,8kW 1,8 kW 200 l 6 530 zł
Buderus Logatherm WPT270 A-S 2 kW 270 l 8 000 zł
GALMET SPECTRA GT (09-363100) 2 kW 200 l 8 050 zł
Panasonic Aquarea kit-WHF09F3E5 9 kW 200 l 20 000 zł
Pamiętaj!
Możesz otrzymać dofinansowanie na pompę ciepła. Jest to możliwe m.in. dzięki Programowi Czyste Powietrze. Jego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Przy wyborze pompy ciepła cwu do swojego domu kieruj się nie tylko opiniami o pompach grzewczych. Weź pod uwagę również swoje oczekiwania względem urządzenia, a także możliwości finansowe. Pompa ciepła może być tańszym rozwiązaniem niż np. ogrzewanie gazowe. Decyzję podejmij rozsądnie.

Jak oceniasz ten poradnik?
Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco