Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
technik sprawdza podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji

Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji – o czym warto pamiętać?

Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji – o czym warto pamiętać?

Pompa ciepła to rozwiązanie, które można zastosować zarówno w nowo wybudowanych domach, jak i w starym budownictwie. Możliwe też jest podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji w starszych domach. Nie oznacza to, że musisz rezygnować z dotychczasowej metody ogrzewania. Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji to również świetny sposób na optymalizację metody ogrzewania budynku. Do czego podłączyć pompę ciepła? Jak dobrać pompę ciepła do istniejącej instalacji? I najważniejsze: czy podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji to dobry wybór?

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 31 sierpnia 2022 31.08.2022 Czas lektury: 9min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 24599 Sprzedawców Pomp Ciepła blisko Ciebie

Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji – czy to dobry wybór?

Pompy ciepła to rozwiązanie ekologiczne (używając pompy nie zanieczyszczasz środowiska), działają właściwie bezobsługowo, eksploatacja nie kosztuje dużo (szczególnie gdy uzupełnieniem będzie fotowoltaika).

Urządzenia tego typu (szczególnie pompa ciepła powietrze) są bardzo proste w montażu. Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji może być metodą na optymalizację kosztów, a w krótkim czasie przynieść korzyści.

Czy można podłączyć pompę ciepła do istniejącej instalacji?

Wiele osób pyta, czy zastosowanie pompy ciepła do starej instalacji to dobry pomysł i czy w ogóle można podłączyć pompę ciepła do już istniejącego systemu. Dobra wiadomość jest taka, że nawet nowoczesne urządzenia bez problemu będą współpracować z niemal każdym rodzajem centralnego ogrzewania.

Pamiętaj, że nie każda pompa będzie pasować do każdego systemu – przed podłączeniem pompy ciepła do istniejącej instalacji konieczna jest szczegółowa analiza. Jeśli odpowiednio przygotujesz dom, to nowoczesna pompa ciepła może sprawdzić się nawet przy remoncie stuletniego budynku. Przed montażem sprawdź koniecznie: stan ocieplenia, ocieplenie dachu, opcję fotowoltaiki, mostki cieplne w domu, wydajność obecnego systemu, zapotrzebowanie na moc cieplną. Skonsultuj ze specjalistami od pomp ciepła z Konina, ekspertami od instalacji grzewczych z Nowego Sącza lub innych miast blisko ciebie, czy wymiana istniejącej instalacji będzie konieczna.

Kiedy opłaci się podłączyć pompę ciepła do instalacji CO?

Montaż pomp ciepła do starej instalacji opłaca się szczególnie w przypadku, gdy pompa ma pełnić funkcje uzupełniającej.

Przykładem może być połączenie pompy grzewczej i tradycyjnego kotła – czyli tzw. metoda biwalentna. W takim modelu pompa ciepła może działać:

  1. równolegle – pompa ciepła grzeje jako jedyne źródło ciepła do momentu spadku temperatury do określonego poziomu; w tym momencie (to tzw. punkt biwalencji) – uruchamia się razem z pompą alternatywne źródło ciepła; w tym modelu najczęściej podłącza się pompy gruntowe.
  2. alternatywnie – gdy temperatura spadnie poniżej punktu biwalencji, pompa ciepła wyłącza się; od tego momentu ogrzewanie domu przechodzi całkowicie na alternatywne źródło ciepła.

Czy warto rezygnować z dotychczasowej metody ogrzewania?

Zdecydowanie nie warto rezygnować całkowicie z dotychczasowej metody ogrzewania. Najlepszą opcją jest połączenie obu metod ogrzewania. Dlaczego? Jeśli całkowicie zrezygnujesz z dotychczasowego systemu, to zazwyczaj konieczny będzie demontaż obecnych elementów grzewczych, wymiana grzejników i dobór grzejników do pompy ciepła.

Modernizacja będzie w takim przypadku bardzo kosztowna, a pompa ciepła (jako urządzenie działające najlepiej w systemie ogrzewania niskotemperaturowym) może nie poradzić sobie z ogrzaniem całego domu w czasie największych mrozów. Alternatywne źródło ogrzewania może też być opcją awaryjną – na wypadek uszkodzenia pompy ciepła (na szczęście dzieje się to bardzo rzadko).

Pompy ciepła - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 24 599 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji – do czego podłączyć?

Istnieje kilka opcji podłączenia pompy ciepła do istniejącej instalacji. Pompę można podłączyć z piecem gazowym lub olejowym, z kotłem na paliwo stałe, z ogrzewaniem podłogowym lub do kominka.

Pompa do kominka z płaszczem wodnym lub powietrznym

Pompa ciepła podłączana jest do kominka z płaszczem wodnym zazwyczaj w trybie biwalentnym. Alternatywą jest podłączenie pompy ciepła do kominka powietrznego. Rolą pompy będzie w takim modelu dogrzanie wody, a kominka – ogrzanie domu.

Pamiętaj, że zastosowanie tylko kominka powietrznego średnio sprawdzi się w domach o dużej powierzchni (np. powyżej 180-200 metrów kwadratowych). Ratunkiem w momencie spadków temperatury jest właśnie pompa ciepła.

Pompa ciepła z podłogówką lub grzejnikami konwekcyjnymi

Jeśli masz ogrzewanie podłogowe, to podłączenie pompy ciepła w takim modelu sprawdzi się najlepiej. To najczęściej rekomendowana opcja, więc jeśli w domu działa podłogówka – zdecydowanie warto dobrać do niej pompę (pamiętaj o wcześniejszym określeniu zapotrzebowania na moc cieplną).

Alternatywą jest montaż pompy ciepła do grzejników konwekcyjnych (panelowych). Grzeją wodę do ok. 60 stopni Celsujsza. Elementem wspierającym działanie pompy ciepła z grzejnikami płytowymi mogą być dodatkowe wentylatory wymuszające konwekcję na elementach grzejnika.

Pompa ciepła z kotłem na paliwo stałe

Możliwe jest też podłączenie pompy ciepła do kotła na paliwa stałe - takie jak węgiel czy ekogroszek. Jeśli decydujesz się na demontaż pieca, to pamiętaj, że pompy ciepła działają w układzie zamkniętym (kotły na paliwo stałe – w układzie otwartym), dlatego należy zamknąć system w ramach montażu pompy.

Jest też opcja podłączenia pompy do kotła i współdziałanie obu systemów. Jak to zrobić? Konieczne jest rozdzielenie układów pieca i pompy. Dobrą opcją jest zamknięcie układu w obu źródłach ciepła i przekazanie ciepła z pieca za pośrednictwem wymiennika ciepła.

Pompa ciepła z piecem gazowym lub olejowym

To o wiele łatwiejsza w montażu opcja niż podłączenie pompy do kotła na paliwa stałe. Współistnienie pieców gazowych z lub olejowych z pompą ciepła możliwe jest z zastosowaniem układu wspólnego. W wielu przypadkach można też wykonać dodatkową konfigurację – pompa ciepła ustawiona jest jako urządzenie nadrzędne. W praktyce oznacza to, że gdy tylko spadnie temperatura, to pompa automatycznie będzie uruchamiać ogrzewanie z pieca.

Wartości temperatur w takim systemie można dowolnie ustawić – tak aby zapewnić komfort cieplny w domu. Zastosowanie w takim modelu znajdą pompy ciepła nawet o niewielkiej mocy – w czasie dużych mrozów i niskiej temperatury zewnętrznej automatycznie uruchomią piec na gaz lub olej.

Jak dobrać pompę ciepła do istniejącej instalacji?

specjalista montuje pompę ciepła w domu jednorodzinnym

W instalacjach pomp ciepła stosowane są dwa typy urządzeń: monoblok oraz split. Czym różnią się te systemy i którą pompę dobrać do starej instalacji?

Pompy ciepła typu monoblok

Podłączenie pompy ciepła monoblok do istniejącej instalacji polega na tym, że główny moduł urządzenia znajduje się na zewnątrz budynku. Czy zatem istnieje ryzyko, że w przypadku bardzo niskich temperatur i awarii zasilania dojdzie do zamarznięcia całej instalacji? Nie, bo zamiast wody pompy tego typu korzystają z glikolu, który nie zamarza. Problem w tym, że z tego powodu następuje utrata nawet do 30% mocy cieplnej.

Do istniejącej instalacji można też podłączyć pompę monoblock z wykorzystaniem wody w obiegu. Fachowcy instalują wówczas specjalne zabezpieczenia, za pomocą których (na wypadek awarii) wylewa się całą wodę z systemu, aby nie zamarzła. Zaletą jest fakt, że pompa monoblok nie ma odrębnego układu z gazem chłodniczym, dlatego instalacja jest prosta.

Pompy ciepła typu split

Podłączenie pompy ciepła split do istniejącej instalacji również jest możliwe. Ciepło w takich pompach przenosi gaz – urządzenie potrzebuje do pracy montażu układu chłodniczego wraz z płynem chłodzącym.

System split w pompach ciepła podzielony jest na dwie części: zewnętrzną i wewnętrzną. W drugiej części odbywa się produkcja ciepła, które nie ucieka podczas transportu z jednostki zewnętrznej do wewnętrznej.

Jak dobrać moc grzewczą nowej pompy ciepła i termoizolację budynku?

Kluczowa zasada: nie dobieraj pompy ciepła bez wiedzy o zapotrzebowania na moc grzewczą (wskaźnik ten obrazuje, ile energii sprężarka pompy dostarczy do systemu grzewczego), której potrzebujesz w domu. Nie należy też dobierać mocy grzewczej nowej pompy tylko na podstawie powierzchni budynku.

Jak dobrać moc pompy ciepła? Przede wszystkim zbadaj termoizolację budynku i zwróć uwagę na czynniki:

  • ogólny poziom ocieplenia budynku,
  • stan okien,
  • liczba osób w budynku,
  • ocieplenie stropu,
  • sposób rozprowadzenia ciepła w budynku.

Zwracając uwagę na te elementy, zadbasz o ekonomiczną pracę pompy ciepła.

Czytaj też: Ocieplanie budynków

Jak montować pompy ciepła w starym budynku?

Zanim rozpoczniesz prace montażowe i wybierzesz rodzaj pompy (np. powietrzną pompę ciepła) – koniecznie pomyśl, jak można obniżyć straty ciepła w domu. Jeśli jest taka potrzeba, to inwestycję w pompę ciepła powinny poprzedzić:

  • wymiana okien i drzwi,
  • izolacja dachu,
  • modernizacja systemu wentylacji,
  • docieplenie ścian.

Mając pewność, że termoizolacja budynku jest na wysokim poziomie, możesz bez obaw inwestować w pompę ciepła i dobrać odpowiednie urządzenie do ogrzewania domu.

Pamiętaj, że jeśli planujesz podłączenie pompy split do istniejącej instalacji, to montażysta musi mieć uprawnienia F-gaz (do pracy z czynnikami chłodniczymi).

Przydatny poradnik: Remont starego domu krok po kroku

Elementy używane przy podłączaniu pompy ciepła do istniejącej instalacji

Jakie elementy wykorzystywane są przy podłączaniu pompy ciepła do starej instalacji?

  1. pompki centralnego ogrzewania – zdecydowanie warto je wymienić, jeśli są elementem starej instalacji; jest duże prawdopodobieństwo, że wymieniając pompkę na nowoczesną – oszczędzisz sporo na prądzie;
  2. filtr magnetyczny – stosowany do wyłapywania mułu metalicznego; szczególnie polecany, jeśli rury w starej instalacji są w nie najlepszym stanie;
  3. bufor – w łączeniu dwóch systemów niezbędny jest zazwyczaj bufor – to przejściowy element centralnego ogrzewania, który będzie łącznikiem obu instalacji – nowej i starej;
  4. sterownik temperatury – za pomocą sterownika będziesz dopasowywać temperaturę do potrzeb;
  5. zbiorniki wody użytkowej - zazwyczaj trzeba go wymienić, jeśli dysponujesz starą instalacją – wężownice w starych systemach są zbyt małe, by pracować optymalnie w systemie z pompą ciepła.

Ochrona instalacji pompy ciepła przed mrozem

Jeśli decydujesz się na pompę ciepła z jednostką zewnętrzną, to koniecznie zadbaj o jej odpowiednie zabezpieczenie przed zimą. Już na etapie montażu dokonujesz najważniejszej decyzji, czyli doboru miejsca na jednostkę.

Wybierz tak, aby ryzyko zamrożenia czy osadzania się szronu na elementach instalacji było jak najmniejsze. Nie umieszczaj też jednostek zewnętrznych w ciągach komunikacyjnych.

Jaki jest koszt podłączenia pompy ciepła do istniejącej instalacji?

Podłączenie powietrznej pompy ciepła do już istniejącej instalacji to wydatek w przedziale 23-75 tys. zł – w zależności od zapotrzebowania na moc. Montaż pompy 4-9 kW będzie kosztować ok. 23-40 tys. zł, 6-14 kW - 26-50 tys. zł, 8-19 kW - 29-52 tys. zł, a 12-20 kW – 38-75 tys. zł.

Nieco więcej będzie kosztować montaż pompy gruntowej. Przy niskim zapotrzebowaniu na moc (4-9 kW) to wydatek ok. 35-70 tys. zł), zamontowanie pompy gruntowej o mocy 12-20 kW będzie kosztować ok. 70-120 tys. zł. Dodatkowo do cen należy doliczyć koszty modernizacji starej instalacji (w zależności od projektu i określonych potrzeb).

Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji – opinie na forum

Jakie są opinie o zastosowaniu pompy ciepła do istniejącej instalacji? Zazwyczaj bardzo pozytywne. Na forum często wymienianą zaletą jest relatywnie niewielki koszt inwestycji (dofinansowania do pompy ciepła), opcja wsparcia działania pompy fotowoltaiką, a w konsekwencji obniżenie kosztów ocieplania domu. Użytkownicy pomp chwalą też samo rozwiązanie – za ekologiczny model pracy.

Wymienianą wadą jest konieczność większych modernizacji, gdy w domu znajdują się żeliwne grzejniki, a w planach jest rezygnacja np. z kotła w centralnym ogrzewaniu. W takiej sytuacji nie można skorzystać z już istniejącego systemu i cała inwestycja wymaga generalnego remontu.

Dodano: 21 lipca 2022 Zaktualizowano: 31 sierpnia 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco