Ocieplenie okna dachowego – na czym polega izolacja okien dachowych?
Docieplenie okien dachowych, odpowiedni montaż i zadbanie o odpowiednią izolację okna dachowego na poddaszu mogą ochronić przed ucieczką ciepła z pomieszczenia, zapewnić ciszę i bezpieczeństwo, a finalnie – przynieść oszczędności. Zwrot z inwestycji będzie tym bardziej imponujący, im lepiej wykonamy izolację okna. Jak ocieplić wnękę okienną przy oknach połaciowych? Na czym polega uszczelnienie okna dachowego od wewnątrz?
Z poradnika dowiesz się
Okna dachowe (inaczej: okna połaciowe) montowane są na połaciach dachowych. Dzięki temu na poddaszu masz dostęp do naturalnego światła, a poza doświetleniem – zyskujesz odpowiednią cyrkulację powietrza. Oczywiście pod warunkiem, że ocieplenie okna dachowego wykonano prawidłowo. W innym wypadku może dojść do zaburzeń cyrkulacji, powstania nieszczelności i pleśni w narożnikach okna.
Czy warto inwestować w okna dachowe?
- zalety okien dachowych – zalet jest bardzo dużo (m.in. doświetlenie pomieszczenia, powiększenie optyczne, możliwość wietrzenia, opcja sprawdzenia stanu dachu i orynnowania bez konieczności wchodzenia na pokrycie; duża dostępność i uniwersalny montaż), ale w wyniku błędów izolacyjnych można też ponieść spore straty. Dobry fachowiec od okien powinien zminimalizować ryzyko do minimum;
- wady okien dachowych to m.in. narażenie na wilgoć i pleśń w pomieszczeniu, ryzyko częstych zabrudzeń, w niektórych przypadkach: problem z myciem i otwieraniem okien (jeśli są umieszczone wysoko); szybsze nagrzewanie pomieszczeń latem.
Poniżej przedstawiamy ranking 71 825 Sprzedawców Okien najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Czy okna dachowe powodują utratę ciepła?
Wszystko zależy od poziomu izolacji termicznej połaci dachowej, ale teoretycznie niemal w każdym przypadku okno nie zagwarantuje wskaźnika izolacji na poziomie połaci z warstwą wełny mineralnej. Warto pamiętać, że wokół okna powstają tzw. mostki termiczne (szczególnie na górnej i dolnej krawędzi okien).
Co prawda współczesne okna gwarantują montaż z opcją solidnego (głębokiego) osadzenia w połaci, ale utrata ciepła zależy od rodzaju okna i umiejętności fachowca.
Izolacja okna dachowego
Proces ten zaczyna się tak naprawdę na etapie kształtowania wnęki okiennej (wnękę można prostopadle do płaszczyzny okna lub z lekkim rozchyleniem do wnętrza).
Końcowym etapem jest obróbka okna dachowego na zewnątrz i wszelkie wewnętrzne prace wykończeniowe. Za wszelkie błędy popełnione w procesie montażu przyjdzie zapłacić w kolejnych miesiącach lub latach.
Jeśli wnęka okienna wykonana jest nieprawidłowo (tj. popełniono błędy na etapie kształtowania ościeża), to może wystąpić problem nieprawidłowego osuszania wnęki.
Uszczelnienie okna dachowego na zewnątrz

Jak przeprowadzić prawidłowe wykończenie wnęki okiennej wokół okna? Najlepiej zlecić to zadanie fachowcom. Wykończenie i docieplenie zewnętrzne okna dachowego polega najczęściej na zastosowaniu tzw. szpalety (gotowej obudowy z tworzywa sztucznego). Takie rozwiązanie zapewnia zarówno odpowiednią izolację, jak i korzystnie wpływa na efekt estetyczny.
Następnie wokół ościeżnicy wprowadzany jest materiał termoizolacyjny (np. wełna mineralna).
Okno połaciowe łączy się z folią dachową (na zewnątrz ościeżnicy).
Coraz częściej stosowanym elementem montażowym są kołnierze uszczelniające do okien (gwarantują odpowiednie ocieplenie ościeżnicy i wykonane są z różnych materiałów termoizolacyjnych).
Uszczelnienie okna dachowego od wewnątrz
Wewnętrzne wykończenie okna dachowego i odpowiednie docieplenie polega przede wszystkim na prawidłowym montażu materiałów izolacyjnych. Dzięki temu zminimalizowane jest ryzyko powstania mostków termicznych.
Docieplenie okna od wewnątrz polega też na zastosowaniu folii paroizolacyjnej. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie paroszczelnego kołnierza, który wykonany jest z folii polietylenowej. Rozmiar i rodzaj kołnierza dobiera się indywidualnie do wymiarów i rodzaju okna.
Szpalety wewnętrzne (służące do wykonania wnęki od strony wewnętrznej) również dobiera się do rodzaju okien (niektóre przeznaczone są do okien drewnianych, inne – do okien aluminiowych lub hybrydowych itd.).
Prawidłowe uszczelnienie i docieplenie okna dachowego nie tylko usprawni proces montażu, ale też zmniejszy ryzyko utraty właściwości termoizolacyjnych okien i wydatków na poprawki montażowe.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o oknach
Okna na zamówienie dopasowywane są pod wymiar, powinny być dobrane do konstrukcji budynku i posiadać parametry termoizolacyjne i akustyczne zgodne z wymogami danego projektu. Dziś bardzo rzadko stosuje się typowe wymiary okien – tzw. standardowe okna dostępne są głównie w marketach budowlanych. Kiedy zamawiać okna na wymiar i komu najlepiej zlecić wykonanie prac?
17.12.2020Okna dachowe powinny jak najlepiej oświetlać nasze wnętrza, a zarazem być wygodne w obsłudze. Zadaniem okien montowanych na połaciach jest również zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza – kluczowy jest więc prawidłowy montaż i izolacja. Jakie okna dachowe wybrać? Na co zwrócić uwagę przy montażu?
17.12.2020Niepozorny, często ukryty mechanizm okna, pozwalający na jego otwieranie czy zamykanie, to nic innego jak okucia. Występuje wiele rodzajów takich okuć, czyli metalowych elementów pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą. Zobacz, jakie są ich typy i jakie pełnią one funkcje.
14.09.2022Tylko dobre okna mogą spełnić wszystkie swoje zadania: chronić budynek przed uciekaniem ciepła, wpuścić do domu jak najwięcej światła i dobrze się prezentować. Jak je wybrać? Odpowiedz sobie na 7 pytań i wybierz okna dopasowane do twojego domu.
Wymiana okien powinna być realizowana fachowo, by nie doszło do powstania mostków termicznych. Zobacz, jak można to zrobić samodzielnie, a ile kosztuje zlecenie wymiany okien specjalistom?
15.09.2022Okno balkonowe jednoskrzydłowe czy dwuskrzydłowe? Drzwi tarasowe PCV czy drewniane? A może okno przesuwne lub uchylno-przesuwne z aluminiową ramą? Opcji jest bardzo dużo – można postawić na duże przeszklenia tarasowe (wizualnie połączą salon z ogrodem), przesuwne okna werandowe, standardowe rozwiązania (systemy rozwierno-uchylne) lub hybrydy (np. drzwi i okna tarasowe uchylno-przesuwne). Jakie drzwi balkonowe wybrać?
17.12.2020