okno dachowe ocieplone pianką poliuretanową -  w 2022

Ocieplenie okna dachowego – na czym polega izolacja okien dachowych?

Ocieplenie okna dachowego – na czym polega izolacja okien dachowych?

Docieplenie okien dachowych, odpowiedni montaż i zadbanie o odpowiednią izolację okna dachowego na poddaszu mogą ochronić przed ucieczką ciepła z pomieszczenia, zapewnić ciszę i bezpieczeństwo, a finalnie – przynieść oszczędności. Zwrot z inwestycji będzie tym bardziej imponujący, im lepiej wykonamy izolację okna. Jak ocieplić wnękę okienną przy oknach połaciowych? Na czym polega uszczelnienie okna dachowego od wewnątrz?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 17 grudnia 2020 17.12.2020 Czas lektury: 4min

Okna dachowe (inaczej: okna połaciowe) montowane są na połaciach dachowych. Dzięki temu na poddaszu masz dostęp do naturalnego światła, a poza doświetleniem – zyskujesz odpowiednią cyrkulację powietrza. Oczywiście pod warunkiem, że ocieplenie okna dachowego wykonano prawidłowo. W innym wypadku może dojść do zaburzeń cyrkulacji, powstania nieszczelności i pleśni w narożnikach okna.

Czy warto inwestować w okna dachowe?

  • zalety okien dachowych – zalet jest bardzo dużo (m.in. doświetlenie pomieszczenia, powiększenie optyczne, możliwość wietrzenia, opcja sprawdzenia stanu dachu i orynnowania bez konieczności wchodzenia na pokrycie; duża dostępność i uniwersalny montaż), ale w wyniku błędów izolacyjnych można też ponieść spore straty. Dobry fachowiec od okien powinien zminimalizować ryzyko do minimum;
  • wady okien dachowych to m.in. narażenie na wilgoć i pleśń w pomieszczeniu, ryzyko częstych zabrudzeń, w niektórych przypadkach: problem z myciem i otwieraniem okien (jeśli są umieszczone wysoko); szybsze nagrzewanie pomieszczeń latem.
Okna - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 71 825 Sprzedawców Okien najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Czy okna dachowe powodują utratę ciepła?

Wszystko zależy od poziomu izolacji termicznej połaci dachowej, ale teoretycznie niemal w każdym przypadku okno nie zagwarantuje wskaźnika izolacji na poziomie połaci z warstwą wełny mineralnej. Warto pamiętać, że wokół okna powstają tzw. mostki termiczne (szczególnie na górnej i dolnej krawędzi okien).

Co prawda współczesne okna gwarantują montaż z opcją solidnego (głębokiego) osadzenia w połaci, ale utrata ciepła zależy od rodzaju okna i umiejętności fachowca.

Sprawdź też: Okna PCV - jakie wybrać?

Izolacja okna dachowego

Proces ten zaczyna się tak naprawdę na etapie kształtowania wnęki okiennej (wnękę można prostopadle do płaszczyzny okna lub z lekkim rozchyleniem do wnętrza).

Końcowym etapem jest obróbka okna dachowego na zewnątrz i wszelkie wewnętrzne prace wykończeniowe. Za wszelkie błędy popełnione w procesie montażu przyjdzie zapłacić w kolejnych miesiącach lub latach.

Jeśli wnęka okienna wykonana jest nieprawidłowo (tj. popełniono błędy na etapie kształtowania ościeża), to może wystąpić problem nieprawidłowego osuszania wnęki.

Uszczelnienie okna dachowego na zewnątrz

ocieplenie okna wymaga uszczelnienia od zewnątrz

Jak przeprowadzić prawidłowe wykończenie wnęki okiennej wokół okna? Najlepiej zlecić to zadanie fachowcom. Wykończenie i docieplenie zewnętrzne okna dachowego polega najczęściej na zastosowaniu tzw. szpalety (gotowej obudowy z tworzywa sztucznego). Takie rozwiązanie zapewnia zarówno odpowiednią izolację, jak i korzystnie wpływa na efekt estetyczny.

Następnie wokół ościeżnicy wprowadzany jest materiał termoizolacyjny (np. wełna mineralna).

Okno połaciowe łączy się z folią dachową (na zewnątrz ościeżnicy).

Coraz częściej stosowanym elementem montażowym są kołnierze uszczelniające do okien (gwarantują odpowiednie ocieplenie ościeżnicy i wykonane są z różnych materiałów termoizolacyjnych).

Uszczelnienie okna dachowego od wewnątrz

Wewnętrzne wykończenie okna dachowego i odpowiednie docieplenie polega przede wszystkim na prawidłowym montażu materiałów izolacyjnych. Dzięki temu zminimalizowane jest ryzyko powstania mostków termicznych.

Docieplenie okna od wewnątrz polega też na zastosowaniu folii paroizolacyjnej. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie paroszczelnego kołnierza, który wykonany jest z folii polietylenowej. Rozmiar i rodzaj kołnierza dobiera się indywidualnie do wymiarów i rodzaju okna.

Szpalety wewnętrzne (służące do wykonania wnęki od strony wewnętrznej) również dobiera się do rodzaju okien (niektóre przeznaczone są do okien drewnianych, inne – do okien aluminiowych lub hybrydowych itd.).

Prawidłowe uszczelnienie i docieplenie okna dachowego nie tylko usprawni proces montażu, ale też zmniejszy ryzyko utraty właściwości termoizolacyjnych okien i wydatków na poprawki montażowe.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco