Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
okno dachowe ocieplone pianką poliuretanową

Ocieplenie okna dachowego – na czym polega izolacja okien dachowych?

Ocieplenie okna dachowego – na czym polega izolacja okien dachowych?

Docieplenie okien dachowych, odpowiedni montaż i zadbanie o właściwą izolację okna na poddaszu mogą ochronić przed ucieczką ciepła z pomieszczenia, zapewnić ciszę i bezpieczeństwo, a finalnie – przynieść oszczędności. Zwrot z inwestycji będzie tym bardziej imponujący, im lepiej wykonamy ocieplenie okna dachowego. Jak zaizolować wnękę okienną przy oknach połaciowych? Na czym polega uszczelnienie okna dachowego od wewnątrz?

author box img

Szymon Machniewski

Zaktualizowano: 21 marca 2023 21.03.2023 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 71383 Sprzedawców Okien blisko Ciebie

Okna dachowe (inaczej: okna połaciowe) są montowane na połaciach dachowych. Dzięki temu na poddaszu masz dostęp do naturalnego światła, a poza doświetleniem – zyskujesz odpowiednią cyrkulację powietrza. Oczywiście pod warunkiem, że izolacja okna dachowego została wykonana prawidłowo. W innym wypadku może dojść do zaburzeń cyrkulacji, powstania nieszczelności i pleśni w narożnikach okna.

Ocieplenie okna dachowego – dlaczego jest ważne?

Izolacje termiczne całego domu pozwalają na ograniczenie niepożądanego zjawiska ucieczki ciepła, a tym samym strat energii. Równie ważne pod tym względem jest ocieplenie okna dachowego. Wszystko oczywiście zależy od poziomu izolacji termicznej połaci dachowej, ale teoretycznie niemal w każdym przypadku okno nie zagwarantuje wskaźnika izolacji na poziomie połaci z warstwą wełny mineralnej. Warto pamiętać, że wokół okna powstają tzw. mostki termiczne (szczególnie na górnej i dolnej krawędzi okien). Dlatego trzeba zadbać o prawidłowe ocieplenie okna dachowego z użyciem odpowiednich materiałów. Co daje izolacja okna dachowego? Otóż dzięki temu ograniczamy ryzyko straty ciepła. Ciepło nie będzie uciekać ku górze, na poddaszu będzie cieplej, a ponadto zostanie ono lepiej zaizolowane pod względem akustycznym.

Co prawda współczesne okna gwarantują montaż z opcją solidnego (głębokiego) osadzenia w połaci, ale utrata ciepła zależy od rodzaju okna i umiejętności fachowca.

Sprawdź też: Okna PCV – jakie wybrać?

Jak prawidłowo ocieplić okno dachowe?

Izolacja okien dachowych zaczyna się tak naprawdę na etapie kształtowania wnęki okiennej (wnękę można zaprojektować prostopadle do płaszczyzny okna lub z lekkim rozchyleniem do wnętrza).

Końcowym etapem jest obróbka okna dachowego na zewnątrz i wszystkie wewnętrzne prace wykończeniowe. Za wszelkie błędy popełnione w procesie montażu przyjdzie zapłacić w kolejnych miesiącach lub latach.

Jeśli wnęka okienna jest wykonana niewłaściwie (tj. popełniono błędy na etapie kształtowania ościeża), to może wystąpić problem nieprawidłowego jej osuszania. Gwarancją szczelnego wykonania izolacji okna dachowego jest wykonanie jej przez kompetentną osobę. Zleć to zadanie specjalistom od okien z Torunia, specjalistom od okien z Tczewa lub innego miasta.

Okna - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 71 383 Sprzedawców Okien najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Ocieplenie okna dachowego od zewnątrz

Jak przeprowadzić prawidłowe wykończenie wnęki wokół okna? Najlepiej zlecić to zadanie fachowcom. Wykończenie i docieplenie zewnętrzne okna dachowego polega najczęściej na zastosowaniu tzw. szpalety (gotowej obudowy z tworzywa sztucznego). Takie rozwiązanie zarówno zapewnia odpowiednią izolację, jak i korzystnie wpływa na efekt estetyczny.

Następnie wokół ościeżnicy wprowadzany jest materiał termoizolacyjny (np. wełna mineralna).

Okno połaciowe łączy się z folią dachową (na zewnątrz ościeżnicy).

Coraz częściej stosowanym elementem montażowym są kołnierze uszczelniające do okien (kołnierz uszczelniający zapewnia optymalne docieplenie ościeżnicy i jest wykonany z różnych materiałów termoizolacyjnych).

Uszczelnienie okna dachowego od wewnątrz

Wewnętrzne wykończenie okna dachowego i odpowiednie docieplenie polega przede wszystkim na prawidłowym montażu materiałów izolacyjnych. Dzięki temu ryzyko powstania mostków termicznych jest zminimalizowane.

Docieplenie okna od wewnątrz polega też na zastosowaniu folii paroizolacyjnej. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie paroszczelnego kołnierza, który jest wykonany z folii polietylenowej. Rozmiar i rodzaj kołnierza zależy od rodzaju i wielkości okna.

Szpalety wewnętrzne (służące do wykonania wnęki od strony wewnętrznej) również dobiera się do rodzaju okien (niektóre przeznaczone są do okien drewnianych, inne – do okien aluminiowych lub hybrydowych itd.).

Prawidłowe uszczelnienie i docieplenie okien dachowych nie tylko usprawni proces montażu, ale też zmniejszy ryzyko utraty właściwości termoizolacyjnych okien i wydatków na poprawki montażowe.

Jak docieplić okna dachowe i poprawić izolację termiczną dachu?

ocieplenie okna wymaga uszczelnienia od zewnątrz

Dzięki właściwemu dociepleniu okien dachowych można poprawić izolację termiczną całego dachu, ale jednocześnie odgrodzić się od uciążliwych dźwięków dochodzących z zewnątrz. Same okna dachowe powinny być idealnie dopasowane do miejsca montażu (konstrukcji dachu) i cechować się dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Liczy się prawidłowy montaż okien, który powinien ograniczać, a najlepiej wykluczać ryzyko wystąpienia mostków termicznych, czyli miejsc ucieczki ciepła. Ze względu na to, że okno dachowe poprzez swoje umiejscowienie przerywa istniejącą izolację termiczną połaci dachu, jak właściwie je docieplić?

Można w tym celu zastosować oryginalny kołnierz docieplający, który kupuje się wraz z oknem połaciowym. Jego zadaniem jest szczelne wypełnienie przestrzeni znajdującej się między oknem a warstwą izolacyjną dachu. Docieplenie okna dachowego będzie najskuteczniejsze wówczas, gdy zastosujesz kołnierz wykonany ze spienionego polietylenu (IFC). Chroni on nie tylko przed utratą ciepła, ale i daje ochronę przed wilgocią, chłodem czy wiatrem.

Przy docieplaniu okna dachowego należy wykonać kilka ważnych kroków:

  1. Właściwie wykończyć wnękę znajdującą się wokół okna.
  2. Zadbać o prawidłowe ocieplenie ościeżnicy okna dachowego od zewnętrznej strony – specjalnym kołnierzem.
  3. Zadbać o docieplenie od strony wewnętrznej – np. przy użyciu wełny mineralnej.
  4. Odpowiednio wykończyć wnękę okienną szpaletą. Szpaleta powinna być umieszczona w poziomie nad oknem, a w pionie pod oknem; cała płaszczyzna szpalet musi być odpowiednio ocieplona i połączona z pokryciem dachowym (i jego ociepleniem).
Uwaga!
Dla właściwej izolacji termicznej jest konieczne, by wełna stykała się z kołnierzem termoizolacyjnym.

Jak ocieplić stare okno dachowe?

Zamontowane w połaci stare okno dachowe może być nieszczelne i stanowić duży mostek termiczny, przez który ucieka ciepło. Przez nie na poddaszu może być po prostu zimno. Dlatego wymagane jest dodatkowe zaizolowanie takiego okna. Możesz wykorzystać do tego celu uniwersalne w zastosowaniu, charakteryzujące się wysoką elastycznością samoprzylepne uszczelki poliuretanowe. Są odporne na działanie niskiej temperatury i na uszkodzenia. Jeśli zaś chodzi o uszczelnianie starych okien dachowych, to sprawdzą się one przy niewielkich szczelinach.

W przypadku starych okien drewnianych czy plastikowych w dachu warto wykorzystać uszczelki silikonowe, odporne na temperaturę w zakresie od -40 do +100 stopni Celsjusza. Można uszczelnić nimi okno od wewnątrz lub zewnątrz.

Istnieją jeszcze uszczelki z PCV, które stosuje się z reguły do uszczelnień przyszybowych. Nie są jednak odporne na niską temperaturę, dlatego wykorzystuje się je do uszczelnień od wewnątrz.

Mostki termiczne w przypadku starych okien dachowych mogą być likwidowane także z użyciem specjalnych kołnierzy paroprzepuszczalnych. Należy zadbać tutaj o poprawne połączenie folii dachowej i kołnierza

Ocieplenie okna dachowego – jaki materiał termoizolacyjny wybrać?

Skuteczność funkcjonowania izolacji okna dachowego uzależniona jest od prawidłowo zainstalowanych materiałów izolacyjnych. Wśród nich wymienia się:

  • styropian,
  • wełnę mineralną,
  • piankę poliuretanową.

Najtrudniej będzie dopasować płyty styropianowe do okna dachowego i zminimalizować z ich użyciem ryzyko wystąpienia mostków termicznych. Dlatego izolacje okien dachowych styropianem wykonywane są rzadko.

Okna dachowe często ociepla się wełną mineralną. Dekarz może zastosować specjalne nakładki przedłużające ościeżnice o dodatkowe kilka centymetrów do środka pomieszczenia. Nakładki wykonane z drewna skręca się podczas montażu i przymocowuje do ramy okiennej wkrętami. Wówczas możliwe staje się ocieplenie okna dachowego wełną mineralną – wokół okna powinna znaleźć się grubsza warstwa wełny.

Bardzo dobrym pomysłem, choć pociągającym za sobą wyższe koszty niż przy wyborze styropianu czy wełny mineralnej, będzie izolacja pianką PUR, czyli poliuretanową. Może to być pianka zamknięto- lub otwarto- komórkowa, która jest wytrzymała i znakomicie wypełnia szczeliny powstające po wprawieniu okna w połać dachową, likwidując przy tym możliwe mostki cieplne. Jest odporna na wilgoć, działanie ciepła czy pleśni, a przy tym izoluje przed hałasem dochodzącym z zewnątrz.

Dodano: 17 grudnia 2020 Zaktualizowano: 21 marca 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco