mężczyzna maluje ścianę wałkiem na niebiesko - w 2021

Wałek do malowania ścian – jaki wałek malarski wybrać?

Wałek do malowania ścian – jaki wałek malarski wybrać?

Tradycyjne prace malarskie nie są możliwe bez wałka do malowania ścian. Okazuje się, że wybór tego sprzętu nie jest taki prosty! Istnieją wałki odcinające, wałki z dozownikiem farby oraz wałki przeznaczone tylko do konkretnych powierzchni. Jaki wałek malarski sprawdzi się do malowania farbą lateksową, a jaki do malowania sufitów? Poznaj różnice i przeznaczenie konkretnych wałków malarskich i znajdź sprawdzonych specjalistów, którzy pomalują Twój dom.

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Opublikowano: 6 sierpnia 2021 06.08.2021 Czas lektury: 5min

Jaki wałek do malowania wybrać? Rodzaje wałków malarskich

Wałek malarski to najpopularniejsze narzędzie do aplikacji farby na ścianę. Dobrze dobrany pozwala na równomierne rozprowadzenie farby na każdej powierzchni. Najczęściej używany jest do malowania ścian, ale można nim także malować sufity. Wybór wałka do malowania zależy od kilku czynników:

 • jego wielkości (szerokości) – im większa powierzchnia do malowania, tym szerszy wałek należy wybrać. Do ścian wybiera się wałki w przedziale 12 – 25 cm, a do miejsc, w których wymagana jest precyzja (np. przy narożnikach), przyda się sprzęt o szerokości od 5 do 12 cm;
 • długości poszycia wałka (materiału, którym jest pokryty i który absorbuje farbę) – im gładsza powierzchnia, tym krótsze musi być poszycie, aby uniknąć zacieków i nierówności;
 • rodzaju materiału, z którego jest wykonany.

Dostępne rodzaje wałków malarskich to:

 • wałki welurowe – długość poszycia to od 5 do 8 mm. Używa się ich do malowania powierzchni “idealnie gładkich" (mebli, ścian gipsowych) oraz do lakierowania parkietów;
 • wałki sznurkowe – długość poszycia to od 10 do 12 mm. Takich wałków używa się do zwykłych ścian oraz sufitów, które mają chropowatą strukturę;
 • wałki futrzane – długość poszycia to od 19 do 30 mm. Używa się ich tylko do mocno chropowatych powierzchni, tj. elewacji i cegieł (cegieł dekoracyjnych).

Istnieją też wałki malarskie przeznaczone tylko do konkretnych prac (producenci zawsze opisują ich przeznaczenie, więc łatwo taki wałek znaleźć). To m.in. wałki malarskie:

 • do malowania narożników,
 • do odcinania farb (kolorów na dwóch krawędziach ścian albo kolorów między ścianą i sufitem),
 • do malowania grzejników i rur,
 • do malowania dekoracyjnego,
 • posiadające zbiornik na farbę (nie trzeba używać kuwety na farbę).

Pamiętaj! To, czy farba zostanie położona równo, zależy nie tylko od wałka, ale też od techniki nakładania oraz właściwego przygotowania ścian. Gwarancją równo położonej farby jest wynajęcie sprawdzonej i doświadczonej ekipy malarskiej.

Czytaj też: Jak przygotować ścianę do malowania?

Malowanie ścian - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 109 619 Malarzy najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Jak działa wałek malarski z dozownikiem farby?

Jest wyposażony w pojemnik na farbę, dzięki czemu nie trzeba jej nabierać mechanicznie po kilku pociągnięciach materiałem po ścianie. Jeśli potrzebujesz więcej farby, musisz użyć specjalnego mechanizmu spustowego przy rączce wałka.

Farbę do dozownika należy zaaplikować bezpośrednio z puszki. Część wałków z dozownikiem farby posiada przestawianą głowicę, dzięki czemu można łatwiej docierać do powierzchni przy sufitach i przy schodach. Można kupić wałek na wysięgniku.

Wałek z dozownikiem farby nazywany jest wałkiem niekapiącym. Podczas używania takiego sprzętu znacznie zmniejsza się ryzyko rozpryśnięcia farby. Nie ma też ryzyka powstawania zacieków.

Jak działa wałek do malowania odcinający?

Ten rodzaj wałka malarskiego znacznie ułatwia pracę, jeśli:

 • malujesz ściany na różne kolory,
 • albo chcesz mieć idealne odcięcie między ścianą a sufitem.

Konstrukcja wałka odcinającego jest wzbogacona o klapkę ze sztywną szczotką z jednej strony. Dzięki temu nie trzeba używać taśmy malarskiej do zabezpieczenia narożników. Takie rozwiązanie przyspiesza pracę oraz znacznie ją ułatwia. Wałek odcinający może być wykorzystywany do farb emulsyjnych i lateksowych.

Przydatny poradnik: Rodzaje farb

Jak prawidłowo używać wałka malarskiego?

malarz maluje ścianę wałkiem na biało

W przypadku zwykłego wałka do malowania należy:

 1. Przygotować farbę w kuwecie.
 2. Następnie trzeba nabrać na wałek niewielką ilość farby (nie powinna kapać), zanurzając go tylko na głębokość runa. Nie powinno się moczyć całego wałka, ponieważ za duża ilość farby powoduje powstawanie zacieków.
 3. Wałek należy prowadzić lekko, delikatnie przyciskając go do ściany. Powinno się malować systemem góra – dół, zawsze wykonując ruchy w tym samym kierunku.

W przypadku wałka do malowania z dozownikiem na farbę należy:

 1. Nalać materiał do pojemnika.
 2. Wałek dobrej jakości będzie automatycznie dozować odpowiednią ilość farby podczas malowania (a dokładnie w trakcie naciskania na mechanizm spustowy).
 3. Raz na jakiś czas trzeba uzupełnić pojemnik. O szczegółach malowania wałkiem malarskim z dozownikiem farby piszemy poniżej!

Przygotowaliśmy również odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące wyboru wałka malarskiego.

Jaki wałek do malowania gładkich ścian?

Do tego rodzaju prac potrzebny jest wałek o krótkim włosiu, czyli maks. 12 mm, a najlepiej takim o długości 6 mm. Szukaj wałka przeznaczonego do malowania gładkich ścian (gładzi gipsowych) – najczęściej wybierane są wałki welurowe. Do farb wodorozcieńczalnych dobrze sprawdzi się wałek z mikrofibry.

Jaki wałek do malowania farbą lateksową?

Do farb lateksowych i dyspersyjnych należy wybrać wałek ze sznurka, a do farb olejnych wałek z gąbki. Pozostałe rodzaje wałków, czyli wałki wykonane z wełny, akrylu czy weluru można zastosować do farb rozpuszczalnikowych.

Jaki wałek do malowania gładzi?

Tradycyjnym rozwiązaniem jest użycie pacy tynkarskiej, ale można też użyć wałka do gładzi. Taki wałek sprawnie chłonie rozrobioną gładź. Włosie wałka musi być sztywne i długie. Najlepszą efektywnością odznaczają się nylonowe wałki do gładzi, ponieważ dobrze absorbują preparat. Dodatkowo taki wałek nie może gubić włosia i musi być stabilny, więc trzeba szukać sprzętu od dobrych producentów. Dla ułatwienia prac można wybrać wałek do gładzi z teleskopem.

Jaki wałek do malowania sufitu?

Wybierz wałek niekapiący, czyli taki z dozownikiem fabry. To ułatwia pracę i zmniejsza ryzyko zacieków. Przy narożnikach należy używać wałka odcinającego (jeśli nie chcesz używać taśmy malarskiej). Znaczenie ma też rodzaj sufitu. Do gładkiego sufitu wybierz wałek z krótkim włosiem. Sufity chropowate lub zdobione wymagają dłuższego włosia, a w przypadku dużego skomplikowania powierzchni – malowania natryskowego.

Czytaj więcej: Malowanie natryskowe

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco