Elektryk - Najlepsi w 2022

Najlepsi Elektrycy, 2022

W jakim rejonie chcesz porównać oferty?

"Szukam elektryka", "dobry elektryk pilnie potrzebny", "poszukujemy elektryka z uprawnieniami" – tego typu ogłoszeń jest na forach mnóstwo. Poszukiwane są też "usługi elektryczne 24h", a rozchwytywani – elektrycy specjalizujący się w projektowaniu i różnego rodzaju schematach elektrycznych. W Oferteo w łatwy sposób znajdziesz sprawdzonych elektryków z uprawnieniami – przygotowaliśmy poradnik o instalacjach elektrycznych, usługach elektryka – wraz z listą najlepszych ofert.

Dobry elektryk – czyli jaki? Czym zajmują się elektrycy?

Zawód elektryka ściśle związany jest nie tylko z montażem instalacji elektrycznych, ale też ich naprawą, konserwacją, projektowaniem instalacji i przeglądami okresowymi.

Dobry elektryk posiada wszystkie te umiejętności – a dodatkowym ich potwierdzeniem są uprawnienia SEP (uprawnienia elektryczne, zezwalające na wykonywanie prac z zakresu eksploatacji i dozoru urządzeń elektrycznych). Nie jest tak, że każdy elektryk wie wszystko o elektryce – niektórzy elektrycy specjalizują się w instalacjach elektrycznych w domach, inni w instalacjach inteligentnych rozwiązań, pomiarach, sieciach oświetlenia ulicznego czy sieciach trakcyjnych.

Umiejętności elektryka obejmują też wiedzę z zakresu obsługi mierników i aparatury kontrolno-pomiarowej.

Zakres prac elektryka – co robi elektryk?

 • projektowanie instalacji elektrycznych,
 • schematy instalacji elektrycznej (tworzenie i odczytanie),
 • przeglądy techniczne instalacji,
 • konserwacje instalacji elektrycznych,
 • montaż elektryki zgodnie ze schematem,
 • konserwacja układów automatyki,
 • rozprowadzanie kabli,
 • podpinanie kabli elektrycznych w odpowiednim kolorze,
 • montaż, wymiana i naprawa łączników i gniazdek,
 • naprawa linii kablowych i napowietrznych,
 • modyfikacja instalacji elektrycznej w domu – z naniesieniem poprawek.

Ranking Elektryków w Twoim mieście

W Oferteo od 2010 roku łączymy osoby zainteresowane wykonaniem instalacji elektrycznej ze specjalistami od usług elektrycznych. Obecnie współpracujemy z 50 819 Elektrykami w każdym z 380 powiatów w Polsce. Specjaliści od usług elektrycznych zarejestrowani w naszej bazie złożyli już 142 131 ofert i otrzymali 22 429 opinii od klientów. Chcąc ułatwić Ci wybór elektryka, stworzyliśmy ranking Najlepsi w 2022.

Na podstawie kryteriów opisanych poniżej co roku wskazujemy 10 najlepszych elektryków w każdym powiecie. Wybierz miasto, które Cię interesuje lub wpisz nazwę miejscowości poniżej i skontaktuj się z firmami, które uzyskały najlepsze opinie w Twojej okolicy:

Kryteria oceny Elektryków

W rankingu Najlepsi w 2022 premiujemy specjalistów od usług elektrycznych za pozytywne opinie oraz rzetelność, z jaką przedstawiają swoje działalności. Najważniejsze kryteria oceny:

 • liczba złożonych ofert i aktywność w Oferteo,
 • liczba opinii wystawionych przez klientów i średnia ocena instalatora,
 • wypełniony opis działalności firmy wraz z danymi rejestrowymi,
 • uzupełniona galeria zdjęć ze zrealizowanych instalacji,
 • przyznane tytuły (Polecają Nas, Ekspert Oferteo, Profesjonalny Sprzedawca).

50 819 Elektryków w Oferteo

Oferteo w liczbach

900+ dostępnych usług
552 228 zarejestrowanych wykonawców
4.97 średnia ocena wszystkich wykonawców
6 minut średni czas oczekiwania na pierwsze zgłoszenie

Szukaj Elektryków blisko Ciebie

 • {{item.city}}
elektryk montuje gniazdka elektryczne na ścianie

Trafficom Sp. z o.o.

Szczecin
Gwiazdki opinii 5.0 z 4 opinie
company badge
Henryk D.

Zlecona przeze mnie usługa dla firmy Trafficom Sp. z o.o. w Szczecinie została wykonana bardzo rzetelnie, solidnie, profesjonalnie i w terminie. Jakość prac bardzo zadawalająca. Zrobiło to na mnie niesamowite wrażenie. Od samego początku było widać fachowe i zorganizowane podejście do pracy, Firma jest godna polecenia

Instal-home - Instalacje Elektryczne Kwiecewo

Instal-home

Kwiecewo
Gwiazdki opinii 5.0 z 4 opinie
Agnieszka S.

Tomasz Strzelec to najlepszy fachowiec wykazuje się wiedzą i doświadczeniem jest miły i kulturalny a przede wszystkim zna się na tym co robi polecam wszystkim tego elektryka zawsze znajdzie rozwiązanie 👍

Elektroinstal Aneta Krzysztofek - Instalacje Elektryczne Głubczyce

Znakomite Instalacje Elektryczne 

Głubczyce Elektroinstal Aneta Krzysztofek
Gwiazdki opinii 5.0 z 4 opinie

Myślisz, że rewelacyjne instalacje elektryczne to nieprosty temat? Nic bardziej mylnego - elektrycy z tej firmy posłużą radą i znajdą spełniające Twoje wymagania rozwiązanie. Zdecyduj się od razu - skontaktuj się i otrzymaj niezobowiązującą propozycję współpracy, która przypadnie Ci do gustu.

Volt - Instalacje Elektryczne Słupsko

Rewelacyjne Instalacje Elektryczne

Słupsko Volt
Gwiazdki opinii 5.0 z 4 opinie

Jeżeli w dalszym ciągu szukasz ekspertów od instalacji elektrycznych to skorzystaj z wykwalifikowanej kadry Volt. powiat gliwicki to dominujący rejon ich codziennej aktywności. Usługi elektryczne i oświetleniowe dla domu, mieszkania, firmy i biura od drobnych prac naprawczych po wykonanie całej instalacji od podstaw oraz wsparcie w skompletowaniu niezbędnych produktów instalacyjnych to dla tych zdolnych fachowców zupełny standard.

El-luk - Instalacje Elektryczne Białystok

Pierwszorzędne Instalacje Elektryczne

Białystok El-luk

El-luk to rzetelne pogotowie elektryczne - należy do ścisłej czołówki w okolicy powiatu Białystok. Sprawdź na własne oczy! Nie czekaj i zadzwoń teraz - nie zawiedziesz się!

Instalacje Elektryczne Adam Mikołajczyk - Pogotowie Elektryczne Głogów

Instalacje Elektryczne Adam Mikołajczyk

Głogów
Gwiazdki opinii 5.0 z 117 opinii

Dobre pogotowie elektryczne z terenu Głogowa to prawdziwi profesjonaliści, z którymi warto współpracować, gdyż mają solidne doświadczenie. Mają ofertę dla każdego - zadzwoń i sprawdź.

Domy Czystej Energii Sp. z o.o. - Pogotowie Elektryczne Wrocław

Domy Czystej Energii Sp. z o.o.

Wrocław
Gwiazdki opinii 5.0 z 54 opinie
company badge
Michał K.

Witam , polecam Firmę i Pana Mirosława. Mam zamontowane instalacje fotowoltaiczną i pompe ciepła. Realizacja inwestycji przemyślana i wykonana bardzo dobrze z dbałością o użyte materiały i samo wykonanie. Od projektu i przedyskutowania kwestii technicznych, aż po wykonanie i odbiór wraz z dokumentacją techniczną z potrzebnymi certyfikatami i atestami. Dodatkowo krótki czas samego montażu / 7 dni / gdzie zaangażowane były jednocześnie dwie ekipy. Montaż był latem 2019 roku i nic nie wymaga jakichkolwiek poprawek czy napraw. Pomocne było tez wsparcie w skompletowaniu dokumentacji jaka była potrzebna przy składaniu wniosku z programu czyste powietrze. Jestem zadowolony jako Klient ponieważ systemy działają jak powinny. Co

Evolt Instalacje Elektryczne Patryk Szczerba - Pogotowie Elektryczne Gliwice

Evolt Instalacje Elektryczne Patryk Szczerba

Gliwice
Gwiazdki opinii 5.0 z 91 opinii

Jeśli poszukujesz jakości wykonywanych usług to profesjonaliści z Evolt Instalacje Elektryczne Patryk Szczerba są dla Ciebie idealni. Skontaktuj się z nimi już teraz i poznaj ofertę.

Karel - Pogotowie Elektryczne Konstantynów Łódzki

Niezawodne Pogotowie Elektryczne 

Konstantynów Łódzki Karel
Gwiazdki opinii 5.0 z 2 opinie
company badge

To pogotowie elektryczne świadczy usługi w miejscowości Pabianice oraz na obszarze powiatu pabianickiego. Usługi elektryczne i oświetleniowe dla domu, mieszkania, firmy i biura od usług naprawczych po projekt i realizację kompletnej instalacji oraz wsparcie w skompletowaniu wymaganych produktów instalacyjnych to dla tych znających swoja branżę profesjonalistów typowy zakres usług.

HomeControl+ Juliusz Kukulski - Pogotowie Elektryczne Wrocław

HomeControl+ Juliusz Kukulski

Wrocław
Gwiazdki opinii 5.0 z 44 opinie
company badge
Marcin G.

Pan Juliusz to wyjątkowo rzetelny wykonawca instalacji elektrycznej. Jego oferta była przejrzysta i konkurencyjna. W trakcie prac na bieżąco informował o możliwym rozszerzeniu usługi i potencjalnych kosztach dodatkowych. Ostatecznie mam poczucie, że robota wykonana na wysokim poziomie, a cena uczciwa.

join us image
Dołącz do naszych Elektryków

Działasz na rynku jako Elektryk i szukasz nowych Klientów? Załóż konto i zdobywaj nowe zlecenia z Oferteo!

Załóż bezpłatne konto

Aktualne Zlecenia Elektryczne

icon Dodano 7 minut temu

Dam zlecenie, wymiana instalacji elektrycznej, do 50m²

Kraków, Małopolskie

Zakres zlecenia: wymiana instalacji elektrycznej Rodzaj obiektu: mieszkanie Liczba punktów elektrycznych: 20 Powierzchnia obiektu: do 50m² Dostawca materiałów: do uzgodnienia Klient składa zapytanie ofertowe jako: osoba prywa......Pokaż więcej

icon Dodano 11 minut temu

Zlecenie dla elektryka, montaż instalacji elektrycznej, 51-100m²

Kątna, Dolnośląskie

Zakres zlecenia: montaż instalacji elektrycznej Rodzaj obiektu: dom typu bliźniak lub szeregowy Liczba punktów elektrycznych: do 50 Powierzchnia obiektu: 51-100m² Dostawca materiałów: wykonawca Klient składa zapytanie ofertow......Pokaż więcej

icon Dodano 27 minut temu

Szukam firmy, pomiary elektryczne, 3600m²

Sosnowiec, Śląskie

Zakres zlecenia: pomiary elektryczne Rodzaj obiektu: Zbiornik podziemny LPG dom jednorodzinny Liczba punktów elektrycznych: 1 Powierzchnia obiektu: 3600m² Dostawca materiałów: do uzgodnienia Klient składa zapytanie ofertowe j......Pokaż więcej

Zobacz więcej zleceń dla Elektryków
Zobacz zlecenia

Jakie są cechy dobrego elektryka?

dobry elektryk dokonuje przeglądu elektryki
 • posiada niezbędne uprawnienia SEP – certyfikaty z klasyfikacją wykonania konkretnych prac z zakresu elektryki;
 • posiada profesjonalny sprzęt – z aktualnymi certyfikatami kalibracji;
 • ma doświadczenie w montażu różnego rodzaju instalacji elektrycznej;
 • cieszy się pozytywnymi opiniami.

Elektrycy z uprawnieniami

Aby zostać elektrykiem z uprawnieniami, należy skończyć odpowiednią szkołę (szkoła zawodowa, technikum elektryczne, studia wyższe) lub kwalifikacyjny kurs zawodowy.

Niezbędne do wykonywania zawodu uprawnienia przyznawane są w ramach egzaminów w ośrodkach SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich) lub SIMP (Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich).

Warto wiedzieć, że uprawnienia sepowskie dzielą się na kilka kategorii. W zależności od grupy uprawnienia dotyczą instalacji elektroenergetycznych lub gazowych.

Jak powstaje schemat instalacji elektrycznej?

Przygotowywany przez elektryka z uprawnieniami schemat instalacji elektrycznej powinien znaleźć się w każdej dokumentacji budowlanej. Co warto wiedzieć o schemacie?

 1. Projekt instalacji elektrycznej powstaje jako schemat – rysunek techniczny elektryczny, czyli dokument konstrukcyjny w formie graficznej.
 2. W tworzeniu schematu wykorzystywane są uniwersalne symbole.
 3. Elektryk w projekcie elektryki w domu lub mieszkaniu musi ująć wszystkie punkty elektryczne.
 4. W schemacie oznaczone są żarówki; łączniki jednobiegunowe, trójbiegunowe, szeregowe, schodowe i krzyżowe; gniazda wtyczkowe.
 5. Dodatkowo w schemacie instalacji elektrycznej należy zamieścić informacje o rozdzielnicy, bezpiecznikach, połączeniach, doprowadzeniu przewodów elektrycznych oraz instrumentach pomiarowych.

Instalacja elektryczna w domu i mieszkaniu – o czym pamiętać?

Elektryka w mieszkaniu:

 • dobry elektryk w przypadku każdej instalacji elektrycznej w mieszkaniu przygotowuje indywidualną wycenę;
 • wycena instalacji obejmuje robociznę, materiały i wszelkie dodatkowe koszty elektryki (pomiary, dokumentacja);
 • warunkiem do wykonania poprawnej instalacji jest szczegółowo przygotowany projekt i schemat;
 • z elektrykiem warto omówić liczbę i rodzaje gniazd oraz łączników w mieszkaniu;
 • bardzo ważne jest zadbanie o obwody elektryczne – urządzenia o dużej mocy powinny mieć osobne obwody (elektryk wskaże takie obwody).

Elektryka w domu:

 • w przypadku instalacji elektrycznej w domu warto szczegółowo omówić z elektrykiem rozłożenie kabli;
 • tak samo jak w przypadku mieszkań – warto dodać do projektu więcej gniazd i punktów oświetleniowych;
 • projekt powinien obejmować prowadzenie kabli do ogródka przydomowego, werandy, domofonu, oświetlenia tarasu;
 • w większości przypadków konieczna jest również dodatkowa instalacja elektryczna w garażu;
 • w instalacjach w domach jednorodzinnych dodatkowo trzeba zadbać o uziemienie i przyłącze do sieci energetycznej.

Elektryka w kuchni

 • Planując elektrykę w kuchni, warto mieć większą liczbę punktów oświetleniowych oraz gniazdek – w przyszłości możesz mieć więcej sprzętów, dlatego nie warto planować elektryki na podstawie tylko tych aktualnie posiadanych urządzeń.
 • Większe sprzęty AGD powinny mieć osobne obwody. W ten sposób minimalizujesz ryzyko, że w przypadku awarii wszystkie sprzęty będą niezdatne do użytku.
 • Warto także rozważyć przygotowanie kilku gniazdek nad blatem kuchennym. Aby zadbać o estetykę, wybierz gniazdka w kolorze płytek lub ścian.
 • Przewody elektryczne można zainstalować w rurkach lub bezpośrednio w tynku. Elektryk pomoże wybrać odpowiednią dla ciebie opcję.
 • Oprócz gniazdek, ważne jest także oświetlenie. W kuchni można zainstalować np. specjalne oświetlenie nad blatem, które ułatwi Ci przygotowanie posiłków.

Elektryk doradzi w temacie rodzajów gniazdek i łączników

Na rynku dostępne są różne rodzaje gniazdek i łączników, a ich ceny mieszczą się w przedziale od kilku złotych (zwykły przycisk pojedynczy z tworzywa sztucznego) do kilkuset złotych (np. za łącznik z funkcją ściemniacza lub wykonany z porcelany).

Elektryk dobierze rodzaj gniazdek odpowiedni do potrzeb, przykładowo: gniazda elektryczne z ogranicznikiem przepięć klasy D (jako dodatkowa ochrona wrażliwych urządzeń elektrycznych); gniazdka wifi (z pomiarem prądu w aplikacji mobilnej – w opcji domu inteligentnego); gniazdka/ładowarki indukcyjne (dzięki temu ograniczymy liczbę kabli w mieszkaniu); gniazdka z wyrzutnikiem wtyczki (ułatwiają wyciąganie kabli); gniazda z zabezpieczeniem (specjalne klapki i plomby chroniące przed porażeniem dzieci i domowe zwierzęta).

W przypadku łączników szczególnie ważne jest rozplanowanie łączników schodowych i krzyżowych. Łączniki schodowe służą do sterowania tym samym oświetleniem z dwóch miejsc w domu; łączniki krzyżowe - rozbudowują tę opcję do trzech lub więcej miejsc, z których można zarządzać instalacją.

Wypełnij formularz i porównaj oferty firm

Jakie prace chcesz zlecić?
Wysłanie zapytania jest bezpłatne i niezobowiązujące.

Rodzaje bezpieczników

Najczęściej spotykane rodzaje bezpieczników to bezpieczniki topikowe, bezpieczniki przepięciowe oraz wyłączniki różnicowoprądowe.

Zadaniem elektryka jest dobór najlepszej skrzynki z bezpiecznikami oraz wybór najlepszego typu zabezpieczeń. Dodatkowo (szczególnie w starszych domach) elektrycy zajmują się przeglądami i wymianą bezpieczników.

Przegląd i odbiór instalacji elektrycznej

Elektryk fachowiec doskonale wie, jak przeprowadzić przegląd instalacji elektrycznej. Sam pomiar to nie tylko formalność: prawo budowlane nakazuje cykliczne wykonywanie przeglądu instalacji elektrycznej – minimum raz na 5 lat, w niektórych przypadkach nawet raz do roku.

Jednym z obowiązków elektryka w ramach prac nad instalacją jest również spisanie protokołu pomiaru elektrycznego. Tego typu dokument powinien zawierać przede wszystkim orzeczenie poprawności wykonania instalacji elektrycznej oraz sprawności wszelkich elementów dodatkowych instalacji, a dodatkowo – tabelę wyników pomiarowych i skan kwalifikacji elektryka.

Usługi elektryka – jakie są ceny?

Na cenę montażu całej instalacji elektrycznej i poszczególnych prac wpływa bardzo dużo czynników, np.:

 • liczba punktów do podłączenia;
 • jakość materiałów;
 • metraż mieszkania;
 • konieczność demontażu starej instalacji;
 • rodzaje kabli i ich przekroje.
W celu dokładnego oszacowania kosztów należy wezwać elektryka lub sprawdzić cennik usług elektrycznych.

Przykładowy kosztorys instalacji elektrycznej w domu

Elektryk powinien wycenić oddzielnie: robociznę i materiały. Na jakie koszty wykonania instalacji elektrycznej należy być przygotowanym?

 • cena za montaż instalacji elektrycznej w mieszkaniu 50 m kw. (podstawowe komponenty, standardowe rozwiązania) to ok. 3 000 zł;
 • instalacja elektryczna półautomatyczna w mieszkaniu 50 m kw. – ok. 6 000 zł (w zależności od użytych komponentów i stopnia skomplikowania);
 • koszty instalacji elektrycznej w domu 150 m kw. (podstawowe komponenty, standardowe rozwiązania) – to ok. 15-20 tys. zł;
 • instalacja elektryczna smart (inteligentna) w domu jednorodzinnym to wydatek nawet ok. 50-70 tys. zł.

Uziemienie domu i inne prace elektryka

Każdy dobry elektryk wie, że zastosowanie uziomu w domu to bardzo ważny etap instalacji elektrycznej – im wcześniej się wykona uziemienie instalacji, tym będzie łatwiejsze w implementacji (najłatwiej jest zaplanować uziemienie na etapie budowy domu).

Istnieje kilka rodzajów uziemień (np. uziomy elektryczne sztuczne i fundamentowe) – elektryk w każdym przypadku dobiera najlepsze możliwe rozwiązanie.

Elektrycy w Twoim mieście

Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco