Łącznik krzyżowy, połączenie krzyżowe: jak podłączyć wyłącznik krzyżowy?

Łącznik krzyżowy (inaczej: przełącznik, wyłącznik lub włącznik krzyżowy) umożliwia włączanie i wyłączania tego samego światła w różnych miejscach domu. Połączenie krzyżowe stosuje się w sytuacji, gdy w domu planujemy włączać lub wyłączać to samo światło z minimum trzech miejsc (na przykład na dwukondygnacyjnych schodach). Czym różni się łącznik krzyżowy od łącznika schodowego? Czy da się podłączyć dwa wyłączniki krzyżowe? Gdzie szukać elektryka, który poradzi sobie nawet z najbardziej skomplikowaną instalacją oświetleniową?

Standardowo do włączania i wyłączania oświetlenia w mieszkaniu stosowane są jednobiegunowe włączniki światła. W niektórych przypadkach do zapalania i gaszenia oświetlenia stosowany jest podwójny lub potrójny wyłącznik światła (np. do włączania i wyłączania tylko części żarówek w żyrandolu lub do sterowania kilkoma źródłami światła w danym pomieszczeniu).

Łącznik krzyżowy a łącznik schodowy – czym się różnią?

dłoń mężczyzny naciska przycisk na łączniku schodowym

Czasami w mieszkaniu lub domu niezbędna jest opcja sterowania tym samym oświetleniem z dwóch miejsc. Takim przykładem są schody – przed zejściem ze schodów włączamy światło łącznikiem na górze, po zejściu – wyłączamy łącznikiem na dole.

W takich sytuacjach stosowany jest łącznik schodowy, a właściwie dwa połączone ze sobą – na górze i na dole. Wciśnięcie przycisku na górnym lub dolnym włączniku światła zmienia obwód na zamknięty lub otwarty, dzięki czemu istnieje możliwość zmiany całego obwodu z dwóch miejsc.

Ten sam rodzaj instalacji stosowany jest w większych mieszkaniach – gdy mamy do czynienia z długim korytarzem lub przedpokojem (światło można zapalić po wejściu do przedpokoju z jednego pomieszczenia, a zgasić – wchodząc do drugiego pomieszczenia). Co jednak zrobić, gdy chcemy sterować tym samym światłem z trzech lub większej liczby miejsc? Wtedy wykorzystuje się łącznik krzyżowy (lub kilka łączników – w zależności od schematu i wymagań).

Łącznik krzyżowy w instalacji elektrycznej znajduje się między dwoma włącznikami schodowymi – dzięki temu tego typu instalację można rozbudować o kolejne punkty sterowania światłem.

Oczywiście im więcej łączników w tego typu instalacji, tym instalacja jest bardziej skomplikowana. Na szczęście dobry elektryk poradzi sobie nawet z najbardziej wymagającym projektem – i wykona instalację elektryczną dopasowaną do potrzeb i zgodną z aktualnymi wymaganiami prawnymi.

Elektryk - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 44 579 Elektryków najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Łączniki krzyżowe – najważniejsze informacje

  • łącznik krzyżowy – w przeciwieństwie do łączników schodowych – nie może pracować tylko w parze z innym łącznikiem; łącznik krzyżowy znajduje się zawsze pomiędzy dwoma włącznikami światła – np. schodowymi;
  • jeśli w planie mamy 5 przełączników tego samego światła, to taka instalacja wymaga zastosowania dwóch wyłączników schodowych i trzech przełączników krzyżowych;
  • każdy dodatkowy punkt sprawia, że instalacja jest nieco bardziej skomplikowana – przed montażem powinien być opracowany szczegółowy projekt i schemat instalacji (szczegółowe rozpisanie ścieżek kabli w całej instalacji elektrycznej – z uwzględnieniem włączników krzyżowych i schodowych – przyda się również na wypadek awarii przełączników lub remontu w przyszłości);
  • łączniki krzyżowe (poza zastosowaniem kondygnacyjnym) wykorzystywane są również do wygodnego oświetlania ciągów komunikacyjnych – np. od komórki, w której przechowywane jest drewno – do piwnicy, gdzie jest w niewielkich ilościach transportowane przy okazji palenia w piecu; zastosowanie łączników sprawia, że na każdym etapie ciągu komunikacji można włączyć lub wyłączyć światło, bez konieczności powrotu do punktu wyjścia;
  • dzięki przełącznikom krzyżowym zyskujemy bardzo duży zasięg sterowania oświetleniem (a konkretnie zamykania i otwierania obwodu jednego oświetlenia nawet w oddalonych od siebie o kilka pięter miejscach);
  • istnieją różne rodzaje łączników krzyżowych – jeśli jest taka potrzeba (np. zastosowane są podwójne włączniki schodowe), to można również zastosować podwójny łącznik krzyżowy, tak aby w ten sam sposób sterować światłem między przełącznikami (np. gasić lub zapalać tylko część oświetlenia w żyrandolu).

Łącznik krzyżowy – cena. Ile kosztują wyłączniki krzyżowe?

Cena łącznika krzyżowego zależy od producenta i rodzaju przełącznika (oraz jego dodatkowych funkcji).

Łącznik krzyżowy kosztuje od ok. 15 zł (zwykły wyłącznik jednofazowy – z plakietkami i uchwytami w komplecie i opcją doboru różnych ramek, stopień ochrony IP21) do nawet ok. 350 z (w przypadku łącznika krzyżowego wykonanego z porcelany – dostępnego w kilku wersjach kolorystycznych do wyboru lub łącznika wykonanego z wysokiej jakości materiałów – z dodatkowym podświetleniem przycisków).

Warto wiedzieć:

Więcej poradników o elektryce

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty