Cennik usług elektrycznych – montaż gniazdka, rozdzielni, osprzętu

Cennik elektryka obejmuje takie prace, jak montaż rozdzielni elektrycznej, montaż gniazdek, łączników i koryt kablowych, biały montaż elektryczny, kładzenie kabli, a opcjonalnie: modyfikacje elektryki (przenoszenie gniazdek, dodatkowe punkty elektryczne). Koszty instalacji można też rozbić na cennik robót elektrycznych – wydzielając ceny osprzętu elektrycznego. Kosztorys elektryczny powinien również obejmować opracowanie (lub korektę) schematu instalacji elektrycznej, wszelkiego rodzaju niezbędne pomiary. Ile kosztuje podłączenie prądu? Jaka jest cena instalacji elektrycznej i usług elektryka?

Ceny usług elektrycznych – najważniejsze informacje

Cennik robót elektrycznych i usług elektrycznych nie sprowadza się do jednego przelicznika kosztów za zainstalowany punkt elektryczny. To zbyt duże uproszczenie. Innymi słowy: różne są ceny montażu gniazdek, włączników (łączników), lamp, kamer, instalacji alarmowej, instalacji telewizyjnej czy internetowej.

Można przyjąć, że ceną wyjściowa za jeden punkt elektryczny w mieszkaniu mieści się w przedziale od ok. 40 zł (z użyciem najtańszych materiałów) do ok. 80 zł (z użyciem lepszych materiałów). Na cenę końcową wpływa nie tylko rodzaj gniazdek i zakres pracy elektryka, ale też np. liczba gniazdek (przy dużej liczbie gniazdek i łączników cena w przeliczeniu za montaż jednego gniazdka będzie spadać).

Ceny usług elektryka zależą też od stopnia skomplikowania prac (a nawet takich z pozoru nieistotnych szczegółów, jak kubatura samego budynku). Przykładowo: podłączenie 4 kamer w budynku parterowym o metrażu 300 m kw. może być droższe niż w piętrowym – w pierwszej opcji potrzeba więcej kabla do wdrożenia w życie całego schematu instalacji.

Można więc przyjąć rynkowe ceny (na zasadzie orientacyjnej), ale w każdym przypadku cennik elektryka wymaga konsultacji i indywidualnego podejścia. Pełna wycena instalacji elektrycznej w optymalnej wersji powinna być prowadzona na terenie nieruchomości – po oględzinach aktualnego stanu i szczegółowym określeniu zakresu prac elektryka.

Warto też poznać szacunkowy koszt instalacji elektrycznej w domu (ceny materiałów i wykonania elektryki).

Elektryk - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 44 439 Elektryków najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Cena instalacji elektrycznej – od czego zależy?

Na ostateczną cenę instalacji elektrycznej wpływają takie czynniki, jak:

 • liczba punktów elektrycznych;
 • rodzaj użytych materiałów;
 • rodzaje gniazdek;
 • przekroje kabli, rodzaje izolacji;
 • dodatkowe komponenty okablowania (np. prowadzenie kabli w rurkach);
 • kubatura i metraż mieszkania lub domu;
 • wszelkie elementy premium (np. instalacja smart, dom inteligentny).

Ile kosztuje podłączenie prądu?

Zacznijmy od tego, że do ceny instalacji elektrycznej należy doliczyć koszt przyłącza elektrycznego. Do wniosku o opcję podpięcia do przyłącza energetycznego trzeba dołączyć niezbędne dokumenty (akt własności, plan zabudowy, rodzaj zasilania obiektu, grupa energetyczna, miejsce przyłączenia do sieci, wszelkie niezbędne uzgodnienia z zakładem energetycznym).

Czy da się załatwić wszystkie te formalności przed rozpoczęciem prac budowlanych, tak aby mieć dostęp do prądu? Tak, w takiej sytuacji stosowane jest napowietrzne przyłącze prądu (traktowane jako tymczasowe przyłącze elektroenergetyczne) – po otrzymaniu niezbędnych zgód i akceptacji od Zakładu Energetycznego elektryk może wykonać tego rodzaju podłączenie.

Jaki jest koszt podłączenia domu do prądu? Cena zależy przede wszystkim od rodzaju przyłącza i mocy, przykładowo: kablowe przyłącze prądu kosztuje ok. 150-200 zł za 1 kW, a więc w przypadku mocy 12 kW należy przygotować się na wydatek rzędu ok. 2 000 zł. Tymczasowe (napowietrzne) przy tych samych założeniach przyłącze to wydatek na poziomie ok. 1500 zł.

Czytaj też: Wymiana instalacji elektrycznej – cena

Montaż i naprawa gniazdka – cena

elektryk montuje gniazda elektryczne

Ile kosztuje montaż lub naprawa gniazdka?

 • montaż gniazda jednofazowego – 30-40 zł za punkt (robocizna) + do tego cena materiału;
 • montaż gniazda trójfazowego – 35-50 zł za punkt (robocizna) + cena materiału;
 • montaż gniazda antenowego – ok. 30 zł za punkt;
 • montaż gniazda typu RJ-45 (gniazdo na kabel sieciowy) – ok. 30 zł za punkt;
 • naprawa zepsutego gniazdka lub łącznika – ok. 50 zł.

Instalacja oświetleniowa – cennik

W tym przypadku ceny również są do uzgodnienia – w zależności od zakresu prac i rodzaju projektu, ceny orientacyjne:

 • montaż oświetlenia (pojedynczego punktu, np.: żyrandola, lampy, kinkietów itp.) – ok. 70 zł;
 • wymiana starego oświetlenia – ok. 80 zł.

Jaki jest koszt podłączenia sprzętów?

Ile kosztuje podłączenie sprzętów? Podajemy przykładowe ceny:

 • podłączenie kuchenki indukcyjnej – ok. 100 zł;
 • podłączenie piekarnika – ok. 100 zł;
 • podłączenie lodówki / zmywarki – ok. 100 zł.

Wszystkie wymienione prace podlegają indywidualnej wycenie. Zakres cenowy niektórych prac (np. montażu i podłączenia okapów) jest bardzo szeroki.

Jaki jest średni koszt instalacji elektrycznej w mieszkaniu 50 m kw.?

Przyjmując, że w mieszkaniu planujemy skorzystać z komponentów ze średniej półki, a sama instalacja elektryczna będzie oparta na standardowych rozwiązaniach – cena za całość to ok. 3 000 zł (robocizna + materiał).

W cenę wliczone jest opracowanie dokumentacji (atest, pomiary elektryczne). W przypadku rozwiązań niestandardowych (np. instalacja elektryczna półautomatyczna – ze zdalnie sterowanymi roletami) – cena wzrasta nawet 2-krotnie. Największy wpływ na cenę ma inteligentna (w pełni automatyczna) instalacja elektryczna (z dodatkami typu alarm i kamery) – w tym przypadku to wydatek ok. 15-16 tys. za samą robociznę.

Jeśli dodatkowo w ramach prac ma być wykonany demontaż starej instalacji elektrycznej, to w mieszkaniu 50 m kw. należy doliczyć dodatkowo ok. 1 000 zł do ceny końcowej.

Ile trwa montaż instalacji w mieszkaniu 50-metrowym? Zakładając, że jest puste i można bez problemu działać każdego dnia – ok. 7-10 dni.

Czytaj też:

Gwarancja na instalację elektryczną – co obejmuje?

Okres gwarancji na elektrykę w mieszkaniu zależy od firmy i często dodatkowo od gwarancji producenta na poszczególne elementy instalacji. Na wykonaną usługę firmy często dają gwarancję od 5 do 7 lat.

Na materiały (kable, bezpieczniki, włączniki, gniazdka) – często obowiązuje 2- lub 3-letnia gwarancja producenta. Gwarancji nie podlegają przeróbki na własną rękę lub niewłaściwe użytkowanie (np. wpinanie do obwodu niewłaściwych urządzeń).

Czytaj też: Instalacja elektryczna bezpuszkowa – jak wykonać instalację bez puszek?

Więcej poradników o elektryce

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty