elektryk podłącza kable w skrzynce przyłączeniowej - w 2021

Cennik usług elektrycznych – montaż gniazdka, rozdzielni, osprzętu

Cennik usług elektrycznych – montaż gniazdka, rozdzielni, osprzętu

Cennik elektryka obejmuje takie prace, jak montaż rozdzielni elektrycznej, montaż gniazdek, łączników i koryt kablowych, biały montaż elektryczny, kładzenie kabli, a opcjonalnie: modyfikacje elektryki (przenoszenie gniazdek, dodatkowe punkty elektryczne). Koszty instalacji można też rozbić na cennik robót elektrycznych – wydzielając ceny osprzętu elektrycznego. Kosztorys elektryczny powinien również obejmować opracowanie (lub korektę) schematu instalacji elektrycznej, wszelkiego rodzaju niezbędne pomiary. Ile kosztuje podłączenie prądu? Jaka jest cena instalacji elektrycznej i usług elektryka?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 22 stycznia 2021 22.01.2021 Czas lektury: 5min

Ceny usług elektrycznych – najważniejsze informacje

Cennik robót elektrycznych i usług elektrycznych nie sprowadza się do jednego przelicznika kosztów za zainstalowany punkt elektryczny. To zbyt duże uproszczenie. Innymi słowy: różne są ceny montażu gniazdek, włączników (łączników), lamp, kamer, instalacji alarmowej, instalacji telewizyjnej czy internetowej.

Ceny usług elektryka zależą też od stopnia skomplikowania prac (a nawet takich z pozoru nieistotnych szczegółów, jak kubatura samego budynku). Przykładowo: podłączenie 4 kamer w budynku parterowym o metrażu 300 m kw. może być droższe niż w piętrowym – w pierwszej opcji potrzeba więcej kabla do wdrożenia w życie całego schematu instalacji.

Można więc przyjąć rynkowe ceny (na zasadzie orientacyjnej), ale w każdym przypadku cennik elektryka wymaga konsultacji i indywidualnego podejścia. Pełna wycena instalacji elektrycznej w optymalnej wersji powinna być prowadzona na terenie nieruchomości – po oględzinach aktualnego stanu i szczegółowym określeniu zakresu prac elektryka.

Ile kosztuje punkt elektryczny?

Można przyjąć, że ceną wyjściowa za jeden punkt elektryczny w mieszkaniu mieści się w przedziale od ok. 40 zł (z użyciem najtańszych materiałów) do ok. 80 zł (z użyciem lepszych materiałów). Na cenę końcową wpływa nie tylko rodzaj gniazdek i zakres pracy elektryka, ale też np. liczba gniazdek (przy dużej liczbie gniazdek i łączników cena w przeliczeniu za montaż jednego gniazdka będzie spadać).

Elektryk - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 48 686 Elektryków najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Cena instalacji elektrycznej – od czego zależy?

Na ostateczną cenę instalacji elektrycznej wpływają takie czynniki, jak:

 • liczba punktów elektrycznych;
 • rodzaj użytych materiałów;
 • rodzaje gniazdek;
 • przekroje kabli, rodzaje izolacji;
 • dodatkowe komponenty okablowania (np. prowadzenie kabli w rurkach);
 • kubatura i metraż mieszkania lub domu;
 • wszelkie elementy premium (np. instalacja smart, dom inteligentny).

Ile kosztuje podłączenie prądu?

Zacznijmy od tego, że do ceny instalacji elektrycznej należy doliczyć koszt przyłącza elektrycznego. Do wniosku o opcję podpięcia do przyłącza energetycznego trzeba dołączyć niezbędne dokumenty (akt własności, plan zabudowy, rodzaj zasilania obiektu, grupa energetyczna, miejsce przyłączenia do sieci, wszelkie niezbędne uzgodnienia z zakładem energetycznym).

Czy da się załatwić wszystkie te formalności przed rozpoczęciem prac budowlanych, tak aby mieć dostęp do prądu? Tak, w takiej sytuacji stosowane jest napowietrzne przyłącze prądu (traktowane jako tymczasowe przyłącze elektroenergetyczne) – po otrzymaniu niezbędnych zgód i akceptacji od Zakładu Energetycznego elektryk może wykonać tego rodzaju podłączenie.

Jaki jest koszt podłączenia prądu do domu? Cena zależy przede wszystkim od rodzaju przyłącza i mocy, przykładowo: kablowe przyłącze prądu kosztuje ok. 150-200 zł za 1 kW, a więc w przypadku mocy 12 kW należy przygotować się na wydatek rzędu ok. 2 000 zł. Tymczasowe (napowietrzne) przy tych samych założeniach przyłącze to wydatek na poziomie ok. 1500 zł.

Montaż i naprawa gniazdka – cena

elektryk montuje gniazda elektryczne

Ile kosztuje montaż lub naprawa gniazdka?

 • montaż gniazda jednofazowego – 30-40 zł za punkt (robocizna) + do tego cena materiału;
 • montaż gniazda trójfazowego – 35-50 zł za punkt (robocizna) + cena materiału;
 • montaż gniazda antenowego – ok. 30 zł za punkt;
 • montaż gniazda typu RJ-45 (gniazdo na kabel sieciowy) – ok. 30 zł za punkt;
 • naprawa zepsutego gniazdka lub łącznika – ok. 50 zł.

Instalacja oświetleniowa – cennik

W tym przypadku ceny również są do uzgodnienia – w zależności od zakresu prac i rodzaju projektu, ceny orientacyjne:

 • montaż oświetlenia (pojedynczego punktu, np.: żyrandola, lampy, kinkietów itp.) – ok. 70 zł;
 • wymiana starego oświetlenia – ok. 80 zł.

Jaki jest koszt podłączenia sprzętów?

Ile kosztuje podłączenie sprzętów? Podajemy przykładowe ceny:

 • podłączenie kuchenki indukcyjnej – ok. 100 zł;
 • podłączenie piekarnika – ok. 100 zł;
 • podłączenie lodówki / zmywarki – ok. 100 zł.

Wszystkie wymienione prace podlegają indywidualnej wycenie. Zakres cenowy niektórych prac (np. montażu i podłączenia okapów) jest bardzo szeroki.

Jaki jest średni koszt instalacji elektrycznej w mieszkaniu 50 m kw.?

Przyjmując, że w mieszkaniu planujemy skorzystać z komponentów ze średniej półki, a sama instalacja elektryczna będzie oparta na standardowych rozwiązaniach – cena za całość to ok. 3 000 zł (robocizna + materiał).

W cenę wliczone jest opracowanie dokumentacji (atest, pomiary elektryczne). W przypadku rozwiązań niestandardowych (np. instalacja elektryczna półautomatyczna – ze zdalnie sterowanymi roletami) – cena wzrasta nawet 2-krotnie. Największy wpływ na cenę ma inteligentna (w pełni automatyczna) instalacja elektryczna (z dodatkami typu alarm i kamery) – w tym przypadku to wydatek ok. 15-16 tys. za samą robociznę.

Jeśli dodatkowo w ramach prac ma być wykonany demontaż starej instalacji elektrycznej, to w mieszkaniu 50 m kw. należy doliczyć dodatkowo ok. 1 000 zł do ceny końcowej.

Ile trwa montaż instalacji w mieszkaniu 50-metrowym? Zakładając, że jest puste i można bez problemu działać każdego dnia – ok. 7-10 dni.

Gwarancja na instalację elektryczną – co obejmuje?

Okres gwarancji na elektrykę w mieszkaniu zależy od firmy i często dodatkowo od gwarancji producenta na poszczególne elementy instalacji. Na wykonaną usługę firmy często dają gwarancję od 5 do 7 lat.

Na materiały (kable, bezpieczniki, włączniki, gniazdka) – często obowiązuje 2- lub 3-letnia gwarancja producenta. Gwarancji nie podlegają przeróbki na własną rękę lub niewłaściwe użytkowanie (np. wpinanie do obwodu niewłaściwych urządzeń).

Jak oceniasz ten poradnik?

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco