projekty instalacji elektrycznej z kalkulatorem - w 2021

Koszt instalacji elektrycznej w domu – ceny materiałów i wykonania elektryki

Koszt instalacji elektrycznej w domu – ceny materiałów i wykonania elektryki

Poprawne ułożenie instalacji elektrycznej w domu to zadanie, z którym bez problemu poradzi sobie wykwalifikowany elektryk. Jaki jest koszt wykonania takiej instalacji? Na koszty elektryki wpływa bardzo dużo czynników, m.in. ceny użytych materiałów elektrycznych, metraż domu, sposób rozprowadzenia elektryki, wszelkie dodatkowe elementy. Ceny instalacji elektrycznej w wersji standard znacząco odbiegają od kosztów elektryki w pełni inteligentnej i automatycznej. Sprawdziliśmy, jaki jest szacunkowy koszt instalacji elektrycznej w domu: w pakiecie standard, ze średniej półki i z wykorzystaniem komponentów z wysokiej półki.

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 22 stycznia 2021 22.01.2021 Czas lektury: 4min

Na koszty instalacji elektrycznej w domu składają się m.in.:

 • stworzenie schematu instalacji elektrycznej,
 • ułożenie gniazd elektrycznych i punktów oświetleniowych,
 • robocizna i wszelkie dodatkowe prace (typu demontaż starej instalacji, bruzdowanie ścian, wymiana rozdzielnicy lub zakup nowej),
 • elementy elektryki.

Wycena powinna obejmować również wszelkie prace wokół domu (np. wypuszczenie kabli zewnętrznych ogrodowych, montaż gniazdek zewnętrznych, podpięcie elektryki do domofonu, dzwonka, drzwi wjazdowych - itd.).

Przed rozpoczęciem prac warto dopytać elektryka, czy w koszt wliczone są materiały, robocizna, pomiary i odbiór (wraz z opracowaniem dokumentacji technicznej elektryki). Jeśli dodatkowo planujesz modernizację instalacji, dowiedz się, jaki jest koszt wymiany starej instalacji).

Jaki jest koszt instalacji elektrycznej w domu 150 m kw. (pakiet standard)?

Koszt podstawowej instalacji elektrycznej w domu o metrażu ok. 150 m kw. wynosi ok. 15-20 tys. zł. Średnio można przyjąć, że każde dodatkowe 10 m kw. powierzchni to ok. 1 000 zł więcej do kosztów elektryki. Koszt montażu podwójnego (podstawowego) gniazda i ułożenia jednego punktu elektrycznego to ok. 50-100 zł.

 • jako instalację elektryczną standardową przyjmujemy: instalację bez kamer, bez elektrycznych rolet, bez dodatkowych przyłączy zewnętrznych;
 • w ramach wyceny w koszt końcowy wliczane są zarówno materiały, jak i robocizna; montaż podstawowych gniazdek i łączników oraz skrzynki; a dodatkowo: wszelkie niezbędne pomiary i przygotowanie całej dokumentacji;
 • w standardzie zakładamy też, że dom ma piwnicę oraz poddasze; nie ma komplikacji w dostępie do przyłącza i stacji (nie jest wymagana dodatkowa praca związana z dostępem do podstawowego przyłącza).
Elektryk - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 48 686 Elektryków najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wycena instalacji elektrycznej – jak przebiega?

schemat instalacji elektrycznej przedstawiający jej wszystkie elementy

Jak wycenić instalację elektryczną? Dobry elektryk w tym celu zadaje klientom zazwyczaj kilka pytań:

 • jak wygląda aktualny projekt instalacji (oddzielny, indywidualny) – zazwyczaj schemat instalacji elektrycznej kupiony w pakiecie z projektem budowlanym jest ubogi (na projekt składają się same podstawy, np. 3 gniazdka, łącznik, lampa w pomieszczeniu);
 • czy schemat instalacji elektrycznej będzie rozbudowywany (np. o alarm, kamery, sterowanie roletami – obecnie takie rozwiązania stają się podstawą instalacji elektrycznej w domach);
 • czy klient ma czas na spotkanie (wycenę najlepiej jest przeprowadzić "na żywo", a nie mailowo czy telefonicznie);
 • czy projekt ma dodatkowo obejmować jakieś nietypowe i innowacyjne rozwiązania.

Cena instalacji elektrycznej w domu 150 m kw. (instalacja półautomatyczna, pakiet ze średniej półki)

 • pakiet ze średniej półki obejmuje wyższej jakości komponenty (lepsze gniazdka elektryczne i łączniki, wyższej jakości okablowanie, dodatkowe rurki na kable);
 • instalacja elektryczna półautomatyczna zakłada, że część elektryki będzie zainstalowana z opcją zdalnego sterowania (np. sterowniki do oświetlenia, połączenie przez aplikację montowane dodatkowo w puszkach wyłączników, gniazdka ze sterowaniem za pomocą smartfona lub odczytem zużycia energii).

W przedstawionym scenariuszu cena instalacji elektrycznej w domu 150 m kw. to ok. 30-40 tys. zł. W cenę wliczone są takie usługi, jak: opracowanie pełnej dokumentacji, podstawowa konfiguracja sterowników, robocizna i odbiór (oraz wszelkie pomiary końcowe).

Instalacja elektryczna smart (inteligentna) w domu jednorodzinnym – ile kosztuje?

Szacunkowy koszt instalacji elektrycznej w pakiecie premium zależy od tego, jak interpretowane jest pojęcie domu smart. Dla jednych to przede wszystkim pełna kontrola elektryki w domu (włączanie i wyłączanie oświetlenia z telefonu, opcja planów oszczędzania, sterowanie zdalne roletami, timer rolet), dla innych – możliwość tworzenia scenerii oświetlenia.

W niektórych przypadkach cały projekt dzieli się na dwa etapy: podstawowe przyłącza wykonuje elektryk, a wszelkie technologie smart (czy dodatkowe sterowniki) konfiguruje firma specjalizująca się w tego typu realizacjach.

Koszt w pełni inteligentnej i automatycznej instalacji elektrycznej w domu 150 m kw. to ok. 50-70 tys. zł. Cena obejmuje instalację pełnego systemu inteligentnego (dodatkowo takie komponenty, jak alarm i kamery – z opcjami zdalnego monitorowania).

Jak oceniasz ten poradnik?

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco