Jak potwierdzić swój status spadkobiercy?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak DKK Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Chachlowska nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

DKK Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Chachlowska

439

Jak potwierdzić swój status spadkobiercy?

Autor: DKK Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Chachlowska, publikacja: 2021-04-14

Spadkobierca nabywa spadek (czyli w języku potocznym: dziedziczy) z momentem śmierci spadkodawcy, który to moment nazywa się „chwilą otwarcia spadku”. Zwykle dziedziczymy wtedy udziały w całym spadku. Aby jednak móc rozporządzać konkretnymi elementami spadku (jak pozostawione przez spadkodawcę mieszkanie, samochód czy pieniądze), trzeba zacząć od przeprowadzenia odpowiedniego postępowania, które potwierdzi nasz status spadkobiercy. Taki status uzyskuje się dzięki aktowi poświadczenia dziedziczenia albo stwierdzeniu nabycia spadku.

Akt poświadczenia – kiedy można, a kiedy nie można z niego skorzystać?

Z instytucji aktu poświadczenia dziedziczenia można skorzystać w sytuacjach niespornych, np. gdy nie ma wątpliwości co do tego, kto należy do grona spadkobierców, co może wynikać choćby wprost z testamentu. Do jego sporządzenia, którego dokonuje notariusz, konieczna jest obecność wszystkich osób mogących być spadkobiercami ustawowymi lub testamentowymi osoby zmarłej.

Nie w każdej sytuacji sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia jest możliwe. Nie będzie on mógł być sporządzony m.in. w sytuacji, gdy spadkodawca zmarł przed 1 lipca 1984 r., a także gdy spadkodawca był cudzoziemcem lub w skład spadku wchodzi nieruchomość położona za granicą.

Potwierdzenie statutu spadkobiercy przez sąd

Drugą możliwością potwierdzenia swojego statusu spadkobiercy jest zwrócenie się do sądu, by ten wydał postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku przez spadkobierców. Aby zainicjować postępowanie, należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu rejonowego ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.

Wniosek podlega opłacie. Trzeba do niego załączyć takie dokumenty jak akt zgonu spadkodawcy i akty urodzenia lub małżeństwa wnioskodawców i uczestników postępowania.

Dzięki stwierdzeniu nabycia spadku przez sąd potwierdzamy swój status spadkobiercy, a także nasz udział w masie spadkowej. Na tym etapie nie określa się jeszcze, kto dziedziczy konkretne składniki pozostawionego majątku. Zostaje to przesądzone dopiero dzięki działowi spadku.

Notariusz - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 842 Notariuszy najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o czynnościach notarialnych