Jak napisać pozew o rozwód?
Napisanie pozwu o rozwód można zlecić adwokatowi, ale można pozew również napisać samodzielnie. Jeżeli wybierze się tę drugą opcję, warto dokładnie prześledzić, jakie informacje powinien zawierać pozew, żeby uniknąć sytuacji, w której sąd będzie nas wzywał do uzupełnienia braków, co może wydłużyć całe postępowanie.
Z poradnika dowiesz się
Co powinien zawierać pozew o rozwód?
Oznaczenie sądu, do którego jest skierowany pozew. Powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu.
Z braku takiej podstawy właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma, wówczas jest to sąd miejsca zamieszkania powoda, np. Sąd Okręgowy w Krakowie.
Elementy, które musi zawierać pozew:
-
imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
-
numer PESEL powoda;
-
oznaczenie miejsca zamieszkania stron;
-
oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy przedstawicieli ustawowych i pełnomocników stron (jeśli dotyczy);
-
oznaczenie rodzaju pisma (np. pozew o rozwód bez orzekania o winie / pozew o rozwód z orzeczeniem o winie);
-
dokładnie określone żądanie (np. "Wnoszę o rozwiązanie przez rozwód małżeństwa Jana Nowaka i Anny Nowak zawartego w dniu (data) przed Urzędnikiem Stanu Cywilnego w (miasto), nr aktu małżeństwa (data) bez orzekania o winie / z orzeczeniem o winie";
-
wskazanie faktów, na których powód opiera swoje żądanie oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów (np. strony zawarły wniosek małżeński w dniu (data) przed Urzędnikiem Stanu Cywilnego w (miasto), nr aktu małżeństwa.
Pozostałe dokumenty:
-
dowód numer jeden, czyli odpis skrócony aktu małżeństwa dla wykazania faktu zawarcia małżeństwa przez strony;
-
dowód numer dwa, czyli przesłuchanie stron dla wykazania faktu całkowitego rozpadu pożycia małżeńskiego w każdej sferze pomiędzy stronami, stosunków panujących pomiędzy stronami, braku woli utrzymania małżeństwa (wszelkie więzi duchowe, gospodarcze i fizyczne zostały nieodwracalnie zerwane pomiędzy stronami);
-
dowód numer trzy, czyli odpis aktu urodzenia dla wykazania faktu posiadania przez strony jednego wspólnego małoletniego dziecka
-
wskazanie faktów uzasadniających właściwość sądu (np. ostatnim wspólnym miejscem zamieszkania małżonków było miasto Kraków. Obecnie powódka nadal mieszka w Krakowie. Dlatego właściwy jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania małżonków, tj. Sąd Okręgowy w Krakowie);
-
informacje, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia (np. "Oświadczam, że nie podjęto próby mediacji, ponieważ Strony nie widzą możliwości ponownego nawiązania pożycia małżeńskiego").
Dodatkowe dokumenty
Pozew może zawierać:
-
wnioski o zabezpieczenie powództwa,
-
nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności i przeprowadzenie rozprawy w nieobecności powoda,
-
wnioski służące do przygotowania rozprawy,
-
podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,
-
wymienienie załączników (załączniki te należy do pozwu dołączyć),
-
odpis pozwu wraz z załącznikami (odpis skrócony aktu małżeństwa, odpis aktu urodzenia dziecka / dzieci).
Zobacz także: Firmy zajmujące się pisaniem wniosków, pism i podań
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o kancelariach prawnych
Wniosek o upadłość konsumencką składany jest w celu pozbycia się zadłużenia. Jednakże warto wiedzieć, że samo złożenie wniosku i ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie oznacza automatycznego pozbycia się długów. Ten główny i naczelny cel nie zawsze się osiągnie. Dlatego też na taką ewentualność dłużnik musi być przygotowany. Ale o tym nie dowiesz się z informacji i reklam od tzw. „firm oddłużeniowych” i wiadomości w mediach oraz innych informacji przekazywanych w środkach masowego przekazu.
29.06.2022Artykuł porusza zagadnienie wpływu ogłoszenia upadłości na toczące się postępowania sądowe, administracyjne i egzekucyjne wobec upadłego.
19.08.2022Przy podziale majątku wspólnego po rozwodzie czy przy dziale spadku wartość przedsiębiorstwa liczy się bez długów, tak jakby ich nie było.
28.04.2020Obowiązek roczny rozliczenia podatku dochodowego (PIT) ciąży na większości obywateli. W miarę zbliżania się końcowego terminu złożenia PIT-ów otrzymuję dużo zapytań, kto powinien zająć się tą sprawą po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej przez sąd – syndyk (doradca restrukturyzacyjny) czy upadły?
23.09.2021Upadły (dłużnik), któremu Sąd ustalił Plan Spłaty Wierzycieli, ma obowiązek złożenia sprawozdania z wykonywania planu do 30 kwietnia bieżącego roku.
23.06.2022Artykuł ten opisuje sposób działania w przypadku chęci złożenia zażalenia na postanowienia sędziego-komisarza oraz sądu upadłościowego. Poruszamy zagadnienie ustalenia właściwego terminu wniesienia zażalenia.
23.05.2022