Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Zmiana zawartego układu w postępowaniu upadłościowym. Część III

Zmiana zawartego układu w postępowaniu upadłościowym. Część III

W tym artykule zwracamy Państwa uwagę na skutki wynikające z uchylenia układu w postępowaniu upadłościowym. Odpowiemy również na pytanie odnośnie tego, od czego zależy wysokość roszczeń oraz co stanowi zabezpieczenie wierzytelności.

author box img

Piotr Witkowski

Zaktualizowano: 23 maja 2022 23.05.2022 Czas lektury: 2min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 6438 Kancelarii Prawa Gospodarczego blisko Ciebie

Skutki uchylenia układu w postępowaniu upadłościowym

Uchylając układ, sąd otwiera zakończone postępowanie upadłościowe celem dokonania likwidacji majątku upadłego. Otwarte postępowanie stanowi kontynuację postępowania, w którym zawarty został uchylony układ. Sąd wprawdzie na nowo ustanawia sędziego-komisarza oraz syndyka, jednak nie ustala się już nowej listy wierzytelności, która w razie potrzeby jest jedynie uzupełniana. Nie ma zatem potrzeby ponownego zgłaszania wierzytelności przez dotychczasowych wierzycieli. Powinni to uczynić jedynie wierzyciele, których wierzytelności powstały po dacie ogłoszenia upadłości, oraz wierzyciele, którzy nie zostali objęciu układem, a chcą uczestniczyć w dalszym postępowaniu upadłościowym.

Otwarcie postępowania rodzi takie same skutki, jak samo ogłoszenie upadłości. Postanowienie o uchyleniu układu jest przy tym skuteczne od chwili jego wydania, mimo że jest ono zaskarżalne. W związku z powyższym już z datą wydania postanowienia o uchyleniu układu upadły m.in. traci prawo zarządu swoim majątkiem.

Wysokość roszczeń

Po otwarciu postępowania upadłościowego dotychczasowi wierzyciele dochodzą swych roszczeń w ich pierwotnej wysokości (art. 179 ust. 1 pr. restr.). Doliczane są do nich jedynie odsetki za okres pomiędzy dniem ogłoszenia upadłości a datą uprawomocnienia się postanowienia o uchyleniu układu. Jeżeli wierzytelność była wyrażona w walucie obcej lub miała charakter niepieniężny, to nie dokonuje się jej ponownego przeliczenia.

Sumy wypłacone wierzycielom na podstawie układu zalicza się natomiast na poczet dochodzonych wierzytelności. Jeżeli na skutek wykonania postanowień uchylonego układu wierzytelność została zaspokojona w inny sposób (np. w drodze przejęcia majątku upadłego), stopień zaspokojenia oblicza się według przelicznika określonego w układzie.

Hipoteka, zastaw, zastaw rejestrowy, zastaw skarbowy lub hipoteka morska zabezpieczają wierzytelność w takiej wysokości, w jakiej nie została ona zaspokojona w wyniku wykonywania uchylonego układu (art. 179 ust. 1 pr. restr.).

Na skutek uchylenia układu wyciąg z listy wierzytelności traci moc tytułu egzekucyjnego. W związku z powyższym postępowania egzekucyjne wszczęte na podstawie takiego wyciągu podlegają umorzeniu. Przy tym konieczny jest tu stosowny wniosek dłużnika lub wierzyciela.

Dodano: 23 maja 2022 Zaktualizowano: 23 maja 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco