Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Ogłoszenie upadłości Spółki z o.o., a ochrona członków Zarządu

Ogłoszenie upadłości Spółki z o.o., a ochrona członków Zarządu

Spółka z o.o. należy do tzw. spółek kapitałowych*. Elementami koniecznymi w tego typu spółce są: wspólnicy i zarząd. Co do zasady za zobowiązania (długi) spółki z o.o. wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności. Taką odpowiedzialność ponoszą natomiast członkowie Zarządu.

author box img

Piotr Witkowski

Zaktualizowano: 23 czerwca 2022 23.06.2022 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 6438 Kancelarii Prawa Gospodarczego blisko Ciebie

Wśród członków Zarządu Spółek z o.o. niekiedy panuje mylne przekonanie, że złożenie wniosku o upadłość spółki z o.o. chroni członków zarządu przed osobistą*** odpowiedzialnością za długi Spółki. Przeświadczenie to nie jest prawdziwe. Albowiem złożenie wniosku o upadłość Spółki z o.o. chroni członków zarządu jedynie wówczas, gdy został on złożony w odpowiednim czasie.

Zgodnie z dyspozycją art. 299 § 1 kodeksu spółek handlowych – jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie Zarządu odpowiadają wówczas osobiście i solidarnie za jej zobowiązania (długi).

Warunki konieczne do uwolnienia członków Zarządu od odpowiedzialności solidarnej i osobistej za zobowiązania Spółki z o.o.

Członek zarządu, aby uwolnić się od wspomnianej odpowiedzialności, powinien złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości spółki z o.o. w terminie niż 30 dni od chwili (momentu), gdy zaistniała podstawa do ogłoszenia upadłości. Za podstawę uważa się sytuację (stan) niewypłacalności dłużnika (Spółki z o.o.)****.

Dłużnik jest niewypłacalny, w chwili, w której utracił zdolność do regulowania (wykonywania) swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych (finansowych).

Domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do realizacji wymagalnych zobowiązań, jeśli opóźnienie w wykonywaniu tych zobowiązań przekracza trzy (3) miesiące. Spółka z o.o. jest niewypłacalna również wówczas, gdy jej zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jej majątku, a stan ten trwa przez okres przekraczający 24 miesiące.

Warto zaznaczyć również, że dla określenia czy dłużnik (spółka z o.o.) jest niewypłacalny, nie ma znaczenia, czy nie wykonuje wszystkich swoich zobowiązań, czy też tylko niektórych z nich.

Tak też istotnym, koniecznym i niezbędnym do określenia czy zaistniały przesłanki do złożenia (ogłoszenia upadłości Spółki) ma to, iż nie wykonuje ona wymagalnych zobowiązań*****.

Zatem złożenie wniosku w terminach przywołanych wyżej, może zwolnić członków zarządu od odpowiedzialności osobistej i solidarnej za zobowiązania Sp. z o.o.

Inne okoliczności mogące mieć wpływ na uchylenie odpowiedzialności członków Zarządu Sp. z o.o.

Niezłożenie wniosku przez członków zarządu na zasadach podanych w pkt. II nin. artykułu nie musi definitywnie przesądzać o odpowiedzialności.

Członkowie (członek) Zarządu może bronić się np. tym, iż wskaże, że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez jego winy, albo że, pomimo niezgłoszenia wniosku oraz niewydania postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, albo niezatwierdzenie układu z wierzycielami, wierzyciel nie poniósł szkody. Przykładowa przyczyną usprawiedliwiającą niezgłoszenia wniosku może być np. ciężka choroba członka Zarządu.

* Spółka kapitałowa jest to prawna forma organizacji podmiotów gospodarczych, w której istotą funkcjonowania jest kapitał. Spółki kapitałowe to spółki akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością. Ich ustrój reguluje ustawa Kodeks spółek handlowych.

** Zgodnie z art. 151 § 4 k.s.h. za zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiada sama spółka jako osoba prawna. Ponosi ona tę odpowiedzialność samodzielnie i całym swoim majątkiem, za jej zobowiązania nie odpowiadają natomiast wspólnicy.

*** Odpowiedzialność osobista wskazuje na to, że członkowie zarządu odpowiadają swoim majątkiem prywatnym za całość zobowiązań spółki. Natomiast solidarna oznacza, że wszyscy odpowiadają za cały dług (Spółka i członkowie zarządu).

**** Art. 299 kodeksu spółek handlowych.

***** Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12 kwietnia 2018 r., I FSK 1359/16.

Dodano: 23 czerwca 2022 Zaktualizowano: 23 czerwca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco