Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Zażalenie na postanowienia sędziego-komisarza oraz sądu upadłościowego. Część I

Zażalenie na postanowienia sędziego-komisarza oraz sądu upadłościowego. Część I

Artykuł ten opisuje sposób działania w przypadku chęci złożenia zażalenia na postanowienia sędziego-komisarza oraz sądu upadłościowego. Poruszamy zagadnienie ustalenia właściwego terminu wniesienia zażalenia.

author box img

Piotr Witkowski

Zaktualizowano: 23 maja 2022 23.05.2022 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

  • W jaki sposób ustalić właściwy termin wniesienia zażalenia?
  • Więcej poradników o prawie gospodarczym

Ponad 6438 Kancelarii Prawa Gospodarczego blisko Ciebie

Na wydawane w toku postępowania upadłościowego postanowienia sądu upadłościowego oraz sędziego-komisarza zażalenie przysługuje w przypadkach wskazanych przepisami ustawy: Prawo upadłościowe oraz ustawy, Kodeks postępowania cywilnego (art. 222 ust. 1, art. 229 p.u.).

W jaki sposób ustalić właściwy termin wniesienia zażalenia?

Termin do wniesienia zażalenia wynosi tydzień (art. 224 ust. 1 p.u.). Dla postanowień wydanych na posiedzeniu niejawnym co do zasady termin ten biegnie od dnia zamieszczenia postanowienia w Centralnym Rejestrze Restrukturyzacji i Upadłości (art. 224 ust. 1 p.u.), a do czasu jego utworzenia (tj. do dnia 1 lutego 2018 r.) od dnia wyłożenia w sekretariacie sądu (art. 455 ust. 2 pr. restr.).

Jeżeli postanowienie wydane na posiedzeniu niejawnym podlega obwieszczeniu, termin do wniesienia środka zaskarżenia biegnie od dnia jego obwieszczenia w wyżej wskazanym rejestrze, a do czasu jego utworzenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (art. 224 ust. 2 p.u., art. 455 ust. 1 pr. restr.).

Jeżeli natomiast przepisy nakazują doręczenie postanowienia wydanego na posiedzeniu niejawnym, termin do wniesienia środka zaskarżenia biegnie dopiero od dnia jego doręczenia (art. 224 ust. 3 p.u.).

W przypadku gdy od postanowienia ogłoszonego na posiedzeniu jawnym przysługuje środek zaskarżenia, osoby zawiadomione o posiedzeniu mogą wnieść zażalenie w terminie tygodnia od dnia posiedzenia, a dla osób, które nie zostały zawiadomione o posiedzeniu jawnym, termin liczony jest od dnia zamieszczenia (do dnia 1 lutego 2018 r. od dnia wyłożenia w sekretariacie sądu).

Jeżeli jednak postanowienie podlega obwieszczeniu, termin liczymy od dnia obwieszczenia postanowienia w wyżej wskazanym rejestrze (do dnia 1 lutego 2018 r. od dnia obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym), mogą złożyć wniosek o sporządzenie uzasadnienia i doręczenie postanowienia wraz z uzasadnieniem. Termin do wniesienia środka zaskarżenia biegnie od dnia doręczenia postanowienia wraz z uzasadnieniem (art. 224 ust. 4 p.u.).

Uzasadnienie postanowienia wydanego na posiedzeniu niejawnym sporządzane jest z urzędu (art. 357 § 2 k.p.c. w zw. z art. 229 p.u.). Powinno ono zostać sporządzone w ciągu tygodnia, licząc od dnia jego wydania. Jeżeli postanowienie wydano na posiedzeniu jawnym, termin tygodniowy liczy się od dnia, w którym zażądano jego uzasadnienia, a gdy żądania takiego nie było – od dnia wniesienia zażalenia (art. 357 § 3 k.p.c. w zw. z art. 229 p.u.).

Należy zaznaczyć, że jest to jedynie termin instrukcyjny, a więc jego przekroczenie zasadniczo nie wywołuje żadnych negatywnych skutków. Niedotrzymanie powyższego terminu grozi najwyżej odpowiedzialnością Skarbu Państwa za przewlekłość postępowania na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz.D. Nr 179, poz. 1843 z późn. zm.).

Dodano: 23 maja 2022 Zaktualizowano: 23 maja 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco