Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Zmiana zawartego układu w postępowaniu upadłościowym. Część I

Zmiana zawartego układu w postępowaniu upadłościowym. Część I

Artykuł porusza kwestię zmiany układu w postępowaniu upadłościowym, zagadnienia związane z podstawą zmiany układu, wnioskowania o zmianę układu, jak również opisuje przebieg postępowania o zmianę układu w postępowaniu upadłościowym.

author box img

Piotr Witkowski

Zaktualizowano: 23 maja 2022 23.05.2022 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

  • Podstawa zmiany układu
  • Wniosek o zmianę układu
  • Przebieg postępowania
  • Więcej poradników o prawie gospodarczym

Ponad 6438 Kancelarii Prawa Gospodarczego blisko Ciebie

Podstawa zmiany układu

Siłą rzeczy treść układu odpowiada możliwościom majątkowym i zarobkowym upadłego istniejącym w chwili jego zawierania. W okresie wykonywania układu, który może być przewidziany nawet na kilka lat, możliwości te mogą jednak ulegać zmianie – zarówno na korzyść, jak i niekorzyść dłużnika.

Mając powyższe na uwadze, przepisy przewidują możliwość zmiany układu, jeżeli po jego zatwierdzeniu „nastąpił trwały wzrost lub zmniejszenie dochodu” dłużnika (art. 173 ust. 1 pr. restr.).

Wniosek o zmianę układu

Postępowanie w przedmiocie zmiany układu podejmowane jest wyłącznie na wniosek, który może złożyć dłużnik, nadzorca wykonania układu, inna osoba, która z mocy układu jest uprawniona do wykonywania lub nadzorowania wykonania układu, oraz każdy z wierzycieli (art. 173 ust. 1 i 2 pr. restr.).

Należy przy tym zaznaczyć, że w przypadku, gdy upadłość została ogłoszona na wniosek dłużnika, jakakolwiek zmiana układu, podobnie jak i jego przyjęcie, wymaga bezwzględnie zgody dłużnika. Powyższa okoliczność nie odbiera jednak wierzycielom prawa składania wniosku o zmianę układu na niekorzyść dłużnika. Nie jest bowiem wykluczone, że w pewnych okolicznościach dłużnik może być zainteresowany np. zwiększeniem wysokości rat celem szybszego wykonania układu.

Wniosek o zmianę układu, poza ogólnymi elementami pisma procesowego, powinien wskazywać okoliczności go uzasadniające oraz zawierać nowe propozycje układowe wraz z ich uzasadnieniem.

Zastosowanie znajdują tu te same zasady dotyczące treści propozycji układowych co w postępowaniu w przedmiocie zawarcia układu. Od wniosku należy uiścić opłatę stałą w kwocie 100 zł (art. 76 pkt 2 u.k.s.c.).

Przebieg postępowania

Uwzględniając wniosek, sąd wydaje postanowienie o otwarciu postępowania o zmianę układu, w którym wyznacza sędziego-komisarza oraz syndyka. Postanowienie to podlega obwieszczeniu (art. 173 ust. 3 pr. restr.).

Na rzeczone postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia zarówno dłużnikowi, jak i każdemu z wierzycieli, którzy mieli prawo głosu na zgromadzeniu wierzycieli, na którym doszło do przyjęcia układu (art. 173 ust. 4 pr. restr.).

Jeżeli natomiast sąd uzna wniosek za niezasadny, to wydaje postanowienie o odmowie otwarcia postępowania o zmianę układu, na które zażalenie przysługuje wyłącznie wnioskodawcy (art. 173 ust. 5 pr. restr.).

Postępowanie o zmianę układu prowadzone jest w sądzie upadłościowym, w którym ogłoszono upadłość. Celem poddania nowych propozycji układowych głosowaniu zwoływane jest zgromadzenie wierzycieli. Mogą w nim uczestniczyć wierzyciele, którzy mieli prawo głosu na zgromadzeniu wierzycieli, na którym doszło do przyjęcia układu. Głosują oni z sumą wierzytelności, z jaką głosowali na zgromadzeniu wierzycieli, na którym doszło do przyjęcia układu, pomniejszoną o kwoty otrzymane w ramach wykonania układu lub w wyniku zaspokojenia wierzytelności w inny sposób. Jednakże, w przypadku zaspokojenia przez osobę trzecią, która weszła w prawa zaspokojonego wierzyciela, osoba ta głosuje z sumą, w jakiej zaspokoiła wierzyciela (art. 175 ust. 1 pr. restr.).

Ponadto, w zgromadzeniu wierzycieli mogą również uczestniczyć wierzyciele, których wierzytelności były sporne, a po przyjęciu układu zostały stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub ostateczną decyzją administracyjną (art. 175 ust. 2 pr. restr.).

W zgromadzeniu wierzycieli nie mogą natomiast już uczestniczyć wierzyciele, których wierzytelności zostały w całości zaspokojone (art. 175 ust. 3 pr. restr.). Syndyk w terminie dwóch tygodni od dnia otwarcia postępowania o zmianę układu sporządza wykaz wierzycieli uprawnionych do uczestniczenia w zgromadzeniu wierzycieli (art. 175 ust. 3 pr. restr.). Do postępowania o zmianę układu odpowiednie zastosowanie znajdują te same przepisy, na podstawie których prowadzone jest postępowanie w przedmiocie zawarcia i zatwierdzenia układu (art. 174 ust. 2 pr. restr.).

Jeżeli zmiany układu nie zostaną przyjęte lub zatwierdzone, to w mocy pozostaje układ w pierwotnym kształcie. W takim przypadku zasadne staje się złożenie wniosku o uchylenie układu.

Dodano: 23 maja 2022 Zaktualizowano: 23 maja 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco