Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Pytania od klientów dotyczące upadłości konsumenckiej w praktyce Kancelarii Prawa Upadłościowego KPU

Pytania od klientów dotyczące upadłości konsumenckiej w praktyce Kancelarii Prawa Upadłościowego KPU

Postanowiliśmy przybliżyć naszym czytelnikom najczęściej zadawane pytania ze strony klientów Kancelarii Prawa Upadłościowego KPU.

author box img

Piotr Witkowski

Zaktualizowano: 20 czerwca 2022 20.06.2022 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

  • Upadłość konsumencka w pytaniach i odpowiedziach
  • Więcej poradników o prawie gospodarczym

Ponad 6438 Kancelarii Prawa Gospodarczego blisko Ciebie

Upadłość konsumencka w pytaniach i odpowiedziach

1. Jakie są zobowiązania (obowiązki) dłużnika (upadłego), wobec którego Sąd Gospodarczy wydał orzeczenie (postanowienie) o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej na etapie wykonywania planu spłat wierzycieli?

Odpowiedź: Po (prawomocnym) ustaleniu planu spłat wierzycieli, upadły zobowiązany jest składać sądowi corocznie (do miesiąca kwietnia każdego roku) sprawozdania z wykonania planu spłat za uprzedni rok kalendarzowy, w którym winien wykazać:

  • osiągnięte przychody;
  • spłacone kwoty;
  • nabyte składniki majątkowe których wartość przekracza przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłaszane przez Prezesa GUS.

2. Jak długo trwa postępowanie upadłościowe (procedura) po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Odpowiedź: Postępowanie upadłościowe może trwać do 36 miesięcy (3 lata). Jednakże okres trwania tegoż postępowania jest uzależniony od wielu czynników, tzw. stanu faktycznego danej sprawy. Dotyczy to w szczególności upadłego (dłużnika), który jest właścicielem nieruchomości (dom, działka) lub ruchomości (pojazdu). Inaczej rzecz ujmując, im więcej jest majątku do objęcia przez syndyka, tym postępowanie będzie dłuższe.

3. Co powinien zawierać wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Odpowiedź: Wniosek powinien zawierać:

  • dane osobowe dłużnika: imię i nazwisko, pesel, miejsce zamieszkania (pobytu); nie musi to być m. zameldowania;
  • opis okoliczności uzasadniających ogłoszenie upadłości konsumenckiej;
  • zupełny i aktualny wykaz majątku dłużnika (upadłego);
  • spis wierzycieli upadłego ze wskazaniem wysokości zadłużenia i terminów spełnienia świadczenia (zapłaty);
  • wykaz wierzytelności spornych*
  • wykaz zabezpieczeń ustanowionych na majątku dłużnika.

4. Co stanie się z nieruchomością (dom, mieszkanie), którego właścicielem jest upadły, po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Odpowiedź: Z chwilą ogłoszenia upadłości konsumenckiej dom, mieszkanie z mocy prawa tworzą jeden z elementów masy upadłościowej**. Ustawodawca uchwalając przepisy prawa upadłościowego, przewidział sytuację, rozwiązania mające na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych upadłego (dłużnika), w sytuacji gdy zachodzi potrzeba sprzedaży nieruchomości zamieszkałej przez upadłego. Tak też, jeśli w skład masy majątkowej wchodzi lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny, z sumy uzyskanej z jego sprzedaży (licytacji) wydziela się upadłemu kwotę odpowiadającą przeciętnemu czynszowi najmu lokalu w tej samej albo sąsiedniej miejscowości na okres od 12 do 24 miesięcy. Kwotę czynszu ustala samodzielnie Sędzia komisarz, który bierze pod uwagę m.in. dochody upadłego, ilość osób pozostających na utrzymaniu upadłego i sumę uzyskaną ze sprzedaży domu lub mieszkania.

5. Po jakim okresie czasu można złożyć ponowny wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w sytuacji gdy poprzedni wniosek został oddalony?

Odpowiedź: Nowelizacja pr. upadłościowego, która została dokonana 24 marca 2020 roku, całkowicie zmieniła zasady ogłaszania upadłości konsumenckiej, a tym samym reguły składania wniosku. Przed wzmiankowaną nowelizacją (24.03.2020r.), jeżeli sąd uznał, że upadły doprowadził do swojej upadłości na skutek winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa, wniosek ów był oddalany, a postępowanie umarzane. I dłużnik nie mógł ponownie składać takiego wniosku. Aktualnie, znowelizowana ustawa nie zawiera już takiej sankcji i dłużnik może ponownie składać wniosek o upadłość konsumencką. W tym zakresie nie ma żadnego okresu karencji.

6. Czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej będzie miało wpływ na toczące się postępowania egzekucyjne prowadzone przez komornika?

Odpowiedź: Tak. Z chwilą wydania przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości, prowadzone postępowania egzekucyjne wobec dłużnika (upadłego) będą zawieszone z mocy prawa (ipso iure).

Uwaga!
Zawieszenie postępowań egzekucyjnych nie skutkuje jednak na prowadzoną egzekucję z nieruchomości. Pod warunkiem, że tzw. przybicie (zatwierdzenie likwidacji, w której złożono ofertę) nastąpiło przed ogłoszeniem upadłości, to wówczas zbycia (sprzedaży) dokona komornik.

* Wierzytelnością sporną jest wierzytelność inna niż bezsporna, co oznacza, że co do istnienia wierzytelności musi istnieć spór, a nadto wierzytelność ta została skonkretyzowana co do zakresu świadczenia dłużnika i podstawy faktycznej. Treścią zobowiązania uczyni zadość interesowi wierzyciela.

** Masa upadłości – w postępowaniu upadłościowym to ogół zbywalnych praw majątkowych przysługujących upadłemu, przeznaczonych do zaspokojenia wierzycieli.

Dodano: 20 czerwca 2022 Zaktualizowano: 20 czerwca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco