Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Zażalenie na postanowienia sędziego-komisarza oraz sądu upadłościowego. Część II

Zażalenie na postanowienia sędziego-komisarza oraz sądu upadłościowego. Część II

Zażalenie powinno czynić zadość ogólnym wymogom stawianym pismom procesowym oraz zawierać wskazanie zaskarżonego postanowienia i wniosek odpowiednio o jego zmianę lub uchylenie, jak również zwięzłe uzasadnienie zażalenia ze wskazaniem w miarę potrzeby nowych faktów i dowodów (art. 394 § 3 k.p.c. w zw. z art. 229 p.u.). Ponadto zażalenie podlega opłacie sądowej w kwocie 200 zł (art. 75 pkt 3 u.k.s.c.).

author box img

Piotr Witkowski

Zaktualizowano: 23 maja 2022 23.05.2022 Czas lektury: 2min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 6438 Kancelarii Prawa Gospodarczego blisko Ciebie

Strony wnoszące i rozpoznające zażalenie

Zażalenie na postanowienie sędziego-komisarza rozpoznaje sąd upadłościowy jako sąd drugiej instancji (art. 150 ust. 2 p.u.). Natomiast zażalenie na postanowienie sądu upadłościowego rozpoznaje sąd okręgowy – sąd gospodarczy.

Zażalenie na postanowienia sędziego-komisarza wnosi się do sądu prowadzącego postępowanie upadłościowe za pośrednictwem sędziego-komisarza. Zażalenie do sądu okręgowego na postanowienie sądu upadłościowego wnosi się za pośrednictwem sądu, który je wydał.

Należy zaznaczyć, że na postanowienie sądu upadłościowego rozstrzygające zażalenie na postanowienie sędziego-komisarza zażalenie nie przysługuje.

Kontrola i rozpatrzenie zażalenia

Po wniesieniu zażalenia następuje jego wstępna kontrola pod względem dochowania terminu oraz wymogów formalnych przewidzianych przepisami.

Jeżeli zażalenie zostało wniesione po terminie, jest niedopuszczalne lub pomimo wezwania nie uzupełniono w terminie jego braków formalnych, podlega odrzuceniu. Na postanowienie o odrzuceniu zażalenia przysługuje zażalenie.

Po pozytywnym przejściu wstępnej kontroli zażalenie przekazywane jest sądowi właściwemu do jego rozpoznania. Ponadto odpis zażalenia wniesionego przez wierzyciela doręcza się upadłemu, syndykowi oraz osobom, których dotyczy zaskarżone postanowienie. Natomiast odpis zażalenia wniesionego przez upadłego doręcza się syndykowi oraz osobom, których dotyczy zaskarżone postanowienie.

Jeżeli zażalenie dotyczy ogółu wierzycieli, jego odpis nie jest doręczany żadnemu z nich. Zażalenie co do zasady rozpoznawane jest na posiedzeniu niejawnym. Rozstrzygnięcie powinno zapaść w terminie 30 dni od dnia przedstawienia akt sądów. Jest to jednak tylko tzw. termin instrukcyjny, co sprawia, że z jego przekroczeniem nie wiążą się zasadniczo żadne konsekwencje prawne.

Dodano: 23 maja 2022 Zaktualizowano: 23 maja 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco