Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Układ konsumencki alternatywą dla upadłości konsumenckiej w formie likwidacyjnej. Część I

Układ konsumencki alternatywą dla upadłości konsumenckiej w formie likwidacyjnej. Część I

Instytucja upadłości konsumenckiej skierowana jest do konsumentów (osób fizycznych) nieprowadzących działalności gospodarczej. Może być ona przeprowadzona na wniosek dłużnika, który stał się niewypłacalny, tj. przestał w sposób trwały regulować swoje zobowiązania finansowe (kredyty, pożyczki, chwilówki itp.). Stan niewypłacalności nie zawsze musi kończyć się ogłoszeniem upadłości w formie likwidacyjnej. Niejednokrotnie lepszym rozwiązaniem będzie zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli.

author box img

Piotr Witkowski

Zaktualizowano: 31 października 2022 31.10.2022 Czas lektury: 3min
  • Więcej poradników o prawie gospodarczym

Ponad 6438 Kancelarii Prawa Gospodarczego blisko Ciebie

Młotek sędziowski koło miniatury wagi – prawo upadłościowe

Zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli przez osobę fizyczną (konsumenta) nieprowadzącą działalności gospodarczej zostało wprowadzone do prawa upadłościowego na mocy nowelizacji Prawa upadłościowego z dnia 24 marca 2020 roku.

Rozwiązanie to zostało stworzone z myślą o osobach, które uzyskują stałe wynagrodzenie (powyżej średniej krajowej) i które popadły w nadmierne zadłużenie. Jednakże cały czas pozostają aktywne zawodowo (np. na umowę o pracę) i usiłują spłacać swoje zadłużenie (długi). To jest znacząca szansa, że zawarcie układu z wierzycielami pozwoli im uzyskać pełne oddłużenie bez konieczności likwidacji (sprzedaży) posiadanego majątku, co ma miejsce w przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej w formie likwidacyjnej.

I Korzyści wynikające z zawarcia układu na zgromadzeniu wierzycieli

Zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli niesie korzyści (pozytywne) zarówno dla dłużnika, jak i wierzycieli, a przede wszystkim zawarty układ (umowa) ma na celu zapobieżenie ogłoszeniu upadłości, przez co zbędnym będzie przeprowadzenie likwidacji (sprzedaży) majątku dłużnika. Tym samym zachowa on swój samochód, dom, mieszkanie i inne wartościowe rzeczy. A z chwilą otwarcia (zawarcia) postępowania układowego zawieszeniu ulegają wszelkie postępowania egzekucyjne prowadzone przez komornika wobec dłużnika.

II Kto może wystąpić o zawarcie układu z wierzycielami?

Ustawa Prawo upadłościowe w treści art. 491 ²⁵ ust. 1 podaje, że jest to „dłużnik będący osobą fizyczną nieprowadzący działalności gospodarczej, który stał się niewypłacalny”.

Analiza wzmiankowanego przepisu i jego umiejscowienie w systemie prawa wskazuje, że adresatami są te same osoby, które mogą skorzystać z uregulowań dot. upadłości konsumenckiej, tj.:

  • osoby fizyczne, które zaprzestały prowadzenie działalności gospodarczej lub zawodowej, o ile wcześniej nie złożono wniosku o ogłoszenie upadłości na zasadach ogólnych dla przedsiębiorców;
  • osoby fizyczne, które zaprzestały prowadzenie działalności gospodarczej lub zawodowej nieujawnionej (niezarejestrowanej), jeżeli wcześniej nie złożono wniosku o ogłoszenie upadłości na zasadach ogólnych;
  • osoby fizyczne prowadzące gospodarstwa rolne, które nie prowadzą innej działalności gospodarczej lub zawodowej;
  • wspólnicy (Sp. z o.o.) lub akcjonariusze (S.A.) spółki kapitałowej oraz komandytariusze Sp. komandytowej i komandytowo-akcyjnej, o ile nie prowadzą samodzielnej działalności gospodarczej lub zawodowej;
  • osoby, które przestały być wspólnikami osobowej spółki handlowej (np. jawnej, partnerskiej);
  • spadkobiercy zmarłego przedsiębiorcy, w stosunku do którego nie złożono wniosku o ogłoszenie upadłości, o ile nie prowadzą oni dalej przedsiębiorstwa we własnym imieniu.

W część II artykułu opiszemy m.in.:

  • warunki i przesłanki zawarcia układu na zgromadzeniu wierzycieli;
  • wymogi wniosku o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli;
  • przebieg postępowania o zawarcie układu.

¹ Art. 49125. Prawo upadłościowe (Dz.U. 2020.0.1228, tj. ustawa z dnia 28.02.2003 r. p.u.).

Dodano: 31 października 2022 Zaktualizowano: 31 października 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco