Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Umorzenie postępowania upadłościowego na wniosek upadłego (dłużnika)

Umorzenie postępowania upadłościowego na wniosek upadłego (dłużnika)

W artykule przedstawiamy pokrótce tematy dotyczące umorzenia postępowania upadłościowego na wniosek dłużnika¹ oraz cofnięcia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej (z jakich przyczyn może nastąpić?). Omówienie ww. zagadnień powstało w oparciu o podstawę prawną: art. 491 ¹º p.u. oraz art. 367 p.u.¹.

author box img

Piotr Witkowski

Zaktualizowano: 17 czerwca 2022 17.06.2022 Czas lektury: 2min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 6438 Kancelarii Prawa Gospodarczego blisko Ciebie

Wniosek upadłego o umorzenie postępowania upadłościowego

Postępowanie upadłościowe może być umorzone na wniosek upadłego (art. 491 ¹º p.u.). Należy przyjąć, że upadły nie ma obowiązku uzasadnia wniosku o umorzenie postępowania upadłościowego. Przypomnieć należy także, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej może mieć miejsce wyłącznie na wniosek upadłego, a postępowanie może być prowadzone nawet przy istnieniu tylko jednego wierzyciela!

Upadły może nie być zainteresowany dalszym prowadzeniem postępowania upadłościowego i tę wolę upadłego ustawodawca zdecydował uszanować. W doktrynie trafnie przyjęto, iż „wykluczone jest badanie takiego wniosku przez sąd przez pryzmat zasad współżycia społecznego” czy też „zgodności z prawem czy obejścia prawa”.

Cofnięcie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Upadły może cofnąć wniosek o umorzenie postępowania w zasadzie z każdej przyczyny. Ustawodawca nie zdecydował się wprowadzić żadnego mechanizmu kontroli wniosku upadłego o umorzenie postępowania. Upadły może złożyć wniosek o umorzenie postępowania upadłościowego z przyczyn podlegających obiektywnie negatywnej ocenie.

Należy wskazać, że zgodnie z art. 367 p.u. po umorzeniu postępowania upadłościowego umarza się wszczęte przez syndyka, nadzorcę sądowego albo zarządcę niezakończone procesy o uznanie za bezskuteczną czynności dokonanej przez upadłego ze szkodą dla wierzycieli. A wzajemne roszczenia o zwrot kosztów procesu wygasają. W konsekwencji w przypadku zaskarżenia przez syndyka czynności upadłego czy dochodzenia roszczeń z tytułu bezskuteczności czynności z mocy prawa upadły mógłby „zablokować” takie postępowania prowadzone przez syndyka w interesie wierzycieli poprzez złożenie wniosku o umorzenie postępowania upadłościowego.

Umorzenie postępowania na wniosek upadłego – podsumowanie

Z treści komentowanego przepisu należałoby wyciągnąć wniosek (przy pomocy wnioskowania argumentum a fortiori), że upadły może zawsze skutecznie cofnąć wniosek o ogłoszenie upadłości w ramach postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Argumentum a fortiori (argumentum a maiori ad minus) – wnioskowanie polegające na założeniu, że jeżeli norma prawna dozwala czynić więcej, to dozwala także i mniej (np. jeśli upadły ma prawo złożyć wniosek o umorzenie postępowania upadłościowego, to tym bardziej może taki wniosek cofnąć).

Dodano: 17 czerwca 2022 Zaktualizowano: 17 czerwca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco