Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Czynności dłużnika przed datą ogłoszenia upadłości mogące wpłynąć na proces oddłużenia. Część II

Czynności dłużnika przed datą ogłoszenia upadłości mogące wpłynąć na proces oddłużenia. Część II

W części I artykułu opisaliśmy skutki prawne podjęcia czynności prawnych przed formalnym (wydanie postanowienia) ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. Uzupełnimy część I o pkt B, tj. „Bezskuteczność czynności prawnych dłużnika stwierdzona orzeczeniem sądu (wyrokiem tudzież postanowieniem)”. Natomiast w ust. I niniejszego artykułu przedstawimy „Skutki czynności prawnych podjętych przez upadłego po dacie ogłoszenia upadłości konsumenckiej”.

author box img

Piotr Witkowski

Zaktualizowano: 8 września 2022 08.09.2022 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 6438 Kancelarii Prawa Gospodarczego blisko Ciebie

B Bezskuteczność czynności prawnych dłużnika stwierdzona orzeczeniem sądu (wyrokiem tudzież postanowieniem)

Za bezskuteczne w stosunku do masy upadłości będzie uznane przez sędziego-komisarza (działającego na wniosek syndyka) obciążenie majątku upadłego hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym lub hipoteką morską, jeżeli upadły nie był dłużnikiem osobistym zabezpieczonego wierzyciela, a obciążenie to zostało ustanowione w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości i w związku z jego ustanowieniem upadły nie otrzymał żadnego świadczenia (art. 130 ust. 1 p.u.).

Powyższe znajduje odpowiednie zastosowanie w przypadku, gdy obciążenie rzeczowe na majątku upadłego zostało ustanowione w zamian za świadczenie, które jest niewspółmiernie niskie do wartości udzielanego zabezpieczenia (art. 130 ust. Z p.u.). Jeżeli natomiast obciążania wskazane wyżej zostały ustanowione na majątku upadłego celem zabezpieczenia długów jego małżonka, krewnego lub powinowatego w linii prostej (np. ojca, teścia, dziadka, dziecka, wnuka), krewnego lub powinowatego w linii bocznej do drugiego stopnia włącznie (np. brata, szwagra) albo przysposobionego lub przysposabiającego, to zostaną ono uznane za bezskuteczne bez względu na wysokość świadczenia otrzymanego w zamian przez upadłego (art. 130 ust. 3 p.u.). Przy czym wyżej wskazane osoby będące drugą stroną umowy mogą bronić się, wykazując, że nie doszło do pokrzywdzenia wierzycieli (art. 130 ust. 3 p.u.). Na postanowienie sędziego-komisarza przysługuje zażalenie (art. 130 ust. 4 p.u.).

Sędzia-komisarz, działając na wniosek syndyka, uzna za bezskuteczne w stosunku do masy upadłości również kary umowne (w całości lub części), które zostały zastrzeżone na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez upadłego, jeżeli zobowiązanie zostało w znacznej części wykonane przez upadłego lub jeżeli kara umowna jest rażąco wygórowana (art. 130a p.u.). Na postanowienie sędziego-komisarza przysługuje zażalenie.

Ponadto podstawę bezskuteczności czynności prawnej dokonanej przez upadłego przed datą ogłoszenia upadłości może stanowić orzeczenie wydane przez sąd na mocy przepisów ustawy – Kodeks postępowania cywilnego o ochronie wierzyciela w razie niewypłacalności dłużnika (art. 131 p.u.).

Zgodnie z treścią art. 527 § 1 k.p.c. w zw. z art. 132 ust. 1 p.u., gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, syndyk może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć. Jeżeli czynność upadłego została wcześniej zaskarżona przez wierzyciela, syndyk może wejść do sprawy na jego miejsce (art. 133 ust. 1 p.u.). W takim przypadku z odzyskanej części majątku syndyk zwraca wierzycielowi poniesione przez niego koszty procesu (art. 133 ust. p.u.2). W razie umorzenia lub uchylenia postępowania upadłościowego przed zakończeniem sprawy sąd zawiadamia o toczącym się procesie wierzyciela, który może w ciągu dwóch tygodni przystąpić do sprawy w charakterze powoda. Wierzyciel, który zgłosił swoje przystąpienie do sprawy, nie może żądać powtórzenia dotychczasowego postępowania (art. 133 ust. p.u.3).

Należy zaznaczyć, że syndyk może żądać uznania przez sąd czynności za bezskuteczną jedynie w okresie dwóch lat, licząc od daty ogłoszenia upadłości (art. 132 ust. 3 p.u.), jednakże nie później niż przed upływem pięciu lat od dnia podjęcia danej czynności (art. 534 k.p.c.). Upływ powyższego dwuletniego okresu nie stoi jednak na przeszkodzie podniesieniu przez syndyka zarzutu bezskuteczności czynności prawnej w procesie wytoczonym przeciwko masie upadłości przez wierzyciela, którego należności z tej czynności nie ujęto na liście wierzytelności (art. 132 ust. p.u.3).

I. Skutki czynności prawnych podjętych przez upadłego po dacie ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Czynności prawne upadłego dotyczące mienia wchodzącego do masy upadłości są nieważne (art. 77 ust. 1 p.u.). Bez znaczenia jest, czy upadły miał tego świadomość lub czy dana czynność była korzystna ekonomicznie dla masy upadłości. Na wniosek osoby, która z upadłym dokonała takiej czynności, sędzia-komisarz może nakazać na jej rzecz zwrot z masy upadłości jej świadczenia wzajemnego, np. ceny uiszczonej za nabyty od upadłego motor (art. 77 ust. p.u.2). Niemniej jednak zwrot świadczenia może zostać nakazany jedynie w przypadku, gdy czynność prawna została podjęta po ogłoszeniu upadłości i przed obwieszczeniem w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (w Rejestrze po jego utworzeniu) postanowienia o ogłoszeniu upadłości, a osoba, która z upadłym dokonała czynności, nie mogła wiedzieć o ogłoszeniu upadłości nawet w przypadku zachowania należytej staranności (art. 77 ust. 3 p.u.). Przy czym zwrot jest dopuszczalny pod warunkiem, że masa upadłości wzbogaciła się o dane świadczenie. Na postanowienie sędziego-komisarza w przedmiocie zwrotu świadczenia zażalenie przysługuje wyłącznie wnioskodawcy (art. 77 ust. 3 p.u.).

Ponadto należy wskazać, że spełnienie świadczenia do rąk upadłego (np. uiszczenie ceny za motor nabyty od upadłego przed ogłoszeniem upadłości) po obwieszczeniu o ogłoszeniu upadłości w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (w Rejestrze po jego uruchomieniu) nie zwalnia z obowiązku spełnienia świadczenia do masy upadłości, chyba że równowartość świadczenia została przekazana przez upadłego do masy upadłości (art. 78 p.u.).

Brak „ponownego” spełnienie świadczenia do masy upadłości może ostatecznie skutkować jego egzekucją. Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do czynności, które podlegają ujawnieniu w księdze wieczystej i rejestrach, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej (art. 79 p.u.).

Dodano: 8 września 2022 Zaktualizowano: 8 września 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco