Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Sytuacja prawna i faktyczna emeryta a upadłość konsumencka!

Sytuacja prawna i faktyczna emeryta a upadłość konsumencka!

Upadłość konsumencka to instytucja prawna, której poddać się mogą osoby, które z różnych przyczyn stały się niewypłacalne, tzn. nie mogą spłacać swoich zobowiązań finansowych. I tutaj warto zaznaczyć, że z kłopotami finansowymi borykają się nie tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o prace, zlecenia lub o dzieło, ale także otrzymujące świadczenia emerytalne. Zatem jak wygląda upadłość konsumencka emeryta w 2022 roku?

author box img

Piotr Witkowski

Zaktualizowano: 19 października 2022 19.10.2022 Czas lektury: 2min
  • Więcej poradników o prawie gospodarczym

Ponad 6438 Kancelarii Prawa Gospodarczego blisko Ciebie

Zdjęcie podzielone na dwie części: na jednej spacerująca emerytka, na drugiej monety

I Czy emeryt może ogłosić upadłość konsumencką?

Z danych Krajowego Rejestru Długów (KRD) wynika, iż w Polsce z roku na rok przybywa zadłużonych emerytów! W naszym kraju nie ma przepisów, które zabraniałyby skorzystania z procedury oddłużenia w formie upadłości konsumenckiej osób, które pobierają świadczenia emerytalne.

Otóż przebieg postępowania upadłościowego wobec emeryta odbywa się na tych samych zasadach co wobec osoby pracującej zawodowo, jak i bezrobotnej.

II Czy syndyk (doradca restrukturyzacyjny) zajmie całą emeryturę?

Na tak postawione pytanie trzeba odpowiedzieć: NIE! Powyższą kwestie reguluje ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W świetle przywołanego aktu prawnego (ustawy) wynika, że syndyk może maksymalnie zabrać 25% świadczeń emerytalnych brutto!

W ustawie ustanowiono także kwotę wolną od potrąceń i egzekucji. Aktualnie jest to kwota 825,00 zł (2022 rok). A to oznacza, że dłużnik (upadły) otrzyma co miesiąc kwotę nie mniejszą niż wcześniej wymieniona. Warto zwrócić uwagę, że przywołana kwota ulega zwiększeniu w przypadku, gdy dłużnik (upadły) ma inne osoby na otrzymaniu.

III Czy może ogłosić upadłość konsumencką emeryt, który nie posiada żadnego majątku?

Brak majątku w postaci nieruchomości (dom, mieszkanie) albo ruchomości (samochód) nie stanowi przeszkody w ogłoszeniu upadłości emeryta! A tym samym całościowego lub częściowego umorzenia długów.

Należy jednak podkreślić, iż są to sprawy rozpatrywane indywidualnie przez sąd gospodarczy, a cały proces przebiega dużo szybciej i sprawniej niż w przypadku dłużników (upadłych), którzy go posiadają.

Warto na koniec zaznaczyć, że analogiczne zasady (z małymi modyfikacjami) dotyczą także postępowania upadłościowego wobec osób otrzymujących świadczenia z tytułu renty.

Dodano: 19 października 2022 Zaktualizowano: 19 października 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco