Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Koszty postępowania upadłościowego

Koszty postępowania upadłościowego

Artykuł ten porusza tematykę kosztów postępowania upadłościowego. Opisuje, kto ponosi te koszty oraz kto jest odpowiedzialny za ich właściwe ustalenie. Wyjaśnia również, jaki sposób postępowania przyjąć, gdy fundusze na pokrycie kosztów postępowania są niewystarczające.

author box img

Piotr Witkowski

Zaktualizowano: 23 maja 2022 23.05.2022 Czas lektury: 2min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 6438 Kancelarii Prawa Gospodarczego blisko Ciebie

Kto ponosi koszty postępowania upadłościowego?

Co do zasady koszty postępowania upadłościowego pokrywane są z majątku upadłego dłużnika. Jednakże w przypadku, gdy jego majątek nie wystarczy na pokrycie kosztów postępowania, albo w masie upadłości brak jest płynnych funduszy na ich pokrycie, koszty te pokrywa tymczasowo Skarb Państwa (art. 49r ust. 1 p.u.).

Kto określa wysokość kosztów postępowania upadłościowego?

Wysokość kosztów postępowania określa postanowieniem sędzia-komisarz, który także zarządza ich niezwłoczną wypłatę tymczasowo ze środków Skarbu Państwa.

Na postanowienie sędziego-komisarza przysługuje zażalenie (art. 4917 ust. 2 p.u.). W szczególnie uzasadnionych przypadkach sędzia-komisarz przyznaje syndykowi zaliczkę na pokrycie kosztów postępowania oraz zarządza jej niezwłoczną wypłatę tymczasowo ze środków Skarbu Państwa (art. 4917 ust. 3 p.u.). Wypłacone kwoty syndyk zwraca Skarbowi Państwa niezwłocznie po wpływie do masy upadłości funduszy wystarczających na pokrycie kosztów postępowania, np. po sprzedaży mieszkania dłużnika (art. 4917 ust. 4 p.u.).

W przypadku gdy do masy upadłości nie wpłyną fundusze wystarczające na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego, koszty te zostaną uwzględnione w pełnej wysokości w planie spłaty wierzycieli.

Spłata owych kosztów będzie mogła jednak zostać rozłożona na raty na czas nie dłuższy niż przewidziany na wykonanie planu spłaty wierzycieli (art. 49115 ust. 3 p.u.). Możliwe będzie również uzyskanie umorzenia kosztów postępowania upadłościowego. Nastąpi to w sytuacji, gdy sąd umorzy upadłemu jego zobowiązania bez ustalenia planu spłaty wierzycieli. W takim bowiem przypadku sąd jednocześnie obciąży Skarb Państwa tymczasowo pokrytymi kosztami postępowania upadłościowego (art. 49116 ust. 2 p.u.).

Umorzenie upadłemu konsumentowi jego zobowiązania bez ustalenia planu spłaty wierzycieli może natomiast nastąpić, gdy osobista sytuacja konsumenta w oczywisty sposób wskazuje, że nie byłby on zdolny do dokonania żadnych spłat w ramach planu spłaty.

Dodano: 23 maja 2022 Zaktualizowano: 23 maja 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco