Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Zmiana zawartego układu w postępowaniu upadłościowym. Część II

Zmiana zawartego układu w postępowaniu upadłościowym. Część II

Ten artykuł traktuje o kwestiach związanych z tematyką uchylenia układu w postępowaniu upadłościowym. Omawia podstawę uchylenia układu, sposób złożenia właściwego wniosku, jak również opisuje przebieg postępowania o uchyleniu układu.

author box img

Piotr Witkowski

Zaktualizowano: 23 maja 2022 23.05.2022 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 6438 Kancelarii Prawa Gospodarczego blisko Ciebie

Podstawa uchylenia układu

Przyjęty przez zgromadzenie wierzycieli i zatwierdzony przez sąd układ nie tylko może być w późniejszym czasie zmieniony, ale również uchylony. Uchylenie układu może nastąpić w sytuacji, gdy upadły nie wykonuje postanowień układu lub stanie się „oczywiste, że układ nie będzie wykonany” (art. 176 ust. 1 pr. restr.).

Przy czym obowiązuje domniemanie, że jest oczywiste, iż układ nie będzie wykonany, jeżeli dłużnik nie wykonuje zobowiązań powstałych po zatwierdzeniu układu. Uchylenie układu z innych przyczyn jest niedopuszczalne (art. 176 ust. 2 pr. restr.).

Z niewykonaniem układu mamy do czynienia, gdy upadły nie wykonuje go w całości (np. żadnemu z wierzycieli nie wypłaca należności), lecz także gdy nie wykonuje go jedynie w części (np. przekracza terminy płatności, dokonuje ich w niepełnej kwocie lub wyłącznie na rzecz niektórych wierzycieli).

Nie ma przy tym znaczenia, czy niewykonywanie postanowień układu jest następstwem niezależnych od upadłego okoliczności (np. utraty dotychczasowego źródła dochodu), czy też stanowi jedynie wynik jego nierzetelności. Należy zaznaczyć, że za niewykonywanie układu może zostać uznane m.in. nieustanowienie przewidzianego w jego treści zabezpieczenia roszczeń wierzycieli oraz uniemożliwianie wykonywania obowiązków osobie uprawnionej do nadzorowania wykonania układu.

Oczywistość niewykonania układu powinna wynikać z okoliczności o charakterze obiektywnym. Chodzi tu o wszelkie zdarzenia uniemożliwiające dłużnikowi wywiązanie się z obowiązków nałożonych na niego treścią układu.

Wniosek o uchylenie układu

Zaistnienie którejkolwiek z wyżej wskazanych okoliczności nie skutkuje jeszcze uchyleniem układu. Stanowią one bowiem jedynie podstawę wydania przez sąd postanowienia w tym przedmiocie. Sąd nie działa jednak z urzędu i bez stosownego wniosku legitymowanego do tego podmiotu nie może wszcząć postępowania.

Wniosek o uchylenie układu może złożyć sam dłużnik, nadzorca wykonania układu, inna osoba, która z mocy układu uprawniona jest do wykonywania lub nadzorowania wykonania układu oraz każdy z wierzycieli. Przy czym prawo złożenia wniosku o uchylenie układu nie przysługuje wierzycielowi, który został już zaspokojony przez upadłego.

Od wniosku o uchylenie układu pobierana jest opłata stała w kwocie 100 zł (art. 76 pkt 2 u.k.s.c.).

Zasadniczo przepisy nie określają terminu, w którym należałoby złożyć wniosek o uchylenie układu. Jednakże w przypadku gdy podstawę uchylenia stanowi brak terminowej wypłaty należności określonych w treści układu, przedmiotowy wniosek należy złożyć przed upływem terminu przedawnienia roszczeń z tego tytułu.

Przebieg postępowania o uchyleniu układu

Postępowanie w przedmiocie uchylenia układu prowadzi jednoosobowo sąd upadłościowy, w którym wydane zostało postanowienie o ogłoszeniu upadłości. Sąd rozpoznaje wniosek na posiedzeniu niejawnym, przy czym w razie potrzeby wydanie rozstrzygnięcia może zostać poprzedzone wysłuchaniem np. upadłego lub wierzycieli (art. 217 ust. 1 p.u.).

Postanowienie o uchyleniu układu obwieszcza się (art. 176 ust. 3 pr. restr.). Na postanowienie to przysługuje zażalenie dłużnikowi oraz wierzycielom, którzy mieli prawo głosu na zgromadzeniu wierzycieli, na którym doszło do przyjęcia układu (art. 176 ust. 4 pr. restr.).

Od zażalenia pobierana jest opłata stała w kwocie 200 zł (art. 75 pkt 3 u.k.s.c.).

Na postanowienie oddalające wniosek o uchylenie układu zażalenie przysługuje wyłącznie wnioskodawcy (art. 176 ust. 5 pr. restr.). W sytuacji gdy przed złożeniem wniosku o uchylenie układu do sądu wpłynął wniosek o jego zmianę, który nie został jeszcze rozpoznany, sąd rozpoznaje oba wnioski łącznie (art. 177 ust. 1 pr. restr.). W postępowaniu prowadzonym w połączonych sprawach sąd może wydać jedno z poniższych rozstrzygnięć:

  • wszcząć postępowanie o zmianę układu i oddalić wniosek o uchylenie układu;
  • uchylić układ, oddalając jednocześnie wniosek o zmianę układu;
  • oddalić oba wnioski.

Jeżeli natomiast wniosek o uchylenie układu zostanie złożony w sądzie przed wnioskiem o jego zmianę lub już po wydaniu postanowienia o wszczęciu postępowania o zmianę układu, podlega on odrębnemu rozpoznaniu.

Dodano: 23 maja 2022 Zaktualizowano: 23 maja 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco