PCV, drewno, aluminium – z którego materiału powstają najlepsze okna?
Katarzyna Kowalczyk, 4 Maja 2016
Popularne plastikowe, rustykalne drewniane, a może nowoczesne aluminiowe? Wybierając okna, kierujemy się najczęściej własnym gustem i poczuciem estetyki oraz zasobami portfela. Sprawdź, które z okien spełnią twoje wymagania i nie przeciążą budżetu.
Jeśli szukasz konkretnych ofert na zakup i montaż okien, wypełnij ten formularz.

Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie okna są dostępne na rynku?
Do wyboru mamy trzy rodzaje okien: drewniane, plastikowe i aluminiowe. Jednak sprawa nie jest wcale taka prosta. Przecież okna plastikowe mogą być jeszcze z okleiną albo bez. Drewniane wykonuje się z sosny, dębu albo egzotycznego meranti. Jedne nie będą pasować do domków stylizowanych na wiejskie, inne kompletnie nie zdadzą egzaminu w nowoczesnych domach z dużymi przeszkleniami.
Wybór materiału na okna powinien być jedną z pierwszych decyzji o stolarce okiennej. Każdy z materiałów ma swoje ograniczenia i standardy. Przed zakupem sprawdźmy, ile zapłacimy za okna do naszego domu wykonane z różnych materiałów. Koniecznie też upewnijmy się, że nasz wybór odpowiada nam jakościowo.
Różnice między oknami PCV, drewnianymi a aluminiowymi
Okna drewniane – sprawdzona klasyka
Współczesne drewniane okna są eleganckie i nadają się zarówno do starej, jak i nowej zabudowy. Powstają najczęściej z drzewa iglastego – sosny, świerku lub modrzewia. Jeśli chodzi o drzewa liściaste, do produkcji okien wykorzystuje się dąb. Są to najdroższe okna drewniane dostępne na rynku. Cena wynika z ich właściwości – są wytrzymalsze od iglastej konkurencji. Okna drewniane powstają też z meranti, egzotycznego surowca z Indonezji, Malezji oraz Filipin. Meranti to drewno odporne na czynniki atmosferyczne, możemy więc liczyć na szczelny i trwały produkt.
Okna powstają z drewna litego. Są one dość odporne na wilgoć, dzięki czemu nie pękają pod wpływem wody. Szczególnie trwałe od tym względem są okna modrzewiowe. Standardowe profile okien drewnianych mają głębokość 68 mm, energooszczędnych – 88 mm. W oknach drewnianych stosuje się wkładki izolacyjne, które stanowią dodatkową barierę dla uciekającego ciepła.
Okna plastikowe PCV – popularne i wygodne
Okna plastikowe to nasi ulubieńcy. Wybiera je 85% klientów – potwierdzają to zarówno Doradcy Klienta Oferteo, jak i sprzedawcy. Zaletą okien PCV jest ich stosunkowo niska cena. Tworzy się je z wysokoudarowego polichlorku winylu. Bardzo często używa się gotowych profili, które uzupełnia się okuciami i szybami. Profile oznaczane są klasą A, B i C, która stanowi o grubości ścianki. W klasie A wynosi ona 2,8 mm, w klasie C – 2,3 mm. To dość istotne, ponieważ im grubszy profil, tym wytrzymalsze okno. Standardowa grubość profili okiennych to 70 mm – odpowiada to 5 komorom w oknie.
Okna aluminiowe – trwałość w nowoczesnym wydaniu
Okna aluminiowe nadają się do dużych pomieszczeń o sporej powierzchni przeszklenia. Aluminium to najwytrzymalszy surowiec do produkcji okien. Jest odporny na czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr czy deszcz. Aluminiowe okna dobrze komponują się z nowoczesnym designem. Ich profile mogą być ciepłe lub zimne, czyli uzupełnione bądź nie o dodatkowy materiał termoizolacyjny.
Jeżeli zależy ci na drewnie, ale chcesz wzmocnić jego wytrzymałość, dobrym rozwiązaniem będą aluminiowe nakładki na okna. Sprawiają, że okno jest odporne na warunki atmosferyczne, a jego konstrukcja zyskuje większą sztywność. To pozwala na stworzenie okien o dużych rozmiarach – drewnianych czy plastikowych, bez strat w wytrzymałości produktu.
Wady i zalety okien PCV, drewnianych i aluminiowych
Porównajmy różnego rodzaju okna. Które z nich są korzystne cenowo, a które lepiej znoszą zmienne warunki pogody?
ZALETY | WADY | |
Okna plastikowe |
|
|
Okna drewniane |
|
|
Okna aluminiowe |
|
|
Wygodne użytkowanie oraz stosunkowo niska cena to jedne z podstawowych cech, na które zwracamy uwagę przy wyborze okien. Dlatego tak chętnie decydujemy się na okna plastikowe. Aluminiowe rzadko wybierane są do domów jednorodzinnych, ale za to chętnie kupowane są do budynków użyteczności publicznej czy sklepów, co potwierdza Ekspert Oferteo:
Wszystko zależy od tego, jakie potrzeby ma klient. Jeżeli ktoś chce budować salon samochodowy z dużymi przeszkleniami, doradzałbym okna aluminiowe. Aluminium jest metalem i z tego względu jest bardziej wytrzymałe. Dzięki temu możliwe są większe przeszklenia.
Do domów jednorodzinnych murowanych polecam okna PCV. Gwarantują lepsze parametry energooszczędności i pod tym względem przebijają okna drewniane. Poza tym ich cena jest korzystniejsza.
Jeśli budżet klienta jest większy, może zainwestować w okna drewniane. Problemem mogą być jednak duże przeszklenia, które są w tej chwili dość popularne. Drewno nie nadaje się do dużych okien.
- Jakub Zając,
- Erka Systemy
Dobierając stolarkę okienną, zwróćmy uwagę na charakter budynku. Nieodpowiednio zestawione odcienie stworzą zbyt duży kontrast, a nasz dom z zewnątrz będzie po prostu pstrokaty. Ciemne kolory dobrze wyglądają z dużymi przeszkleniami. Neutralnym kolorem jest grafit – dobrze komponuje się z niemal każdą elewacją. Białe ramy okienne będą odpowiednie do jasnych elewacji. Dobry efekt uzyskamy, jeżeli kupimy okna w takim samym kolorze jak pokrycie dachowe.
Podsumowanie
Znasz już wady i zalety wszystkich dostępnych na rynku okien. Wiedzy nigdy dość, dlatego w następnej części poradnika przyjrzymy się cenom okien i spróbujemy osiągnąć nieosiągalne - wybrać dobre okno w niskiej cenie.
Przejdź do kolejnej części poradnika: