• »
 • Baza-wiedzy
 • »
 • Kredyt czy leasing? porównaj, co będzie lepsze dla twojej firmy

Kredyt czy leasing? Porównaj, co będzie lepsze dla twojej firmy

Katarzyna Kowalczyk, 21 Sierpnia 2016

Korzystając z leasingu w dość łatwy sposób możesz uzyskać samochód czy sprzęt komputerowy potrzebny w twojej firmie. Kredyt to dobre rozwiązanie, kiedy potrzebujesz gotówki. Nie zawsze jednak wybór między tymi sposobami finansowania jest tak oczywisty. Porównujemy korzyści, jakie niosą te dwa rozwiązania i sprawdzamy, które z nich jest tańsze.

Złóż zapytanie ofertowe i porównaj oferty firm leasingowych.

Kredyt czy leasing

Leasing

Leasing polega na użytkowaniu określonego przedmiotu przez ustalony z góry czas i za odpowiednimi ratami leasingowymi. Po zakończeniu umowy jako leasingobiorca, czyli osoba korzystająca z tego przedmiotu, masz prawo go wykupić. Warunki umowy różnią się w zależności od tego, czy decydujesz się na leasing finansowy czy operacyjny.

W Polsce znacznie powszechniejszy jest leasing operacyjny. Jego początkowe koszty są niższe, ponieważ są one rozłożone w czasie - VAT spłacany jest w ratach, a nie w całości na początku trwania umowy. Dodatkowo większość wydatków związanych z leasingiem wlicza się w koszty uzyskania przychodu firmy. To, która z możliwości jest ostatecznie korzystniejsza, zależy od rodzaju przedsiębiorstwa i wymagań leasingobiorcy. Kto ma dokonywać odpisów amortyzacyjnych, jak opłacić VAT czy na jaki okres leasingowania się zdecydować – to kwestie, które wpływają na wybór między leasingiem operacyjnym a finansowym.

Kredyt

Kredyt jest umową między kredytobiorcą a kredytodawcą, czyli np. bankiem (kredyt bankowy). W tym przypadku bank przekazuje kredytobiorcy ustaloną kwotę na określony czas oraz cel – samochód, budowę domu itd. Kredytobiorca zwraca bankowi tę kwotę, powiększoną o należytą prowizję i odsetki.

Kredyty różnią się w zależności od tego, na jaki cel są przeznaczane. Jest więc kredyt samochodowy, hipoteczny czy budowlano-hipoteczny, inwestycyjny czy obrotowy (przeznaczony na bieżącą działalność przedsiębiorstwa i związane z nią koszty).

W przypadku kredytu przedsiębiorca musi mieć formę zabezpieczenia. Przykładowo biorąc kredyt hipoteczny, zabezpieczeniem jest nieruchomość. Do kosztów uzyskania przychodu można wliczyć odsetki od raty oraz amortyzację.

Poprzez kredyt uzyskujesz środki na zakup określonego przedmiotu. Po zakupie tego przedmiotu stajesz się jego właścicielem.

Porównanie zalet kredytu i leasingu

Leasing finansowy jest czasami porównywany do kredytu. Jednak już przy pierwszych rozmowach z firmami leasingowymi czy bankami szybko przekonasz się o różnicach między nimi. Przedsiębiorca musi spełnić szereg wymagań, by stać się kredytobiorcą. Piętrzące się formalności mogą okazać się zniechęcające. Działa to na korzyść leasingu. Jako kredytobiorca możesz jednak od razu stać się właścicielem nabywanego przedmiotu.

Sprawdźmy, jakie korzyści płyną z leasingu:

 • jako leasingobiorca nie musisz prowadzić skomplikowanej dokumentacji,
 • leasingodawca może chętniej negocjować warunki umowy od kredytodawcy,
 • leasingodawca może zaoferować niższe ceny w porównaniu do ofert dilerów czy przedstawicieli handlowych - jest on wyspecjalizowany w jednej, określonej grupie przedmiotów,
 • w przypadku problemów z regularną spłatą zadłużenia, możesz przenieść prawa i obowiązki na osobę trzecią, zaakceptowaną przez finansującego,
 • w leasingu operacyjnym wszystkie raty stanowią koszt uzyskania przychodu, nie ma dodatkowych opłat i prowizji,
 • okres finansowania jest krótki,
 • raty leasingowe (leasing operacyjny) możesz w całości rozliczyć w firmie – z każdej raty można odliczyć 60% VAT-u, przy czym łączna kwota odliczonego VAT-u z rat nie powinna przekroczyć 6000 zł.

Porównajmy je z zaletami kredytu:

 • otrzymujesz opinię specjalistów na temat planowanego przedsięwzięcia,
 • zyskujesz informację na temat kondycji finansowej twojego przedsiębiorstwa,
 • możesz otrzymać środki na skomplikowane przedsięwzięcia poprzez łączenie różnych produktów finansowych,
 • możesz polepszyć płynność finansową swojej firmy, np. kredytem obrotowym,
 • nie ma znaczenia, czy przedmiot, na który chcesz przeznaczyć kredyt, jest nowy czy używany.

Źródło: bankier.pl

Dzięki kredytowi możesz więc poprawić płynność finansową firmy bądź dokonywać nowych inwestycji, mających na celu rozwój przedsiębiorstwa. Coraz więcej banków ma w swojej ofercie specjalne kredyty dla firm. Leasing pozwala z kolei na krótszy okres finansowania i jest prostszy do uzyskania. Ponadto w koszty uzyskania przychodu możesz wliczyć niemal wszystkie wydatki związane z leasingiem, w przypadku kredytu – jedynie odsetki.

Co lepsze – kredyt czy leasing?

Nie w każdej sytuacji mamy taki wybór. Główną różnicą między kredytem i leasingiem jest to, że w pierwszym przypadku otrzymujemy środki finansowe na określony cel, w drugim - wybrany przedmiot. Jeżeli potrzebujemy środków finansowych na bieżącą działalność, leasing nie będzie więc pomocnym narzędziem. Sprawdzi się za to wtedy, kiedy firmie zależy na zdobyciu samochodu, sprzętu komputerowego czy nieruchomości.

W przypadku kredytu dużym utrudnieniem mogą być formalności. Liczba dokumentów do wypełnienia oraz warunki zdolności kredytowej zapewne zniechęciły już nie jednego przedsiębiorcę. Uzyskanie kredytu wiąże się z nakładem czasu i energii. Leasing jest z kolei prostszą formą uzyskania zamierzonego celu.

Leasing nie wymaga również tak wysokiego wkładu własnego. Wynosi on od 0 do 45%. Biorąc kredyt, powinniśmy przygotować się na większy wydatek – 0 – 90%. Leasing zapewnia również ułatwienia w razie problemów z regularną spłatą rat.

Kredyt vs. leasing - przykłady

Załóżmy, że nasz przedsiębiorca potrzebuje samochodu dostawczego za 50 000 zł. Zastanawia się nad kredytem i leasingiem. Dla jasności obliczeń, pomińmy podatek VAT.

Żeby sprawdzić, co bardziej opłaci się przedsiębiorcy - leasing czy kredyt, musimy określić, czym jest tarcza podatkowa.

Tarcza podatkowa wyznacza oszczędność na podatku, jeśli zmniejszamy podstawę opodatkowania o jakieś koszty. Jej wartość wylicza się poprzez wyznaczenie teoretycznego podatku do zapłacenia, gdybyśmy nie mieli kosztów go obniżających.

Teraz załóżmy warunki, na jakich nasz przedsiębiorca zamierza wziąć kredyt lub leasing.

Kredyt:

 • prowizja 1%,
 • oprocentowanie 16% w skali roku,
 • 36 rat po 1389 zł
 • amortyzacja stawką 20%,
 • udział własny – 0%.

W rozliczeniach podatkowych w koszty uzyskania przychodu wlicza się prowizja bankowa od wartości kredytu, odsetki i odpisy amortyzacyjne.

Leasing:

 • opłata wstępna – 10% wartości samochodu (6 000 zł),
 • 36 rat miesięcznych po 1500 zł,
 • opłata końcowa – 7% wartości samochodu,
 • podatek dochodowy – 19%.

W rozliczeniach podatkowych w koszty uzyskania przychodów wlicza się opłatę wstępną, raty oraz opłatę końcową, jeżeli nie przekroczyła ona 3 500 zł.

Jakie koszty czekają na naszego przedsiębiorcę w ciągu pierwszych 6-ciu miesięcy?

Kredyt

Płatność Koszty początkowe Miesiąc 1 Miesiąc 2 Miesiąc 3 Miesiąc 4 Miesiąc 5 Miesiąc 6
Amortyzacja 0 -833 -833 -833 -833 -833 -833
Udział własny 0 0 0 0 0 0 0
Prowizja -500 0 0 0 0 0 0
Odsetki 0 -667 -648 -630 -611 -593 -574
Rata kapitałowa 0 -1389 -1389 -1389 -1389 -1389 -1389
Tarcza podatkowa na kosztach 950 285 281 278 274 271 267
Wypływ gotówki -4050 -1771 -1756 -1741 -1726 -1711 -1696

Źródło: msp.money.pl

Łącznie dla całego okresu kredytu po uwzględnieniu tarczy podatkowej przedsiębiorca wydał 54,7 tys. zł.

W przypadku leasingu sytuacja wyglądałaby nieco inaczej:

Leasing

Płatność Koszty początkowe Miesiąc 1 Miesiąc 2 Miesiąc 3 Miesiąc 4 Miesiąc 5 Miesiąc 6
Amortyzacja 0 0 0 0 0 0 0
Wpłata początkowa -5000 0 0 0 0 0 0
Prowizja 0 0 0 0 0 0 0
Rata leasingowa 0 -1500 -1500 -1500 -1500 -1500 -1500
Tarcza podatkowa na kosztach 950 285 285 285 285 285 285
Wypływ gotówki -4050 -1215 -1215 -1215 -1215 -1215 -1215

Źródło: msp.money.pl

Przez cały okres leasingowania przedsiębiorca wydał łącznie 50,6 tys. zł. To mniej niż w przypadku kredytu. Faktycznie okazuje się, że często leasingi są korzystniejsze finansowo dla firm.

Jeżeli jednak przedsiębiorca nie osiągnie wystarczających zysków, by skorzystać z tarczy podatkowej, sytuacja może wyglądać odwrotnie. By leasing na prawdę się opłacał, zyski muszą być niższe od wartości tarczy.

Dodatkową korzyścią finansową leasingu jest odliczenie VAT-u po wykupie samochodu. Mowa o leasingu operacyjnym. Przedsiębiorca może dwukrotnie odliczyć podatek – po raz pierwszy przy ratach leasingowych oraz po raz drugi przy wykupie samochodu przy obowiązującym limicie 60% VAT-u oraz 6 000 zł z wykupu.

Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jest korzystniejsze. To cele i warunki finansowe przedsiębiorstwa będą miały decydujący głos w tej sprawie. Jeżeli chcesz sprawdzić, co dla twojej firmy będzie bardziej opłacalne, wypełnij ten formularz i porównaj oferty na kredyt i leasing przygotowane specjalnie dla ciebie.

Przejdź do kolejnej części poradnika:

4. Leasing samochodu - na czym polega i jakie są jego korzyści? »

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

 • Tomasz Watras
 • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »