Zakup i montaż okien – ile to kosztuje? - Oferteo.pl

Zakup i montaż okien – ile to kosztuje?

Katarzyna Kowalczyk, 13 Marca 2016

Okrągłe, prostokątne, a może w kształcie trapezu? Z plastiku czy z drewna? Wybór okien to wcale nie taka prosta sprawa, zwłaszcza dla tych, którzy cenią nietypowe rozwiązania. Oryginalność ma jednak swoją cenę. Za wymyślne kształty i kolory zapłacimy nawet dwa razy więcej, niż za standardowe okno PCV.

Jeśli szukasz ofert na zakup i montaż okien wypełnij ten formularz.

Okna cennik

Jakie okna wybieramy najczęściej?

Polacy najczęściej wybierają okna prostokątne o powierzchni 1230x1480 mm. Można przyjąć, że jest to standardowe okno stosowane w naszych domach. Jest ono również jednym z tańszych, bo kosztuje od około 520 zł do 700 zł, pod warunkiem, że jest wykonane z plastiku. Każdy dodatkowy centymetr, inny kolor, materiał i kształt to dodatkowe koszty.

Ile szyb powinno mieć okno?

Kupując okna, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka elementów. Po pierwsze są to szyby. Zazwyczaj wybieramy okna dwuszybowe. Żeby jednak zapewnić lepszą izolację, możemy zdecydować się na zakup okna trzyszybowego. Wybierzmy znowu nasze okno standardowe. W wersji dwuszybowej, okno białe, o typowych okuciach i bez montażu, kosztować będzie ok. 565 zł. Za niemal identyczne okno, ale z trzema szybami, zapłacimy już ok. 709 zł. To nawet 144 zł różnicy.

Ile trzeba dopłacić za kolor futryn?

Kolorowe futryny nie pozostają bez wpływu na cenę. Decydując się na okleinę obustronną, zapłacimy ok. 225 zł więcej, niż za okno białe o standardowych wymiarach. Łącznie za okno będzie to wydatek ok. 790 zł. Możemy również zlecić wykonanie okleiny tylko z jednej strony – wewnętrznej lub zewnętrznej, co sprawi, że za jedno okno zapłacimy 706 zł. Wybór koloru zależy jedynie od naszego gustu – być może okleina w kolorze brązu będzie bardziej pasować do wnętrza lub fasady domu?

Jaka jest cena okien ze szprosami?

Oprócz okleiny, charakteru oknom dodadzą szprosy. Decydując się na okna ze szprosami w kolorze białym, dopłacimy po 10 zł za każdą kwaterę, jaka utworzyła się przez podział okna. Będzie to zatem przykładowo koszt 40 zł za jedno okno, gdy szprosy podzielą nasze okno raz w pionie i raz w poziomie (4 kwatery). Szprosy kolorowe są, rzecz jasna, droższe. Wszystko zależy jednak od producenta i sklepu, w którym wybieramy okna – nie ma tu jednej reguły. Na przykład za okno z dwoma kolorowymi szprosami zapłacimy ok. 620 zł, zamiast ok. 520 zł.

Okna uchylne i rozwierno-uchylne – różnica w cenie

Ceny okien różnią się też, jeśli chodzi o funkcjonalność. Za stopniowanie uchyłu trzeba dopłacić 10 zł za każde skrzydło. Okno jedynie uchylne, białe, PCV, o przyjętych przez nas wymiarach, kosztuje ok. 483 zł. Przypomnijmy, że za takie samo okno z funkcją rozwierno-uchylną, płaciliśmy już ok. 520 zł. Okucia antywłamaniowe podnoszą wydatki na okna mniej więcej o 100 zł za jedno okno.

Rozmiar ma znaczenie – cena dużych i małych okien

I najważniejsze – rozmiar. To podstawowy parametr naszego okna, który przekłada się na jego cenę. Za kwadratowe okienko o wymiarach 600x600 mm, wykonane z plastiku, białe, dwuszybowe zapłacimy 340 zł. Z kolei na drzwi balkonowe, wykonane z takich samych materiałów, o wymiarach 1300 x 2200 mm, wydamy już ok. 1 200 zł.

Jeśli znamy już wymiary naszych okien, ale trudno jest nam oszacować ich koszt, o dokładną wycenę zapytajmy profesjonalnego wykonawcę. Wypełniając ten formularz, jest to bezpłatnie i niezobowiązujące.

Okna PCV czy drewniane?

Zwróćmy uwagę także na materiał. Okna PCV są najczęściej wybierane przez konsumentów. Stosunkowo niska cena okien plastikowych ma największy wpływ na nasz wybór. Okna drewniane są dwukrotnie droższe od tych wykonanych z PCV. Przykładowo za okno o wymiarach 1160x1460 mm zapłacimy ok. 1 779,91 zł. Jeszcze drożej będzie, jeśli nasze okno wykonane będzie z sosny albo dębu. Koszt może wzrosnąć nawet do 2 708,72 zł.

Okna dachowe - uchylne czy uchylno-obrotowe?

Odrębną kategorię stanową okna dachowe. Oprócz uchylnych, dostępne są też okna obrotowe i uchylno–obrotowe. Te ostatnie należą do najdroższych. Ceny wahają się od ok. 493 zł za najprostsze okno do nawet 1 000 zł za bardziej skomplikowany produkt. Wstawienie kilku okien dachowych może więc znacznie podnieść koszty inwestycji, zwłaszcza że ceny montażu mogą być także wyższe niż w przypadku okien zwykłych.

Żaluzje, rolety, markizy

Kupując okna, możemy od razu pomyśleć o zaopatrzeniu się w rolety, żaluzje albo markizy. Pomogą one uchronić dom przed nadmiernym nagrzewaniem. Najtańsze są zwykłe rolety – ich zakup to koszt od 100 zł. Nieco więcej, bo minimum 140 zł wydamy na rolety plisowane. Ceny żaluzji zaczynają się od 184 zł. Droższe będą już rolety zewnętrzne – to wydatek rzędu przynajmniej 900 zł. Jeśli wzbogacimy dodatkowo rolety o funkcję sterowania elektronicznego, wydamy na nie 1 320 zł. Do tych wyliczeń koniecznie dodajmy jeszcze cenę montażu. Zależy ona oczywiście od rodzaju okna. Za zamontowanie w domu naszego ulubionego, standardowego okna, zapłacimy ok. 30 zł. Koszt wzrasta, jeżeli okno ma nietypowy kształt lub gdy jest to okno dachowe.

Porównanie cen standardowych typów okien

Ile łącznie mogą kosztować okna dla domu jednorodzinnego? Przyjmijmy, że trzymamy się standardowych rozwiązań. Chcemy kupić białe okna PCV, dwuszybowe. Potrzebujemy 13 okien o standardowych wymiarach, jednego mniejszego i jedną parę drzwi balkonowych. Koszt samych okien to 8 300 zł. Jeśli dodamy do tego montaż – 450 zł, otrzymujemy kwotę 8 750 zł.

Jeśli jednak kolor brązowy bardziej pasuje do naszego domu niż biały, musimy ponieść dodatkowe koszty okleiny – cena za sam zakup okien to ok. 12 000 zł. Za okna drewniane z kolei zapłacimy już ok. 20 000 zł.

Sprawdźmy samodzielnie na podstawie poniższej tabeli, ile kosztują okna o standardowych wymiarach w różnych wariantach: dwu- lub trzyszybowe, z okleiną, szprosami, PCV lub drewniane. Ułatwi to nam obliczenie, ile zapłacimy za okna do naszego domu jednorodzinnego:

Wymiary standardowe Liczba szyb Rodzaj materiału Funkcje Kolor Cena
1230 x 1480 mm dwuszybowe PCV uchylne białe 438 – 550 zł
1230 x 1480 mm dwuszybowe PCV rozwierno-uchylne białe 520 – 700 zł
1230 x 1480 mm trzyszybowe PCV uchylne białe od 709 zł
123 0x 1480 mm dwuszybowe PCV uchylne z jednostronną okleiną 706 zł
1230 x 1480 mm dwuszybowe PCV uchylne z obustronną okleiną 790 zł
1230 x 1480 mm dwuszybowe PCV uchylne, ze szprosami białe 580 – 620 zł
1230 x 1480 mm dwuszybowe PCV uchylne z okuciami antywłamaniowymi białe od 538 zł
600 x 600 mm dwuszybowe PCV uchylne białe 340 zł
130 x 2200 mm dwuszybowe PCV uchylne białe 1200 zł
1160 x 1460 mm dwuszybowe drewniane uchylne drewniane 1 779,91 - 2 708,72 zł

Jeśli nie znaleźliśmy w tabeli swojego okna, albo chcemy porównać różne oferty, zapytajmy o szczegółową wycenę sprawdzone firmy z Oferteo.

Podsumujmy jeszcze na jakie koszty trzeba być przygotowanym, gdy kupujemy okna dachowe lub zechcemy przesłonić nasze okna:

  • Okno dachowe: 492 – 1000 zł
  • Roleta: 100 – 240 zł
  • Roleta zewnętrzna: 900 zł
  • Roleta ze sterowaniem elektronicznym: 1 320 zł
  • Żaluzje: od 184 zł

Jako że okna to spory wydatek, powinniśmy zadbać o to, by otrzymać na nie gwarancję. Postarajmy się, aby uzyskać ją na piśmie, wraz z informacjami o obowiązkach producenta i okresie obowiązywania. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że producent wywiąże się z obowiązków gwarancji w razie problemów z oknami.

Podsumowanie

Jak widać, cena w dużej mierze zależy od naszych gustów. Szprosy, kolor – to elementy okien, które dobieramy według naszych upodobań. Jeśli chcemy ograniczyć wydatki na okna, określmy, na czym najbardziej nam zależy. Być może górę wezmą względy estetyczne, a być może dopłacimy za potrójne szyby, które skuteczniej zatrzymają ciepło w domu?

Przejdź do kolejnej części poradnika:

11. Ile kosztuje wykonanie instalacji w domu jednorodzinnym? »

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

  • Tomasz Watras
  • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »