Oferteo

Ceny okien plastikowych i drewnianych [tabela i cennik]

Dobre okna w niskiej cenie – to cel, który większość stawia sobie przed zakupem stolarki okiennej. Im lepszej jakości okno, tym większy jego koszt. Cenę zwiększą też dodatkowe funkcje i akcesoria. Ile kosztują okna plastikowe i drewniane? Jakie są różnice cen różnych rodzajów okien?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 12 stycznia 2021 12.01.2021 Czas lektury: 10min

Wybór okien to wcale nie taka prosta sprawa, zwłaszcza dla tych, którzy cenią nietypowe rozwiązania. Oryginalność ma jednak swoją cenę. Za wymyślne kształty i kolory zapłacimy nawet dwa razy więcej, niż za standardowe okno PCV.

Jeżeli zależy ci na ograniczeniu wydatków, przemyśl zakup wcześniej. W najlepszej sytuacji są w tym przypadku osoby, które dopiero planują budowę domu. To dobry moment, by przemyśleć powierzchnię przeszklenia budynku, czyli liczbę okien. Im mniej okien w domu, tym mniejszy ich koszt.

Dodatkowo mniejsza powierzchnia przeszklenia spowoduje mniejsze straty ciepła, a w efekcie ograniczy wydatki na ogrzewanie. Kupując mniej okien, można pozwolić sobie na ich lepszą jakość.

Okna - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 13 619 Sprzedawców Okien najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Od czego zależą ceny okien?

  • Ceny okien są bardzo zróżnicowane – zależą od materiału, z jakiego wykonane jest okno, grubości profili, liczby szyb i komór;
  • Niewątpliwie jednym z ważniejszych czynników, które decydują o cenie, jest kształt okien. Te bardziej wymyślne, zakończone łukiem lub okrągłe, będą droższe od prostokątnych, najczęściej wybieranych;
  • Większe koszty mogą generować także dodatki takie jak rolety, markizy czy szprosy.

Zapytaliśmy specjalistów z branży okiennej, jakie okna sprzedają się najczęściej? Na to pytanie odpowiedziała nam Milena Gruszecka, Doradca Klienta Oferteo.pl:

„Klienci najczęściej szukają okien dobrych i tanich. Liczy się więc nie tylko cena, ale także jakość okien. Co prawda kupujący rzadko precyzują, czym jest dla nich dobre okno. Nie podają konkretnych szczegółów czy parametrów, ale oczekują, że za stosunkowo niewielką cenę uda im się kupić trwały, wytrzymały produkt.”

Klienci wolą więc kupić okna plastikowe o lepszej jakości, niż drewniane, ale wykonane z gorszych materiałów. Cena będzie taka sama, za to efekty – nieporównywalne.

Dlaczego ceny okien są tak wysokie? Na to pytanie odpowiedział nam Wojciech Wajda z firmy Centrum Okien i Drzwi:

„Do produkcji okien drewnianych wymagany jest znacznie większy nakład pracy, niż w przypadku wykonania okien z plastiku. Cena wynika więc z poświęconej energii oraz technologii użytej w procesie produkcji.

Okna PCV powstają z gotowych plastików, które są następnie formowane. Z kolei okna drewniane wytwarza się z mikroskrzepów albo litego drewna. Materiał musi być następnie kilkakrotnie malowany i impregnowany.”

Ile kosztuje okno?

Koszt jednego okna wynosi 600 - 700 zł, pod warunkiem, że jest wykonane z plastiku. Każdy dodatkowy centymetr, inny kolor, materiał i kształt to dodatkowe koszty.

Dziś większość stolarki okiennej stanowią okna na wymiar. Projektanci i klienci coraz więcej wymagają od okien – zmieniają się trendy, domy projektowane są już nie tylko z większą powierzchnią przeszkleń, ale też z nietypowym układem okien.

Mimo to w niektórych sklepach budowlanych wciąż istnieje pojęcie "okien typowych" - o standardowych wymiarach.

Polacy najczęściej wybierają okna prostokątne o powierzchni 1230x1480 mm. Można przyjąć, że jest to standardowe okno stosowane w naszych domach.

Cena okna a liczba szyb w pakiecie

Kupując okna, należy zwrócić uwagę na kilka elementów. Po pierwsze są to szyby (czyli okna dwuszybowe lub – coraz częściej wybierane – trzyszybowe, które zapewniają lepszą izolację).

Wybierzmy znowu nasze okno standardowe. W wersji dwuszybowej, okno białe, o typowych okuciach i bez montażu, kosztować będzie ok. 600 zł. Za niemal identyczne okno, ale z trzema szybami, trzeba zapłacić już ok. 780 zł. To nawet 180 zł różnicy.

Dowiedz się więcej: Okna trzyszybowe czy dwuszybowe?

Ile trzeba dopłacić za kolor futryn?

Kolorowe futryny nie pozostają bez wpływu na cenę. Decydując się na okleinę obustronną, zapłacisz więcej, niż za okno białe o standardowych wymiarach. Łącznie za okno będzie to wydatek ok. 850 zł (dwustronna, standardowa okleina).

Można również zlecić wykonanie okleiny tylko z jednej strony – wewnętrznej lub zewnętrznej, co sprawi, że koszt jednego okna wyniesie ok. 730 zł (wewnątrz – białe, na zewnątrz – okleina standardowa). Czy klienci często decydują się na okleinę okienną? Na to pytanie odpowiedziała nam Joanna Nalewalska, Doradca Klienta Oferteo.pl:

„Klienci Oferteo nierzadko decydują się na okna z okleiną. Najczęściej wybierają kolor złoty dąb. Jeżeli zależy im na niższej cenie, po prostu zamawiają okna z jednostronnym kolorem, zwykle po stronie zewnętrznej. Do budynków gospodarczych dobierają okna białe.”

Wybór koloru zależy jedynie od naszego gustu i możliwości finansowych.

Jaka jest cena okien ze szprosami?

okna ze szprosami są droższe

Oprócz okleiny, charakteru oknom dodadzą szprosy. Decydując się na okna ze szprosami w kolorze białym, dopłacisz za każdą kwaterę, jaka utworzyła się przez podział okna. Będzie to zatem przykładowo koszt 80 zł za jedno okno, gdy szprosy podzielą okno raz w pionie i raz w poziomie (4 kwatery, szpros wewnątrzszybowy 18mm, biały).

Szprosy kolorowe są, rzecz jasna, droższe. Wszystko zależy jednak od producenta i sklepu, w którym wybierasz okna – nie ma tu jednej reguły.

Czytaj więcej: Okna ze szprosami czy bez?

Okna uchylne i rozwierno-uchylne – różnica w cenie

Ceny okien różnią się też, jeśli chodzi o funkcjonalność. Za stopniowanie uchyłu trzeba dopłacić 10 zł za każde skrzydło. Okno jedynie uchylne, białe, PCV, o przyjętych przez nas wymiarach, kosztuje ok. 600 zł.

Przypomnijmy, że za takie samo okno z funkcją rozwierno-uchylną, należy zapłacić już ok. 620 zł. Okucie antywłamaniowe do okien RU (czyli rozwierno-uchylnych) to dopłata w wysokości ok. 110 zł.

Cena dużych i małych okien

Rozmiar okna to podstawowy parametr okna, który przekłada się na jego cenę. Za kwadratowe okienko o wymiarach 600x600 mm, wykonane z plastiku, białe, dwuszybowe trzeba zapłacić 2300 zł.

Jeśli znasz już wymiary okien, ale trudność sprawia ci oszacowanie ich kosztu, o dokładną wycenę zapytaj profesjonalnego wykonawcę.

Ceny okien PCV i drewnianych

Zwróć uwagę także na materiał. Okna PCV są najczęściej wybierane przez konsumentów. Stosunkowo niska cena okien plastikowych ma największy wpływ na ich wybór.

W przypadku okien plastikowych, cenę podniesie okleina. Nada ona kolor ramie okiennej. Okno może być pokryte okleiną z jednej lub z dwóch stron. Okleina może zwiększyć koszt okna o ok. 20%, z kolei dwustronny kolor okna to już dopłata rzędu 40%. Cena okna wzrośnie wraz z dodatkami, które do niego dobierzesz. Wybór akcesoriów i osprzętowania okien jest niemały. Z aktualną ofertą zapoznał nas Jakub Zając z firmy Erka Systemy:

„Być może ktoś nie chce mieć drzwi otwieranych, ale z systemem HST – podnoszono-przesuwnym. Nie jest to standard na rynku, dlatego też stanowi dość drogie rozwiązanie. Daje za to możliwość wykonania dużego przeszklenia.

Można także wykonać kute zawiasy, klamkę z kluczykiem, zmienić kolor uszczelki, zamówić okna białe lub kolorowe – z kolorem dwustronnym lub jednostronnym. Konfiguracji jest całe mnóstwo – i to one mają wpływ na ostateczną cenę okna.”

Okna drewniane są średnio dwukrotnie droższe od tych wykonanych z PCV. Przykładowo za okno o wymiarach 1160x1460 mm zapłacisz ok. 1800 zł Jeszcze drożej będzie, jeśli okno wykonane będzie z sosny albo dębu. Koszt może wzrosnąć nawet do ok. 2 700 zł.

Okna dachowe – ceny i rodzaje

Odrębną kategorię stanowią okna dachowe. Oprócz uchylnych, dostępne są też okna obrotowe i uchylno–obrotowe. Te ostatnie należą do najdroższych.

Ceny okien dachowych wahają się od ok. 500 zł za najprostsze okno do ok. nawet 1 000 zł za bardziej skomplikowany produkt. Wstawienie kilku okien dachowych może więc znacznie podnieść koszty inwestycji, zwłaszcza że ceny montażu mogą być także wyższe niż w przypadku okien zwykłych.

Ile kosztują żaluzje, rolety i markizy?

Kupując okna, można od razu pomyśleć o zaopatrzeniu się w rolety, żaluzje albo markizy. Pomogą one uchronić dom przed nadmiernym nagrzewaniem.

Najtańsze są zwykłe rolety – ich zakup to koszt od 100 zł. Nieco więcej, bo minimum 140 zł wydasz na rolety plisowane. Ceny żaluzji zaczynają się od ok. 180 zł. Droższe będą już rolety zewnętrzne – to wydatek rzędu przynajmniej 900 zł.

Ile kosztują rolety zewnętrzne elektryczne?

Jeśli wzbogacisz dodatkowo rolety o funkcję sterowania elektronicznego, wydasz na nie ok. 1 300 zł.

Koszt montażu

Oczywiście zakup okna to jeszcze nie wszystko. Jeżeli nie masz doświadczenia w stolarce okiennej, lepiej nie podejmuj się samodzielnego montażu. Firma, u której dokonujesz zakupu, na pewno z chęcią zamontuje je dla ciebie w budynku.

Cenę za montaż można wyliczyć wcześniej, według dwóch sposobów: albo ze względu na obwód okna, albo ze względu na jego cenę.

W pierwszym wypadku za 1mb obwodu okna zapłacisz 25-40 zł. Natomiast według drugiego sposobu powinieneś wziąć pod uwagę ok. 10-15% ceny okna.

Praktyczny poradnik: Montaż okien – krok po kroku

Ceny okien – tabela

Ile łącznie mogą kosztować okna dla domu jednorodzinnego? Przyjmijmy, że trzymamy się standardowych rozwiązań. Chcesz kupić białe okna PCV, dwuszybowe. Potrzebujesz 13 okien o standardowych wymiarach, jednego mniejszego i jedną parę drzwi balkonowych. Koszt samych okien to 9 500 zł. Jeśli dodasz do tego montaż (kilkaset złotych), otrzymasz kwotę ok. 10 000 zł.

Jeśli jednak kolor brązowy bardziej pasuje do domu niż biały, musisz ponieść dodatkowe koszty okleiny. Za okna drewniane z kolei zapłacisz już ok. 20 000 zł.

Sprawdź samodzielnie na podstawie poniższej tabeli, ile kosztują okna o standardowych wymiarach w różnych wariantach: dwu- lub trzyszybowe, z okleiną, szprosami, PCV lub drewniane. Ułatwi to obliczenia, ile trzeba zapłacić za okna do domu jednorodzinnego.

Pamiętaj, że są to mocno orientacyjne ceny, a o szczegóły warto zapytać najlepszych sprzedawców dostępnych na Oferteo z twojego regionu.

Wymiary standardowe Liczba szyb Rodzaj materiału Funkcje Kolor Cena
1230 x 1480 mm dwuszybowe PCV uchylne białe ok. 605 zł
1230 x 1480 mm dwuszybowe PCV rozwierno-uchylne białe ok. 615 zł
1230 x 1480 mm trzyszybowe PCV uchylne białe ok. 790 zł
123 0x 1480 mm dwuszybowe PCV uchylne z jednostronną okleiną standardową ok. 730 zł
1230 x 1480 mm dwuszybowe PCV uchylne z dwustronną standardową okleiną ok. 850 zł
1230 x 1480 mm dwuszybowe PCV uchylne, ze szprosami białe ok. 690 zł
600 x 600 mm dwuszybowe PCV uchylne białe ok. 230 zł
1160 x 1460 mm dwuszybowe drewniane uchylne drewniane ok. 1800 zł

Źródło: Oferteo.pl

Jeśli nie znalazłeś w tabeli swojego okna, albo chcesz porównać różne oferty, zapytaj o szczegółową wycenę sprawdzone firmy z Oferteo.

Podsumujmy jeszcze na jakie koszty trzeba być przygotowanym, gdy kupujesz okna dachowe lub zechcesz przesłonić swoje okna:

  • Okno dachowe: 500 – 1000 zł,
  • Roleta: 100 – 240 zł,
  • Roleta zewnętrzna: ok. 900 zł,
  • Roleta ze sterowaniem elektronicznym: ok. 1 300 zł,
  • Żaluzje: ok. 180 zł.

Ceny okien PCV

Ceny okien PCV różnią się ze względu na rozmiar, kolor i pakiet szybowy okna (ogólnie można przyjąć, że 1m okna kosztuje od 100 zł do 5 000 zł, producenci i sprzedawcy najczęściej podają ceny z tabeli albo wygenerowane za pomocą programu, który wylicza cenę – w zależności od rozmiaru i wybranych parametrów).

Przykładowo: dwustronna okleina zwiększy koszt okna nawet o 40%, a szyba antywłamaniowa P4 to dodatkowe 100 zł więcej – i tak dalej. Ceny okien PCV różnią się też ze względu na producenta. Porównując poszczególne okna warto zawsze sprawdzić wszystkie parametry (kluczowa różnica dotyczy profili, a tym samym zestawu szybowego). Pamiętaj także, że podane kwoty to ceny netto – i nie uwzględniają one montażu.

Jako że okna to spory wydatek, powinieneś zadbać o to, by otrzymać na nie gwarancję. Postaraj się, aby uzyskać ją na piśmie, wraz z informacjami o obowiązkach producenta i okresie obowiązywania. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że producent wywiąże się z obowiązków gwarancji w razie problemów z oknami.

Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco