uścisk dłoni leasingodawcy i leasingobiorcy na tle samochodu

Wykup samochodu z leasingu – jak zrobić to korzystnie?

Wykup samochodu z leasingu – jak zrobić to korzystnie?

O tym, jak przebiega wykup samochodu z leasingu, decyduje wybór konkretnej oferty leasingowej i rodzaju leasingu. Możesz wybrać leasing operacyjny lub finansowy – i już od tego będzie zależeć rozliczenie podatkowe wykupu samochodu z leasingu. Dodatkowo na wykup samochodu z leasingu mocno wpłynął od 2022 roku Nowy Ład – przepisy Polskiego Ładu nałożyły pewne obowiązki, które ograniczają opłacalny wykup samochodu. Jak może przebiegać wykup samochodu z leasingu w 2022 roku? Jak zrobić to korzystnie?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 6 grudnia 2022 06.12.2022 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 4005 Specjalistów od Leasingu Samochodów blisko Ciebie

Wykup samochodu z leasingu – podstawowe informacje

Zacznijmy od podstaw, czyli od odpowiedzi na pytanie, czym jest wykup samochodu z leasingu. To metoda wykupienia auta po zakończeniu umowy leasingowej.

Wykup samochodu z leasingu do majątku prywatnego przedsiębiorcy polega na tym, że leasingodawca wystawia na koniec umowy leasingu fakturę sprzedaży. W wyniku wykupu samochodu z leasingu poprzedni właściciel auta przenosi własność przedmioty na leasingobiorcę.

Potrzebujesz specjalisty od leasingu samochodu? Sprawdź listę doradców leasingowych
Leasing samochodu - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 4 005 Specjalistów od Leasingu Samochodów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wykup samochodu z leasingu operacyjnego a finansowego

Wykup samochodu z leasingu może przebiegać inaczej – w zależności od wybranego rodzaju leasingu:

1. Wykup samochodu z leasingu operacyjnego – w tego typu umowie leasingowej auto co prawda trafia do użytkowania przedsiębiorcy (leasingobiorcy), ale jego właścicielem na czas trwania umowy leasingowej pozostaje firma leasingowa; amortyzacja jest po stronie leasingodawcy, a podatek VAT płacony jest w ratach;

2. Wykup samochodu z leasingu finansowego – w tej umowie leasingowej finansujący jest właścicielem auta, a więc to leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych; ważną różnicą jest też to, że jako leasingobiorca w tym przypadku powinieneś wprowadzić samochód z leasingu do ewidencji środków trwałych.

Jak zatem wygląda wykup samochodu z leasingu operacyjnego i finansowego?

W leasingu finansowym wykup auta z leasingu nie istnieje – samochód jest własnością leasingobiorcy w momencie zapłacenie ostatniej raty. Z kolei w przypadku leasingu operacyjnego dotychczasowy korzystający z auta może skorzystać z prawa wykupu samochodu po zakończeniu podstawowego okresu umowy (do tego momentu auto jest zapisane w środkach trwałych leasingodawcy).

Masz więcej pytań do leasingodawcy? Skontaktuj się z wybranymi oferentami: firmami od leasingu samochodu z Warszawy, leasingu samochodu z Lublina bądź innych lokalizacji bliżej Ciebie.

Wykup samochodu z leasingu w 2022 roku – zmiany w Polskim Ładzie

Jakie zmiany w zasadach wykupu samochodu z leasingu wprowadził Polski Ład? Od stycznia 2022 roku wykup samochodu z leasingu interpretowane jest jako przychód z działalności gospodarczej, a więc wiąże się z koniecznością opłaty podatku.

Wcześniej (do końca 2021 roku, przed wprowadzeniem zmian) podatek VAT naliczany był jedynie od ostatniej raty leasingowej. Dlatego większość przedsiębiorców w ramach umowy leasingowej korzystało z obniżenia ostatniej raty do minimum.

Wykup samochodu z leasingu na osobę prywatną

Po zmianach wprowadzonych w Polskim Ładzie wykup samochodu z leasingu wiąże się koniecznością wniesienia opłaty VAT od realnej wartości rynkowej auta (nie od ostatniej raty).

Dodatkowo jeśli planujesz sprzedaż auta z leasingu po jego wykupieniu, to przychód ze sprzedaży uznawany jest za przychód z działalności gospodarczej (aż do 6 lat od momentu przejęcia auta na cele prywatne z leasingu, wcześniej było to zaledwie 6 miesięcy).

Jak uniknąć podatku od sprzedaży samochodu przed upływem 6 lat?

Mimo wprowadzonych w Polskim Ładzie zmian wciąż można uniknąć podatku od sprzedaży samochodu przed upływem 6 lat – i możesz to zrobić legalnie. Rozwiązaniem jest darowizna samochodu wykupionego z leasingu.

Gdy wykupisz auto z leasingu na cele prywatne, możesz przekazać wykupiony z leasingu samochód w darowiźnie – najlepiej komuś z bliskiej rodziny (oczywiście pod warunkiem, że zapiszesz w umowie darowizny racjonalny powód). Co to daje? Nowy właściciel wykupionego z leasingu samochodu i przekazanego mu aktem darowizny – będzie musiał odczekać zaledwie 6 miesięcy, aby nie przejmować się opłatami PIT.

Wykup samochodu z leasingu na firmę

przedsiębiorca z dokumentami od samochodu

Jeśli decydujesz się na wykup samochodu z leasingu na firmę, to kwestie podatkowe zależą przede wszystkim od kwoty na fakturze (wartości auta).

Są tu dwa scenariusze: wartość auta do 10 000 zł (brak konieczności wprowadzania auta do ewidencji środków trwałych) i wartość auta powyżej 10 000 zł (należy wprowadzić dane do ewidencji).

Wykup samochodu z leasingu na firmę a osobę prywatną – zalety i wady

Wykup samochodu na firmę możliwy jest w dwóch opcjach: na wspólnika spółki cywilnej lub na działalność prowadzoną przez osobę fizyczną.

Z kolei wykup samochodu z leasingu na osobę prywatną różni się tym, że auto wykupuje na własność prowadzący firmę lub wspólnik spółki – ale bez wprowadzania kosztów do firmy. Jakie są wady i zalety dwóch rozwiązań?

Wykup samochodu z leasingu na firmę

Zalety wykupu samochodu z leasingu na firmę:

 • w przypadku wykupu samochodu z leasingu na firmę masz opcję zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty wykupu auta;
 • możesz też zaliczyć do kosztów wydatków związanych z użytkowaniem samochodu;
 • wykup na firmę daje też możliwość odliczenia VAT od wykupu;
 • w przypadku samochodu osobowego – możliwość odliczenia VAT w wysokości 50%.

Wady wykupu samochodu z leasingu na firmę:

 • jeśli chcesz odsprzedać auto, to kwota uzyskana ze sprzedaży wykupionego samochodu z leasingu jest opodatkowana

Wykup samochodu z leasingu na osobę prywatną

Zalety wykupu samochodu z leasingu na osobę prywatną:

 • w tym przypadku masz opcję odliczania 20% wysokości VAT od wydatków eksploatacyjnych (co ważne – w tym też paliwa);
 • masz opcję darowizny, dzięki której po 6 miesiącach (a nie po 6 latach) od wykupienia auta z leasingu sprzedaż nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym.

Wady wykupu samochodu z leasingu na osobę prywatną:

 • nie masz opcji zarówno zaliczenia do kosztów wykupu samochodu i amortyzacji, jak i odliczenia VAT od faktury wykupu;
 • po zmianach w Polskim Ładzie: aż 6 lat oczekiwania na opcję odsprzedaży auta bez podatku (rozwiązaniem tej wady jest darowizna).

Wykup samochodu z leasingu – księgowanie

Jeśli wartość początkowa samochodu przekracza 10 000 zł (stawka netto – dla czynnych podatników VAT, stawka brutto – w przypadku podatników zwolnionych z VAT), to samochód wykupiony z leasingu należy zaliczyć do majątku trwałego firmy. To podstawowa różnica w księgowaniu wykupu samochodu z leasingu.

Wykup samochodu o wartości poniżej 10 000 zł

Scenariusz 1.: wykup samochodu z leasingu na firmę, wartość auta do 10 000 zł :

 • przedsiębiorca nie musi wprowadzać samochodu do ewidencji środków trwałych;
 • masz też opcję zaliczenia wydatku bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów;
 • najważniejsze, aby dokonać tego w oparciu o fakturę zakupu – najważniejsza jest tu wartość zamieszczona na tej fakturze.

Wykup samochodu o wartości powyżej 10 000 zł

Scenariusz 2.: wykup samochodu z leasingu na firmę, wartość auta powyżej 10 000 zł:

 • konieczna jest amortyzacja auta i wprowadzenie samochodu do ewidencji środków trwałych;
 • w przypadku takiej transakcji obowiązują zasady amortyzacji środków trwałych – zgodnie z art. 22h–22i Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
 • masz też obowiązek ustalenia tzw. wartości początkowej samochodu – na podstawie tej kwoty wykonywane będą odpisy amortyzacyjne.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco