mężczyzna stoi przed samochodem i przegląda dokumenty

Nowy ład a leasing samochodu. Co się zmieniło? Czy wciąż się opłaca?

Nowy ład a leasing samochodu. Co się zmieniło? Czy wciąż się opłaca?

W jaki sposób Polski Ład wpłynął na leasing samochodu? Tzw. Polski Ład, czyli duża reforma podatkowa wprowadzona przez rząd, uderzyła przede wszystkim w leasingobiorców. Nowy Ład zmienił zasady wykupu i odsprzedaży samochodu z firmowego leasingu. Czy leasing po zmianach w Nowym Ładzie wciąż się opłaca? Jakie zmiany przyniósł Nowy Ład? Leasing samochodu w 2022 roku wciąż się opłaca?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 29 listopada 2022 29.11.2022 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 3990 Specjalistów od Leasingu Samochodów blisko Ciebie

Leasing samochodu – jakie zasady obowiązywały przed Nowym Ładem?

Jak wyglądał leasing samochodu przed Nowym Ładem? Przede wszystkim możliwa była sprzedaż poleasingowego auta bez podatku dochodowego.

Leasing samochodu – zasady przed Nowym Ładem na przykładzie:

Wykup samochodu z leasingu do 2022 roku

Przedsiębiorca brał samochód w leasing na firmę, następnie po zakończeniu umowy leasingowej mógł wykupić auto na cele prywatne. Po 6 miesiącach można było sprzedać samochód jako osoba prywatna (bez podatku dochodowego). Wielu leasingobiorców korzystało z tej opcji – a niski wykup pojazdu na cele prywatne sprawiała, że transakcje tego typu były bardzo opłacalne.

Warto dodać, że najczęściej ostatnia rata w ramach umowy leasingowej ustanowiona była na 1% – przy tak niskiej wartości wykupu nie było konieczności księgowania transakcji w działalności gospodarczej i koniec końców auto wchodziło w skład majątku prywatnego.

W ramach leasingu można też było swobodnie zarządzać i manewrować wysokością stawek poszczególnych rat (np. umowa leasingowa zakładała dużą opłatę wstępną i mały wykup).

Ministerstwo Finansów uznało jednak, że jest to proceder na granicy prawa - w praktyce w całym procesie transakcyjnym unikano płacenia podatku dochodowego. W ramach Polskiego Ładu wprowadzono modyfikację przepisów, która uniemożliwia przeprowadzenie tego typu transakcji.

Leasing samochodu - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 3 990 Specjalistów od Leasingu Samochodów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Leasing samochodu w 2022 roku – jakie zmiany przyniósł Nowy Ład?

Jakie zmiany w leasingu przyniósł Nowy Ład? Przede wszystkim od 2022 roku nie ma już opcji dokonywania tak atrakcyjnych transakcji. Polski Ład wprowadził nowe zapisy – do art. 10 ust. 2 ustawy o PIT dodano pkt 4, a do art. 14 ust. 2 dodano pkt 19. Jak to wpłynęło na leasing samochodu w 2022 roku?

  1. Wykup auta z leasingu zgodnie z przepisami Nowego Ładu kosztuje więcej.
  2. Przychód ze sprzedaży auta (wykupionego z leasingu do majątku osobistego) uznawany jest za przychód z działalności gospodarczej – do 6 lat od momentu przejęcia auta na cele prywatne.
  3. Podatnik będzie zobowiązany opłacić podatek dochodowy, jeśli zdecyduje się na sprzedaż samochodu szybciej niż po upływie 6 lat.
  4. Transakcję trzeba wykazać w kolumnie 8. KPiR (czyli uwzględnić transakcję w sekcji „pozostałe przychody na podstawie umowy kupna-sprzedaży”).

Sprzedaż samochodu leasingowanego – po ilu latach jest możliwa?

W odpowiedzi na pytanie o to, kiedy można sprzedać samochód z leasingu, tkwi największa zmiana po Nowym Ładzie.

Specjaliści od leasingu samochodów z Warszawy wyjaśniają, że oczywiście możesz sprzedać auto wcześniej, ale obecnie na nieopodatkowaną sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu należy czekać nie 6 miesięcy (jak było do 2022 roku), tylko 6 lat.

Uwaga!
To oznacza, że np. podpisując obecnie umowę leasingową na 3 lata, auto bez podatku sprzedaż dopiero po upływie 9 lat. Wcześniej byłoby to możliwe zaledwie po 3,5 roku.

Wykup samochodu z leasingu a podatek

Kolejną istotną zmianą, którą wprowadził Nowy Ład jest podatek VAT. Do końca 2021 roku podatek VAT naliczany był od ostatniej raty leasingowej (dlatego leasingobiorcy ustalali ratę na bardzo niskim poziomie).

Wykup samochodu z leasingu od stycznia 2022 r. wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty VAT od realnej wartości rynkowej auta. Nie jest brana pod uwagę kwota wykupu (czyli niska, ostatnia rata).

Czytaj też: Amortyzacja samochodu

Darowizna samochodu leasingowanego

Czy istnieje opcja skrócenia okresu 6 lat, który należy odczekać, aby sprzedać auto poleasingowe bez podatku? Można to nadal zrobić – nie łamiąc prawa. Rozwiązaniem jest darowizna samochodu leasingowanego.

Jeśli wykupisz auto z leasingu na cele prywatne, musisz czekać 6 lat z dalszą sprzedażą bez podatku. Możesz jednak przekazać wykupione auto w darowiźnie – np. komuś z bliskiej rodziny. Nowy właściciel auta będzie musiał odczekać zaledwie 6 miesięcy, aby nie przejmować się opłatami PIT.

Uwaga!
Pamiętaj, że jeśli chcesz skorzystać z opcji darowizny samochodu leasingowego, to najlepiej wybrać tzw. grupę zerową, która zwolniona jest z podatku dochodowego. Do tej grupy zaliczają się dzieci i rodzice.

Dodatkowo jeśli wartość darowizny nie przekracza kwoty 9 637 zł, to nie ma konieczności zgłaszania transakcji fiskusowi (w innym wypadku musisz zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego).

Czy leasing po zmianach w Nowym Ładzie wciąż się opłaca?

model samochodu kalkulator i monety

Przedsiębiorcy często pytają, czy leasing w 2022 r. – po zmianach w Nowym Ładzie – wciąż się opłaca? Z całą pewnością cały proces sprzedaży po przejęciu auta na cele prywatne nie jest tak prosty, jak wcześniej. Zapisy wprowadzone w Polskim Ładzie są niekorzystne dla osób korzystających z niskiej ostatniej raty.

Jeśli jednak po wykupieniu auta skorzystasz z opcji darowizny, a dodatkowo obdarowany nowym autem będzie zaliczany do tzw. grupy zerowej (czyli nie poniesiesz opłaty z tytułu darowizny), to leasing po zmianach w Nowym Ładzie nadal będzie opłacalny.

Potrzebujesz dodatkowej porady? Skontaktuj się ze specjalistami od leasingu samochodu z Wrocławia i innych miast.

Alternatywne opcje finansowania zakupu samochodu

Jakie są alternatywy dla leasingu w Polskim Ładzie? Póki co umowy leasingowe nadal są często wybieraną opcją finansowania samochodu. Zmienił się za to rozkład rat – obecnie często to ostatnia rata jest najwyższa (czyli przedsiębiorcy częściej decydują się na oferty z wysokim wykupem). Dzięki temu można obecnie płacić niską, comiesięczną ratę.

Alternatywą opcją mogą być: wynajem długoterminowy dla firm i pożyczka leasingowa. W praktyce nawet po zmianach wprowadzonych w ramach Nowego Ładu leasing auta nadal ma dużo zalet. Jest łatwy do uzyskania, nie obniża zdolności kredytowej, a do tego nie obciąża przedsiębiorcy finansowo i wciąż daje opcję sprzedaży samochodu bez podatku (z opcją darowizny).

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco