mężczyzna siedzi w samochodzie i bierze klucze przez okno

Leasing samochodu – co to jest? Co daje? Poznaj korzyści i rodzaje leasingu

Leasing samochodu – co to jest? Co daje? Poznaj korzyści i rodzaje leasingu

Czym jest leasing samochodu? Można to wyjaśnić w prosty sposób – to umowa zawierana pomiędzy leasingodawcą (finansującym) a leasingobiorcą (korzystającym z auta), która łączy cechy długoterminowego wynajmu ze standardowym kredytu. Leasing samochodu daje opcję szybkiego pozyskania auta – bez konieczności wydawania wysokich środków własnych na start, co jest ogromną zaletą dla wielu przedsiębiorców. Na czym polega leasing samochodu? Jaki leasing wybrać?

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 13 grudnia 2022 13.12.2022 Czas lektury: 10min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 3972 Specjalistów od Leasingu Samochodów blisko Ciebie

Co to jest leasing samochodu?

To właśnie samochód jest najczęstszym przedmiotem leasingu w Polsce. Jak cała procedura wygląda w praktyce? Jeśli przedsiębiorca decyduje się na leasing samochodu – wybiera z salonu czy komisu interesujące go auto i podpisuje umowę leasingu.

Leasingodawca wykupuje określony pojazd i oddaje w użytkowanie przedsiębiorcy, który spłaca określone raty leasingowe. Leasingodawcą może być bezpośrednio producent samochodu lub firma leasingowa. W leasing samochodu możemy wziąć zarówno auto nowe (z salonu), jak i używane.

Wkład własny w przypadku leasingu samochodu nie jest konieczny. Jeżeli jednak decydujemy się na leasing samochodu bez wkładu własnego, powinniśmy przygotować dokumenty finansowe i wykazać zyski firmy. Uproszczoną procedurę stosuje się przy 15-20% wkładu własnego.

Uwaga!
Możliwy jest zarówno leasing samochodu osobowego dla firm, jak i leasing samochodu dla osoby prywatnej. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o leasingu samochodu w kilku opcjach.

Leasing samochodu dla firmy – jak wziąć samochód w leasing na firmę?

agent podaje klucz do samochodu przedsiębiorcy biorącemu samochód w leasing

Z leasingu samochodu w Polsce najczęściej korzystają przedsiębiorcy – zarówno małe, jak i średnie i duże firmy za pomocą leasingu powiększają bez dużych kosztów flotę samochodów.

Jak wziąć samochód w leasing na firmę? Krok po kroku:

Krok 1. Wybierz samochód, czyli przedmiot leasingu

Podpowiedź: nie wszystkie firmy leasingowe będą skłonne do leasingu aut używanych, znacznie łatwiej jest uzyskać leasing nowego samochodu dla firmy.

Krok 2. Znajdź firmę leasingową

Przejrzyj i porównaj oferty firm leasingowych – przedstaw im swoje potrzeby i zapytaj o warunki leasingu dla konkretnego, wybranego auta.

Krok 3. Przygotuj dokumentację i przedstaw je firmie leasingowej

Potrzebne będą: wniosek, dowód osobisty, dokumenty finansowe firmy (np. księga przychodów i rozchodów), deklaracja PIT lub CIT za poprzedni rok. Poza tym niezbędne będą podstawowe dane: NIP, REGON, wpis do KRS.

Krok 4. Podpisz umowę leasingową

Analizę treści umowy warto powierzyć fachowcom. Najczęściej umowę będziesz podpisywać w siedzibie firmy leasingowej (chociaż nie jest to wymóg). Każdą wątpliwość wyjaśnij z leasingodawcą.

Krok 5. Dokonaj wstępnej opłaty i odbierz samochód

W niektórych przypadkach przed odbiorem konieczna jest opłata tzw. czynszu inicjalnego (czyli wpłaty własnej) – taka opłata powinna być ujęta w umowie leasingowej. Po załatwieniu wszelkich formalności możesz odebrać samochód z leasingu.

Leasing konsumencki – na czym polega leasing samochodu dla osoby prywatnej?

Czym jest leasing samochodu dla osoby prywatnej i na czym polega? To inaczej leasing konsumencki, czyli opcja leasingu dla klientów indywidualnych. W praktyce to również umowa cywilnoprawna podpisywana pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą.

Z leasingu konsumenckiego korzystają często osoby, które miały problem z uzyskaniem kredytu na auto. Dużą zaletą są uproszczone formalności (firmy leasingowe bazują na informacjach o dochodach klienta), elastyczność w wyborze auta do leasingu i minimum formalności (np. finansowanie z doliczeniem wszelkich usług – ubezpieczenie, serwis, auto zastępcze, obsługa oponiarska).

Leasing finansowy a leasing operacyjny samochodu – jaki leasing wybrać?

Poza podziałem na leasing dla osób prywatnych i dla firm, można też wybrać formę leasingu. W tym przypadku do wyboru jest leasing operacyjny lub leasing finansowy samochodu.

  1. leasing operacyjny samochodu – z wykupem po zakończeniu umowy; to najczęściej wybierana opcja umowy leasingowej; auto w leasingu operacyjnym jest własnością leasingodawcy – na cały czas trwania umowy; zalety to opcja wrzucenia do kosztów uzyskania przychodu niemal wszystkich wydatków związanych z leasingiem operacyjnym; wadą jest wysokość wykupu i okres umowy – muszą mieścić się w prawnie określonych ramach;
  2. leasing finansowy samochodu – to inaczej leasing kapitałowy – w tym przypadku to osoba finansująca w momencie podpisania umowy staje się właścicielem samochodu; wadą tego rozwiązania jest konieczność opłaty z góry podatku VAT, zalety to m.in. brak ograniczeń co do czasu trwania umowy i najczęściej krótszy czas finansowania.

Potrzebujesz porady eksperta w sprawie leasingu samochodu? Skontaktuj się z doradcami leasingowymi z Wejherowa, specjalistami od leasingu samochodu z Torunia lub innego miasta.

Leasing samochodu - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 3 972 Specjalistów od Leasingu Samochodów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Leasing samochodu – kalkulator. Ile kosztuje leasing samochodu osobowego?

Podstawowe koszty leasingu to przede wszystkim regularnie spłacane raty wynikające umowy leasingowej (tzw. rata leasingowa – pomóc w wyliczeniach może kalkulator leasingu samochodu). Nawet jeśli do obliczeń wykorzystasz kalkulator leasingu samochodu, to warto wiedzieć, że firmy leasingowe pobierają też dodatkowe opłaty.

Wszystkie koszty leasingu samochodu osobowego można podzielić na 3 grupy:

  • finansowe koszty spłaty leasingu – raty leasingowe,
  • koszty związane z realizowaniem umowy leasingowej, takie jak ubezpieczenie komunikacyjne (OC i AC), koszty rejestracji pojazdu, ubezpieczenie GAP,
  • koszty związane z trwaniem umowy – prowizje, opłaty, koszty umownych kar.

Koszty związane z leasingiem są zależne od kwoty wykupu. Im wyższy wykup, tym mniejsze raty miesięczne będziesz spłacać, jednocześnie jednak zwiększą się odsetki. Tym samym ostateczny koszt wzrośnie.

Oprocentowanie z kolei zależy od rodzaju przedmiotu branego w leasing i jego stanu. Tak więc nie bez znaczenia jest, czy jesteśmy zainteresowani maszyną czy samochodem, pojazdem nowym czy używanym. Oprocentowanie będzie też różne w zależności od firmy leasingowej.

Zapytaliśmy także Eksperta o to, czy w przypadku uszkodzenia samochodu leasingobiorcę czekają dodatkowe wydatki:

TOP-leasing24

Robert Makos

TOP-leasing24

Każdy samochód musi być ubezpieczony – OC i AC. W leasingu jest to wymagane. Jeżeli dochodzi do szkody niecałkowitej, naprawa pojazdu opłacana jest z ubezpieczenia. Musi być spełniony jeszcze jeden warunek – leasingobiorca terminowo spłaca raty leasingowe. Jeżeli klient zalega z płatnościami, pieniądze z ubezpieczenia są przeznaczone na spłatę leasingu, a klient z własnych środków płaci za naprawę szkody.

Leasing samochodu powyżej 150 tys. złotych

Wielką zaletą leasingu samochodu jest też opcja uproszczonych formalności. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i planujesz wziąć leasing samochodu do 150 tys. złotych netto, to weryfikacja leasingobiorcy będzie prowadzona w procedurze uproszczonej. Oznacza to, że nie będą wymagane żadne dokumenty finansowe – co znacząco usprawnia i przyspiesza cały proces przyznania auta w leasingu.

Uwaga!
Warto wiedzieć, że opcja uproszczonej procedury obejmuje zarówno leasing samochodu osobowego dla firm, jak i leasing samochodu dla osoby prywatnej.

Co w przypadku, gdy zdecydujesz się na leasing droższego auta, czyli leasing samochodu osobowego o wartości przekraczającej 150 tys. zł? Po pierwsze: nieco więcej formalności (dokumenty niezbędne do otrzymania auta w leasingu wymagane przez firmę leasingową), po drugie – kosztem uzyskania przychodu pozostają raty i wpłata własna (czynsz inicjalny), ale tylko do kwoty 150 tys. zł (w przypadku samochodu do 150 tys. zł – 100% wydatków związanych z leasingiem wchodzi koszty uzyskania przychodu).

Leasing samochodu bez BIK – czy jest możliwy?

Jeśli chcesz wziąć kredyt na zakup samochodu, to wiedz, że wszystkie banki mają obowiązek na bieżąco przekazywać dane dotyczące spłaty zobowiązania do BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Jak to wygląda w przypadku leasingu samochodu i czy możliwy jest leasing samochodu bez BIK?

Raportowanie do BIK zależy od ustaleń między stronami umowy leasingowej – o tym, czy leasingodawca przekaże informacje do BIK, decyduje więc sama umowa i wstępne ustalenia zawarte w umowie. Jeśli leasingobiorca figuruje w rejestrze dłużników BIK, to często okazuje się, że leasing pozostaje jedną z niewielu form finansowania auta.

Leasing samochodu ciężarowego, dostawczego i osobowego

Czy i jakie są różnice pomiędzy leasingiem lekkich aut osobowych a leasingiem samochodów ciężarowych i dostawczych? Procedura w przypadku aut ciężarowych i dostawczych przebiega podobnie do leasingu samochodów osobowych. Są jednak trzy różnice:

1. Kwota wymaganej opłaty wstępnej

Spodziewaj się znacznie większej kwoty tzw. czynszu inicjalnego w przypadku leasingu samochodu ciężarowego i dostawczego. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy leasingobiorcą jest firma o ugruntowanej pozycji na rynku. W innym wypadku wpłata własna to często nawet 45% wartości auta.

2. Wysokość raty leasingowej

Zazwyczaj będzie znacznie większa w przypadku aut ciężarowych i dostawczych z prostej przyczyny – zazwyczaj auta ciężarowe i dostawcze przekraczają limit 150 tys. zł, co wiąże się z koniecznością większych opłat.

3. Wyższa kwota ubezpieczenia

W obu przypadkach w racie leasingowej uwzględniany jest koszt ubezpieczenia OC oraz AC. W przypadku aut osobowych składka ubezpieczenia jest zazwyczaj niższa, dla pojazdów dostawczych i ciężarowych koszty będą większe.

Leasing samochodu używanego – czy się opłaca?

Czy leasing samochodu używanego jest opłacalny? Sam mechanizm umowy nie różni się od leasingu na nowe auto z salonu. Co ważne – przedmiotem umowy leasingowej samochodów używanych mogą być również samochody poleasingowe, które zostały wykupione przez poprzedniego leasingobiorcę.

Z jednej strony zaletą może być fakt, że wartość auta używanego będzie mniejsza, a więc rata leasingu również ulegnie pomniejszeniu (porównując leasing tego samego modelu samochodu z salonu). Z drugiej strony – nie wszystkie firmy leasingowe chętnie podpisują umowy leasingu na starsze auta (wiąże się to z ryzykiem problemów technicznych starszych samochodów). Najmniejszym ryzykiem jest leasing poleasingowego samochodu – w tym przypadku firma leasingowa przekazuje nowemu właścicielowi całą dokumentację i historię napraw auta, a więc samochody są już odpowiednio zweryfikowane pod kątem technicznym.

Leasing samochodu – zmiany w 2022 roku

Jakie zmiany w dziedzinie leasingu samochodów przyniósł Nowy Ład? Przede wszystkim od 2022 roku nie ma już opcji dokonywania tak atrakcyjnych transakcji, jak w poprzednich latach. Przyczyną jest najważniejsza w tym roku zmiana w przepisach: przychód ze sprzedaży auta (wykupionego z leasingu do majątku osobistego) uznawany jest za przychód z działalności gospodarczej – do 6 lat od momentu przejęcia auta na cele prywatne.

W praktyce oznacza to, że podatnik (nowy właściciel auta, który wykupił samochód wraz z zakończeniem umowy leasingowej) będzie zobowiązany opłacić podatek dochodowy, jeśli zdecyduje się na sprzedaż samochodu szybciej niż po upływie 6 lat. Rozwiązaniem jest darowizna samochodu komuś bliskiemu z rodziny. Po załatwieniu wszelkich formalności z darowizną, nowy właściciel auta może odsprzedać samochód po 6 miesiącach bez obowiązku opłaty podatku dochodowego.

Koniec leasingu samochodowego – co dalej?

Jeśli korzystasz z leasingu finansowego, to wykup auta po końcu umowy nie jest konieczny – dlatego że samochód jest już własnością leasingobiorcy w momencie podpisania umowy i po spłaceniu wszystkich rat nie trzeba go wykupywać. Co innego w przypadku często stosowanej umowy leasingu operacyjnego. W tym przypadku należy wykupić auto.

Uwaga!
Od stycznia 2022 roku wykup samochodu z leasingu interpretowane jest jako przychód z działalności gospodarczej, a więc wiąże się z koniecznością opłaty podatku. Dodatkowo warto wiedzieć, że wykup samochodu z leasingu wiąże się koniecznością wniesienia opłaty VAT od realnej wartości rynkowej auta (nie od ostatniej raty).

Kiedy opłaca się leasing samochodu?

Jeśli zastanawiasz się, czy leasing samochodu jest opłacalny, to po prostu oblicz koszty i potencjalne zyski z leasingu. Wszystko zależy bowiem od kondycji finansowej danej działalności gospodarczej. Jeśli inwestycja w samochód jest niezbędna do funkcjonowania biznesu lub przyniesie oszczędności na czas trwania umowy leasingowej – to zdecydowanie warto inwestować w leasing samochodu.

Ważną zaletą jest też to, że rok założenia i wielkość firmy nie mają dużego znaczenia – o leasing samochodu możesz ubiegać się nawet na starcie działalności. Dodatkowo nie jest potrzebny duży wkład własny, a formalności jest mniej niż w przypadku kredytu na nowe auto. Wszystko to sprawia, że leasing samochodu jest w wielu przypadkach bardzo opłacalną opcją – i nawet po zmianach wprowadzonych od początku 2022 roku – wciąż jest bardzo popularną formą finansowania samochodów dla firm i osób prywatnych.

Dodano: 12 stycznia 2021 Zaktualizowano: 13 grudnia 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco