zbliżenie na przycisk ze słowem leasing na klawiaturze

Leasing w 2023 roku – co to jest i jak działa? Kompleksowy poradnik

Leasing w 2023 roku – co to jest i jak działa? Kompleksowy poradnik

Czym jest leasing i jak działa? Leasing to sprawdzony i łatwo dostępny sposób finansowania inwestycji dla małych i dużych firm. Najczęściej przedmiotem leasingu są samochody – leasing umożliwia szybkie powiększenie floty firmowych aut przy minimum formalności i niskim wkładzie własnym. Jak działa leasing w 2022 roku? Jakie są rodzaje leasingu i dlaczego leasing jest opłacalny? Poznaj wady i zalety leasingu i przygotuj się do podpisania umowy leasingowej.

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 21 grudnia 2022 21.12.2022 Czas lektury: 9min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 4297 Firm Leasingowych blisko Ciebie

Co to jest leasing?

Z punktu widzenia prawnego leasing jest formą finasowania rzeczy nieruchomej lub ruchomej, która służy celom zarobkowym leasingobiorcy. Aby doszło do leasingu, konieczne jest podpisanie umowy cywilnoprawnej pomiędzy leasingodawcą (finansującym) a leasingobiorcą (korzystającym z przedmiotu leasingu).

Co prawda w leasing najczęściej wciąż bierzemy samochody, ale warto wiedzieć, że przedmiotem leasingu może być niemal każda rzecz sprzęt komputerowy, oprogramowanie, lokal, firmowy ekspres do kawy czy linie produkcyjne.

Jak działa leasing w 2022 roku?

Leasing w 2022 roku wciąż jest bardzo popularną formą finansowania. W 2022 roku leasing działa wciąż tak samo, czyli łączy w sobie elementy kredytu i dzierżawy, przy jednoczesnym minimalizowaniu wszelkich formalności.

Warto jednak wiedzieć, że od 2022 roku Nowy Ład (Polski Ład) wprowadził istotną zmianę dotyczącą leasingu – nie ma już opcji dokonywania tak atrakcyjnych transakcji, jak przed styczniem 2022 r.

Zasady leasingu nie zmieniły się – poza wprowadzeniem nowych zapisów do art. 10 ust. 2 ustawy o PIT dodano pkt 4, a do art. 14 ust. 2 dodano pkt 19. Od 1 stycznia 2022 roku podatnik zobowiązany jest opłacić podatek dochodowy, jeśli zdecyduje się na sprzedaż samochodu szybciej niż po upływie 6 lat. Wcześniej można to było zrobić po upływie zaledwie 6 miesięcy.

Czy leasing w 2022 r. – po zmianach w Nowym Ładzie – wciąż się opłaca? Co prawda proces sprzedaży po przejęciu auta poleasingowego na cele prywatne nie jest tak prosty jak wcześniej, ale można skorzystać z opcji darowizny. Przykładowo: jeśli wykupisz auto po leasingu i przekażesz samochód w ramach darowizny, to nowy właściciel (np. bliski członek rodziny) może sprzedać samochód bez konieczności opłaty podatkowej po 6 miesiącach od momentu otrzymania auta.

Ile kosztuje leasing?

Na koszt leasingu składają się trzy czynniki:

 1. Rata leasingowa – czyli główne finansowe zobowiązanie spłaty leasingu – zgodne z umową leasingową.
 2. Koszty dodatkowe – związane z realizowaniem umowy leasingowej (w przypadku aut jest to np. ubezpieczenie komunikacyjne OC i AC); wpłata własna – tzw. czynsz inicjalny.
 3. Koszty wynikające z czasu trwania umowy – wszelkie prowizje, opłaty manipulacyjne, koszty umownych kar.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ile kosztuje leasing – każdorazowo i indywidualnie należy te koszty podliczyć. Dużo zależy też od oferty firmy leasingowej i zdolności finansowania na start (im większa wpłata własna, tym mniej kosztuje leasing miesięcznie – w ten sposób obniżysz opłaty leasingu).

Uwaga!
Zawsze uważnie czytaj umowy – w przypadku umowy leasingowej może być tak, że w sytuacji braku spłaty raty leasingowej na czas, możesz ponieść spore konsekwencje finansowe (np. w umowie może być zapis o utracie wpłaty początkowej i konieczności natychmiastowego oddania leasingodawcy przedmiotu leasingu).

Problemy ze spłatą rat leasingowych – eksperci odpowiadają

Co się stanie, jeżeli raty leasingowe nie będą spłacane terminowo?

Marcin Kędzierski Finanse

Marcin Kędzierski

Marcin Kędzierski Finanse

Klient otrzymuje monity/wezwania do zapłaty. Jeśli nadal nie opłaci, wtedy jest umowa wypowiadana z możliwością wznowienia. Jeżeli nadal nie ma reakcji, to leasingobiorca proszony jest o odstawienie auta/maszyny na specjalny plac windykacyjny. Jeżeli klient to zrobi, to pojazd jest sprzedawany i rozliczana jest umowa leasingu. Jest to bezpieczna forma dla klienta i dla leasingobiorcy, gdyż zdarza się, że po sprzedaży pojazdu dopłata potrzebna do całkowitego rozliczenia leasingu od strony leasingobiorcy może być niewielka. Firma leasingowa może go również obciążyć wysokimi opłatami manipulacyjnymi, które są uwzględnione w tabeli opłat i prowizji. Przez cały okres trwania leasingu leasingobiorca jest właścicielem pojazdu/maszyny.

Czy jeśli klient nie wyrabia się ze spłatą, wie, że będzie miał problem to, czy istnieje możliwość zmiany harmonogramu spłat leasingu?

Marcin Kędzierski Finanse

Marcin Kędzierski

Marcin Kędzierski Finanse

W przypadku, jeśli klient jest świadomy tego, że mogą wystąpić u niego trudności ze spłatą rat leasingowych, istnieje możliwość zmiany harmonogramu spłaty rat. Wówczas spłata raty może zostać wydłużona lub raty przez pewien czas mogą zostać obniżone (a inne podwyższone o różnicę). Jednakże trzeba pamiętać, że taki wniosek/prośba nie mogą wpłynąć do firmy leasingowej dopiero w momencie powstania zaległości czy trwania postępowania windykacyjnego.

Jak odliczyć leasing od podatku?

O tym, jak odliczyć leasing od podatku, decyduje rodzaj leasingu:

 1. Odliczenie leasingu od podatku w leasingu operacyjnym:
  • VAT w przypadku leasingu operacyjnego objęty jest stawką 23% – podatek naliczany jest od każdej raty i opłaty leasingowej,
  • PIT/CIT – kosztem uzyskania przychodu w leasingu operacyjnym może być czynsz inicjalny i raty.
 2. Odliczenie leasingu od podatku w leasingu finansowym:
  • VAT zależy od finansowanego środka trwałego (przykładowo: sprzęt medyczny – 8%; samochody – 23%),
  • PIT/CIT – w tym przypadku kosztem uzyskania przychodu dla osoby biorącej leasing jest część odsetkowa raty leasingu.

Rodzaje leasingu – jaki leasing wybrać?

Rodzaje leasingu do wyboru:

 1. Leasing finansowy – przedmiot leasingu w momencie podpisania umowy leasingowej wliczony jest do majątku leasingobiorcy i przechodzi na własność leasingobiorcy po spłacie.
 2. Leasing operacyjny – przedmiot leasingu w posiadaniu leasingodawcy; po zakończeniu umowy możesz, ale nie musisz – wykupić dany przedmiot.
 3. Leasing pośredni – firma udzielająca leasingu sama odkupuje przedmiot od producenta – po podpisaniu umowy z klientem.
 4. Leasing bezpośredni – producent oddaje produkt w leasing klientowi.
 5. Leasing dla firm – opcja dla przedsiębiorstw.
 6. Leasing konsumencki – leasing dla osób prywatnych, bez działalności gospodarczej.

Jaki leasing wybrać? Wszystko zależy od potrzeb. Jeśli masz firmę i potrzebujesz szybko zwiększyć flotę samochodową – to najlepszą opcją będzie leasing dla firm. Jeżeli nie chcesz koniecznie wykupować aut, to wybierz leasing operacyjny, a jeśli chcesz mieć pewność, że przedmiot leasingu przejdzie na własność, to wybierz opcję leasingu operacyjnego. Specjaliści doradzą, jaki rodzaj leasingu będzie dla ciebie najodpowiedniejszy. Przejrzyj oferty doradców leasingowych z Radomia, ekspertów od leasingu samochodów z Torunia i innych miast.

Leasing - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 4 297 Firm Leasingowych najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Kto może wziąć leasing?

Z leasingu mogą skorzystać zarówno firmy, jak i osoby prywatne - bez działalności gospodarczej.

Uwaga!
Firmy leasingowe zazwyczaj nie zwracają uwagi na to, ile firma istnieje na rynku. Leasing jest więc atrakcyjną opcją dla wielu przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą – gdy nie mają jeszcze wysokiego budżetu na inwestycje i nie stać ich na wysokie raty kredytu czy wysoki wkład własny.

Jak wziąć leasing?

uścisk dłoni dwóch mężczyzn jako symbol zawarcia umowy

Leasing w pięciu krokach:

 1. Wybierz przedmiot leasingu i rodzaj leasingu, z którego chcesz korzystać.
 2. Znajdź firmę leasingową, która umożliwi finansowanie przedmiotu leasingu.
 3. Postępuj zgodnie z przedwstępną umową - przygotuj niezbędną dokumentację.
 4. Podpisz umowę leasingu z leasingodawcą, sprawdź wszystkie warunki i przeczytaj uważnie umowę.
 5. Dokonaj niezbędnych opłat na rzecz firmy leasingowej i odbierz przedmiot leasingu.

Leasing bez wpłaty własnej – czy to możliwe?

1846378

Czy biorąc samochód/maszynę w leasing muszę mieć wkład własny? Zapytaliśmy eksperta:

ClickLease

Prezes zarządu Mariusz Dobosz

ClickLease

Firmy leasingowe stosują różne kryteria przyznawania leasingu bez wkładu własnego. Wpłata własna jest zazwyczaj wymagana, ustalana indywidualnie i wynosi minimum 1% wartości przedmiotu leasingu.

Innymi słowy: wkład własny nie zawsze jest konieczny. Żeby uniknąć opłaty wstępnej, firma musi spełnić 2 warunki: mieć już kilkuletnie doświadczenie na rynku oraz osiągać dobre wyniki finansowe. Nie jest to jednak regułą.

Wiele zależy od firmy udzielającej leasingu i stawianych przez nią w tej kwestii wymagań. Wkład własny maksymalnie może wynieść 45%. Ponownie zależy to od przedmiotu branego w leasing i oferty określonej firmy. Warto pamiętać o tym, że im większa inwestycja początkowa, tym mniejsze raty leasingowe i odwrotnie.

Dlaczego leasing się opłaca? Wady i zalety

Leasing jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla młodych, jak i dłużej działających firm. Jest alternatywą dla kredytu. Leasingobiorca może liczyć na krótszą i łatwiejszą procedurę, mniejszy wkład własny czy możliwość negocjacji z leasingodawcą. Leasing nie jest jednak pozbawiony wad, zapoznaj się z poniższą tabelą i poznaj wady i zalety leasingu:

Leasing
Zalety
Wady
 • Leasing nie ma wpływu na zdolność finansową
 • Dużo rodzajów leasingu do wyboru
 • Minimum formalności
 • Opcja leasingu nawet przy niskiej zdolności kredytowej
Wady
 • Nie wszystko można sfinansować z leasingu
 • Zmiany po Nowym Ładzie nieco zmniejszyły opłacalność odsprzedaży

Najczęściej zadawane pytania dotyczące leasingu

Dodano: 12 stycznia 2021 Zaktualizowano: 21 grudnia 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco