Leasing – co to jest i jak działa? Kompleksowy poradnik
Czym jest leasing i jak działa? Leasing to sprawdzony i łatwo dostępny sposób finansowania inwestycji dla małych i dużych firm. Najczęściej przedmiotem leasingu są samochody – leasing umożliwia szybkie powiększenie floty firmowych aut przy minimum formalności i niskim wkładzie własnym. Jak działa leasing w 2022 roku? Jakie są rodzaje leasingu i dlaczego leasing jest opłacalny? Poznaj wady i zalety leasingu i przygotuj się do podpisania umowy leasingowej.
Z poradnika dowiesz się
Co to jest leasing?
Z punktu widzenia prawnego leasing jest formą finasowania rzeczy nieruchomej lub ruchomej, która służy celom zarobkowym leasingobiorcy. Aby doszło do leasingu, konieczne jest podpisanie umowy cywilnoprawnej pomiędzy leasingodawcą (finansującym) a leasingobiorcą (korzystającym z przedmiotu leasingu).
Co prawda w leasing najczęściej wciąż bierzemy samochody, ale warto wiedzieć, że przedmiotem leasingu może być niemal każda rzecz – sprzęt komputerowy, oprogramowanie, lokal, firmowy ekspres do kawy czy linie produkcyjne.
Poniżej przedstawiamy ranking 4 322 Firm Leasingowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Jak działa leasing w 2022 roku?
Leasing w 2022 roku wciąż jest bardzo popularną formą finansowania. W 2022 roku leasing działa wciąż tak samo, czyli łączy w sobie elementy kredytu i dzierżawy, przy jednoczesnym minimalizowaniu wszelkich formalności.
Warto jednak wiedzieć, że od 2022 roku Nowy Ład (Polski Ład) wprowadził istotną zmianę dotyczącą leasingu – nie ma już opcji dokonywania tak atrakcyjnych transakcji, jak przed styczniem 2022 r.
Zasady leasingu nie zmieniły się – poza wprowadzeniem nowych zapisów do art. 10 ust. 2 ustawy o PIT dodano pkt 4, a do art. 14 ust. 2 dodano pkt 19. Od 1 stycznia 2022 roku podatnik zobowiązany jest opłacić podatek dochodowy, jeśli zdecyduje się na sprzedaż samochodu szybciej niż po upływie 6 lat. Wcześniej można to było zrobić po upływie zaledwie 6 miesięcy.
Czy leasing w 2022 r. – po zmianach w Nowym Ładzie – wciąż się opłaca? Co prawda proces sprzedaży po przejęciu auta poleasingowego na cele prywatne nie jest tak prosty jak wcześniej, ale można skorzystać z opcji darowizny. Przykładowo: jeśli wykupisz auto po leasingu i przekażesz samochód w ramach darowizny, to nowy właściciel (np. bliski członek rodziny) może sprzedać samochód bez konieczności opłaty podatkowej po 6 miesiącach od momentu otrzymania auta.
Ile kosztuje leasing?
Na koszt leasingu składają się trzy czynniki:
- Rata leasingowa – czyli główne finansowe zobowiązanie spłaty leasingu – zgodne z umową leasingową.
- Koszty dodatkowe – związane z realizowaniem umowy leasingowej (w przypadku aut jest to np. ubezpieczenie komunikacyjne OC i AC); wpłata własna – tzw. czynsz inicjalny.
- Koszty wynikające z czasu trwania umowy – wszelkie prowizje, opłaty manipulacyjne, koszty umownych kar.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ile kosztuje leasing – każdorazowo i indywidualnie należy te koszty podliczyć. Dużo zależy też od oferty firmy leasingowej i zdolności finansowania na start (im większa wpłata własna, tym mniej kosztuje leasing miesięcznie – w ten sposób obniżysz opłaty leasingu).
Problemy ze spłatą rat leasingowych – eksperci odpowiadają
Co się stanie, jeżeli raty leasingowe nie będą spłacane terminowo?
Klient otrzymuje monity/wezwania do zapłaty. Jeśli nadal nie opłaci, wtedy jest umowa wypowiadana z możliwością wznowienia. Jeżeli nadal nie ma reakcji, to leasingobiorca proszony jest o odstawienie auta/maszyny na specjalny plac windykacyjny. Jeżeli klient to zrobi, to pojazd jest sprzedawany i rozliczana jest umowa leasingu. Jest to bezpieczna forma dla klienta i dla leasingobiorcy, gdyż zdarza się, że po sprzedaży pojazdu dopłata potrzebna do całkowitego rozliczenia leasingu od strony leasingobiorcy może być niewielka. Firma leasingowa może go również obciążyć wysokimi opłatami manipulacyjnymi, które są uwzględnione w tabeli opłat i prowizji. Przez cały okres trwania leasingu leasingobiorca jest właścicielem pojazdu/maszyny.
Czy jeśli klient nie wyrabia się ze spłatą, wie, że będzie miał problem to, czy istnieje możliwość zmiany harmonogramu spłat leasingu?
W przypadku, jeśli klient jest świadomy tego, że mogą wystąpić u niego trudności ze spłatą rat leasingowych, istnieje możliwość zmiany harmonogramu spłaty rat. Wówczas spłata raty może zostać wydłużona lub raty przez pewien czas mogą zostać obniżone (a inne podwyższone o różnicę). Jednakże trzeba pamiętać, że taki wniosek/prośba nie mogą wpłynąć do firmy leasingowej dopiero w momencie powstania zaległości czy trwania postępowania windykacyjnego.
Jak odliczyć leasing od podatku?
O tym, jak odliczyć leasing od podatku, decyduje rodzaj leasingu:
- Odliczenie leasingu od podatku w leasingu operacyjnym:
- VAT w przypadku leasingu operacyjnego objęty jest stawką 23% – podatek naliczany jest od każdej raty i opłaty leasingowej,
- PIT/CIT – kosztem uzyskania przychodu w leasingu operacyjnym może być czynsz inicjalny i raty.
- Odliczenie leasingu od podatku w leasingu finansowym:
- VAT zależy od finansowanego środka trwałego (przykładowo: sprzęt medyczny – 8%; samochody – 23%),
- PIT/CIT – w tym przypadku kosztem uzyskania przychodu dla osoby biorącej leasing jest część odsetkowa raty leasingu.
Rodzaje leasingu – jaki leasing wybrać?
Rodzaje leasingu do wyboru:
- Leasing finansowy – przedmiot leasingu w momencie podpisania umowy leasingowej wliczony jest do majątku leasingobiorcy i przechodzi na własność leasingobiorcy po spłacie.
- Leasing operacyjny – przedmiot leasingu w posiadaniu leasingodawcy; po zakończeniu umowy możesz, ale nie musisz – wykupić dany przedmiot.
- Leasing pośredni – firma udzielająca leasingu sama odkupuje przedmiot od producenta – po podpisaniu umowy z klientem.
- Leasing bezpośredni – producent oddaje produkt w leasing klientowi.
- Leasing dla firm – opcja dla przedsiębiorstw.
- Leasing konsumencki – leasing dla osób prywatnych, bez działalności gospodarczej.
Jaki leasing wybrać? Wszystko zależy od potrzeb. Jeśli masz firmę i potrzebujesz szybko zwiększyć flotę samochodową – to najlepszą opcją będzie leasing dla firm. Jeżeli nie chcesz koniecznie wykupować aut, to wybierz leasing operacyjny, a jeśli chcesz mieć pewność, że przedmiot leasingu przejdzie na własność, to wybierz opcję leasingu operacyjnego. Specjaliści doradzą, jaki rodzaj leasingu będzie dla ciebie najodpowiedniejszy. Przejrzyj oferty specjalistów od leasingu z Warszawy i innych miast.
Kto może wziąć leasing?
Z leasingu mogą skorzystać zarówno firmy, jak i osoby prywatne – bez działalności gospodarczej.
Jak wziąć leasing?
Leasing w pięciu krokach:
- Wybierz przedmiot leasingu i rodzaj leasingu, z którego chcesz korzystać.
- Znajdź firmę specjalizującą się w leasingu z Wrocławia lub Twojego miasta, która umożliwi finansowanie przedmiotu leasingu.
- Postępuj zgodnie z przedwstępną umową – przygotuj niezbędną dokumentację.
- Podpisz umowę leasingu z leasingodawcą, sprawdź wszystkie warunki i przeczytaj uważnie umowę.
- Dokonaj niezbędnych opłat na rzecz firmy leasingowej i odbierz przedmiot leasingu.
Leasing bez wpłaty własnej – czy to możliwe?
Czy biorąc samochód/maszynę w leasing muszę mieć wkład własny? Zapytaliśmy eksperta:
Firmy leasingowe stosują różne kryteria przyznawania leasingu bez wkładu własnego. Wpłata własna jest zazwyczaj wymagana, ustalana indywidualnie i wynosi minimum 1% wartości przedmiotu leasingu.
Innymi słowy: wkład własny nie zawsze jest konieczny. Żeby uniknąć opłaty wstępnej, firma musi spełnić 2 warunki: mieć już kilkuletnie doświadczenie na rynku oraz osiągać dobre wyniki finansowe. Nie jest to jednak regułą.
Wiele zależy od firmy udzielającej leasingu i stawianych przez nią w tej kwestii wymagań. Wkład własny maksymalnie może wynieść 45%. Ponownie zależy to od przedmiotu branego w leasing i oferty określonej firmy. Warto pamiętać o tym, że im większa inwestycja początkowa, tym mniejsze raty leasingowe i odwrotnie.
Dlaczego leasing się opłaca? Wady i zalety
Leasing jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla młodych, jak i dłużej działających firm. Jest alternatywą dla kredytu. Leasingobiorca może liczyć na krótszą i łatwiejszą procedurę, mniejszy wkład własny czy możliwość negocjacji z leasingodawcą. Leasing nie jest jednak pozbawiony wad, zapoznaj się z poniższą tabelą i poznaj wady i zalety leasingu:
Leasing
|
||
---|---|---|
Zalety
|
Wady
|
|
|
Wady
|
|
Najczęściej zadawane pytania dotyczące leasingu
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o leasingu
Według analizy Oferteo.pl przedsiębiorcy zainteresowani leasingiem samochodów w 2021 roku częściej poszukiwali pojazdów używanych niż nowych. Preferowany wkład własny nie przekraczał 20% wartości samochodu, a najczęściej wybierany okres spłaty to 4 do 6 lat.
17.07.2023O tym, jak przebiega wykup samochodu z leasingu, decyduje wybór konkretnej oferty leasingowej i rodzaju leasingu. Możesz wybrać leasing operacyjny lub finansowy – i już od tego będzie zależeć rozliczenie podatkowe wykupu samochodu z leasingu. Dodatkowo na wykup samochodu z leasingu mocno wpłynął od 2022 roku Nowy Ład – przepisy Polskiego Ładu nałożyły pewne obowiązki, które ograniczają opłacalny wykup samochodu. Jak może przebiegać wykup samochodu z leasingu w 2022 roku? Jak zrobić to korzystnie?
06.12.2022Leasing finansowy czy operacyjny? Pośredni czy bezpośredni? By dokonać odpowiedniego wyboru, dobrze jest poznać warunki każdego z rodzajów leasingu. Okazuje się, że oba rozwiązania mają wady i zalety – nie każdy też skorzysta na tych rozwiązaniach. Leasing operacyjny a finansowy – jakie są najważniejsze różnice? Dla kogo leasing operacyjny, a dla kogo leasing finansowy?
15.12.2022W jaki sposób Polski Ład wpłynął na leasing samochodu? Tzw. Polski Ład, czyli duża reforma podatkowa wprowadzona przez rząd, uderzyła przede wszystkim w leasingobiorców. Nowy Ład zmienił zasady wykupu i odsprzedaży samochodu z firmowego leasingu. Czy leasing po zmianach w Nowym Ładzie wciąż się opłaca? Jakie zmiany przyniósł Nowy Ład? Leasing samochodu w 2022 roku wciąż się opłaca?
29.11.2022Czym jest leasing samochodu? Można to wyjaśnić w prosty sposób – to umowa zawierana pomiędzy leasingodawcą (finansującym) a leasingobiorcą (korzystającym z auta), która łączy cechy długoterminowego wynajmu ze standardowym kredytu. Leasing samochodu daje opcję szybkiego pozyskania auta – bez konieczności wydawania wysokich środków własnych na start, co jest ogromną zaletą dla wielu przedsiębiorców. Na czym polega leasing samochodu? Jaki leasing wybrać?
13.12.2022Istnieje kilka metod amortyzacji samochodu. W 2022 roku można jej dokonać liniowo, metodą przyspieszoną, indywidualną, ale i jednorazowo. Zobacz, jak przebiega amortyzacja samochodu i jakie skutki ma dla twojej działalności gospodarczej.
25.11.2022