Szkolenia zdalne – wady i zalety
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Wsparcie dla firm i ludności Paweł Giec nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Wsparcie dla firm i ludności Paweł Giec

34

Szkolenia zdalne – wady i zalety

Autor: Paweł Giec Firma Usługowa „Wsparcie usługi dla firm i ludności”, publikacja: 2021-02-17

Szukając szkolenia, które podniesie nasze umiejętności lub pomoże rozwinąć zainteresowania, coraz częściej możemy natrafić na oferty szkolenia zdalnego. Pośród ofert znalezionych w sieci możemy natknąć się na przeróżne propozycje. Dla większości osób są to często niezrozumiałe terminy, jak np.: webinar, szkolenie synchroniczne, szkolenie asynchroniczne, d-learning, e-learning – i już mamy zamęt w głowie, dosłownie jak byśmy mówili w różnych językach. Czym różnią się od siebie te szkolenia/kursy, jaki typ wybrać, czy to jest bezpieczne rozwiązanie? Zacznijmy więc od omówienia typów szkoleń.

Rodzaje szkoleń zdalnych

D-learning

Szkolenie na odległość z wykorzystaniem poczty tradycyjnej, poczty elektronicznej i materiałów dydaktycznych. Rzadko (ale jest możliwy) bezpośredni kontakt z instruktorem.

E-learning

Jest to również szkolenie na odległość, ale skupione na łączności za pośrednictwem internetu i sprzętu typu tablet, telefon laptop.

Webinar

Specyficzny rodzaj szkolenia na odległość, nastawiony na szkolenia zbiorowe/ grupowe, z wykorzystaniem łączy internetowych i sprzętu komputerowego (zaliczają się do niego również smartfony, laptopy, a nawet telewizory z dostępem do internetu i przeglądarka internetową).

Ważną cechą webinarów jest to, że łączność dwukierunkowa jest ograniczona, trener jest na wizji i fonii, natomiast kursanci piszą pytania przez czat.

Zalety tego rozwiązania to:

  • Bezpieczeństwo – nie instalujemy żadnych programów zewnętrznych, trener nie ma dostępu do naszego komputera i zawartych na nim danych. Do pokoju szkoleniowego łączymy się, klikając nadesłany link.
  • Wygoda – można brać odział w kursie zarówno na laptopie, komputerze stacjonarnym, jak i smartfonie. Często można wybrać nawet dogodny czas, jeśli webinar jest rodzajem nagrania.
  • Niższe koszty – zazwyczaj udział w webinarze jest tańszy niż inne typy szkoleń, związane jest to z faktem, iż jednocześnie może w nim brać udział duża grupa uczestników. Często jest to forma nagrania odtwarzanego dla biorących w nim udział kursantów.

Wady tego rozwiązania:

  • Ograniczony kontakt z trenerem – nawet jeśli webinar jest na żywo, to w gąszczu zapytań od uczestników może się zdarzyć, że nie otrzymamy odpowiedzi na nasze pytanie. Do prowadzenia większych webinarów trener musi mieć naprawdę sporą podzielność uwagi.
  • Ogólność szkolenia – szkolenie mimo przygotowania na dany temat jest dość ogólne, trudno dopasować je do zapotrzebowania wszystkich uczestników

Szkolenie synchroniczne

Jest to nazwa szkolenia w czasie rzeczywistym (nadzorowanego przez trenera), w którym wszyscy użytkownicy biorą udział jednocześnie. Liczba użytkowników jest ograniczona możliwościami platformy e-learningowej (oprogramowania u trenera).

Szkolenie asynchroniczne

W przeciwieństwie do omawianego poprzednio szkolenia, tu można dołączyć do „pokoju” w każdym wybranym czasie. Musimy jednak liczyć się z tym, że nie ma w pokoju trenera, który odpowie na nasze pytania.

Programy do nauki zdalnej

Wybierając ofertę na szkolenie zdalne, warto zwrócić uwagę na typ programu, jakiego używa trener.

Platformy e-learningowe

Są to specjalne strony internetowe (zabezpieczone certyfikatami i programami antywirusowymi) ułatwiające trenerom i organizatorom prowadzenie szkoleń. Pozwalają one na przedstawianie prezentacji, filmików, zdjęć oraz własnego pulpitu i innych potrzebnych materiałów szkoleniowych dla dowolnej ilości kursantów.

Połączenie z platformą e-learningową następuje poprzez link zaproszeniowy wysłany do kursanta lub umieszczony na stronie organizatora.

Część szkoleń typu webinar wiąże się z uiszczeniem opłaty przed przyłączeniem się do pokoju pojedynczego szkolenia lub wykupieniem dostępu do całego pakietu szkoleń. Zdarza się, że trenerzy pobierają opłatę po zakończeniu szkolenia, a nawet oferują darmową godzinę próbną.

Obecnie platformy e-learningowe zdobywają coraz większą popularność i stają się niemal codziennością.

TeamViewer

Bardzo często do prowadzenia szkoleń wykorzystywany jest jeszcze program przeznaczony do zdalnych prac na komputerze. Jest to naprawdę dobre oprogramowanie, szczególnie gdy szkolenie ma być dedykowane dla osób niemających doświadczenia z komputerami.

Niestety jak wszystko, posiada on również wady:

  • Program musi być zainstalowany na komputerze kursanta.
  • Podczas używania program ten zezwala na dostęp do wszystkich plików znajdujących się na komputerze (ich kopiowanie, kasowanie, podmianę) czy instalację innych programów.
  • Na szczęście, aby połączyć się z jego pomocą, potrzebny jest indywidualny numer klienta oraz zmieniające się co uruchomienie programu hasło.
  • Największą jednak trudnością dla początkującego użytkownika komputera może być zainstalowanie programu.
  • Zdążają się również przypadki, gdy klienci mają obawy co do bezpieczeństwa swoich komputerów.

Podsumowując, wybierając firmę szkoleniową, warto sprawdzić nie tylko samą firmę, opinie klientów, certyfikaty, wpisy do ewidencji działalności gospodarczej czy wpis do rejestru instytucji szkoleniowych, ale również oprogramowanie, którego używa trener (czy będziemy mogli i potrafili z niego korzystać).

Szkolenia - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 5 793 Firm Szkoleniowych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o szkoleniach