brukarz zamiata piasek po fugowaniu chodnika z kostki brukowej - w 2022

Fugowanie kostki brukowej – rodzaje i ceny fug

Fugowanie kostki brukowej – rodzaje i ceny fug

Fuga do kostki brukowej to materiał, który służy do wypełnienia szczelin między kostkami. Sprawdź, dlaczego fugowanie (inaczej spoinowanie) jest ważne, jaką fugę najlepiej wybrać, jakie są ceny fugi oraz jak czyścić fugę do kostki brukowej. Zachęcamy do lektury!

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 10 czerwca 2022 10.06.2022 Czas lektury: 7min

Fuga do kostki brukowej – jaką wybrać?

Bardzo ważnym etapem układania kostki brukowej jest jej fugowanie. Z reguły szczeliny występujące pomiędzy kolejnymi elementami wypełnia się piaskiem.

Piasek powinien być czysty i przepłukany, pozbawiony drobnych gałązek czy roślin. W przeciwnym wypadku wyłożenie szczelin w kostce brukowej piaskiem doprowadzić może do sytuacji, że szybko rozwiną się tam chwasty. Piasek doskonale przepuszcza wodę i nadaje elastyczności powierzchni kostki. Można go zastąpić bazaltem czy mielonym granitem. Nie jest jednak rozwiązaniem idealnym:

 • z czasem może wypłukiwać się przez ulewne deszcze czy porywiste podmuchy wiatru;
 • nie stanowi on bariery dla roślin, na przykład trawy czy chwastów.

Po pewnym czasie, kiedy wypłucze się pod wpływem różnych czynników zewnętrznych, należy go uzupełnić. Alternatywą dla piasku jest zastosowanie gotowej fugi.

Czym fugować kostkę brukową? Gotowa fuga

Gotowe produkty do fugowania kostki brukowej:

 • fugi na bazie żywic – są wodoprzepuszczalne oraz mrozoodporne. Idealnie nadają się do używania na zewnątrz. Są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych;
 • fugi na bazie cementu – są w pełni wodoszczelne i nieprzepuszczalne. Zdecydowanie najlepiej sprawdzają się w przypadku nawierzchni kładzionej nad stropami lub na wylewce betonowej;
 • granofugi – mają odpowiednie uziarnienie, co ułatwia zagęszczenie i wypełnienie szczelin, a przy tym redukuje wypłukiwanie spoiny. Mają wysoką wytrzymałość mechaniczną i zapewniają trwałość oraz stabilność nawierzchni.

Która fuga do kostki brukowej jest najlepsza?

Za najbardziej trwałą i prostą w zastosowaniu uznaje się fugę żywiczną. Jest odpowiednia przy wielu materiałach wykończeniowych, wykazuje odporność na mróz i sól, a także jest skuteczną barierą dla trawy i chwastów. Proces uzupełniania kostki brukowej z wykorzystaniem fug żywicznych przebiega szybko i sprawnie.

Ważne:
Ogólna zasada głosi, że nawierzchnie z kostki brukowej powinny być skonstruowane w taki sposób, by przepuszczalność każdej kolejnej warstwy, licząc od góry, była większa niż poprzedniej. Nad warstwami nieprzepuszczającymi wodę stosować należy elementy spoinowania, które również będą nieprzepuszczalne.

W przypadku układania kostki brukowej na nieprzepuszczającym wodę podkładzie, należy użyć na przykład fugi cementowej. Sprawdź, na czym polega układanie kostki brukowej na betonie.

Czym wypełnić fugi na tarasie?

Czym wypełnić fugi na tarasie z kostki brukowej? Polecane są rozwiązania elastyczne, które właściwie spoinują, a przy tym są wysoce odporne na negatywny wpływ warunków atmosferycznych.

Produktem, który idealnie sprawdzi się w przypadku tarasów z betonowych kostek jest fuga na bazie żywic. Jest to samozagęszczalny, gotowy do użycia produkt, który nie wymaga mieszania czy dodawania innych składników. Tego typu fuga przepuszcza wodę oraz jest odporna na mróz.

Spoiwa na bazie żywic pozwalają wodzie opadowej bez problemu wsiąkać w grunt, ale jednocześnie nie mogą być stosowane w przypadku tarasów budowanych na mokro, czyli na wylewce betonowej, ponieważ przepuszczają wodę mającą potencjalnie szkodliwe działanie na warstwę izolacji i kleju. Jak uszczelnić fugi na tarasie w takim wypadku? Można wykorzystać spoiny na bazie cementu. Jeśli jednak zostanie użyta do tego celu fuga epoksydowa czy żywiczna, to należy w parze z nią zastosować uszczelniacz do fug na tarasie, zapobiegający wnikaniu wody pod kostkę oraz w warstwę kleju.

Prawidłowe zastosowanie spoiny do kostki brukowej na tarasie zapewnia wyższą trwałość nawierzchni, a jednocześnie pozwala bez obaw ją zamiatać czy nawet czyścić z wykorzystaniem myjki wysokociśnieniowej.

Poniższe zestawienie rodzajów fug do kostki brukowej na taras ułatwi wybór odpowiedniego produktu:

Rodzaj fugi na tarasDuży spadek UzupełnianieUtrzymanie w czystościWodoprzepuszczalność
Fuga elastyczna, z żywicyTakNieŁatweTak
Fugi na bazie cementuNieNieŁatweNie
Piasek (drobnoziarnisty)NieTakKłopotliweTak

Jakie są ceny fugi do kostki brukowej?

Cena fugi jest uzależniona od rodzaju wybranej spoiny. Najtańszą fugą do kostki brukowej jest drobny piasek, natomiast najwięcej należy zapłacić zwykle za fugę żywiczną, wodoprzepuszczalną czy jednoskładnikową fugę modyfikowaną tworzywem sztucznym.

Orientacyjna cena fugi do kostki brukowej:

 • ceny piasku rozpoczynają się od około 20 zł za worek 25 kg,
 • natomiast opakowanie fugi cementowej zawierającej tras, nieprzepuszczającej wody kosztuje około 70–80 zł,
 • z kolei fuga poliuretanowa jednoskładnikowa to wydatek w granicach 170–300 zł za pojemnik 25 kg.

Do materiału pozwalającego na wykonanie spoin w kostce brukowej należy jeszcze doliczyć koszt robocizny, uzależniony od powierzchni prac i od rodzaju spoiny. Sprawdź cennik firm brukarskich z Warszawy z innego miasta.

Układanie kostki brukowej - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 45 467 Specjalistów od Układania Kostki Brukowej najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Fugowanie kostki brukowej krok po kroku

W zależności od tego, jaka spoina zostanie wybrana do fugowania płyt czy kostki brukowej na tarasie, nieco inaczej wygląda cały proces.

Fugowanie kostki brukowej piaskiem

 1. Gotową warstwę kostki brukowej zasypuje się przesianym uprzednio przez sitko piaskiem. Czynność tę należy powtarzać do czasu, aż w całości wypełni on szczeliny.
 2. Nadmiar pozostałego na kostce brukowej piasku należy zamieść przy pomocy zwykłej szczotki, co pozwoli na przemieszczenie go w miejsca, gdzie spoina nie jest jeszcze do końca wypełniona.

Fugowanie kostki brukowej fugą cementową

 1. Należy zwilżyć wodą kostkę brukową i utrzymywać jej wilgotność przez cały proces fugowania.
 2. Gotową fugę cementową rozsypuje się na powierzchni kostki porcjami.
 3. Wprowadzanie mieszanki cementowej do przestrzeni pomiędzy kostkami za pomocą gumowej rakli odbywa się przy jednoczesnym spryskiwaniu powierzchni wodą. Należy uważać, by wody nie było zbyt dużo, co mogłoby doprowadzić do wypłukania fug.
 4. Pozostałości fugi usuwa się niewielkim strumieniem wody. Do tego celu można również użyć miękkiej miotły, która pozwoli na idealne wygładzenie powierzchni fug.

Fugowanie kostki brukowej fugą na bazie żywicy

Fugowanie wygląda podobnie jak w przypadku wykorzystania do tego celu spoiny cementowej:

 1. Należy zwilżyć kostkę, w celu zmniejszenia wchłaniania wilgoci.
 2. Następnie nanieść gotową fugę…
 3. a także szlamować ją po umieszczeniu jej raklą w pustych przestrzeniach między kostkami.

Fugowanie kostki granitowej

Fugowanie kostki granitowej wygląda analogicznie do robienia tego na nawierzchni z kostki brukowej. Zadanie to polega na uzupełnieniu odstępów pomiędzy kostkami materiałem wypełniającym.

Jaka fuga do kostki granitowej będzie najlepsza? W tym celu wykorzystuje się najczęściej:

 • piasek,
 • gotową zaprawę fugującą, między innymi fugę żywiczną,
 • kruszywo granitowe,
 • mieszankę piasku i cementu.

Jak już wiemy, piasek używany do fugowania kostki brukowej granitowej może szybko ulec wypłukaniu. Dlatego lepszym wyborem będzie fuga żywiczna. By skutecznie wykonać aplikację fugi żywicznej konieczny jest dostęp do wody, gumowa ściągaczka i miękka miotła. Kostka powinna być ułożona na podbudowie półprzepuszczalnej, a odstępy pomiędzy kolejnymi kostkami mają mieć głębokość około 3 cm. Prawidłowe ułożenie kostki granitowej jest tak samo ważne dla efektu, jak i jej spoinowanie.

Natomiast dosyć ryzykownym zabiegiem wydaje się fugowanie kostki granitowej za pomocą suchego betonu lub piasku zmieszanego z cementem. Wymaga to większego doświadczenia ze strony wykonawcy oraz odpowiednich warunków termicznych. Atutem suchego betonu jest jego trwałość.

Sam proces wykonania spoiny kostki granitowej z betonu jest skomplikowany:

 1. Najpierw należy rozsypać suchy beton na powierzchni ułożonej kostki.
 2. Następnie zamieść go w różnych kierunkach, by możliwie jak najwięcej spoiny znalazło się w szczelinach.
 3. Po wypełnieniu spoin warto zastosować zagęszczarkę, a potem należy wypłukać resztki materiału z granitu wodą.

Woda ta jest konieczna, by doszło do wiązania betonu. Nie powinno jej być jednak zbyt wiele, ponieważ spowoduje to stałe i trudne do usunięcia zabrudzenia kostki.

Dlaczego spoinowanie kostki brukowej jest ważne?

Prawidłowe spoinowanie kostki brukowej:

 • zapewnia stabilność nawierzchni, jej wyższą wytrzymałość i trwałość, co związane jest z większym komfortem użytkowania i wyższą estetyką kostki,
 • stabilizuje i umacnia poszczególne elementy w nawierzchni brukarskiej,
 • służy również do zabezpieczenia poszczególnych elementów przed ich przemieszczaniem się.

Czyszczenie fug kostki brukowej

mycie szlaufem nawierzchni z kostki brukowej

Po pewnym czasie fugi w kostce brukowej mogą ulec zabrudzeniu, pojawią się chwasty i trawa pomiędzy elementami nawierzchni. Jak przeprowadzić czyszczenie fug w kostce brukowej, by ich nie uszkodzić? Jeśli nie są wykonane piasku lub innego przepuszczalnego tworzywa, można je umyć z wykorzystaniem myjki wysokociśnieniowej, z odpowiednią końcówką lancy.

Bardzo często do mycia fug w kostce brukowej używa się specjalnej szczotki, która pozwala bez trudu uporać się z mchem i trawą. Usunie ona też nagromadzony w spoinie brud.

Wykańczając przestrzeń wokół domu kostką brukową, musimy wybrać nie tylko samą kostkę, jej kolor i wzór, ale również spoinę, pozwalającą na wypełnienie szczelin w nawierzchni. Warto wiedzieć, jakie cechy mają poszczególne rodzaje takich rozwiązań.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco