Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Thermo-Pomiar Patryk Piszcz

Grudziądz

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Test szczelności powietrznej metodą blower door

Autor: Thermo-Pomiar Patryk Piszcz, publikacja: 2023-05-08

Po kilku rozmowach z konsultantami z Oferteo zdecydowałem się napisać artykuł na temat stosunkowo nowej technologii umożliwiającej weryfikację przecieków powietrznych w domach i obiektach, co prowadzi do oszczędności energii. Wzrasta świadomość społeczeństwa na temat przeprowadzania testów ciśnieniowych w domach, co już stało się normą w naszych sąsiednich krajach. W Polsce liczba firm świadczących tę usługę rośnie. Jesteśmy dumnym partnerem i jedynym dystrybutorem tych specjalistycznych urządzeń na naszym rynku. Poniżej prezentuję artykuł, który pomoże nam w skuteczniejszym promowaniu tej usługi, jaką są testy szczelności powietrznej budynków.

Test szczelności powietrznej metodą blower door

Testy szczelności powietrznej budynków metodą blower door to narzędzie, które pozwala na dokładne określenie ilości powietrza, które przenika przez szczeliny i nieszczelności w konstrukcji budynku. Dzięki tym testom można wykryć niepożądane straty ciepła, poprawić jakość izolacji termicznej oraz zwiększyć wydajność systemów wentylacyjnych. Przeczytaj, czym dokładnie jest test szczelności powietrznej metodą blower door, jakie są jego zalety oraz jakie oszczędności można dzięki niemu uzyskać.

Czym jest test szczelności powietrznej metodą blower door?

Blower door to urządzenie firmy RETROTEC do pomiaru szczelności budynków. Składa się z wentylatora, który montuje się w wejściu głównym do budynku i specjalnej kurtyny montowanej w otwór drzwiowy. Wentylator wdmuchuje do budynku powietrze i jednocześnie mierzy różnicę ciśnień między wnętrzem a zewnętrzem budynku. Dzięki temu można dokładnie określić ilość powietrza, które przedostaje się do budynku przez nieszczelności w konstrukcji.

Test szczelności może być przeprowadzany na różnych etapach budowy lub remontu budynku. Najczęściej wykonuje się go przed wykończeniem ścian, sufitów i podłóg lub w trakcie remontu. W ten sposób można wykryć i wyeliminować nieszczelności w konstrukcji, co pozwala na osiągnięcie lepszej izolacji termicznej i lepszej wydajności systemów wentylacyjnych.

Zalety wykonania testu szczelności powietrznej budynku

  • Wykrywanie nieszczelności – pozwala na dokładne wykrycie miejsc, przez które ucieka ciepłe powietrze z budynku w okresie zimowym, a także chłodne powietrze w okresie letnim. Dzięki temu można łatwo zidentyfikować miejsca wymagające naprawy lub uszczelnienia.
  • Poprawa izolacji cieplnej – umożliwia również ocenę efektywności izolacji cieplnej budynku. Jeśli wynik testu wskazuje na wysoką ilość nieszczelności, oznacza to, że izolacja cieplna wymaga poprawy.
  • Poprawa jakości powietrza – pozwala również na dokładną ocenę jakości powietrza w budynku. Nieszczelności w budynku mogą prowadzić do dostawania się do wnętrza zanieczyszczonego powietrza z zewnątrz, co ma negatywny wpływ na zdrowie i komfort użytkowników budynku. Dzięki uszczelnieniu budynku można poprawić jakość powietrza i zapewnić zdrowsze warunki życia.
  • Oszczędność kosztów – pozwala na dokładne określenie ilości powietrza, dzięki temu można obliczyć, ile kosztują straty ciepła i energii. Poprawa szczelności budynku pozwala na ograniczenie tych strat i oszczędność na rachunkach za ogrzewanie i chłodzenie.

Dostosowanie budynku do wymagań norm i przepisów

W Polsce istnieją normy dotyczące krotności wymian powietrza w budynkach. Test szczelności powietrznej pozwala na dokładne określenie, czy budynek spełnia te wymagania. Dzięki temu można wdrożyć odpowiednie rozwiązania i dostosować budynek do wymagań norm i przepisów.

Dziennik ustaw / Polskie Normy

2.3.1. W budynku mieszkalnym, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej i produkcyjnym przegrody zewnętrzne nieprzezroczyste, złącza między przegrodami i częściami przegród (między innymi połączenie stropodachów lub dachów ze ścianami zewnętrznymi), przejścia elementów instalacji (takie jak kanały instalacji wentylacyjnej i spalinowej przez przegrody zewnętrzne) oraz połączenia okien z ościeżami należy projektować i wykonywać pod kątem osiągnięcia ich całkowitej szczelności na przenikanie powietrza.

2.3.2. W budynkach niskich, średniowysokich i wysokich przepuszczalność powietrza dla okien i drzwi balkonowych przy ciśnieniu równym 100 Pa wynosi nie więcej niż 2,25 m3 / (m · h) w odniesieniu do długości linii stykowej lub 9 m3 / (m2 · h) w odniesieniu do pola powierzchni, co odpowiada klasie 3 Polskiej Normy dotyczącej przepuszczalności powietrza okien i drzwi. Dla okien i drzwi balkonowych w budynkach wysokościowych przepuszczalność powietrza przy ciśnieniu równym 100 Pa wynosi nie więcej niż 0,75 m3 / (m · h) w odniesieniu do długości linii stykowej lub 3 m3 / (m2 · h) w odniesieniu do pola powierzchni, co odpowiada klasie 4 Polskiej Normy dotyczącej przepuszczalności powietrza okien i drzwi.

2.3.3. Zalecana szczelność powietrzna budynków wynosi:

1) w budynkach z wentylacją grawitacyjną lub wentylacją hybrydową – n50 < 3,0 1/h;

2) w budynkach z wentylacją mechaniczną lub klimatyzacją – n50 < 1,5 1/h;

3) w budynkach pasywnych   – n50 < 0,6 1/h.

Wnioski

Test szczelności powietrznej budynku metodą blower door jest narzędziem niezbędnym w dzisiejszych czasach, pozwalającym na dokładną ocenę izolacji termicznej, poprawę jakości powietrza, a także jest istotnym elementem procesu termomodernizacji, ponieważ pozwala na sprawdzenie, czy prace modernizacyjne zostały wykonane prawidłowo i czy budynkowi udało się osiągnąć wymagany poziom szczelności. Test ten umożliwia wykrycie nieszczelności, które mogą wpłynąć negatywnie na efektywność energetyczną domu. W przypadku uczestnictwa w programie „Czyste Powietrze” wykonanie audytu energetycznego i testu szczelności może przyspieszyć proces uzyskania dofinansowania i pozwolić na uzyskanie większych środków na termomodernizację budynku.

Polecamy: Audyt energetyczny – co to jest i do czego służy?

Rzeczoznawca budowlany - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 683 Specjalistów od Kosztorysowania i Ekspertyz najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o ekspertyzach budowlanych